[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Jack Dempsey - Rocio octofasciatum  XML
Forum Index » Cichlidae
Author Message
dan-iulian
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 12/11/2015 17:37:37
Messages: 339
Location: Targoviste, Dambovita
IP:
Offline

Prin februarie, adica acum vreo 4 luni am capatat 7 pui JD mici, mici, mici... cca 1,5-2 cm.
Au locuit intr-un bazin de 200 l in pace si distractie pana acu vreo 2 saptamani, deci sa zicem acum au varsta de 5-6 luni si cca. 5-8 cm dimensiuni.
Masculul dominant si-a tras consoarta. Masculul 2 (sa zicem) s-a casatorit si dansul. De aici incepe necazul unora si distractia altora...
Au inceput cafturi majore s-a lasat cu sange... N-am fost atent cateva zile si m-am trezit cu doua perechi care si-au impartit acvariul (nu frateste - 75% cu 25%) iar ceilalti colocatari au cam dat coltul .... i-au batut pana ....
Am reusit sa separ perechea 2 in alt acvariu, pestii intregi.
Dupa alte 2-3 zile de neatentie observ cratere prin tot acvariul plante (nu erau oricum prea multe) distruse si femela disparuta... Si SURPRIZA! dintr-unul din gropane mi-a aparut un nor de pui...
Stimati colegi pentru mine e premiera n-am mai avut JD. Dar din ceea ce am citit nu reiese ca sunt capabili de reproductie la 5-6 luni.
Asemenea rata de inmultire n-am vazut decat la convict.
Ma asteptam sa creasca macar 10-15 cm apoi sa vad pui.
E normal?
La ce sa ma astept in continuare (puii au deja vreo 3 zile)?

Ape limpezi.

Suma viciilor ramane constanta.
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/44793.page#p398491
dan-iulian
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 12/11/2015 17:37:37
Messages: 339
Location: Targoviste, Dambovita
IP:
Offline

Update. Au fost botezati Ionel si Marioara.
A trecut o saptamana. Puii au supravietuit aproape jumatate. Parintii sunt grijulii cu ei, mai mult femela, masculul pare preocupat sa ma tina pe mine departe de acvariu...
Inca nu am inteles cu au depus la 6 luni... Oricum par sa creasca si sunt pe zi ce trece mai frumosi. Albastrul iridescent imi pune probleme la pozat. Nu ies pozele prea bine. Am reusit totusi ceva.
Cand pot si am timp caut materiele pe net despre JD, forumul pare destul de sarac... Sunt asa putini detinatori?

[Thumb - ionel-cu-pui.jpg]


Suma viciilor ramane constanta.
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/44793.page#p398491
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

E posibil sa fi fost mai in virsta cind i-ai luai si sa fie un pic impiliti? O sa mai creasca chiar daca au depus deja.

Poze: smilie ... Poze cu plante
dan-iulian
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 12/11/2015 17:37:37
Messages: 339
Location: Targoviste, Dambovita
IP:
Offline

Da. Este o posibilitate la care nu m-am gandit...
Am spus ca este prima data cand tin JD si nu stiam ce ritm de creste au... Posibil sa fi avut 2 poate 3 luni cand i-am luat...aveau cca 2-2,5 cm.
Dupa ce au depus, in ultimele 2 saptamani, parca au iutit ritmul de crestere... masculul are acum in jur de 12 cm...
Partea distractiva este ca de azi, am pui si la a doua pereche separata intr-un 70 de litri in vederea unei donatii...
Ca sa marturisesc am luat pui de JD pentru fiul meu care isi dorea electrici... N-am gasit multa vreme si am luat clasici. Fiul meu si-a gasit intre timp electrici si eu am ramas cu JD pe cap.
Eee la cum incep sa arate acum dupa 6 luni... Astia sunt kinder cu surprize! Imi plac atat de mult ca voi tine neaparat o pereche. De s-ar fi inteles in acelasi acvariu as fi tinut ambele perechi!
Sunt grozavi! Au un albastru ”imposibil” si un temperament special. Sunt de fapt niste pesti timizi, spre deosebire de ceilalti americani pe care ii am (severumi, oscari, blue acara), pe astia inca nu i-am convins sa manance ”din mana”. Nu mi-au stricat plante! Doar pe cele care le-au stat in calea celor 2 gropi necesare puilor.
Sa vad ce fac cu sumedenia deee pui... dac-or trai. Am o serie de vreo 2 sapt si inca una de azi!!! nici macar nu i-am hranit cu ceva special... Nu artemia eclozata... doar ce pica din acvariu si o data la 2 zile galbenus de ou. In ritmul asta pana la sfarsitul anului fac cel putin 1000...
Oare sunt doritori? ... Dragi colegi voi ce faceti in situatii din astea... La Targoviste am fost la un petshop sa intreb. L-a umflat rasul pe vanzator, mi-a aratat ce are in acvarii... singura ciclida - scalarul.
Eu am pus la Donatii a doua pereche si m-am sunat cineva sa ma intrebe daca merg cu gupy si moly in acvariu... Ce sa zic? Da! Gupy la micul dejun si moly la cina! Ma scuzati...
Voi mai reveni cu ceva poze.

