[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Comuna/Sat Marinus  XML
Forum Index » Bazine mici si medii
Author Message
CrazyAngel
Junior member
[Avatar]

Joined: 08/11/2016 21:39:17
Messages: 63
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Va salut!

Sa va prezint un acvariu Dennerle Nano Cube Marinus 60 litri
Am inceput startarea pe 24 Septembrie :
- cumparat apa ciclata sarata la magazin 70 litri
- piatra vie
- pompa de valuri Koralina 900
- box Dennerle (contine aproape toate, nisip viu, lampa, sare, hidrometru solutii, etc)

Intre timp am mai cumparat piatra vie.
Lumina stinsa
Dupa o saptamana Amoniac, Nitriti 0 ppm si Nitrati 50 ppm

Pe data 8 Octombrie am cumparat un peste Bicolor Blenny care il cheama Vasile (cam smecher)
dupa aceea inca 1-2 saptamanii au intrat 2 Clowni Ocelaris pe care ii cheama Maria si Ion (zapaciti)
acum cateva zile a intrat munictoru Goby numit Dorel care sapa intruna si a curatat cyano pe nisip. Bun tare, macar n-a darmat case (piatra vie).

Acum 10 zile s-a conectat cu sump care are 3 compartimente 1: Protein Skimmer Aqua Medic tuboflotor 500 si sac cu Matrix, 2: refugiu cu macro-agla si nisip viu, 3 incalzitor si pompa de recirculare JBL 1200l/h

[Thumb - IMG_1685.JPG]

[Thumb - IMG_0114.JPG]

[Thumb - IMG_0031.JPG]

[Thumb - IMG_0037.JPG]

[Thumb - IMG_0132.JPG]

This message was edited 8 times. Last update was at 09/11/2016 21:16:56

CrazyAngel
Junior member
[Avatar]

Joined: 08/11/2016 21:39:17
Messages: 63
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Sump si Zoasi Red Fire acu 3 zile
[Thumb - IMG_0133.JPG]

[Thumb - IMG_0135.JPG]

[Thumb - IMG_0118.JPG]

This message was edited 2 times. Last update was at 09/11/2016 21:19:49

CrazyAngel
Junior member
[Avatar]

Joined: 08/11/2016 21:39:17
Messages: 63
Location: Bucuresti
IP:
Offline

acum parametrii apei: Amoniac si Nitriti sunt 0 ppm, Nitrati e in jur de 2-5 ppm, pH - 8
Maine masor Ca si Mg ca azi am schimbat apa.

azi a fost ultima dozare la Seachem Stability. (din cauza sumpului introdus, ca sa nu fie dezechilibru)
In fiecare zi dozez NOPOX 5ml si treptat scad cantitatea.


si un video

https://www.youtube.com/watch?v=ajqHkgOU4no

This message was edited 2 times. Last update was at 09/11/2016 21:54:27

CrazyAngel
Junior member
[Avatar]

Joined: 08/11/2016 21:39:17
Messages: 63
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Update
[Thumb - IMG_0392.JPG]

This message was edited 1 time. Last update was at 24/01/2017 20:44:59

CatalinBarbu
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 03/05/2013 20:24:32
Messages: 2052
Location: Sibiu
IP:
Offline

E ok, dar cochiliile alea din partea stanga nu prea dau bine dupa parerea mea...
[Email]
CrazyAngel
Junior member
[Avatar]

Joined: 08/11/2016 21:39:17
Messages: 63
Location: Bucuresti
IP:
Offline

CatalinBarbu wrote:E ok, dar cochiliile alea din partea stanga nu prea dau bine dupa parerea mea...


as vrea sa le iau de acolo, dar clowni se cuibaresc acolo pt a se simti in siguranta. (un fel de casa) . cand o sa cumpar o anemona mica atunci o sa dispara cochilile.

