[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Potamotrygon motoro  XML
Forum Index » Boli/tratamente
Author Message
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

Se da acvariu de 450l cu ciclide americane, filtrat cu 2 canistre externe, 15l+ siporax si schimb la picatura(mai degraba jet subtire).
Printre locuitori sunt si 2 pisici aduse recent. Cand au fost achizitionate erau perfect sanatoase. Cam la o saptamana, ambele s-au imbolnavit. Nu mai stau in nisip(nisip fin sansibar), s-au catarat pe decor si arata ciudat. Impresia mea e ca seamana cu finrot. Are cineva experienta cu specia asta? Suporta medicatia? Posibile cauze ale imbolnavirii?
image

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2854
Location: Targu Mures
IP:
Offline

E as incerca sa le tin singure in bazin:
"1) "Running Spots" - signs of "blurry" double spot image appear on its usual pattern.(normally on pdrs) Fish will tend to be motionless most of the time.

Possible cause - Environmental stress due to water or even aggression by other stingray/tankmate.

2) " Death Curl " - signs of perimeter disc of stingray begin to curl up.

Possible cause - Wrong water perimeter, major injury, internal infection etc. Rays will also be motionless most time.

3) "Disc burnt" - signs of edge disc being burn, turns white and dead skin appear thereafter.

Possible cause - PH shock due to wrong water perimeter.

4) " Bloody eye" - signs of ray's eye being clogged with red blood vein.Usually difficult to see unless in side view tank.

Possible cause - Environmental Stress lead to sickness.

5) "Sunken head/Boney bottom" - signs of depression between eye/head region of the ray and above tail portion seems thin and boney, protrusion of tail bone visible.

Possible cause - Under nutrition and lack of food/appetite

6) "Chip off Disc" - signs of perimeter disc being chip off and not regular.

Possible cause - Bitten by other rays or fishes. Maybe due to fights or their mating ritual.

7) "Blister and Abrasion" - signs of cuts ,abrasion and blister at underside edge of disc. Usually pinkish or whiteish in colour.

Possible cause - Abrasion or sharp object cuts.

bad food, not enough food, bad water, stress from other fish, heater burns, to much salt in the tank, a big change in Ph, sand or substrate to sharp, to much light from tanning the aro, hook stuck in the gut
a sump filteration is a must. ohf & canister don't do the job well in the long run. when feeding, always see how much ur rays is eating (everyone of them..), if they start to eat less, then possibly there's something wrong. Aggression from other rays cannot be avoided, so don't leave a badly bitten ray or contant bullied rays in the same tank for too long. best is to have 2 tanks so u can move them ard. if all else fail, then seriously look at letting go either the agressor or the victim ...

as for illnesses, i normally treat them with salt - abt 0.3% conc (3kg salt per 1000L water). for parasites, use parazin or dimmilin, follow dosage or 70% of recommended dose ...
1) Keep good water parameters. Always check PH, NO2 and NO3, etc. to ensure water is healthy. Clear water does not mean good water. (I also learnt my lessons with a few rays which died in my care). Fully agree with bro Tinkerman: Ray don't just die for no reason

2) House with the right tank mates. No one can tell you what tank mate is suitable and you need to find out and experience it on your own.
a UV is a must in a ray tank

make sure you get a UVS and not a UVC

a UV will help to kill parasites meaning you have no need to use salt unless you have a problem

I wouldn't run my tank without a UV

its all about flow rate with a UV to slow and it will boil the water to fast and it wont do anything

do no let people tell you that you don't need to have the UV turned on 24/7 YOU DO as parasites don't sleep

i run 4 x 25w UVs back to back with a flow rate of 6000 lph on just that one pump then another 3 pumps doing the same "
Astea i-mi par sfaturi pertinente, asupra ce se mai insista e ca nu se stie care pesti sunt tovarasi siguri pentru ele, orice cichlida mare le poate rani pana si pleco mai rasariti, asa ca trebuie urmarita cu atentie situatia din bazin si orice peste ce le deranjeaza trebuie scos, in cazul lor poate fi asta sau /si nisipul daca e prea taios(spart. nerotunjit). Ca tratamente vad ca indica sarea (vezi dozajul) si UV-ul care e un most be

This message was edited 1 time. Last update was at 24/04/2016 18:37:16

[Email]
IONP
Junior member
[Avatar]

Joined: 18/04/2016 17:14:26
Messages: 6
IP:
Offline

Salut,
Daca dai pisicile separat...m-ar interesa pe mine.Cred ca am medicamentatia necesara vindecarii lor prin casa.Te rog sa imi dai Pm cat mai rapid, pentru ca in starea in care sunt acum nu par sa mai reziste mult.Cat despre ciclidele americane m-ar interesa niste preturi (desigur, asta daca le dai separat).
Multumesc,

La vita e bella!
[WWW]
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

@IONP Cine a pomenit de vanzare? Nu se dau nici pisicile, nici ceilalti pesti, era un topic in care se cereau sfaturi pentru tratarea lor/cauze posibile ale bolii. Medicamentatia necesara pe care o ai in casa consta in...? Daca esti dragut sa impartasesti.

ocean wrote:
3) "Disc burnt" - signs of edge disc being burn, turns white and dead skin appear thereafter.

Possible cause - PH shock due to wrong water perimeter.


