[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Informatii ciclide africane  XML
Forum Index » Cichlidae
Author Message
dozer
Member
[Avatar]

Joined: 25/11/2003 00:36:52
Messages: 167
Location: Bucuresti - Aparatorii Patriei
IP:
Offline

Vreau sa-mi fac un acvariu mai mare, undeva pe la 500 litri, si ma bate gandul sa-l populez cu africani. Chestia e ca reprezinta o noutate pentru mine, n-am avut pana acum, dar imi place din ce in ce mai tare ideea. M-ar interesa Pseudotropheus lombardoi, sau zebra. Ii rog pe cunoscatori sa-mi dea cateva detalii despre conditiile necesare, calitatea apei, cat de mari cresc, eventual cu ce alti pesti se pot asocia. Astept cu interes. Multumesc.
[WWW]
aT
Junior member

Joined: 24/12/2001 02:00:00
Messages: 23
Location: Craiova
IP:
Offline

dozer wrote:M-ar interesa Pseudotropheus lombardoi, sau zebra. Ii rog pe cunoscatori sa-mi dea cateva detalii despre conditiile necesare, calitatea apei, cat de mari cresc, eventual cu ce alti pesti se pot asocia. Astept cu interes. Multumesc.


Maylandia lombardoi (a fost reclasificat) creste ca adult pana la 13-15 cm intr-un spatiu de 500L (din epxrienta). In timp pot ajunge si la dimensiuni mai mari, pestii nu se opresc niciodata din crestere. Sunt teritoriali, dar se pot tine lejer mai multi masculi intr-un singur acvariu (10 intr-un acvariu de 500L). Masculii care nu isi aleg un teritoriu inoata in banc cu femelele. Agresivitate medie, pot fi pastrati in colonie, dar se inteleg si cu alte specii (in principiu orice alt mbuna de calibru similar si agresivitate medie), sunt destul de toleranti. I-am asociat pana acum cu: socolofi, iodotropheus sprengerae, maylandia estherae, demasoni, acei, Aulonocara, si chiar melanochromis auratus si cyrtocara moori.

Calitatea apei: iti trebuie o filtrare de minim 3000L/h pentru acvariu de 500L, daca vrei sa il populezi serios si sa stea si curat. De preferat ar fi sa tintesti spre 10:1 adica 5000l/h dar nu e tocmai ieftin asa ca merge si mai putin. pH sa fie minim 7, de preferat 8. Duritatea sa fie minim 9, de preferat 10-11. Temperatura poate varia intre 23 si 30 grade, de preferat 27. Schimb de apa saptamanal, minim 30%.

Decor: pietre si nisip. Pietrele trebuie asezate de asa natura incat sa formeze pesteri si galerii, locuri in care sa se poata ascunde si din care sa poata iesi usor (mai multe cai de acces). Nisipul trebuie sa fie adaugat dupa ce au fost aranjate pietrele, pentru ca africanii muta nisipul in cantitati industriale, si daca pietrele sunt asezate pe nisip si nu in nisip, acestia le pot rasturna scotzand nisipul de sub ele. In nici un caz nu se pune pietris, acesta retine foarte multe materii reziduale, si nu ajuta la nimic ca intr-un acvariu plantat, unde o parte din ele sunt consumate de plante si melci de substrat.

Am sa incarc in galerie cateva fotografii si filme cu lombardoi ca sa vezi mai exact despre ce e vorba.
[Email] [WWW] [Yahoo!] [MSN]
dozer
Member
[Avatar]

Joined: 25/11/2003 00:36:52
Messages: 167
Location: Bucuresti - Aparatorii Patriei
IP:
Offline

Merci mult de informatii. E un punct de plecare, decizia e luata, acum trebuie sa incep sa pun la punct acvariul si cele aferente. Asta s-ar putea sa dureze ceva, dar pana la urma va fi gata.
[WWW]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

off topic :

@aT : ... ma bucur ca ai revenit !

