[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Filtru Hang on Aquael FZN 1  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Salex
Junior member

Joined: 18/02/2016 09:53:17
Messages: 26
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Buna ziua,

Ma aflu in a treia saptamana de ciclare a unui nano de 20 de litri si lucrurile arata destul de bine.
Momentan folosesc un filtru extrem de mic Crystal Hang on nr 1 cu debit declarat de 120-150 l/h ...

Problema e ca acest filtru se colmateaza foarte repede si abia mai turuie un fir de apa, debitul real il estimez undeva la 15-20 l /h, daca nu mai putin.
Are insa si un avantaj: este extrem de silentios, fapt esential deoarece dorm cu acvariul in camera.

Pentru a mari debitul de apa filtrata doresc sa cumpar un Aquael FZN 1 si doresc sa ii intreb pe cei ce folosesc / au folosit acest filtru daca este ok in functionare si cat de silentios este.

Va multumesc.
AdrianMar
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2013 21:22:38
Messages: 901
Location: Vanatorii Mici
IP:
Offline

http://www.reef.ro/web/reef/detalii_produs/_pd_/produse_echipamente_acvaristica/filtre_interne/Filtru_Cascada_Hailea_SL_206

Este un filtru super ca debit si filtrare bio!
Salex
Junior member

Joined: 18/02/2016 09:53:17
Messages: 26
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Multumesc pentru raspuns.
Din pacate SL206 nu este pe stoc pe nicaieri, am vorbit si la Reef...
Singura solutie ramane Aquael...
BettaChuck
Member

Joined: 21/08/2012 10:05:28
Messages: 139
Location: Timisoara
IP:
Offline

Si eu am acelasi filtru si aceeasi problema cu el inca eu am acvariu de 26l deci la mine merge si mai greu. Mi-e groaza sa iau ciclarea de la capat dar stiu ca trebuie sa il schimb. Daca iei filtru nou, scrie si aici de care ai luat si cat de multumit esti te rog!

This message was edited 1 time. Last update was at 04/03/2016 13:50:20

Salex
Junior member

Joined: 18/02/2016 09:53:17
Messages: 26
Location: Bucuresti
IP:
Offline

O sa revin cu impresii dupa ce schimb filtrul.
Nu cred ca trebuie luata ciclarea de la capat, ma gandesc pur si simplu ca 1 saptamana o sa merg cu ambele filtre concomitent pana se vor prinde bacteriile si de noul filtru, dupa aceea il scot pe cel vechi.
Salex
Junior member

Joined: 18/02/2016 09:53:17
Messages: 26
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salut
Revin cu amanunte.
Am cumparat Aquael FZN1 si l-am pus in functiune. Pana acum sunt foarte multumit. Are 2 cosuri de filtrare cu burete, insa pot fi echipate si cu alte materiale.
Fata de vechiul meu filtru Crystal Hang 1, unde apa trecea in proportie de 90% pe langa burete (mai precis pe deasupra lui), filtrarea fizica fiind aproape inexistenta, la acest filtru apa trece 100% prin burete.
M-am cam speriat la inceput de marimea lui (fata de Crystal Hang 1 e urias si am acvariu de numai 20 de litri) insa m-am obisnuit repede. Debitul de regleaza pe o plaja foarte larga, si la debit minim merge bine, pompa nu pare sa traga greu sau sa vibreze. Este silentios.
Sper sa se dovedeasca si fiabil in timp.
Pret pe piata e cam mare insa, sincer imi pare supraevaluat, il gasiti intre intre 110-130 lei.
Numai bine,
Alex

BettaChuck
Member

Joined: 21/08/2012 10:05:28
Messages: 139
Location: Timisoara
IP:
Offline

Multumesc pentru parere.Pentru un filtru Hang On si mie mi se pare cam scump dar daca asta e singura varianta buna de pe piata, asta e.Mai astept cateva saptamani, poate gasesc altceva, daca nu, o sa cumpar si eu unul din asta/
BettaChuck
Member

Joined: 21/08/2012 10:05:28
Messages: 139
Location: Timisoara
IP:
Offline

Salex wrote:
Fata de vechiul meu filtru Crystal Hang 1, unde apa trecea in proportie de 90% pe langa burete (mai precis pe deasupra lui), filtrarea fizica fiind aproape inexistenta, la acest filtru apa trece 100% prin burete.

Revin cu o intrebare, nu cred ca are rost sa deschid un nou topic asa ca scriu aici: pana cumpar filtru nou, pentru a remedia cat de cat problema filtrarii mecanice, ar merge sa pun sub buretele mare niste siporax mini sau matrix seachem astfel incat sa inalt buretele suficient cat sa nu mai treaca apa pe deasupra ci prin el? Sau chiar sa inlocuiesc buretele(dar sa il tin in acvariu in continuare ca sa nu deciclez, pana se depun bacterii si pe noul mediu)
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com