Suma viciilor ramane constanta.
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/44793.page#p398491
dan-iulian
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 12/11/2015 17:37:37
Messages: 339
Location: Targoviste, Dambovita
IP:
Offline

Am reusit azi niste poze mai bunute...
[Thumb - IONEL1.jpg]

[Thumb - Marioara1.jpg]

[Thumb - Dungati-la-2-sapt.jpg]


Suma viciilor ramane constanta.
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/44793.page#p398491
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Sunt niste pesti deosebiti (pentru cine ii apreciaza)... certareti, agresivi, dar ocrotitori cu puii... au personalitate.

- la 6-7 luni incep sa se maturizeze sexual, deci nu e de mirare ca ai deja pui.
- cresc pana pe la 2 ani, asa ca asteapta-te sa se faca si mai mari.
- am avut mascul de ~22 cm... femelele nu prea sar de 12-14 cm.
- o pereche matura e greu tinut cu altceva, mai ales in perioadele cand au pui.


PS: Pe vremea cand ii cresteam eu se numeau Cichlasoma biocellatum. Urasc de moarte noile denumiri stiintifice ale pestilor.

This message was edited 1 time. Last update was at 24/05/2016 21:49:03


Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
dan-iulian
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 12/11/2015 17:37:37
Messages: 339
Location: Targoviste, Dambovita
IP:
Offline

Maestre Koala. Jos palaria. M-am lamurit. Scurt si la obiect.
Intr-adevar cu denumirile e jale...am gasit vreo 3. Eu am ales ultima varianta.
Au la dispozitie 200 l, deocamdata. Sper sa le ajunga pentru ca in comunitar e cam aglomerat. Oscarii cam danseaza. Daca se imperechearaza ... ajunge o pereche de balauri.
Imi doresc sa-i tin pe termen lung. I-am indragit. Ii voi tine singuri in 200 l, deocamdata cu puii lor cu tot pentru ca e spectacol. Si sunt langa biroul meu de lucru
Ii voi observa, poza si posta pe masura ce cresc.

Suma viciilor ramane constanta.
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/44793.page#p398491
gabriel91
Member
[Avatar]

Joined: 23/10/2011 12:23:23
Messages: 235
Location: Targoviste
IP:
Offline

O sa va sun maine, poate reusim ceva ;)

Spunem 1% din tot ce gandim, din 1% jumate mintim!
[WWW]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

dan-iulian wrote:Maestre Koala. Jos palaria. M-am lamurit. Scurt si la obiect.
Intr-adevar cu denumirile e jale...am gasit vreo 3. Eu am ales ultima varianta.
Au la dispozitie 200 l, deocamdata. Sper sa le ajunga pentru ca in comunitar e cam aglomerat...

N-ai pentru ce, mi-a facut placere!

- au fost unii dintre pestii care mi-au oferit bucurie si satisfactie (ca acvarist), pe la jumatatea anilor '80.
- pe vremea aia, daca iti placeau cichlidaele, nu prea aveai de un' sa alegi... pe piata se gaseau doar: Cichlasoma nigrofrasciatum, C. biocellatum, Acara latifrons, Herotilapia multispinosa, Hemichromis bimaculatus, Pelvicachromis kribensis.
- sporadic, mai aparea cate un severum (varianta clasica), sau cate un meeki spalacit (Cichlasoma meeki)... am prins si o pereche Cichlasoma cyanoguttatum... cam asta era tot.
- primii "africani" de Malawi, pe care i-am vazut eu, au fost pestii lui Liviu Serbanescu (pe la inceputul anilor '90)... primii discusi (bruni) au aparut pe piata chiar inainte de Revolutie.
- dupa Revolutie au inceput sa fie importati pesti... la inceput, din Moldova de peste Prut (pe filiera ruseasca, cred).

