[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Classic  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
Dan Hincea
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/12/2010 12:30:15
Messages: 602
Location: Bucuresti
IP:
Offline

salut All
iata-ma ca va deranjez cu un nou si micut proiect!

despre ce e vorba?
de ceva vreme ma gandeam la un cub mic, asa ... de joaca. si ma gandeam la un mountainscape ceva in genul bazinului din jurnalul "Speranta" al colegului rodoselada. ceva mai putin plantat, mai multe pietre, ceva cu care sa ma lasa sa studiez perspectiva si adancimea acesteia.

dar cateva zile in urma, un prieten acvarizd zice ca vrea iwagumi. stai asa ca mi s-a aprins iarasi beculetul - mai cochetasem cu ideea acum vreo 2-3 ani, dar ... cand n-ai cu ce, n-ai cu ce si asta e! nu iese nici batut.
tot amicul meu imi adusese niste dragon stone, in pod aveam un cub lipit dar necuratat de excesul de silicon...
si cum am ajuns aseara cam suparat, mi-am tras o bere, am curatat siliconul, pune restul de substrat de la Ziua Vrajitoarelor V2.1 (substrat scos cand am facut "plaja") toata actiunea in bucatarie spre iritarea maxima a nevestii si amuzamentul kinderei

si
am infipt si pietricelele
si asta a iesit

image

image


deocamdata nu ma grabesc sa plantez, deci nu ma intrebati ce voi pune. in principiu voi merge pe moss, pe hc, parvula, minipelia, hydropiper dar nu e nimic exclus - sunt deschis la orice sugestie

de asemenea e posibil sa ma razgandesc si asupra formelor - desi am fost incantat de ce a iesit din prima - practic am pus pietrele in mai putin de un minut, fara prea mult studiu. dar sunt deschis si in ceea ce priveste aranjanmentul la orice idee




dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

hadul wrote:
deocamdata nu ma grabesc sa plantez, deci nu ma intrebati ce voi pune.


Daca-ti zic de dulce, zici ca sunt magar.

1 - nu te intreb ce plantezi, ci cu ce il luminezi
2 - de ce anafura ta de copil n-ai zis nimic cand ai fost la mine? ca ma aveam un bec rosu-alb, e27

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Mijto combinate pietrele alea!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Dan Hincea
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/12/2010 12:30:15
Messages: 602
Location: Bucuresti
IP:
Offline

n-auzi fa ca nu era in plan?

tine becu... vad eu cum fac, deocamdata sunt setat pe un reflector cu led 10w - d-ala ieftinache!

dar mai e pana ii dau drumul

am doar co2-ul pentru el. nu stand, nu filtru, nu lampa ...


merci koala

This message was edited 1 time. Last update was at 13/05/2016 09:42:41

Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Imi plac tare mult aranjamentele tale. De abia astept sa l vad plantat.
PS . Oare daca au mai ingropa doar o idee piatra Mare din stinga?
opincarul
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/08/2012 14:29:31
Messages: 1769
Location: Varteju - Magurele
IP:
Offline

Merge pe blatul de bucatarie. Suport pentru lampa/proiector led model albanez. Am eu un filtru in plus pe acasa, daca vrei, un hang-on Sun Sun JHBL 501.
E putin cam murdar, ca a intrat Mafalda dupa mine-n baie la ultimul schimb de apa sa nu mai fac zgomot ca trezesc oracaitorul, iar apoi mi-a fost lene sa-l mai curat.

Mama prostilor e mereu gravida!
Dan Hincea
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/12/2010 12:30:15
Messages: 602
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Gabi C wrote:Imi plac tare mult aranjamentele tale. De abia astept sa l vad plantat.
PS . Oare daca au mai ingropa doar o idee piatra Mare din stinga?


iese din reguli daca as mai ingropa-o putin - ar fi prea departe de suprafata, si imi doresc un iwagumi clasic - asa cum zice si numele jurnalului.
dar am sa incerc diseara!
multumesc frumos de apreciere!

opincarul wrote:Merge pe blatul de bucatarie. Suport pentru lampa/proiector led model albanez. Am eu un filtru in plus pe acasa, daca vrei, un hang-on Sun Sun JHBL 501.
E putin cam murdar, ca a intrat Mafalda dupa mine-n baie la ultimul schimb de apa sa nu mai fac zgomot ca trezesc oracaitorul, iar apoi mi-a fost lene sa-l mai curat.


iti multumesc frumos de oferta, esti foarte dragut!
am si eu eu hang on, dar nu-mi place deloc deloc ideea - vreau un extern micut, tevi Lilisor, stand alb sau gri... in nici un caz nu in bucatarie ca sigur in loc de ciorba voi primi apa din cubulet!





This message was edited 1 time. Last update was at 13/05/2016 10:21:28

stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Hardscape-ul arata bine, mie imi place!
Ti-as sugera sa nu-l incarci cu buruieni prea multe.

Si ti-as mai sugera ceva: baga-te la hydropiper...ca sa pot lua si eu pe urma de la tine

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Dan Hincea
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/12/2010 12:30:15
Messages: 602
Location: Bucuresti
IP:
Offline

stefanp wrote:Hardscape-ul arata bine, mie imi place!
Ti-as sugera sa nu-l incarci cu buruieni prea multe.