... multa vreme am tinut pe computer cateva poze cu bazinul tau [ am gasit linku' pe niste forumuri straine, daca imi aduc bine aminte ] ... la un moment dat, site-ul tau a disparut si tare trist am fost ... cred ca era prin 2000 sau 2001 si eram interesat deoarece tineam si eu niste africani pe vremea aia ...

on topic :

@dozer :

... o completare la ceea ce s-a spus deja : ... nu te agita cu plantele ! ... stancarie si nisip, asta e tot ce le trebuie ca sa fie fericiti !

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
dozer
Member
[Avatar]

Joined: 25/11/2003 00:36:52
Messages: 167
Location: Bucuresti - Aparatorii Patriei
IP:
Offline

O sa fie o schimbare radicala.. eu am acum un bazin de 70 litri net, in care e o adevarata jungla... si cativa pesti :-). Ma gandeam sa pun macar niste java moss pe pietroaie... Ma rog, o sa vad, pana la urma pestii sunt destul de interesanti si de colorati ca sa compenseze lipsa plantelor. Si ma gandesc ca se poate obtine, cu putin efort, un decor frumos si doar din pietre. Pana acolo mai este totusi drum lung...
[WWW]
dozer
Member
[Avatar]

Joined: 25/11/2003 00:36:52
Messages: 167
Location: Bucuresti - Aparatorii Patriei
IP:
Offline

Sa ma ajute cineva sa sterg 2 din mesajele de mai sus... 10X.
[WWW]
aT
Junior member

Joined: 24/12/2001 02:00:00
Messages: 23
Location: Craiova
IP:
Offline

koala wrote:off topic :
@aT : ... ma bucur ca ai revenit !

koala, multumesc pentru primire ;) o sa ma vezi des de acum incolo, am timp berechet si ma ocup de africane full-time nu am gasit africani in galeria ta, dar acvariile cu astronotus sunt antologice, felicitari

dozer, am incarcat in galeria mea ceva imagini cu lombardoi (pui si femele), mai am dar nu mai primeste galeria o sa incerc mai tarziu. Film nu cred ca mai accepta noua galerie, imi pare rau ca nu-i poti vedea in miscare. Revin cand am completat.

image Nu-i asa ca arata super in banc?
[Email] [WWW] [Yahoo!] [MSN]
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

aT wrote: Nu-i asa ca arata super in banc?

Arata super Par foarte bine ingrijiti ... din cum sunt facute pozele, alminteri foarte placute ochiului prin "gasca" razbate orecum senzatia de supraaglomerare....probabil falsa -mai baga ceva detalii, eu unul le astept cu interes caci intodeauna am avut un feeling pt pestii astia, de care prin natura spatiului pe care l-am avut la dispozitie nu m-am putut ocupa asa cum mi-as fi dorit.

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

... sunt de parere ca cel mai bun decor pentru ei este un perete de stancaraie [ plin de gauri si cotloane ] in fata caruia sa existe o plaja larga de nisip ... vazusem undeva pe net un bazin al carui decor [ background ] era facut din tuburi de PVC lipite pe geamul din spate ... apoi totul era mascat de spuma poliuretanica [ folosita la etansarea "termopanelor" ] pe care se depusese un strat generos de alge ... se formase astfel un perete "stancos", plin de grote, in care fiecare peste putea sa intre si sa iasa [ atentie, grotele trebuie sa aiba intrare si iesire ! ] ...

... eu am tinut, la gramada : Copadichromis azureus, Labeotropheus trewavasae, Melanochromis auratus, Melanochromis johanni,
Pseudotropheus socolofi, Iodotropheus sprengerae
+ Hemichromis lifalili + Macrognatus sp. ... din pacate, pe vremea aceea nu aveam aparat foto, asa ca totul a ramas doar o amintire ... doar Oprescu [ diskusfun ] ce se mai mira, din cand in cand, cand ne aducem aminte de "tinereti" ! ... "ridicasem" un perete de pietroaie si lemnarie, pana in partea de sus a bazinului, totul "mustea" de gauri si am avut bucuria sa vad cum, din diverse generatii de pui, ajungeau la maturitate cateva exemplare ...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
dozer
Member
[Avatar]

