[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Filtru extern :)  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
Artur
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/08/2012 17:08:40
Messages: 666
Location: Suceava
IP:
Offline

Ce parere aveti despre acest filtru?

https://www.youtube.com/watch?v=hL271pKi_qY p1/2

https://www.youtube.com/watch?v=jzJ_QmplCFE p2/2

Daca am transformat bine gallons in litrii inseamna ca ar fi aproximativ 18 litri material filtrant

The Lost World - 2017
Hermit
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 20/02/2015 22:11:05
Messages: 301
Location: iasi
IP:
Offline

salut...si eu am fost intrigat de proiect o vreme...dar pe urma au aparut ceva dilme: unde gasesc o galeata de genul ala? cu capac cu garnitura pentru etansare ok? posibil sa fie ceva optiuni dar nu stiu. Alta dilema e daca costurile pentru proiect se apropie de costul unui filtru produs de o firma serioasa cum e eheim...in caz ca se apropie mult de pretul unui filtru ca eheim...mai bine cumpar filtrul decat sa ma chinui cu un proiect diy...sau...mai simplu si ieftin e construirea unui sump...

Knowledge is a deadly friend when no one sets the rules
[Email] [Yahoo!]
Artur
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/08/2012 17:08:40
Messages: 666
Location: Suceava
IP:
Offline

Pai tipul zice la finalul partii 2 ca a costat 125 dolari totul, cu tot cu pompa, si da un exemplu un filtru eheim de dimensiuni similare care ajunge la 500 dolari cat despre galeata ma gandeam la un fel de butoias cu filet etans eventual... pana la urma probabil ca e mai bun un sump, doar ca imi pare un pic mai complicat de facut ...

The Lost World - 2017
l0ngh0rn
Member
[Avatar]

Joined: 13/10/2011 18:40:49
Messages: 238
Location: Pitesti
IP:
Offline

Galeata se gaseste si la noi cu capac si gratar in partea de jos la 144 lei + transport
Mai este nevoie de pompa si fitinguri
ionut_dt
Senior member
[Avatar]

Joined: 21/12/2010 11:54:20
Messages: 940
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Legat de filtrare, vorbeam si eu in topicul meu. Acum am sump la bazinul marin, dar urmeaza sa-l vand si sa-mi fac un bazin de 300L pt discusi.

La un filtru de firma , sunt mai multe de luat in calcul (cel putin in situatia mea). Pretul-volumul canistrei-fiabilitatea filtrului. Cum e si normal, eheimul este pe primul loc, dar are si un pret pe masura. De filtrele sub el ca valoare nu mai are rost sa comentez, ca de-a lungul timpului s-a tot plans lumea de ele.
Ce-i rau la ele, parerea mea, ca daca se strica pompa, tre sa schimbi , daca nu ma insel, tot capacul.

La sump, pe langa volumul de apa adaugat sistemului, singurul lucru care se poate strica este doar pompa. Cu una cumparata de oriunde se poate remedia problema.

La modelul mentionat de tine este cam la fel cu sumpul, doar ca tre sa fim siguri ca butoiul, galeata o sa fie etansa perfect.

This message was edited 1 time. Last update was at 30/01/2017 19:53:42


Ionut Dumitrascu
sv_costin
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 11/11/2012 00:34:20
Messages: 333
Location: Brasov
IP:
Offline

eu, dupa ce am incercat cam toate variantele la acvariul pestilor si la al testoaselor, dupa toate chestiile patite gen: inundatie, ramas fara apa, pompa stricata, capac neetans; am ajuns sa folosesc la testoase sump (fara sa gauresc acvariul ) si la pesti 2 canistre sun sun cu prefiltre.

Daca as putea gauri acvariul usor, as face sump si la pesti si as renunta la canistre fix pentru avantajul spatiului pentru mediile de filtrare si pentru intretinerea super usoara. Nu se merita canistra diy pentru ca nu dormi/pleci in concediu linistit niciodata.

alte avantaje sump:
1. spatiu incalzitor si alte echipamente
2. schimb de apa lejer, mai ales daca e si o scurgere in apropiere
3. spatiu in plus pentru carantina/ depozitare pesti/plante
4. spatiu mult mai mare pentru medii de filtrare
5. monitorizare medii fara oprirea filtrului si desfacutul capacului
6. pret mai mic comparativ cu canistrele DiY sau de firma
7. volum mai mare de apa => stabilitate

minusuri sump(cel putin in cazul meu):
1. zgomot mai mare pentru ca nu am gaurit acvariul si nu am construit un bean animal ca la carte
2. daca alegi o pompa ieftinache, sa te astepti sa o schimbi in fiecare an sau chiar mai des
3. daca nu il configurezi corect dde la inceput, e mai greu dupa
4. ocupa mai mult spatiu

 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com