[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
The MUI - Reloaded  XML
Forum Index » Bazine mici si medii
Author Message
Dan Hincea
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/12/2010 12:30:15
Messages: 602
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Asa cum spune si titlu si cum unii dintre voi stiti bazinul lui Radu a ajuns la mine - de la A la Z

cum au decurs "ostilitatile":
pai plec io mai devreme (am prgram pana la 6 am plecat pe la 4 jumi) in ideea ca la 6 sunt la Radu si incepem mutatul.
pe la 5 . 15 - inca eram pe drum, ma suna sefa
- "n-ai dat raportu' !!! de ce n-ai dat raportu' te rog sa-mi dai raportu' !!!!! "
- sefa stii, am plecat mai devreme... dar luni va trimitit raportul ...
- "sa-mi dai raportul ... blablablablabla"!!!
- bine sefa

ajung acasa ... eu sunt singurul din casa care nu are chei... sun la telefon ... nimeni - abia dupa cca 15 min reusesc sa intru in casa
conform program, ajung la Radu, stabilim o tactica... vreo 3 drumuri, reusesc sa aduc mastodontul acasa... cam pe la 11.
dupa ce ca pomana - Radu a mai carat saracu' de-mi crapa obrazu'
am pus pestanii intr-o caserola de plastic de vreo 40 de litri si piatra in alta caserola tot de vreo 40 litri...apa si nisipul in sticle, bidoane, butoaie.. multeee

ma rog pe la 11 totul era in casa - nu vreti sa stiti cum erau intinse pe hol, in sufragerie, in baie... i-am zis nevesti-mii "la culcare - maine dimi nici n-o sa stii ce a fost aici" stiu:: mint frumos
cam pe la 3 am reusit sa termin cam jumate din ce mi-am propus:
adica am pus apa, pietrele, nisipul in bazin - teapa ca nu aveam cum sa dau drumul la filtrare ca nu aveam suficienta apa (apa aveam, sare nu desi mi-a dat Radu - nu mi-a ajuns)

sambata dimi am cumparat niste sare de la Florentina (e foarte aproape de mine) am mai stat la povesti, am mai admirat niste baboi. am venit acasa am completat apa, am dar drumul la sump - apa ...tulbure, de zicieai ca am lapte nu apa in bazin- am inventat niste filtrare mecanica cu perlon si am lasat asa pana s-a mai linistit.
pe la 5 am inceput climatizarea pestucilor - si pana seara i-am bagat
nu rezolvasem cu skimmerul (bm nac 7) nu-l bagasem in actiune - doar recirculare cu perlon - pompe de valuri - etc ...mai putin skimmer
l-am bagat facea spume precum vezuviu! l-am oprit ca nu am stiut ce sa-i fac

nici o problema sufrageria arata la fel - daca nu mai rau!
dar de cum au vazut pestii, nevasta-mea si putin mama, mare dragoste mare!
cand i-am bagat in acvariu, amandoua erau lipite de geamuri! mai mult nevasta-mea.
ocazie cu care i-am zis: uite asta e al tau tu te ocupi, tu schimbi apa ...
a taiat-o repede

azi dimineata am reusit dupa vreo ora de bibilit sa aranjez skimmerul - vorbesc cu batman - nu e bine, de la cap (
am mai facut in "camera" skimmerului o imparteala, adica inca un compartiment - in care am infipt oleaca de perlon - adic mai mult...

cam asta a fost povestea mutarii - in total vreo 48 de ore ))



darthradu
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/11/2014 14:03:13
Messages: 1317
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Skimmer ul îl setezi astfel încât de diminea?? pana seara sa ai mai pu?in de un deget adunat, astfel ca odat? pe s?pt?mân? sa îl gole?ti. Mie asa mi-a pl?cut mai ud.
E foarte sensibil intre 3 ?i 4 cam pe acolo î?i f?cea veacul depinde de cat dai sa m?nânce.
Tre s?-?i g?sim un controller ceva, nu ?tiu dac? mai face shubi sau dac? mai are pavelescu de la ala de la munca

