[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Donez pleco  XML
Forum Index » Donatii
Author Message
adytzu
Member

Joined: 10/08/2013 10:14:47
Messages: 147
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Cum spune titlul, donez un pleco pe care-l suspectez ca-mi macelareste plantele si ca mi-a chilarit 3 scalari.
Are aproape 3 ani de cand e la mine si aprox 5cm lungime. Nu am poza ca sta mai mult sub o buturuga in timpul zilei, dar, cum il prind iesit, promit sa-l si pozez fata/spate/profil.

Deci, se incumeta careva sa-l ia sau il dau pe Dambovita?

Am uitat: telefon 0723.622091 sau mail, adytzu1967@gmail.com sau YM adytzu1967, preferabil zona Rahova/13 septembrie.

This message was edited 1 time. Last update was at 15/05/2016 14:31:50

[Yahoo!]
adytzu
Member

Joined: 10/08/2013 10:14:47
Messages: 147
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Dupa un schimb de vorbe si poze cu un coleg de forum, se pare ca totusi e ancistrus.
Intrebarea e: si astia papa plante si ataca alti pesti?

Sa stiu daca-l mai dau sau nu...
[Yahoo!]
cfrtriaj
Member

Joined: 21/01/2011 14:17:41
Messages: 134
Location: bucuresti.sec 4.oraselul copiilor.
IP:
Offline

adytzu wrote:se pare ca totusi e ancistrus.
Intrebarea e: si astia papa plante si ataca alti pesti?

Sa stiu daca-l mai dau sau nu...
salut.eu am 6 in acvariu si nu mi-au papat plantele sau alt pestisor.alta este cauza disparitii scalarilor.
adytzu
Member

Joined: 10/08/2013 10:14:47
Messages: 147
Location: Bucuresti
IP:
Offline

In acest caz, please, nu mai luati in considerate anuntul. Poate fi chiar sters ca sa nu induca in eroare.

M-am gandit si eu la calitatea apei, drept urmare, ieri am pus am pus si un filtru intern pe langa canistra externa, am schimbat 50% din apa, am scarmanat substratul ocazie cu care am scos la suprafata o gramada de melci (numai buni pentru cei 2 botia ).

O sa iau si niste AquaSafe sa pun o perioada de timp. Pana una alta, nu mai iau nimic. La sfaturile colegului cu care am vorbit, dat fiind ca stau intr-o zona cu apa dura (KH si GH peste limite si pH in jur de 8), poate ca ar fi cazul sa ma indrept spre cyclide, dar vreau sa ma documentez amanuntit inainte de asta. Daca e prea complicat, o sa continui cu ceva mai rezistent, gen Brabus Tetra.

This message was edited 1 time. Last update was at 16/05/2016 13:55:17

[Yahoo!]
 
Forum Index » Donatii
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com