Una peste alta, sunt niste pesti frumosi si ai sa-i indragesti... 200 de litri sunt suficienti pentru ei, daca tii perechea acolo.
O sa ai probleme cand o sa vrei sa scapi de pui.


Succes si tine-ne la curent cu evolutia lor!

Later edit: Am vazut exemplare corcite, din combinatia mascul nigro+ femela biocellatum... nu aveau nimic frumos!

This message was edited 1 time. Last update was at 25/05/2016 07:47:13


Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Dan P
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/01/2009 13:11:22
Messages: 1666
Location: Brasov
IP:
Offline

Nu cred ca o sa ai cui sa dai atatia pui mai ales ca JD sunt destul de prolifici daca ai o pereche buna.
Asta e o mare problema la americani, fac o gramada de pui si nu sunt doritori. Eu as lasa natura sa isi faca treaba si ce ramane reusesti tu sa donezi
[WWW]
dan-iulian
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 12/11/2015 17:37:37
Messages: 339
Location: Targoviste, Dambovita
IP:
Offline

koala wrote:
dan-iulian wrote:Maestre Koala. Jos palaria. M-am lamurit. Scurt si la obiect.
Intr-adevar cu denumirile e jale...am gasit vreo 3. Eu am ales ultima varianta.
Au la dispozitie 200 l, deocamdata. Sper sa le ajunga pentru ca in comunitar e cam aglomerat...

N-ai pentru ce, mi-a facut placere!

- au fost unii dintre pestii care mi-au oferit bucurie si satisfactie (ca acvarist), pe la jumatatea anilor '80.
- pe vremea aia, daca iti placeau cichlidaele, nu prea aveai de un' sa alegi... pe piata se gaseau doar: Cichlasoma nigrofrasciatum, C. biocellatum, Acara latifrons, Herotilapia multispinosa, Hemichromis bimaculatus, Pelvicachromis kribensis.
- sporadic, mai aparea cate un severum (varianta clasica), sau cate un meeki spalacit (Cichlasoma meeki)... am prins si o pereche Cichlasoma cyanoguttatum... cam asta era tot.
- primii "africani" de Malawi, pe care i-am vazut eu, au fost pestii lui Liviu Serbanescu (pe la inceputul anilor '90)... primii discusi (bruni) au aparut pe piata chiar inainte de Revolutie.
- dupa Revolutie au inceput sa fie importati pesti... la inceput, din Moldova de peste Prut (pe filiera ruseasca, cred).

Una peste alta, sunt niste pesti frumosi si ai sa-i indragesti... 200 de litri sunt suficienti pentru ei, daca tii perechea acolo.
O sa ai probleme cand o sa vrei sa scapi de pui.


Succes si tine-ne la curent cu evolutia lor!

Later edit: Am vazut exemplare corcite, din combinatia mascul nigro+ femela biocellatum... nu aveau nimic frumos!


