[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Instalatie osmoza  XML
Forum Index » Hardware
Author Message
bulan77
Senior member

Joined: 30/06/2014 08:57:46
Messages: 577
Location: Sibiu
IP:
Offline

Salut,
Pentru ca folosesc pentru prima data in viata o instalatie de osmoza si nu stiu sigur daca a mea functioneaza ok .
Am un osmozor aquili kit clasic + nps, l- am conectat la reteaua de apa , l-am lasat vreo 2h sa functioneze doar kitul clasic dupa care am pus si cartusul de nps.
Dupa aprox 5h am strans 32l de apa, e ok? Parca mi se pare cam mult ma astepam la mai putin
CatalinBarbu
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 03/05/2013 20:24:32
Messages: 2052
Location: Sibiu
IP:
Offline

Da, este ok. Cam 7l/h obtin si eu. Cu cat temperatura apei este mai mare cu atat vei obtine o cantitate mai mare. Vei vedea ca iarna o sa obtii mai putin.
Teoretic ar trebui sa obtii 190l/24 ore. Adica undeva la aproape 8l pe ora. Asta e maximul pe care il poate scoate membrana.

This message was edited 1 time. Last update was at 02/04/2016 13:39:48

[Email]
archangel82
Member

Joined: 19/09/2008 16:34:13
Messages: 181
Location: Bistrita - Romania
IP:
Offline

ca sa nu deschid alt topic am nevoie si eu de o parere in legatura cu ceea ce vreau sa fac.

mi-am comandat un osmozor pt casa cu 7 etape de filtrare si voi face bypass inainte de remineralizare si ce mai are.
astfel, apa va trece prin urmatoarele etape dupa care vreau sa adaug un filtru NPS de la aquili.

1-Filtru PP Filtru realizat din polipropilena, are rolul de a filtra lichidul grosier de particule cu dimensiuni de pana la 5 microni - particulele de rugina, par uman, noroi, mal, etc.
2-Filtru CTO Realizat din carbon masiv extrudat, indeparteaza mirosurile, impuritatile si clorul din apa, avand capacitate de filtrare de pana la 5 microni protejand in acelasi timp si membrana osmotica.
3-Filtru GAC Realizat din carbune alimentar presat, are rolul de a indeparta resturile de clor si de alti compusi chimici nedetectati de filtrul CTO.
4-Membrana osmoza Realizata din poliamida unui strat de polimer termoplastic, are rolul de a filtra substante cu dimensiuni de pana la 0.0001 microni. Elimina pana la 99% din sarurile si substantele dizolvate, precum si bacteriile si virusii, astfel rezultand apa pura.
5-Filtru T33 Este realizat din carbune alimentar presat, avand rolul de a imbunatati gustul apei dupa procesul de osmoza si de a retine urmele de substante chimice.
6- Filtru NPS Aquili.

credeti ca va fi in regula pentru un acvariu marin apa tratata astfel? sa pun filtru nps imediat dupa membrana si sa sar peste etapa 5?


Multumiri anticipate.

 
Forum Index » Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com