Joined: 25/11/2003 00:36:52
Messages: 167
Location: Bucuresti - Aparatorii Patriei
IP:
Offline

In mod clar peretele din spate trebuie acoperit, sau cel putin facut un decor in fundal foarte inalt. Altfel acvariul arata oarecum "neterminat".. Ìdeea cu tuburile mi se pare super tare, bine mascate in decor cred ca sunt de mare efect.
[WWW]
Africanu
Member
[Avatar]

Joined: 14/10/2002 02:50:07
Messages: 218
Location: bucuresti - dr. taberei
IP:
Offline

aT wrote: Nu-i asa ca arata super in banc?

Io-s tatal :-P
[Yahoo!] [MSN]
mistretzu
Member
[Avatar]

Joined: 18/02/2004 09:48:00
Messages: 108
Location: Craiova
IP:
Offline

Africanu wrote:
aT wrote: Nu-i asa ca arata super in banc?

Io-s tatal :-P

Tatal cui ?!?

Acvaristu' lu' Peste.
[Email] [WWW] [Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

... cred ca vrea sa ne spuna ca bancu' ala de Maylandia lombardoi [ din pozele prezentate de aT ] sunt pui scosi de el ... da' stii cum sunt Africanii astia cand e vorba de exprimare ... vorbesc de-i doare rau mainile ...

... basca i-au trebuit 3 luni pana sa se lamureasca daca el e tatal sau nu :brosu:&:bnegru: ...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
mistretzu
Member
[Avatar]

Joined: 18/02/2004 09:48:00
Messages: 108
Location: Craiova
IP:
Offline

koala wrote:... cred ca vrea sa ne spuna ca bancu' ala de Maylandia lombardoi [ din pozele prezentate de aT ] sunt pui scosi de el

M-ar mira tare mult asta...

Acvaristu' lu' Peste.
[Email] [WWW] [Yahoo!]
aT
Junior member

Joined: 24/12/2001 02:00:00
Messages: 23
Location: Craiova
IP:
Offline

mistretzu wrote:
koala wrote:... cred ca vrea sa ne spuna ca bancu' ala de Maylandia lombardoi [ din pozele prezentate de aT ] sunt pui scosi de el

M-ar mira tare mult asta...


Ba da, este adevarat. Bancul respectiv e o poza f veche, pe care i-am trimis-o si Africanu-lui. Dar avem si poze cu productie proprie de lombardoi. Se mai vad pui de Lab. caeruleus, Ps. elongatus ("yellow tail"), si Aulonocara stuartgranti.

image

image

image

image
[Email] [WWW] [Yahoo!] [MSN]
levi
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 07/12/2004 21:13:57
Messages: 418
Location: Timisoara, Fratelia (girocului)
IP:
Offline

Mamaaaa!! Ai zice ca e un bazin piscicol

Stand up and fight my friend,
JAH will guide you to the end! :yeah2:
[Email] [Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

... ba frate, da' frumosi sunt ! ...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
mistretzu
Member
[Avatar]

Joined: 18/02/2004 09:48:00
Messages: 108
Location: Craiova
IP:
Offline

Asa si este, am muncit luni de zile sa facem suportii si acvariile. Avem acum vreo 2-3 tone de apa...

Acvaristu' lu' Peste.
[Email] [WWW] [Yahoo!]
BLeeD
Up In Smoke
[Avatar]

Joined: 23/09/2004 01:25:22
Messages: 677
IP:
Offline

Am si eu o intrebare...la Maylandia Lombardoi este regula ca la maturitate masculul sa fie colorat in portocaliu iar femela albastru cu negru? Dar in cazul puilor de 5-6 cm ? La 5-6 cm se pot diferentia pe sexe?

image
[Email]
mistretzu
Member
[Avatar]

Joined: 18/02/2004 09:48:00
Messages: 108
Location: Craiova
IP:
Offline

Vezi multe poze aici

Acvaristu' lu' Peste.
[Email] [WWW] [Yahoo!]
 
Forum Index » Cichlidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com