Pe la jumatatea anilor '80, la Buzau pe unde am crescut eu, Scalarii erau apogeul acvaristicii... Problema de baza era intreruperea energiei electrice seara de seara...dup? stiri. Vara nu era o tragedie, dar iarna... Chiar daca se improvizau tot felul de incalzitoare din rezistente de resou combinate cu eprubete si alte sticle relativ rezistente, pauzele de seara pana dimineata la energia electrica faceau aproape imposibila tinerea unor specii cu pretentii termice peste 16-18 grade... Se tineau cu succes carasii aurii, molly, xipho si asemenea... prin selectii succesive erau gupy care traiau la 12-15 grade... asta daca termometrele indicau corect! Eee vremuri, vremuri...
In prezent chiar daca putem avea conditii si ustensile sunt totusi destul de scumpe... iar americanii, din cate vad nu sunt atat de cautati si pretuiti pe cat ar merita.
Am de 3 saptamani o pereche de JD la donatii si pana acum numa intrebari si deranj inutil. De altfel am vazut ca ati intervenit pe acolo. Multumesc. Am fost plecat o saptamana. Daca nu-i dau in cateva zile ma gandesc sa-i bag in comunitar (180x60x60 cm, filtru Fluval FX6 + intern U4). Am deja acolo : 2 oscari, 4 severumi, 1 gibiceps, 1 salvini si 2 hoplo... Or mai incapea 2 JD macar pentru vreo jumatate an? Mai am la crescut 2 electrici (cam 4-5 cm) si nu sunt sigur, inca, ce sex au, deocamdata se fugaresc ca nebunii... Nu indraznesc sa-i bag pe toti la un loc, acum, electricii sunt prea mici fata de cei clasici. Daca astia electrici nu se fac pereche, ma gandeam poate fac o pereche mixta 1 electric cu un clasic pentru fiul meu, intr-un 260 l. Ce spuneti? Ar fi fezabil?
Va multumesc, iarasi..

Oricum prima pereche la care am pui vor ramane in 200l, am inceput usor usor sa le modific peisajul care era cam sarac.
Au ramas vreo 20 de pui. Dupa 3 saptamani au cam 0,5 cm. Nu mai stau in grup, chiar daca femela (Marioara) mai incearca sa-i adune in groapa.
Parca si parintii au mai crescut putin. A ap?rut un pic de galben in partea din spate a inotatoarelor dorsala si ventrala la mascul si se formeaza un ocel pe codala!?
Am bagat acum o saptamana un cateva plante cianotice, un pic de iarba, aditie de CO2, o radacina pregatita mai demult... pun poze mai jos. inca nu sunt multumit de aspectul general... dar nu am intraznit sa fac prea multe schimbari deodata. La cateva zile mai schimb ceva pentru a le da timp sa se adapteze.
Ape limpezi.
Dan

This message was edited 1 time. Last update was at 05/06/2016 15:19:43


Suma viciilor ramane constanta.
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/44793.page#p398491
dan-iulian
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 12/11/2015 17:37:37
Messages: 339
Location: Targoviste, Dambovita
IP:
Offline

Dan P wrote:Nu cred ca o sa ai cui sa dai atatia pui mai ales ca JD sunt destul de prolifici daca ai o pereche buna.
Asta e o mare problema la americani, fac o gramada de pui si nu sunt doritori. Eu as lasa natura sa isi faca treaba si ce ramane reusesti tu sa donezi


Pai am ascultat sfatul... mai sunt vreo 20 de pui...
Multumesc.
Am vazut cateva posturi si filmulte cu ce aveati prin acvariu. Oau. Splendid! Acum ce mai aveti? Red terror m-au lasat cu gura cascata. La ce dimensiuni au ajuns?
Ape limpezi.

This message was edited 1 time. Last update was at 05/06/2016 15:14:40


Suma viciilor ramane constanta.
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/44793.page#p398491
dan-iulian
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 12/11/2015 17:37:37
Messages: 339
Location: Targoviste, Dambovita
IP:
Offline

La 3 saptamani: puii greu de fotografiat, nu mai stau in grup. 0,5 cm dungati si plimbareti. Au mai ramas vreo 20. Sunt hraniti cu fulgi, resturi de ciclid sticks de la parinti, cate putina artemia congelata, tot ce ramane de la parinti. Le mai pica cate o larva de blood worm de la parinti si se lasa cu fugareala, apuca cate unul mai iute si fuge ca disperatul, evident ca viermele e mai mare decat el si nu-l poate hali.
[Thumb - acvariu-JD.jpg]

[Thumb - pui-la-3-sapt.jpg]

[Thumb - Ionel-la-1-iunie.jpg]


Suma viciilor ramane constanta.
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/44793.page#p398491
Dan P
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/01/2009 13:11:22
Messages: 1666
Location: Brasov
IP:
Offline

dan-iulian wrote:
Am vazut cateva posturi si filmulte cu ce aveati prin acvariu. Oau. Splendid! Acum ce mai aveti? Red terror m-au lasat cu gura cascata. La ce dimensiuni au ajuns?
Ape limpezi.