Multe Urari si Incantatii
dan_florin
Membru de baza

Joined: 22/10/2011 11:04:15
Messages: 381
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Sa fie intr-un ceas bun, colegu'! Ce a fost mai greu a trecut, restul e poezie.
[Email] [Yahoo!]
Dan Hincea
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/12/2010 12:30:15
Messages: 602
Location: Bucuresti
IP:
Offline

darthradu wrote:Skimmer ul îl setezi astfel încât de diminea?? pana seara sa ai mai pu?in de un deget adunat, astfel ca odat? pe s?pt?mân? sa îl gole?ti. Mie asa mi-a pl?cut mai ud.
E foarte sensibil intre 3 ?i 4 cam pe acolo î?i f?cea veacul depinde de cat dai sa m?nânce.
Tre s?-?i g?sim un controller ceva, nu ?tiu dac? mai face shubi sau dac? mai are pavelescu de la ala de la munca

cam acolo l-am pus acum, vedem cum va merge...
cu controlerul vedem noi, vedem ce zice shubi, poate ma ajuta! io mi-s paralel tare in domeniu, cu toata bunavointa mai mult de un bec nu stiu sa schimb!


dan_florin wrote:Sa fie intr-un ceas bun, colegu'! Ce a fost mai greu a trecut, restul e poezie.


zici tu? eu ma indoiesc ca va fi poezie ! io cred ca abia acum incepe chinul!

va pregatesc niste poze imediat!



dan_florin
Membru de baza

Joined: 22/10/2011 11:04:15
Messages: 381
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Poezie, dar de Bacovea, tu ce-ai crezut?
[Email] [Yahoo!]
Dan Hincea
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/12/2010 12:30:15
Messages: 602
Location: Bucuresti
IP:
Offline

dan_florin wrote:Poezie, dar de Bacovea, tu ce-ai crezut?


si eu care credeam ca e minulescu )))

poze
image image image
image image image image image
image image


si anamblul
image
AntonioAndrei
Junior member

Joined: 17/05/2013 08:22:45
Messages: 60
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ai avut rabdare la poze ) arata bine!
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2854
Location: Targu Mures
IP:
Online

Superbe poze, bafta in continuare
[Email]
dan_florin
Membru de baza

Joined: 22/10/2011 11:04:15
Messages: 381
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Frumos! Acuma, ce-as face eu...in primul rand m-as gandi la niste"floricele",ca sa maschez cat mai mult acel pietroi. E pacat sa nu-l pui in valoare cu adevarat, ca de gandit, a fost gandit bine, cu baza ingusta si varful mai lat. Si cand spun"floricele"ma gandesc la soft si LPS, exclus SPS deocamdata din ratiuni lesne de inteles.

ps: chiar vorbisem serios cand ziceam ca a trecut ce a fost mai greu, ideea e sa ai rabdare cu el si rezultatele nu se vor lasa asteptate. Succese!
[Email] [Yahoo!]
Dan Hincea
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/12/2010 12:30:15
Messages: 602
Location: Bucuresti
IP:
Offline

dan_florin wrote:Frumos! Acuma, ce-as face eu...in primul rand m-as gandi la niste"floricele",ca sa maschez cat mai mult acel pietroi. E pacat sa nu-l pui in valoare cu adevarat, ca de gandit, a fost gandit bine, cu baza ingusta si varful mai lat. Si cand spun"floricele"ma gandesc la soft si LPS, exclus SPS deocamdata din ratiuni lesne de inteles.

ps: chiar vorbisem serios cand ziceam ca a trecut ce a fost mai greu, ideea e sa ai rabdare cu el si rezultatele nu se vor lasa asteptate. Succese!


