[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Zgomot Eheim 2213  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
Daniel1402
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 28/08/2014 15:01:41
Messages: 461
Location: Bucuresti, Giurgiului
IP:
Offline

Salutare,

Am un eheim 2213 care inainte de curatare nu era zgomotos. Dupa mentenanta face un zgomot ca un carait, nu puternic dar noaptea se aude.
L-am desfacut din nou, am pus glucerina si inca persista problema...debitul filtrului pare sa nu fie la puterea maxima, sa zic ca este undeva la 75%. Asa mi se pare ca ar fi debitul.
Am rugamintea sa-mi spuneti care ar fi problema, axul, rotorul sau ar fi indicat sa le schimb pe amandoua?

Multumesc,
Dan
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

- S-ar putea ca axul rotorului sa fie "tocit" si acum, dupa curatenie, sa aiba un joc in lagare... eu as incerca sa schimb axul, ca prima miscare.
- Oricum, comanda si un rotor (chiar daca ramane de rezerva).
- Uneori, materialul rotorului isi pierde proprietatile magnetice (se demagnetizeaza) cu timpul si atunci se impune inlocuirea lui... de obicei, asta se intampla la filtrele mai ieftine. Nu am auzit (pana acum) de rotoare demagnetizate la Eheim, da' e bine sa ai o rezerva in casa.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
skija
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/10/2013 12:07:59
Messages: 1269
Location: Oradea
IP:
Offline

Verifica rotorul foarte atent sa nu fie fisurat , eu am avut acest zgomot la un rotor eheim fisurat foarte putin
rxget21
Member
[Avatar]

Joined: 25/06/2016 18:26:53
Messages: 186
Location: Timisoara
IP:
Offline

La mine e mai zgomotos doar cand e aer prin inauntru dar dupa cateva ore iese, incearca sa scuturi un pic filtru.
Daniel1402
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 28/08/2014 15:01:41
Messages: 461
Location: Bucuresti, Giurgiului
IP:
Offline

rxget21 wrote:La mine e mai zgomotos doar cand e aer prin inauntru dar dupa cateva ore iese, incearca sa scuturi un pic filtru.

Am incercat si varianta cu scuturatul, am filtrul de 2 ani (sh) nu stiu exact cati ani mai are in spate...nu mi-a facut zgomotul asta niciodata.
Axul l-am schimbat cand l-am achizitionat, nu sunt singurul care rupe un ax ceramic
Axul nu pare tocit, dar nu cred ca se vede cu ochiul liber, voi incerca sa vad daca este fisurat rotorul.
Daca le inlocuiesc sigur se va rezolva?
zaietz74
Junior member

Joined: 11/10/2014 18:35:25
Messages: 86
Location: Bucuresti-Focsani
IP:
Offline

Daniel1402 wrote:
rxget21 wrote:La mine e mai zgomotos doar cand e aer prin inauntru dar dupa cateva ore iese, incearca sa scuturi un pic filtru.

Am incercat si varianta cu scuturatul, am filtrul de 2 ani (sh) nu stiu exact cati ani mai are in spate...nu mi-a facut zgomotul asta niciodata.
Axul l-am schimbat cand l-am achizitionat, nu sunt singurul care rupe un ax ceramic
Axul nu pare tocit, dar nu cred ca se vede cu ochiul liber, voi incerca sa vad daca este fisurat rotorul.
Daca le inlocuiesc sigur se va rezolva?


Axul nu cumva are si o bucsa pe post de lagar? Poate in momentul in care l-ai curatat ti-a cazut si nu ai observat-o?
[Yahoo!]
Daniel1402
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 28/08/2014 15:01:41
Messages: 461
Location: Bucuresti, Giurgiului
IP:
Offline

Nu, nu mi-a scapat nici una dintre cele doua bucse.
Daca era vreuna lipsa cred ca facea filtrul ca tractorul
akos09
Junior member

Joined: 03/01/2013 16:51:12
Messages: 94
Location: Tg.Mures
IP:
Offline

Salut!
Ca sa nu mai deschid alt topic postez aici.
Am cumparat acum cateva zile un eheim classic 2217.Filtrul are aproximativ 3 ani dar nu a fost folosit pana acum.Inainte sa l pun in functiune am uns putin axul si garnitura de la capac.
Are un fel de carait foarte slab...nu se aude doar daca deschid usa si ma apropiu de filtru.Este normal?

