[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Aerarea in acvariile marine  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa sarata)
Author Message
dan_florin
Membru de baza

Joined: 22/10/2011 11:04:15
Messages: 381
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Salut!

Cu scuzele de rigoare ca s-ar putea ca subiectul sa se mai fi discutat anterior, postez aici o problema cu care ma confrunt in prezent.
Filtrul meu canistra, folosit exclusiv pentru filtrarea biologica, are un mic defect, anume, undeva pe circuitul intake exista o scapare si filtrul trage aer fals, care la anumite intervale de timp este refulat in acvariu. Intrebarea mea este: dincolo de aspectul vizual (destul de neplacut de altfel), aerul acesta introdus in masa apei, joaca un rol pozitiv sau negativ, in ceea ce priveste buna functionare a unui acvariu marin? Influenteaza cumva pH-ul, stiu eu....alti parametrii ai apei, vietuitoarele, etc? Mentionez ca acvariul se afla in faza de ciclare, mai precis la o saptamana de la startare. Multumesc.

[Email] [Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nu e nici o problema, stai linistit!
Ar trebui sa rezolvi, doar ca sa vezi unde e buba dpdv mecanic... da' atat. In rest, nu sunt consecinte nedorite.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
dan_florin
Membru de baza

Joined: 22/10/2011 11:04:15
Messages: 381
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Multumesc, mare domn! smilie Ma batea gandul ca poate o sa dau de necaz din cauza lipsei mele de reactie. Cat despre problema in sine, e ca si rezolvata!
[Email] [Yahoo!]
elven
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 21/03/2011 20:08:34
Messages: 1873
Location: Constanta
IP:
Offline

Bulele de aer in masa apei la marin nu sunt chiar benefice in teorie.....poti omora bureti, penati si stele de mare...datorita conglomerarii bulelor in tesutul acestor vietati sensibile si blocarea aerului acolo. Eu personal nu am vazut asta sa se intample dar e plauzibil.

My "Black Water" reef 300L
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/28045.page
image
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Paradoxal, pestii pot muri asfixiati...

[Thumb - 20161208_172710.jpg]


___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
elven
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 21/03/2011 20:08:34
Messages: 1873
Location: Constanta
IP:
Offline

*omori

ce fata are guvidele zici ca perleaza !

My "Black Water" reef 300L
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/28045.page
image
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa sarata)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com