multumesc frumos!
io acum ma gandesc sa-l las oleaca sa se aseze, apoi sa mai bagam ceva - ideea de scape nu-mi apartine mie ci lui Radu. asa a fost gandit si am respectat asta pentru ca si mie imi place mult!
deocamdata sunt niste problemute inerente!
de exemplu xenia asta
image

nu pare sa fie prea fericita

si, desi am spalat nisipul (cu apa din acvariu si nu prea tare)
a aparut destul de repede ... asta

image

diatome? ciano?

deci sunt ceva probleme, inerente inceputului dar sper sa le fac fata




ionut_dt
Senior member
[Avatar]

Joined: 21/12/2010 11:54:20
Messages: 940
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Feicitari pentru munca depusa.
Te astept pe la mine sa-ti dau niste ciuperci, gsp, daca vrei bine-inteles , dar daca tot vii , sa nu uiti aparatul foto

Ionut Dumitrascu
Dan Hincea
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/12/2010 12:30:15
Messages: 602
Location: Bucuresti
IP:
Offline

ionut_dt wrote:Feicitari pentru munca depusa.
Te astept pe la mine sa-ti dau niste ciuperci, gsp, daca vrei bine-inteles , dar daca tot vii , sa nu uiti aparatul foto

sarumana de oferta! nu te refuz, dar in primul rand te astept io pe la mine sa mi mai alungi paianjenii de pe ochi )

si ti povestesc si cum e cu aparatul ;)
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Cumpara-ti o solutie de coral dip si trece orice coral prin ea. Foloseste dublul concentratiei si dublul timpului recomandat in instructiuni.

Ce introduci cu aditiile noi de corali:
- coralul
- suportul coralului
- microalgele de pe acel suport
- tot felul de crustacei (copepozi, isopozi, amfipozi)
- tot felul de viermisori si stelute
- anemone parazite (Aiptasia, Majano)
- paraziti specifici coralului (Acropora Eating Flatworms, Montipora Eating Nudibranch, Gorgonia eating snails, Zoanthus nudibranch, Sundial snails, etc.) si nespecifici (flatworms, bobbit worms, spaghetti worms, etc.)

Ce urmaresti sa introduci:
- coralul

De aceea faci dip, ideal rupi / tai coralul de pe suport si il fixezi pe suportul tau sau direct in piatra. La coralii cu schelet calcaros gen LPS, poti curata scheletul fara tesut pe el cu o periuta (ca sa nu introduci microalge / coralina verde nedorite).

Si ideal dupa schimbarea masiva prin care a trecut, abtine-te sa mai bagi ceva sau sa faci schimbari pentru 2-3 saptamani.

Familiarizeaza-te cu mentenanta, permite-i si bazinului sa se reajusteze la schimbarea de mediu / stapan.

La partea de livestock, scapa de damsela si apoi poti sa te gandesti sa mai adaugi alt peste (un Royal Gramma ar fi un peste mai potrivit).

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
Dan Hincea
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/12/2010 12:30:15
Messages: 602
Location: Bucuresti
IP:
Offline

um02122 wrote:Cumpara-ti o solutie de coral dip si trece orice coral prin ea. Foloseste dublul concentratiei si dublul timpului recomandat in instructiuni.

Ce introduci cu aditiile noi de corali:
- coralul
- suportul coralului
- microalgele de pe acel suport
- tot felul de crustacei (copepozi, isopozi, amfipozi)
- tot felul de viermisori si stelute
- anemone parazite (Aiptasia, Majano)
- paraziti specifici coralului (Acropora Eating Flatworms, Montipora Eating Nudibranch, Gorgonia eating snails, Zoanthus nudibranch, Sundial snails, etc.) si nespecifici (flatworms, bobbit worms, spaghetti worms, etc.)

Ce urmaresti sa introduci:
- coralul

De aceea faci dip, ideal rupi / tai coralul de pe suport si il fixezi pe suportul tau sau direct in piatra. La coralii cu schelet calcaros gen LPS, poti curata scheletul fara tesut pe el cu o periuta (ca sa nu introduci microalge / coralina verde nedorite).

Si ideal dupa schimbarea masiva prin care a trecut, abtine-te sa mai bagi ceva sau sa faci schimbari pentru 2-3 saptamani.

