[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Consolidare Acvariu  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
archangel82
Member

Joined: 19/09/2008 16:34:13
Messages: 181
Location: Bistrita - Romania
IP:
Offline

Salut
am un acvariu marin cumparat de la cineva..un sera marine cube 130 si are fata cam zgariata in anumite locuri. zicea ca mai are unul si sa ma duc sa il vad.
problema cu celalalt e ca fata este intacta..fara zgarieturi dar din cauza ca a incercat sa gaureasca sticla in spate..aceasta s-a crepat + rupt o bucatica din ea. in laterale nu este rupta precum pare ci asa sunt acvarile astea si in zona acea este decupata sticla ca sa calce bine rama. .asa ca mi l-a dat pe gratis si sa ma descurc cu el


acum intrebarea mea.
vreau sa lipesc o bucata de sticla de 8 pe tot spatele + o bucata in zona crepata in fata.

Este safe tinand cont ca crepatura este sus si nu va fi decat pana pe la jumatate apa?

image
adiio
Member
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 07:37:01
Messages: 166
Location: Bucuresti, Pantelimon
IP:
Offline

Nu-mi dau seama din poza daca pe spate ai un perete despartitor... perpendicular pe spate.

Daca ai acel perete eu as face asa:
As taia o foaie de sticla pe toata inaltimea acvariului si lat pana in peretele despartitor. De lipit obligatoriu pe interiorul acvariului.
As curata siliconul de pe interior, si as lipi pe colturi si pe supratata dintre cele doua foi de sticla.

Daca nu ai perete pe partea din spate as dubla pe interior peretele din spate, cu acelasi mod de lipire.

Nu-i un acvariu foarte mare, ar trebui sa tina chiar si daca il umpli pana sus.
Nu-ti va garanta asta nimeni, dar eu as incerca, asta daca restul bazinului este de pastrat.
archangel82
Member

Joined: 19/09/2008 16:34:13
Messages: 181
Location: Bistrita - Romania
IP:
Offline

am sa fac astazi o poza la tot acvariu.
momentan e la birou iar eu am santier in casa dar am sa ajung pe acolo ca am ceva treaba.
archangel82
Member

Joined: 19/09/2008 16:34:13
Messages: 181
Location: Bistrita - Romania
IP:
Offline

inca niste poze..sper sa va dati seama mai bine acum despre situatie

.nu stiu de ce mi le pune rasturnate.. le-am tot rotit dar nu vrea

image

image

image
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Daca nivelul apei e sub crapatura eu zic ca nu are nimic.
Estetic insa un acvariu plin pana la jumate nu arata bine.
archangel82
Member

Joined: 19/09/2008 16:34:13
Messages: 181
Location: Bistrita - Romania
IP:
Offline

lukitza wrote:Daca nivelul apei e sub crapatura eu zic ca nu are nimic.
Estetic insa un acvariu plin pana la jumate nu arata bine.


apa va ajunge pana la gaura data...nu o sa il tin gol.

eu credca il voi consolida pe interior si exterior si fie ce a fi.
daca tine bine..daca nu schimb tot spatele.



ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2853
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Cel mai bine ar fi sa dai jos-desfaci sticla afectata si sa pui o foaie noua. E putin de lucru pana tai siliconul :cater sau coarda de chitara(eu asta am folosit la interventii de genul asta), o bucata de geam nu e o avere, nu trebuie sa desfaci restul acvariului, cureti bine, silicon si ai un bazin estetic si care nu-ti va da emotii
[Email]
archangel82
Member

Joined: 19/09/2008 16:34:13
Messages: 181
Location: Bistrita - Romania
IP:
Offline

ocean wrote:Cel mai bine ar fi sa dai jos-desfaci sticla afectata si sa pui o foaie noua. E putin de lucru pana tai siliconul :cater sau coarda de chitara(eu asta am folosit la interventii de genul asta), o bucata de geam nu e o avere, nu trebuie sa desfaci restul acvariului, cureti bine, silicon si ai un bazin estetic si care nu-ti va da emotii


nu e vorba de bani..chiar am sticla necesara prin beci. de ce mi-e groaza e ca trebuie sa scot si rama de la fundul acvariului care si ea e lipita cu silicon si voi avea ceva mai mult de lucru si sigur nu o sa reusesc sa o repun estetic inapoi. mai vedem..posibil pt linistea mea asta voi face sa nu ma trezesc ca creapa sticla in alte directii caci apa v-a ajunge pana la gaura respectiva.
adiio
Member
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 07:37:01
Messages: 166
Location: Bucuresti, Pantelimon
IP:
Offline

Crapatura are capetele finalizate ca sa zic asa, de plecat in alte directii nu prea are cum, mai ales daca faci intarituri.
Problema ta este una de etansare, dat fiind ca crapatura strabate si stratul de silicon de pe spate.

