[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Sera Marin Biotop 130  XML
Forum Index » Bazine mici si medii
Author Message
archangel82
Member

Joined: 19/09/2008 16:34:13
Messages: 181
Location: Bistrita - Romania
IP:
Offline

Salutare.
tocmai vreau si eu sa ma apuc de un marin si am achizitionat pentru inceput un acvariu sera marin biotope 130.

ca si apa de osmoza mi-am luat un osmozor casnic la care am facut un bypass dupa membrana si pun un filtru nps de la aquili. sper sa fie in regula. (filtru sedimente - carbon activ- carbon granular - membrana - nps )

altfel, am mai luat pentru inceput 10 kg de lie sand de la red sea...si sare red sea coral pro 7 kg. credca mai am nevoie de un sac de live sand..

am teste de amoniac si nitriti de la jbl si voi mai lua si nitrati si ce mai am nevoie in viitorul apropiat.

in separeele de la acvariu vreau sa pun asttfel..

1 - unde intra apa - vreun kg de matrix marunt ++ skimerul de la sera 130
2 - matrix
3 - tot matrix
4 matrix + pompa de out cu uv

credeti ca e prea mult mediu filtrant bio ?

pompa de valuri voi lua o ieftinitura de 2500 l/h urmand sa fac un upgrade la un jebao rw4

pentru inceput as vrea sa pun 5 kg de livre rock si vreo 5-10 kg de dead rock.

iluminarea o voi tine cea originala ...adica 2 X pl

rog daca aveti recomandari sa o faceti. cu partea materiala stau asa si asa dupa aceste achizitii..mai ales ca si osmozorul l-am luat tot luna asta cu vreo 8 juma.

vreau doar corali moi si nemo bineinteles si pe parcurs mai vedem.

multumiri

bulan77
Senior member

Joined: 30/06/2014 08:57:46
Messages: 577
Location: Sibiu
IP:
Offline

Unde ai gasit osmozor cu 850 smilie , la pretul asta luam 3
Niciodata nu ai prea multa filtrare biologica



dan_florin
Membru de baza

Joined: 22/10/2011 11:04:15
Messages: 381
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Vorbeste cu George"georgemonda", el te-ar putea povatui cum sa faci si ce sa faci. E important sa ai pe cineva din orasul tau cu care sa te poti consulta din cand in cand. Sunt multe chestii carora nu le vad rostul in lista ta de prioritati, eu zic sa nu te grabesti, rabdarea in acvaristica marina e de aur.
Succes cu proiectul!

This message was edited 1 time. Last update was at 27/07/2016 22:56:11

[Email] [Yahoo!]
archangel82
Member

Joined: 19/09/2008 16:34:13
Messages: 181
Location: Bistrita - Romania
IP:
Offline

bulan77 wrote:Unde ai gasit osmozor cu 850 smilie , la pretul asta luam 3
Niciodata nu ai prea multa filtrare biologica


salut.
dupa cum spuneam, mi-am luat un osmozor casnic nu unul dedicat acvariului gen aquilli cu nps.

la acest osmozor am pus un T'eu dupa membrana si un filtru nps si tot sistemul e racordat la o baterie cu 2 cai adica pe un robine trece apa prin toate filtrele pentru apa de consum si pe celalalt pentru apa pentru acvariu.
archangel82
Member

Joined: 19/09/2008 16:34:13
Messages: 181
Location: Bistrita - Romania
IP:
Offline

dan_florin wrote:Vorbeste cu George"georgemonda", el te-ar putea povatui cum sa faci si ce sa faci. E important sa ai pe cineva din orasul tau cu care sa te poti consulta din cand in cand. Sunt multe chestii carora nu le vad rostul in lista ta de prioritati, eu zic sa nu te grabesti, rabdarea in acvaristica marina e de aur.
Succes cu proiectul!


Salut. Am luat legatura cu George de ceva timp..astept sa imi trimita nr de telefon. credca e prin concediu....
BunicuW
Member

Joined: 11/11/2014 14:55:45
Messages: 125
Location: Bucuresti, Tei
IP:
Offline

Primul meu acvariu marin a fost un Sera 130 si pot sa-ti spun cite ceva despre el:

1. Iti recomand sa pui skimmerul in camera a doua, Skimmerul respectiv este o jucarie, mare lucru nu va face
2. In prima sa pui ceva filtrare mecanica (gen vata pe care o schimbi la doua zile) intrucit in timp o sa se umple compartimentele de detritus si nu o sa stii de unde ai atitia nitrati.
3. Nu fi zgarcit cu materialul de denitrificare, o sa vezi ca acel volum mic de apa poate sa-ti dea batai de cap (mai ales nitrati).
4. Sa te gindesti la un chiller avand in vedere ca este un sistem inchis care nu se prea ventileaza, eu am ajuns la 29 de grade foarte repede.
5. Iti recomand o pompa de aer intrucit nu se oxigeneaza apa suficient, dar asta in timp.

Eu am avut vreo 10 kg de nisip si 12 kg de piatra si arata bine.
Daca ai rabdare poate sa iasa ceva frumos.


 
Forum Index » Bazine mici si medii
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com