[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Femela Premnas Biculeatus  XML
Forum Index » Bursa marina
Author Message
atar
Membru de baza

Joined: 18/06/2016 07:37:17
Messages: 308
Location: Galati
IP:
Offline

Am o femela de Premnas Biculeatus, foarte de agresiva cu masculul, pe care vreau sa o dau cuiva care poate avea grija de ea.
Este mare si frumoasa. Este un peste spectaculos, dar are nevoie de un bazin suficient de mare si cel putin un peste care sa o domine. Are cam 10-12cm lungime.
As vrea sa o dau cuiva care are experienta marina si o poate ingriji.
Nu vreau nimic in mod deosebit pe ea. Vreau doar sa o vad libera intr-un bazin, ca la mine s-a saturat de separator si sump.
De 3 saptamani ma chinui si de fiecare data aproape a omorat masculul.
La mine in bazin e dominata de hepatus si de xanthurum, dar nici nu a fost agresiva cu alti pesti. Exceptand masculul, care acum e la recuperare.
Am incercat sa o donez acvariului public din Galati, dar se pare ca e mai complicat decat pare la prima vedere.
O pot trimite in tara numai unde exista cursa directa de microbuz din Galati, de preferat unui acvarist marin cu experienta.
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Incearca si tu metoda pe care i-am sugerat-o colegului nostru melcu, cu bidonu'.
La el a functionat perfect... tot cu o pereche de Premnas, pare-mi-se.
Cauta pe topicul lui.


Later edit:
- Am cautat eu si nu mai sunt pozele... iei un bidon de apa, d-ala mare de 10 litri... ii dai niste gauri (ca sa circule apa) si bagi pestele inauntru.
- Adica, bidonul sa fie bagat in display iar "scandalagiul" sa stea bagat in bidon... o sa vada ce-i in jur, da' n-o sa poa' sa faca figuri.
- la melcu a functionat si femela s-a calmat in 2 saptamani de recluziune... o sa-ti dai seama cand se linisteste, ca o vezi cum reactioneaza la masculul "de-afara".

This message was edited 2 times. Last update was at 17/01/2017 17:45:09


Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
melcu
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/01/2014 16:27:47
Messages: 821
Location: Bucuresti, Colentina, Inima Strazii
IP:
Offline

Salut,

I-am explicat si eu fix acest aspect. Treaba este ca trebuie sa vada masculul ala ! Altfel e degeaba.

Fiind vorba despre aceiasi femele nu imi dau seama ce a apucat-o totusi odata mutata din acvariul meu.
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Cum adica sa vanda masculul?
Si care "aceeasi" femela?

... plm, nu mai inteleg nimic!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12937
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

sa-l vada

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
melcu
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/01/2014 16:27:47
Messages: 821
Location: Bucuresti, Colentina, Inima Strazii
IP:
Offline

Exact Dane.
Sunt pestii de la mine Ricardo.

Acum se explica ?
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

melcu wrote:Exact Dane.
Sunt pestii de la mine Ricardo.

Acum se explica ?
Yeap, acu' e clar. Am citit eu aiurea, sorry.
DA, pestii tre' sa se vada da' sa nu se poata atinge...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
melcu
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/01/2014 16:27:47
Messages: 821
Location: Bucuresti, Colentina, Inima Strazii
IP:
Offline

Exact.
Japita a stat intr-o materninate in acvariu din ce am inteles de la el.
Dar sare de acolo


Si na nu toata lumea este dispusa sa bage sticle de plastic in acvariu.
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12937
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

koala wrote: tre' sa se vada da' sa nu se poata atinge...


Pai si saracu' mascul ce face?

This message was edited 1 time. Last update was at 17/01/2017 19:26:03


I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
atar
Membru de baza

Joined: 18/06/2016 07:37:17
Messages: 308
Location: Galati
IP:
Offline

Femela a stat mult timp intr-un separator, facut repede de mine dintr-un suport de farfurii , cu fund facut din plexic transparent decupat, cu 7 ventuze lipite pe el. Am vrut sa fie suficient de mare incat sa se miste in voie
image
Tontul de mascul a stat lipit de separatorul asta.
Dupa ce am eliberat femala, a sarit direct pe el, l-a izbit de pietre, i-a unflat un ochi si franjurat coada.
Am prins-o, am bagat-o iar in separator iar mmasculul iar a stat numai langa ea. Dupa 3 zile tembela a sarit pur si simplu printre peretele separatorului si capac si l-a atacat iar.
Am mai incercat odata 5 zile, iar cand am eliberat-o iar l-a batut.
De aproape o saptamana sta in sump.
Am deranjat pietrele, am stresat toti pestii, de fiecare data cand o fugaream sa o prind ca sa o separ.
Am 5 tentative deja.
Consider ca sunt suficiente.
Am gresit si am lasat-o mai mult de 2 zile in bazin, in speranta ca poate se linisteste.
Nu a avut nimic cu nici un peste.
Nus-a hranit inaintea hepatusului sau a xanthurumului, dar ceilalti o lasau inaintea lor la masa. Timp in care nu a fost agresiva cu nici un alt peste. Nici macar cu ocelari, dar ceilalti au acceptat-o.
Doar masculul este sifonat rau. Acum s-a desumflat ochiul si vede cu el. Are cativa solzi sariti, dar isi revine, iar coada si aripioara dorsala sunt franjuri.
Am vrut sa o duc acvariului public, care are 30.000 litri, dar fara licitatie se pare ca nu sepoate. Macar acolo mai aveam sanse sa o mai vad.
Poate isi va gasi totusi un bazin incapator unde sa fie ingrijita bine.
Poate nu s-a inteles, dar nu vreau nici un ban.
 
Forum Index » Bursa marina
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com