[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Intrebare oxigenare...  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Artur
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/08/2012 17:08:40
Messages: 666
Location: Suceava
IP:
Offline

Buna ziua tuturor am si eu o intrebare: cat de puternica trebuie sa fie valurirea de la suprafata acvariului? mai exact, trebuie sa fie valuri pe toata suprafata apei sau e suficient pe jumatate din acvariu? Pentru ca am scos ieri furtunasul de oxigen de la filtru intern si am orientat in asa fel incat sa bata spre suprafata apei, dar nu am valuri decat pe jumatate din luciul apei si am observat cativa pesti ca respira foarte repede... doar unii fac asta si nu chiar tot timpul... Asa ca pana primesc informatii am hotarat sa pun inapoi furtunul la filtru, ca sa fiu sigur ca sunt ok pestii

The Lost World - 2017
Artur
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/08/2012 17:08:40
Messages: 666
Location: Suceava
IP:
Offline

Si o fotografie cu acvariul sa nu ma injurati prea tare
[Thumb - 20170201_131458.jpg]


The Lost World - 2017
adivb
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/09/2015 10:52:26
Messages: 575
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salut,
la prima vedere si filtrul pe care-l ai poate sa faca valurire buna. Ridica-l cu totul cat de sus iti permite spatiul pt o functionarea corecta si orienteaza iesirea spre suprafata.

PS: Oxigenarea apei nu se face neaparat prin bule de aer. Ajuta dar nu "foloseste" . Dar sigur deranjeaza vizual.
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

oxigenarea prin valurire nu se refera la pompa de aer, ci la returul filtrului in acvariu. Adica apa care este filtrata prin filtrul extern cand ajunge inapoi in acvariu este bine sa fie indreptata usor catre suprafata apei. Valurile produse de reimtroducerea apei asigura o oxigenare suficienta. In mod normal un acvariu bine plantat si cu luminare ok nu are nevoie de aer suplimentar decat cel dat de plantele lui. De regula pompa de aer scoate din acvariu co2 necesar plantelor iar abundenta lui afecteaza ciclul vietii in acvariu

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
Artur
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/08/2012 17:08:40
Messages: 666
Location: Suceava
IP:
Offline

Deci ar trebui sa fie ok si fara bule... Din pacate filtru extern nu am si nici nu imi permit momentan din diferite motive... Acvariul a functionat de vreo 10 ani doar cu filtru intern si mereu am avut filtru cu furtunas conectat, dar de cateva luni bune, urmaresc toate jurnalele si tot ce se scrie pe aici pe forum, am impresia deja ca va cunosc pe toti, desi voi nu stiti de mine ) nu este zi in care sa nu intru sa vad cum au evoluat acvariile de aici . si as vrea sa fac schimbari pe care momentan nu mi le permit. si din ce am citit nici acvariul nu cred ca e foarte safe tinand cont ca e 900L 600H si 250l din sticla de 6 mm si fund de 8mm... din ce vad pe aici sticla de 6 la inaltimea aia nu`i tocmai ok... As fi vrut sa fie mai lat dar suportul pe care a fost pus atata mi`a permis, atunci cand l`am facut... are si intaritoare H sus, banuiesc ca si datorita lor a rezistat fara nici o problema atata timp. ideea e ca as vrea anul asta treptat sa imi fac un alt acvariu si sa renunt la astea 2 pe care le am acum (mai am unul de 160l (880 400 450)... si in locul lor as vrea sa fac unul de 1500L 50H si 60l, dar pana atunci mai este, cand va fi cazul voi deschide un nou topic aici despre acel proiect . Chestia e ca nu stiu daca acel acvariu as avea curajul sa il fac singur.

The Lost World - 2017
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Scoate furtunasu' ala care "face aer", pentru ca este inutil!... bulele alea nu se dizolva in apa, asa ca efectul de oxigenare = nul!
Ridica filtrul mai sus, in asa fel incat refularea sa-ti "valureasca" suprafata apei.

Atat!


PS: Scoate si autocolantul ala hidos de pe spate... pune ceva negru / albastru / verde.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Artur
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/08/2012 17:08:40
Messages: 666
Location: Suceava
IP:
Offline

Gata am scos si furtunasul si autocolantul pana sa pun altul o sa ramana cu peretele din spate care ii da un efect destul de ok... Atasez si o poza sper sa ajunga plantele si valurile care se vad in dreapta pentru a fi ok pestii. Si multumesc tuturor pentru sfaturile date, nici nu ma asteptam sa fie altfel, la o comunitate asa de frumoasa
[Thumb - 20170201_180542.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 01/02/2017 18:13:56


The Lost World - 2017
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Deja e mult mai bine, bravo!
Sa stii ca poti sa lasi geamul din spate asa cum e... peretele ala e neutru, nu deranjeaza vizual.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Artur
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/08/2012 17:08:40
Messages: 666
Location: Suceava
IP:
Offline