Dupa noile poze o poti face asa: poti reface coltul cu crapatura, cu o foaie pe lateral, lata cat este filtrul plus grosimea sticlei pe cere o vei folosi.
O lasi in spatele acvariului mai lunga pentru a o lega cu alta foaie pe spate... practic imbtaci coltul inca odata.

Mai poti pune si pe interior ca sa fii sigur.

Nu cred ca-i o solutie dezlipirea din rama, greu il desfaci, muncesti la curatat silicon, plus ca nu stiu cat de estetic si safe il reasamblezi. Daca lipesti rama stramb?

Avand in vedere ca crapatura este in partea de sus (din primele poze credeam ca se duce spre fundul bazinului) dar si ca ai peretii despartitori, presiunea apei nu este asa mare.

l0ngh0rn
Member
[Avatar]

Joined: 13/10/2011 18:40:49
Messages: 238
Location: Pitesti
IP:
Offline

Dubleaza spatele de la rama in sus si ai grija cum dai gaura
archangel82
Member

Joined: 19/09/2008 16:34:13
Messages: 181
Location: Bistrita - Romania
IP:
Offline

adiio wrote:Crapatura are capetele finalizate ca sa zic asa, de plecat in alte directii nu prea are cum, mai ales daca faci intarituri.
Problema ta este una de etansare, dat fiind ca crapatura strabate si stratul de silicon de pe spate.

Dupa noile poze o poti face asa: poti reface coltul cu crapatura, cu o foaie pe lateral, lata cat este filtrul plus grosimea sticlei pe cere o vei folosi.
O lasi in spatele acvariului mai lunga pentru a o lega cu alta foaie pe spate... practic imbtaci coltul inca odata.

Mai poti pune si pe interior ca sa fii sigur.

Nu cred ca-i o solutie dezlipirea din rama, greu il desfaci, muncesti la curatat silicon, plus ca nu stiu cat de estetic si safe il reasamblezi. Daca lipesti rama stramb?

Avand in vedere ca crapatura este in partea de sus (din primele poze credeam ca se duce spre fundul bazinului) dar si ca ai peretii despartitori, presiunea apei nu este asa mare.



multumesc de indicatie.
voi incerca asa mai ales ca este coltul care e ascuns vederii si nu se vede deloc. printre altele oricum voi imbraca zona cu o folie neagra asa cum a fost si pe original.
am sa folosesc niste baghete de sus pana jos..incadrate intre rame. sus voi putea acoperi cu sticla pana la silicon-sau pana la partea de sus a gaurii caci trebuie sa vina rama capaculul. nivelul apei va ajunge pana la maxim nivelul superior al acelei bucati negre de plastic negru...adica cam pe unde incepe gaura

spatele e lipit cu silicon si de fiecare despartitura din acele separee si e chiar munca de chinez. voi incerca asa..voi pune si pe interior o bucata de sticla si sper sa tina. poate fac chiar maine lipeala...sa vad cum am timp caci nu stiu daca termin astazi cu santierul din casa.......

mersi inca odata
archangel82
Member

Joined: 19/09/2008 16:34:13
Messages: 181
Location: Bistrita - Romania
IP:
Offline

l0ngh0rn wrote: Dubleaza spatele de la rama in sus si ai grija cum dai gaura


gaura nu mai dau..vreau sa o acopar

archangel82
Member

Joined: 19/09/2008 16:34:13
Messages: 181
Location: Bistrita - Romania
IP:
Offline

am desenat putin

voi putea pune sticla interior-exterior pana la linia rosie iar nivelul apei va fi undeva pe la linia albastra.
am si bucatica de sticla lipsa de sus din rama..a sa o lipesc si pe ea.

image
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com