This message was edited 1 time. Last update was at 24/01/2017 20:52:07

elven
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 21/03/2011 20:08:34
Messages: 1873
Location: Constanta
IP:
Offline

niste cochilii de rapana ceva ?

in alta ordine de idei....mai bine le faci o grota ceva din piatra vie, sau o reorientare a scape-ului astfel incat apa sa circule mai bine. scoicile alea sunt din alt film....

e foarte bine ca le-ai facut sump. O sa se simta. as pune niste mediu antifosfat in sump....ai putea sa faci un efort sa-ti iei un multireactor S de la aqua medic sau ceva reactor mic sa-ti pui mediul in el. Spun asta deoarece am vazut ca ai incercat-o cu niste fraguri de sps si chiar ai putea sa reusesti sa-i cresti daca scazi fosfatul si nitratul la valori optime.

This message was edited 2 times. Last update was at 24/01/2017 20:55:52


My "Black Water" reef 300L
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/28045.page
image
CrazyAngel
Junior member
[Avatar]

Joined: 08/11/2016 21:39:17
Messages: 63
Location: Bucuresti
IP:
Offline

https://www.youtube.com/watch?v=LStZUUdBXbs


si clowni cu casutele lor

https://www.youtube.com/watch?v=LStZUUdBXbs


in legatura cu reactoare, nu am loc sa pun in sump, practic e full.
ala SPS alb, creste frumos si repede, de aceea am taiat in 3 bucati, iar Milka tot creste, nitrati sunt tot timpu sub aproape 2.

schimb apa 10% la aproape 2 saptamani, la 3-4 zile schimb perlon si curat alge pe sticla, la o saptamana spal burete, in fiecare zi dozez NOPOX 0,6 ml.

in sump am o punga cu carbon(acum o luna) si o punga cu Purigen (pus azi), macro-alge in refugiu creste pana iese afara
CrazyAngel
Junior member
[Avatar]

Joined: 08/11/2016 21:39:17
Messages: 63
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Update 1 Aprilie 2017

Album: http://imgur.com/a/jpcqe

Youtube: https://youtu.be/9xO8uUPFSg0



Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Superb.
aerosv
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/01/2013 12:03:53
Messages: 844
Location: Suceava
IP:
Offline

Foarte sanatos si frumos ! Sa-l mentii asa tot timpul.
CrazyAngel
Junior member
[Avatar]

Joined: 08/11/2016 21:39:17
Messages: 63
Location: Bucuresti
IP:
Offline

@Gabi si @Aerosv, multumesc


crialex
Junior member

Joined: 27/02/2017 13:56:46
Messages: 78
IP:
Offline

Salut! Foarte placut ochiului acvariul tau. Un singur lucru nu stiu cat de ok este...acel zebrasoma superb oare o sa isi gaseasca fericirea intr un acvariu atat de mic? Din cate stiu ii trebuie un minim 200l. Astept si parerea celorlati colegi de pe forum...
[Email]
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

crialex wrote:Salut! Foarte placut ochiului acvariul tau. Un singur lucru nu stiu cat de ok este...acel zebrasoma superb oare o sa isi gaseasca fericirea intr un acvariu atat de mic? Din cate stiu ii trebuie un minim 200l. Astept si parerea celorlati colegi de pe forum...


Nu exista chirurg la care minimul recomandat sa fie 200L.
In ce-l priveste pe Zebrasoma flavescens, are nevoie de minim 400L.
Nu se mai vede Ecsenius bicolor in ultimul video, se ascunde dun cauza chirurgului?

Si o mica observatie: incalzitorul nu se tine in camera pompei, din motive de fluctuatie de nivel. Cel mai sanatos e sa-l pui in prima camera, poate sa si curga apa din display direct pe el.

In rest, foarte reusit acvariul, spor si sa speram ca upgrade-ul nu va intarzia mult.
CrazyAngel
Junior member
[Avatar]

Joined: 08/11/2016 21:39:17
Messages: 63
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Va salut,

@crialex: Multumesc, despre zebrasoma, e pui. se inteleg foarte bine cu ceilalti, la toamna am un proiect, bazin de 200 litri (daca reusesc financiar s-ar putea sa construiesc 350-450 litri)

@um02122: Multumesc. Ecsenius bicolor nu se ascunde de Zebrasoma, casa lu ecsenius e stanga spate sus intr-o teava de la pompa interna dezafectata, in legatura cu incalzitor... hmmm... greu, sa pun in refugiu? ca la prima camera nu prea incape.
in refugiu contine 2 tipuri de macro-alge habar n-am cum se numesc), nisip fin, si pietre

update la echipamente: protein skimmer AquaMedic Evo 1000,
si lampa AI Prime HD.
am renuntat la saci cu carbuni activi si Purigen.