Mersi Si mie a inceput sa imi placa asa, nu prea s`au vazut pestisorii in poza ca i`am stresat cu activitatea langa acvariu si s`au ascuns in jungla ) acum misuna peste tot si se vede foarte fain
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

salutare...
Nu vreu sa fiu carcotas,mai ales ca nu am experianta necesara sa carcotesc cind e vorba de acvaristica si mai ales de acvarii plantate dar cred ca ai o problema cu plantele....nu le merge prea bine din cit am vazut...Nu stiu ce plante sunt ca sa pot sa caut ce dificultate au si ce nevoi asa ca o sa las colegii cu experianta sa spuna ce au de spus si sa ma critice daca m-am bagat unde nu imi fierbe oala...Sunt de parere ca daca tot e sa fii ajutat, sa incercam sa facem ce e nevoie sa fie bine si pentru flora si pentru fauna nu?ssa iti faci un acvariu frumos si cum iti place..
deci daca poti sa dai niste detalii despre filtrare (tipul filtrului,capacitate si medii filtrante care le utilizezi)
-ce plante ai,fertilizare .. cu ce fertilizezi daca fertilizezi,de cite ori pe zi sau saptamina,ce cantitate...
-ce substrat ai.. daca e subtrat fertilizant sau decorativ,ce granulatie...
- Instalatie de CO2 din cite am vazut nu ai... si daca ai, da date despre ea ,ce cantitate introduci in bazin...
-Schimburile de apa ,cit la ce perioada..dqca folosesti ceva aditii pentru apa de schimb..
Aceste informatii cred ca ai vor ajuta pe colegi sa poata fi cit mai aproape de ceea ce se intimpla in bazin si sa poata sa iti dea informatiile cele mai bune pe care le detin

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Artur
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/08/2012 17:08:40
Messages: 666
Location: Suceava
IP:
Offline

Hmm destul de complicat Nu esti carcotas, este ceva problema cu plantele, poate mai multe ...

- filtrare slaba, un filtru intern care invarte cred 400 l/h, care se vede si in imagine, am scos ce avea prin el si e umplut cu inele ceramice, plus ceva perlon jos ca sa opreasca mizeria cat de cat sa ajunga in inelele ceramice... capacitatea dupa cate se vede e cam mica, nu cred ca e 1L acolo. zilele astea am bagat inca un filtru mic, pe care il aveam acasa, strict pentru valurire.
- sunt plante easy dar nu as putea sa spun exact ce plante sunt, dar voi incerca: am cred ca bacopa in colturile din spate, apoi pe tot geamul spate am ce vallisneria mai mica care se inmulteste mai ceva ca iepurii, un echinodorus in mijloc (de fapt cred ca sunt vreo 4, ca dupa ce l`am scos din vasul cu care l`am luat l`am plantat direct fara sa le mai separ). Am ceva crypto si in stanga si in dreapta, din alea ieftine, mai am plantele din coltul din fata care nu stiu cum se cheama, am facut rost de ele in liceu (acu 12 ani) impreuna cu un coleg, de la gradina botanica din Iasi, direct din bazin ). si mai am ceva plante grupate in tufe care original sunt mai mici, au frunza verde sus si rosiatica jos, doar ca la mine s-au dezvoltat ca nebunele inainte de o replantare cand a fost neglijat un pic acvariul si au devenit mult mai mari decat am vazut vreodata si rosu de dedesubt este foarte putin vizibil. Si astea sunt cam toate plantele din acvariu.
- substratul, nimic deosebit, am nisip vreo 3 cm peste care am "pietris acvariu" 2-4 mm, ceva punga de 2.5 kg de la zoo center, am vreo 2 din alea tot in strat de cam 3 cm. ah si am o tona de melci de substrat prin el daca mai traiesc ca nu i`a mai vazut pe sticla de cand am pus pietrisul nou, inainte aveam ceva cu granulatie mult prea mare, pe care l`am scos si am lasat doar nisipul peste care am pus pietrisul nou.
- nu am instalatie de CO2, pun zilnic cate 5mm easy-life carbo la 130l, si saptamanal 12mm de profito si 12ml de ferro, pentru ca am inteles ca de aia devin unele frunze galbui si apoi mor incet... Problema e ca pana acu cateva zile mereu am avut furtunasul care baga bule in acvariu, astfel EL carbo a devenit practic inutil... Sa vedem in perioada urmatoare daca se imbunatateste ceva la calitatea plantelor... Ele se dezvolta, dar nu asa frumos cum ar trebui.
- schimburi de apa fac saptamanal, cate 40l, apa care o las 2 zile la declorinat. filtrul il curat doar in apa pe care o scot din acvariu la schimburi. nu bag nici o aditie la schimburile de apa, si nu am facut niciodata teste, in primult rand ca nu prea mi le`am permis si in al 2`lea rand ca nu am avut niciodata pretentii de aquascaping, ci doar sa fac o jungla de plante si sa le mearga bine pestilor ...

De`a lungul anilor am avut diferite aranjamente prin acvariu, dar nimic deosebit, deoarece nu prea am cum sa fac ceva deosebit in 25cm latime, chiar daca am inaltime de 60 si lungime de 90. daca are cineva ceva idei as putea incerca Chestie e ca as vrea anul asta sa fac un acvariu nou si mult mai mare, nu stiu inca exact pentru ce pesti si daca va fi plantat sa nu (am avut de`a lungul anilor de toate si ciclide, si piranha in celalalt acvariu, asta mereu a fost cu plante si pesti pasnici, cand l`am facut acu 10 ani, a fost gandit pentru scalari, din aceasta cauza si inaltimea de 60)... Ideea e ca nu as vrea sa investesc prea mult in asta tinand cont ca voi face unul nou iar la cele actuale voi renunta, datorita lipsei spatiului...

This message was edited 1 time. Last update was at 02/02/2017 22:21:56

Artur
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/08/2012 17:08:40
Messages: 666
Location: Suceava
IP:
Offline

Hmm si inca o intrebare, separata de subiect, e greu sa lipesti un acvariu de 150L 60l si 50H cu fund dublu si sticla de 10? m`as descurcat singur sau as avea nevoie de ajutoare? si cam cat ar costa sticla pentru asa ceva?

si inca una, e bun de ceva acest filtru? https://www.petshop-aquazoo.ro/produse-acvarii/filtre-acvariu/filtre-externe/76-filtru-extern-sunsun-hw-403a-1400-lh.html

This message was edited 1 time. Last update was at 02/02/2017 22:30:01

 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com