[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Este Matrix sau nu ?  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
archangel82
Member

Joined: 19/09/2008 16:34:13
Messages: 181
Location: Bistrita - Romania
IP:
Offline

Salut
de vreo 2 ani am luat de la o cunostiinta niste Matrix..sau cel putin asa spunea el.
am folosit mediul cu succes la acvariul de apa dulce dar aveam si alte medii in cele 2 filtre externe si n-am avut probleme.

am vreo 8 litri de asa ceva plus inca vreo 3-4 litri de acelasi material foarte marunt bagat in ciorapi.
vreau sa folosesc acest mediu la un marin dar vreau o confirmare daca e sau nu e matrix ca sa nu umplu spatiu aiurea cu un mediu ineficient posibil.
postez 4 poze..cum arata el umed (are tenta maronie si nu gri cum vad peste tot si nu este cu colturile rotunjite), rupt, semiuscat si uscat (cel in plasa).

ca si material este foarte usor, pluteste in prima faza si pot sa il fac bucati daca vreau..se rupe usor. chiar si la spalare trebuie sa fiu atent caci este si sfaramicios.
cei care aveti matrix original la cutie cumparat rog sa imi spuneti daca acest mediu este matrix sau nu!
Multumiri anticipate

PS: mutati rog topicul la sectiunea Apa.

image

image

image

image




This message was edited 1 time. Last update was at 07/08/2016 08:59:09

ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Exista si cu maro sau gri, fara eticheta greu de deosebit de ponce oricum la baza tot cam acelasi lucru e, matrixul e din sursa verificata si purificat cu o compozitie chimica safe si parca nu chiar asa de sfaramicios ca piatra ponce, eu am in filtre si ponce de doi ani si nu mi-a facut probleme doar la curatare/spalare trebuie mai delicat din cauza ca se sfarama
[Email]
bobiciupe
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/06/2010 23:37:52
Messages: 826
Location: Gherla-Cluj
IP:
Offline

nu e matrix. parerea mea. matrixul nu se rupe, nu-l poti sfarima intre degete. sunt diferente si la greutate, matrixul fiind mai greu decit piatra ponce. uscat ar trebui sa aiba o culoare alba.

Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii
[Email] [Yahoo!]
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

De acord cu partea cu sfaramatul dar la culoare nu trebuie sa fie alb, am mai cumparat de la Seachem in ambalaj original si e in mai multe nuante de gri si chiar maroniu
[Email]
atar
Membru de baza

Joined: 18/06/2016 07:37:17
Messages: 308
Location: Galati
IP:
Offline

Al meu are la fel, ceva nuante de gri si chiar unele maronii
archangel82
Member

Joined: 19/09/2008 16:34:13
Messages: 181
Location: Bistrita - Romania
IP:
Offline

multumiri de raspunsuri.. mai astept pareri oricum.

voi avea nevoie de niste matrix intr-un acvariu de 130 litri..asa ca voi cumpara un litru momentan sa vad diferenta zi voi compensa cu substrat pro si siporax...am vreo 6 litri.

poate fi pond matrix?

This message was edited 1 time. Last update was at 07/08/2016 13:19:54

archangel82
Member

Joined: 19/09/2008 16:34:13
Messages: 181
Location: Bistrita - Romania
IP:
Offline

bobiciupe wrote:nu e matrix. parerea mea. matrixul nu se rupe, nu-l poti sfarima intre degete. sunt diferente si la greutate, matrixul fiind mai greu decit piatra ponce. uscat ar trebui sa aiba o culoare alba.


nici asta nu se sfarma intre degete..se sfarma de ex daca il pun in galeata sa il spal si prin frecarea bucatilor intre ele rezulta mici firmituri dar pot sa rup cu mana bucata in 2 daca vreau..

toate pozele postate e cu material folosit..cel maro are 2 ani uz si doar clatit..e plin cu bacterii/resturi. nu stiu cum arata matrixul dupa cateva luni de folosire...tot gri?

This message was edited 1 time. Last update was at 07/08/2016 17:17:05

Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nu e matrix. Eu am primit de la o firma din Arad material filtrant ca al tau. Nu stiu cu cat l-ai luat dar eu l-am luat la pret de piatra ponce...


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
archangel82
Member

Joined: 19/09/2008 16:34:13
Messages: 181
Location: Bistrita - Romania
IP:
Offline

Lucian wrote:Nu e matrix. Eu am primit de la o firma din Arad material filtrant ca al tau. Nu stiu cu cat l-ai luat dar eu l-am luat la pret de piatra ponce...


multumiri de info.
nu am dat mult..vreo 20 pe litru acum 2 ani.
care este parerea ta despre acest material filtrant? si-a facut treaba?
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

archangel82 wrote:
Lucian wrote:Nu e matrix. Eu am primit de la o firma din Arad material filtrant ca al tau. Nu stiu cu cat l-ai luat dar eu l-am luat la pret de piatra ponce...


multumiri de info.
nu am dat mult..vreo 20 pe litru acum 2 ani.
care este parerea ta despre acest material filtrant? si-a facut treaba?

Nu pot sa-mi dau seama. sunt 2 litri in 12 litri de alte materiale filtrante


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com