Momentan am un mascul de JD care bate spre 24-25 de cm, vreo 12 Red Terror pui la vreo 6-10 cm un Vieja, un Gibbigeps si cativa Botia

This message was edited 1 time. Last update was at 06/06/2016 07:28:19

[WWW]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Incredibil ce culori la jd aceia...felicitari. Mult noroc cu donatul. In caz ca nu se inteleg pe viitor in comunitar,doneaza 1 oscar sau 2 severumi

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
dan-iulian
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 12/11/2015 17:37:37
Messages: 339
Location: Targoviste, Dambovita
IP:
Offline

paradoxx wrote:Incredibil ce culori la jd aceia...felicitari. Mult noroc cu donatul. In caz ca nu se inteleg pe viitor in comunitar,doneaza 1 oscar sau 2 severumi


Mai mult ca sigur voi avea de dat vreo 2 severumi - galbeni. JD ramane fara discutie. Problema e ca am cam multi... si mor de dragul lor. Am 1 pereche, Ionel, Marioara si vreo 20 de pui - de mai sus... iar acum inca o pereche in comunitar, care s-au adaptat in 2 zile. Oscarii raman - sunt botezati! Aurel si Haplea...

Suma viciilor ramane constanta.
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/44793.page#p398491
Severus
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2012 13:43:13
Messages: 1051
Location: Bucuresti
IP:
Offline

dan-iulian wrote:Mai mult ca sigur voi avea de dat vreo 2 severumi - galbeni.

Wow. Cineva se gandeste ca s-ar putea sa doneze niste Severumi in viitorul apropiat.
Ai idee ce sex sunt ?
Multumesc anticipat pentru raspuns.

Festina lente !
dan-iulian
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 12/11/2015 17:37:37
Messages: 339
Location: Targoviste, Dambovita
IP:
Offline

Severus wrote:
dan-iulian wrote:Mai mult ca sigur voi avea de dat vreo 2 severumi - galbeni.

Wow. Cineva se gandeste ca s-ar putea sa doneze niste Severumi in viitorul apropiat.
Ai idee ce sex sunt ?
Multumesc anticipat pentru raspuns.


Am cumparat acum vreo 3 luni 4 buc. (4 baieti si o fata) intr-o stare deplorabila... Au fost adusi la stadiul de bine, frumosi si sanatosi, sunt galbeni ”putin galbeni red spoted” asa mi-a zis vanzatorul... si parca as da la un schimb ceva 2-3 dintre ei... , nu stiu varsta au intre 12-15 cm.
daca va intereseaza discutam, va rog pm, mail sau telefon.

Suma viciilor ramane constanta.
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/44793.page#p398491
dan-iulian
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 12/11/2015 17:37:37
Messages: 339
Location: Targoviste, Dambovita
IP:
Offline

Stiu ca am promis sa tin JD singuri, dar...azi, m-au sunat de la Coralis! Au adus ce astept de vreun an! Salvini, Cichlasoma Salvini... acu, ca omu gospodar nu mai am spatiu..., in acvariu mic (80l) de carantina am primit zilele trecute 3 severumi cat o moneda de 50 de bani... zisi red spotted...
Oare va iesi urat daca bag vreo 4-5 bucati Salvini la JD (Ionel si Marioara)... Salvini ar avea cca. 4-5 cm, Ionel are vreo 13-14 cm, Marioara vreo 8-9 cm, iar puii au ajuns a 1 cm..., acvariul are 100x40x50 si e decorat cum se vede mai sus. Filtre sunt 2 unul extern de 800 l/h si unul intern de vreo 200 l/h..., macar pana mai cresc un pic si pot selecta pentru comunitar.
Eeee dilema mare... imi plac si Salviniiiii.

This message was edited 1 time. Last update was at 15/06/2016 22:18:49


Suma viciilor ramane constanta.
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/44793.page#p398491
dan-iulian
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 12/11/2015 17:37:37
Messages: 339
Location: Targoviste, Dambovita
IP:
Offline

M-am convins... intrebam ca prostu... le gasesc salvinilor alta casa pana mai cresc si pot fi dusi la comunitar. Presupun ca se vor descurca cu 2 Oscari in 650 l

Suma viciilor ramane constanta.
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/44793.page#p398491
 
Forum Index » Cichlidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com