Multumesc ocean, cu siguranta asta e cauza. Am mai citit si eu putin despre ele, se pare ca au nevoie de PH 5-6. Apa in care sunt tinute acum are mult peste 7.

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
IONP
Junior member
[Avatar]

Joined: 18/04/2016 17:14:26
Messages: 6
IP:
Offline

Ok. Sorry
Am inteles eu gresit ideea.
Te rog foarte mult sa imi spui daca se vindeca.Am avut si eu un torpedo torpedo (pisica de mare electrica) si din cauza ca au ciupit-o niste hermiti a facut o inflamatie urata si a murit dupa 2 saptamani.Sunt foarte sensibile la inflamatiile pielii.
Insanatosire grabnica micutelor!!!
Eu asa le faceam tratamentul:
1.Antifungic(daca fac ciuperci pe piele aau inflamatii mai rele nu mai rezista mult)
2.Baie de sare neiodata(pentru a dezinfecta rana)
3.In timp ce le faci tratamentul trebuie mutate intr.un alt acvariu cu apa extra curata (daca le tii cu ciclide apa este probabil nu prea curata-pentru ca ciclidele sunt peati care fac multa mizerie)
4.Antibacterian/albastru de metil

Asta as fi facut eu

This message was edited 1 time. Last update was at 25/04/2016 10:22:40


La vita e bella!
[WWW]
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2854
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Un alt sfat de la posesori ar fi legat de filtrare si anume -sump si nu canistre, ei spun ca nu sunt suficiente, mai mult le afecteaza calitatea apei decat ph-ul daca acesta e 6,5 e foarte bun si la salbatice, cele reproduse in captivitate suporta si 7 sau peste. Deci atentie la nitriti/nitrati (si amoniac dar acesta nu ar trebui sa fie prezent). Cred ca un sump in care sa fie si un "reactor schubilian" ar conta mult si o monitorizare atenta a apei
[Email]
catalin_
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/06/2012 13:58:08
Messages: 540
Location: Bucuresti
IP:
Offline

E posibil ca acel "schimb de apa la picatura", in cazul de fata jet subtire de apa, sa fie echivalentul la prea multa apa schimbata prea des?

um02122 wrote:
Legat de overflow-ul acela, ia-ti un senzor de apa pentru podea cu un sunet placut, ca sa nu adauge la stresul provocat de apa pe care o sa o ai pe jos la prima inundatie.

elven wrote:Piatra uscata pt un incepator in tainele marinelor este precum un ou Kinder fara surpriza.
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

Pisicile urmeaza sa locuiasca intr-un bazin de o tona jumate, filrat cu sump. Bazinul e in constructie, mai exact miercuri se lipeste. Asta de 500 era temporar.
catalin_ wrote:E posibil ca acel "schimb de apa la picatura", in cazul de fata jet subtire de apa, sa fie echivalentul la prea multa apa schimbata prea des?

Pai si apa proaspata nu bun? Apa de schimb e filtrata cu ceramica, sterasyl si carbune activ.

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
opincarul
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/08/2012 14:29:31
Messages: 1770
Location: Varteju - Magurele
IP:
Offline

Faye wrote:Apa de schimb e filtrata cu ceramica


E ceramica de la fauritorul de veceuri si picioare pentru scaunele cu rotile?

This message was edited 1 time. Last update was at 25/04/2016 17:26:26


Mama prostilor e mereu gravida!
IONP
Junior member
[Avatar]

Joined: 18/04/2016 17:14:26
Messages: 6
IP:
Offline

Mai pe scurt...asa cum am spus si eu apa trebuie sa fie foarte curata.Au rani deschise...nu vrei sa faca infectie!
Insanatosire grabnica micutelor...Ocupate de ele intensiv altfel risti sa le pierzi...ti-am spus...sunt foarte sensibile.Iar ceea ce ai tu acolo pare sa fie deja foarte grav.

La vita e bella!
[WWW]
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

opincarul wrote:
E ceramica de la fauritorul de veceuri si picioare pentru scaunele cu rotile?

Cum le stii tu pe toate! Si aia de la wts se aprovizioneaza tot de la renumitul!

Dom' Ion, fara suparare, dar ai avut specia de care vorbim? Nu de alta, dar ai un acvariu cu africane amestecate cu welse sud-americane, la care se adauga si un crap?!? Peste toate astea voiai sa mai bagi si o pisica si ceva ciclide americane mari si rele? Daca detii secretul succesului in a impaca lupul, varza si capra, poate ar trebui sa ne luminezi si pe noi astilalti care suferim din cauza incompatibilitatilor dintre pesti si a mediilor din care provin, respectiv afurisita de chimie a apei.

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Va mai amintiti: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/34659.page ?

Nu fiti lenesi si cititi tot topicu'. Cred c-o sa va prindeti care-i legatura.


Poze: smilie ... Poze cu plante
Larva450
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/01/2016 22:52:50
Messages: 1009
Location: Bucuresti sector 6
IP:
Offline

Sunt mai greu de cap,explica-mi legatura te rog!
edit:am inteles legatura,numai e nevoie.

This message was edited 1 time. Last update was at 26/04/2016 12:19:53


Larva' cartoon!
[Yahoo!]
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

Eu il citisem deja.))

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
 
Forum Index » Boli/tratamente
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com