This message was edited 1 time. Last update was at 02/04/2017 07:25:16

um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Se vede ca ai pus timp si suflet in acvariu.

Nu exista pui de Zebrasoma in hobby. Acel pestisor e deja prea mare.
Stii cat traieste un Z.flavescens in Hawaii? Pana la 30 de ani.
In salbaticie inoata zeci de km pe zi, au teritorii de sute de metri pe care isi desfasoara activitatea zilnica.

Legat de incalzitor, era doar o observatie, il pui unde gasesti de cuviinta. Dar in camera pompei sunt sansele cele mai mari sa ramana pe uscat, sa se supraincalzeasca si sa crape.

Legat de refugiu, ai crestere considerabila a algelor? Ai apucat sa mai arunci din ele? Sau nu il folosesti pentru export nutrienti?

Si legat de nutrienti: la acvarii nano, poti reduce nitratii folosind JBL BioNitratEx. Sunt patru saculeti in cutie, un saculet tine cam trei luni. Se pune intr-o zona unde trece apa si prin sac, materialul sacului limiteaza debitul pentru a favoriza anaerobioza si ca urmare, denitrificarea.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
CrazyAngel
Junior member
[Avatar]

Joined: 08/11/2016 21:39:17
Messages: 63
Location: Bucuresti
IP:
Offline

in legatura cu refugiu: da, am crestere, si am mai aruncat. e pentru reducerea nitratilor si fosfati de aceea nu folosesc reactoare ( doar tre sa ai timp si rabdare ca sa fie "matura")

Acvariu are tot timpu nitrati aproape sub 2,

in legatura cu incalzitor: eu sunt intotdeauna atent cand fac schimb de apa, scot din priza (marea majoritatea fac schimb de apa in sump).

adevaru e ca eu sunt cam nitel inconstient cu Zebrasoma, de aceea fac acvariu mare. (l-am luat prea devreme).

casa lu Ecsenius bicolor

image

refugiu

image

cred ca se pregateste de noua cochilie

image


um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Toti facem si tampenii. Tine un ochi pe el.
Poti considera ca-l tii in carantina, tangii au nevoie de asa ceva datorita predispozitiei la ich.

Cu algele faci exact ce trebuie. Ce lumina folosesti?
(Am vazut ca vinzi lampa originala. Era buna de lumina de refugiu.)

Incalzitorul ramane fara apa atunci cand esti plecat in concediu, niciodata cand esti acasa - e o lege nescrisa.

In rest, doar de bine.

This message was edited 1 time. Last update was at 03/04/2017 09:12:24


___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
CrazyAngel
Junior member
[Avatar]

Joined: 08/11/2016 21:39:17
Messages: 63
Location: Bucuresti
IP:
Offline

cand ii am adus pe Zebrasoma, avea o pata alba in spatele ochiilor, ii am facut tratament de imunitate cu Herbtana, treptat ii a trecut pata.

in legatura cu lampa: e o lampa de la Ikea cu lumina calda (nu pot folosi lampa originala ca nu incape, si e prea multa putere 34W, poate sa "prajeasca" macro-algele, sa fac ciorba de legume )

in legatura cu incalzitor: cand sunt plecat in concediu (il rog pe vecinu meu sa vina in fiecare zi dimineata, sa verifice, sa dea mancare si sa puna solutii), e din cauza lu Ecsenius, nu mananca boabe, fulgi... doar mananca mancare congelata(artemia). asa a fost invatat de la pet-shop, ceilalti mananca de rupe.

hai ca mai studiez unde naiba pun incalzitoru..... (m-ai facut grijii )

am ATO facut de mine
dan_florin
Membru de baza

Joined: 22/10/2011 11:04:15
Messages: 381
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Ecsenius, prefera vegetalele, atentie mare! Faptul ca e obisnuit cu un anumit tip de mancare, nu inseamna ca nu poate fi invatat cu un alt tip de hrana. Incerca niste vegetale pentru el si-ti garantez ca"se da pe brazda".
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Bazine mici si medii
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com