Daniel1402
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 28/08/2014 15:01:41
Messages: 461
Location: Bucuresti, Giurgiului
IP:
Offline

akos09 wrote:Salut!
Ca sa nu mai deschid alt topic postez aici.
Am cumparat acum cateva zile un eheim classic 2217.Filtrul are aproximativ 3 ani dar nu a fost folosit pana acum.Inainte sa l pun in functiune am uns putin axul si garnitura de la capac.
Are un fel de carait foarte slab...nu se aude doar daca deschid usa si ma apropiu de filtru.Este normal?



Nu cred ca-i normal sa se auda acel carait. Bag de seama ca la mine se auzea in pic mai tare, se putea dormi noaptea dar era un pic deranjant.
Am schimbat axul si rotorul iar problema a disparut. Posibil sa se remedieze doar cu schimbarea axului...am zis sa schimb tot ansamblul.

This message was edited 1 time. Last update was at 23/10/2016 22:32:11

akos09
Junior member

Joined: 03/01/2013 16:51:12
Messages: 94
Location: Tg.Mures
IP:
Offline

Zgomotul era de la capacul filtrului.Am dat jos capacul si am pus o bucata de plastic intre bobina si capac ca sa stea fix.
Dupa modificare asta nu se mai aude nimic.
aerosv
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/01/2013 12:03:53
Messages: 844
Location: Suceava
IP:
Offline

Va salut !
Pentru a nu mai deschide alt post separat, am si eu aceiasi problema cu un 250 Classic luat de nou.
Se pare ca Eheim nu e tocmai cum il lauda unii, au si unele probleme..
Zgomotul nu pare a fi de la rotor sau ax, dupa mai multe verificari si montari repetate e la fel... un barait usor care deranjeaza daca dormi cu el in camera.
Cum a zis si colegul akos09, am identificat ca fiind de la bobina (stator), daca apas cu palma un pic capacul de sus dispare aproape de tot... cumva capacul e ca o cutie de rezonanta si amplifica vibratia... ceva nu e prins ok acolo.
Am sa vad cum dau jos capacul si sa vad cum se poate izola...
Daniel1402
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 28/08/2014 15:01:41
Messages: 461
Location: Bucuresti, Giurgiului
IP:
Offline

Salutare, inca am filtrul in functiune. Am dat capacul jos si am prins furtunul cu ajutorul unui colier metalic pt a evita iesirea accidentala a acestuia.
De cand am scos capacul nu mai este galagios deloc.
aerosv
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/01/2013 12:03:53
Messages: 844
Location: Suceava
IP:
Offline

La mine am observat ca magnetul nu era fixat de suportul de plastic alb si l-am fixat cu un strop de superglue (a nu se confunda cu paletele care trebuie sa aibe acel joc), am mai inversat tampoanele de cauciuc si acum e mult mai silentios, dar intradevar de sub capac inca se transmit vibratii si rezoneaza, daca acopar cu ceva nu se mai aude nimic... deci varianta cu un furtun siliconic intre bobina si capac cred ca rezolva total problema.
Multumesc de sugestie !
Am mai avut 2 JBL GreenLine si din start au fost fff silentioase, nici macar nu stiai ca merg daca nu le atingeai... la Eheim ma asteptam sa fie la fel dar poate am nimerit eu unul asa. Nu condamn brand-ul, constructia e solida si modul la cum e gandit nota 10.
aerosv
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/01/2013 12:03:53
Messages: 844
Location: Suceava
IP:
Offline

Sa nu las lucrurile balta revin cu o parere despre acest filtru... dupa 2 sapt de functionare nu mai face zgomot, s-a rodat cum s-ar zice.

Am observat ca e zgomotos cand este opturat din robineti out-ul, daca il lasi pe flow maxim e ok.

Probabil ca din cauza biofilmului depus pe tevi in perioada asta de ciclare, s-a redus si debitul si acum il am pe full flow si e silent.

Lucrurile sunt simple, nu e decat o bobina si un rotor, vibratiile pot veni doar din rotor care se amplifica in capac , si asta pentru ca rotorul nu e centrat, atinge ceva sau e dezlipit magnetul de suport.

 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com