Familiarizeaza-te cu mentenanta, permite-i si bazinului sa se reajusteze la schimbarea de mediu / stapan.

La partea de livestock, scapa de damsela si apoi poti sa te gandesti sa mai adaugi alt peste (un Royal Gramma ar fi un peste mai potrivit).


da! sunt perfect constient de faptul ca trebuie sa astept o vreme pana cand bazinul isi revine la forma initiala, pana cand se stabilizeaza

am incercat sa fac cat mai putine shimbari tocmai pentru a evita un deranj mare care ar fi implicat un start-up ... de la inceput.
nu vreau sa fortez lucrurile in nici un fel
pana una alta -defilam cu ce avem si in functie de cum merge vom adauga/scoate diverse
as vrea sa-i gasesc pitsoletului o pereche - pentru ca e un pistolet pe acolo foarte simpatic si foarte muncitor - ne-am amuzat teribil cand a inceput sa excavatoreze

problema acum e xenia de care va vorbeam, si alga aia de pe nisip care s-a format in 24 de h

in "camera" skimmerului am adaugat o separare si am pus niste perlon - am facut bine?
image
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

hadul wrote:problema acum e xenia de care va vorbeam, si alga aia de pe nisip care s-a format in 24 de h

- Xenia e un coral foarte rezistent, caruia ii place apa mai murdara... probabil ca schimbul de apa a zapacit-o nitel, dar o sa-si revina.
- "Alga de pe nisip" este cyano... e o bacterie afurisita, oportunista si enervanta. Apare in bazine proaspat instalate, deoarece se inmulteste mai repede decat algele propriu-zise. Dispare in timp, daca mentenanta bazinului este facuta in mod corect.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Dan Hincea
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/12/2010 12:30:15
Messages: 602
Location: Bucuresti
IP:
Offline

koala wrote:
- Xenia e un coral foarte rezistent, caruia ii place apa mai murdara... probabil ca schimbul de apa a zapacit-o nitel, dar o sa-si revina.
- "Alga de pe nisip" este cyano... e o bacterie afurisita, oportunista si enervanta. Apare in bazine proaspat instalate, deoarece se inmulteste mai repede decat algele propriu-zise. Dispare in timp, daca mentenanta bazinului este facuta in mod corect.


deci sa scot perlonul? sa ii mai ramana si aleia ceva de mancare?
Sebastian Costin
Alchimistu'

Joined: 02/03/2010 22:53:39
Messages: 2159
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Perlonul face mai mult rau decat bine daca e tinut la dospit. Il poti folosi cat sa cureti de prin apa diverse chestii in suspensie.

Succes mai departe

Evolution reef - Aquaforest
Picolino – Optiwhite cube - retras
aurecj
Senior member

Joined: 09/05/2006 09:35:36
Messages: 754
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

hadul wrote:deci sa scot perlonul? sa ii mai ramana si aleia ceva de mancare?


Poti sa-l lasi daca faci mentenanta "ca la carte", adica il scoti/schimbi cand se umple de mizerie (probabil asta va fi ceva de genul 2-3 zile). Daca nu ai chef de de-astea, scoate-l.

Parerea mea este sa stai bland 2-3 saptamani sa vezi cum se stabilizeaza dupa mutarea asta si dup'aia poti sa incepi sa-ti fai ce de cap usor, usor...
[Email] [Yahoo!]
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2854
Location: Targu Mures
IP:
Online

Si eu spun ca perlonul e o chestie in plus la marine, cum ti sa spus mai sus doar cat sa mai elimini din suspensii(daca ai), cateva ore si-l scoti
[Email]
Dan Hincea
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/12/2010 12:30:15
Messages: 602
Location: Bucuresti
IP:
Offline

am inteles! deci scot perlonul si pun doar cand si daca fac mizerie in bazin odata cu mentenanta - doar pentru cateva ore!

lamurit!
multumesc!
 
Forum Index » Bazine mici si medii
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com