Si ti-as mai sugera ceva: baga-te la hydropiper...ca sa pot lua si eu pe urma de la tine


merci!

cica e cam naspa hydropiper asta - mofturoasa rau! as merge pe plante cu care sigur nu dau gres, pe de-o parte, iar pe de alta parte ma zgarma tare plantuta aia - a fost o vreme cand mi-am darit-o foarte tare
Dan Hincea
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/12/2010 12:30:15
Messages: 602
Location: Bucuresti
IP:
Offline

o poza mai de doamne ajuta! ma enerveaza ca nu prea iese nici una cum trebuie - ma chinui de ceva vreme si imi ies niste umbre ...


image
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Din pozitia asta se vede cel mai bine ce ai facut . Super fain aranjamentu.Ai dat piatra mare o idee mai jos sau e doar iluzie optica ?
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

hadul wrote:

cica e cam naspa hydropiper asta - mofturoasa rau! as merge pe plante cu care sigur nu dau gres, pe de-o parte, iar pe de alta parte ma zgarma tare plantuta aia - a fost o vreme cand mi-am darit-o foarte tare


Este o plata mofturoasa.
Mai ales inceputul este problema.
Eu am primit-o de doua ori, o data prin posta, o data prin curier; de ambele ori mai bine de jumatate din firele primite (ba chiar la tura primita prin posta aproape toate) au murit la 2-3 zile dupa plantare. Intr-un acvariu in care faceam aditie co2, fertilizare samd.
Dupa care si-a dat drumul la crestere.
Insa am patit-o cand am ramas vreo 2-3 zile fara co2 din diverse probleme. Socul a omorat-o aproape pe toata; abia au scapat cateva firicele. Ori asa ceva, nu prea se intampla in cazul multor plante ...

This message was edited 1 time. Last update was at 14/05/2016 06:17:12


Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Dan Hincea
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/12/2010 12:30:15
Messages: 602
Location: Bucuresti
IP:
Offline

cam de asta m-as cam feri sa o folosesc... mai ales ca e posibil ca bazinul sa nu fie sub directa mea supraveghere.
as merge numai cu plante cu care am mai lucrat...
tre sa ma gandesc! deocamdata nu e nici o graba cu plantatul.
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

hadul wrote:cica e cam naspa hydropiper asta - mofturoasa rau! as merge pe plante cu care sigur nu dau gres, pe de-o parte, iar pe de alta parte ma zgarma tare plantuta aia - a fost o vreme cand mi-am darit-o foarte tare

O urasc , e naspa, face figuri, face numa' ce vrea, am momente in care o vreau si momente in care vreau s-o arunc in WC .

Poze: smilie ... Poze cu plante
Dan Hincea
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/12/2010 12:30:15
Messages: 602
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Porcu wrote:
O urasc , e naspa, face figuri, face numa' ce vrea, am momente in care o vreau si momente in care vreau s-o arunc in WC .


desi pare, nu am descris-o pe nevasta-mea!
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline


Poze: smilie ... Poze cu plante
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

hadul wrote:desi pare, nu am descris-o pe nevasta-mea!
Sa fie vorba de soacra?

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Dan Hincea
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/12/2010 12:30:15
Messages: 602
Location: Bucuresti
IP:
Offline

koala wrote:
hadul wrote:desi pare, nu am descris-o pe nevasta-mea!
Sa fie vorba de soacra?


nu....
daca ar fi fost soacra ar fi fost valabile doar

Porcu wrote:
O urasc , e naspa, face figuri, ...... vreau s-o arunc in WC .
varolluis
Member

Joined: 16/05/2015 16:15:31
Messages: 218
Location: Panduri/Bucuresti
IP:
Offline

Mai bine imi dai mie outul ala de lilypipe, ca si asa nu esti in stare sa startezi .
Mie hydropiper mi-a mers pe la temperaturi de 22-24 grade, cand bagam calciu si magneziu. Cred ca are nevoie de un Gh mai mare. Deasemenea plantam chinezeste, fir cu fir, niciodata tufe. Substrat aveam vulcanic de la Jivulescu de 1-2 mm.

Eu as pune HC acolo. Sa "curga" de pe pietrele din fata. Niste gratiola viscidula si hygrophila araguaia, sau rotala Yao Yai pe la mijloc. In spate as pune proserpinaca palustris.
Dan Hincea
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/12/2010 12:30:15
Messages: 602
Location: Bucuresti
IP:
Offline

varolluis wrote: Mai bine imi dai mie outul ala de lilypipe, ca si asa nu esti in stare sa startezi .

pentru tine ca te cunosc 121.5 lei! si-o caserola de mici de la giani!

varolluis wrote: Mai bine imi dai mie outul ala de lilypipe, ca si asa nu esti in stare sa startezi .
Mie hydropiper mi-a mers pe la temperaturi de 22-24 grade, cand bagam calciu si magneziu. Cred ca are nevoie de un Gh mai mare. Deasemenea plantam chinezeste, fir cu fir, niciodata tufe. Substrat aveam vulcanic de la Jivulescu de 1-2 mm.


bine de stiut asta cu gh-ul - de plantat asa plantez si eu cam tot gazonul, mai putin hc
substrat... sunt intr-o trilema

varolluis wrote:
Eu as pune HC acolo. Sa "curga" de pe pietrele din fata. Niste gratiola viscidula si hygrophila araguaia, sau rotala Yao Yai pe la mijloc. In spate as pune proserpinaca palustris.


hc da, dar totusi prea banal, restul nici nu ma gandesc - prea mari, prea rosii.
dar tu mai fa niste propuneri, asa ca sa am de ce sa ma enervez!
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com