[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Atomizor CO2 JBL Proflora  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

Salut

am cumparat saptamana trecuta un atomizor de asta inline de la JBL pt ca cel pe care il aveam eu de vreo 4 ani de pe ebay (e vorba de UP!Aqua) se colmatase puternic si scotea bule mari in loc de bule fine

este vorba de asta

ei, vreau sa spun ca sunt foarte nemultumit de el, mi se pare o porcarie - scoate bule cam la fel de mari cat scotea cel de la Up! Aqua cand era colmatat

cel de la Up! Aqua in primul an de functionare facea ceata in acvariu, asta de la JBL nu scoate nici macar bule la fel de mici ca un difuzor ceramic normal de 10 lei

acum, inainte de a le scrie celor de la JBL, as fi vrut sa stiu daca mai sunt si alti posesori ai acestui atomizor la fel de nemultumiti ca mine, ca poate e ceva in neregula doar cu al meu

PS stiu ca are nevoie de o perioada de break-in, in prospect zice 24 de ore, eu l-am montat de 4 zile deja si nu e nici o imbunatatire
ca sa scad ph-ul trebuie sa bag 10 bule pe secunda sau ceva, cred ca intr-o luna mi se consuma butelia cu acest atomizor



skija
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/10/2013 12:07:59
Messages: 1269
Location: Oradea
IP:
Offline

Bine de stiut , daca ai lasat pastila de la atomizor in apa cel putin 24 de ore si scoate tot bule mari , chiar nu stiu ce poate avea
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

nu am lasat pastila ceramica in apa ca nu scria de asa ceva in manual... zicea doar ca are nevoie de 24 de ore "running-in period"



skija
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/10/2013 12:07:59
Messages: 1269
Location: Oradea
IP:
Offline

Poi cred ca tot aia e
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

le-am scris celor de la JBL, le-am trimis si un film (vedeti mai jos) iar raspunsul pe care l-am primit este extrem de dezamagitor, mi se pare ca ma iau de prost

acesta este filmuletul, se vede ca JBL-ul scoate bule ca o piatra de aerare ordinara de 1 leu.

am aratat si cel de-al doilea difuzor pe care il am, este un Up! Aqua vechi de 3 ani, murdar, care inca scoate bule mult mai fine decat JBL-ul nou nout de 2 saptamani




si raspunsul lor:

image

deci ce zic ei este ca bulele sunt mari pentru ca difuzorul este montat orizontal, si furtunul este curbat (lol), desi eu mai am inca un difuzor pus tot orizontal care dupa 3 ani scoate bule mult mai fine.
adica imi vine sa rad.

apoi, chiar daca ar fi adevarat ca JBL-ul nu functioneaza decat vertical, nicaieri in manual nu scrie asa ceva, deci practic isi pacalesc clientii, pentru ca e ceva ce ar trebui sa stii inainte sa-l cumperi, ca nu toata lumea il poate monta vertical.

o mizerie, nu cumparati asa ceva.


This message was edited 2 times. Last update was at 30/03/2017 19:34:09




skija
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/10/2013 12:07:59
Messages: 1269
Location: Oradea
IP:
Offline

Nu vreau sa vorbesc prostii sau alte cele , oricum vad ca raspunsul este vag....si reactorul nu functioneaza cum trebuie

Incearca sa-l montezi invers pe furtun , adica rotit cu 180 de grade , sau ai incercat deja ?
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

baga un burete mai poros pe gura de la evacuare in acvariu. Poti sa il fixezi daca dai doua gauri in teava :una sus ai una jos, prin care sa treaca o sarma. Mai este posibil ca co2 sa se stranga pe undeva pe furtun la vreun cot si de acolo sa plece bule mari

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pai pastila ceramica scote bule mari... din ce am inteles eu...

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

da, daca pastila scoate bule mari, astea nefiind sparte suficient se pot strange pe vreun loc , cot, chiar alge pe furtun, acolo se unesc si se duc mai departe cand cantitatea lor depaseste preaplinul ca sa zic asa. De acolo pot pleca bule mai mari care se sparg iar pe traseu. De aceea ii mai trebuie un spargator de bule pus eventual la iesire

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

scorpionul wrote:baga un burete mai poros pe gura de la evacuare in acvariu. Poti sa il fixezi daca dai doua gauri in teava :una sus ai una jos, prin care sa treaca o sarma. Mai este posibil ca co2 sa se stranga pe undeva pe furtun la vreun cot si de acolo sa plece bule mari


nu e ca nu am cum sa rezolv cu dizolvarea, o sa pun atomizorul vechi si gata, e tot un Up! Aqua ca si cel care apare in film.
am vrut sa-mi iau ceva calumea de la JBL ca astea de la up Aqua au 3 ani si respectiv 4 ani si desi le-am curatat, nu mai sunt ca la inceput asa ca am zis sa iau ceva de top si am ales JBL-ul asta care scoate bule ca o piatra de aerare ))

problema e ca sunt absolut uimit de cat de slab poate fi acest atomizor, practic e inutilizabil, iar cei de la JBL zic ca "unfortunately this cannot be avoided".

furtunul nu are coturi, astea nu sunt coturi... nu folosesc nici macar toate tevile de la filtru care se pun in mod normal in acvariu, e furtun direct pana in acvariu iar la capat are cotul ala de plastic care se vede si care are vreo 10 cm.
oricum exact aceeasi confirguratie la furtun am folosit-o ani de zile cu celalalt atomizor si nu a fost nici o problema, in primul an facea ceata in acvariu - atat de fine erau bulele.

This message was edited 1 time. Last update was at 30/03/2017 22:01:30




scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

daca pe aceeasi configuratie de furtunuri a mers alt atomizor e clar: cel de la JBL e caca si gata

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

Ai incercat sa pui atomizorul vertical? Din ce vad eu in film sta orizontal.
Zic si cei de la JBL in email asta.
E posibil sa se uneasca bulele imediat ce ies din atomizor din cauza ca sta orizontal.
Ma batea gandul sa-mi iau si eu exact un model din asta.
Acum nu stiu ce sa mai zic.

This message was edited 1 time. Last update was at 31/03/2017 07:41:12


[Nano cu albinute] [Old tree]
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Si eu as încerca sa l pun in pozitia recomandata de ei. Si asa nu ai nimic de pierdut sa mai faci o încercare.
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

O sa incerc sa-l intorc vertical, sper sa am suficient loc.
Dar sunt 99.99% sigur ca nu o sa fie o diferenta semnificativa, pentru ca repet, folosesc atomizoare din astea puse orizontal de mai bine de 5 ani.
Plus ca mi se pare increeibil ca vertical sa fie ok si orizontal sa fie inutil, adica nu vad nici o explicatie logica pt asta. As intelege sa fie un pic mai bine vertical, dar altfel nu.

Cat despre coturi, atat timp cat toate filtrele au tevi cu coturi, inclusiv astea de la JBL, mi se pare incredibil sa sugereze ca asta ar putea fi un motiv.

Eu sincer cred ca e o problema doar cu al meu, tot nu imi vine sa cred ca JBL poate sa faca un produs atat de slab.

De asta as fi curios sa vad cum merge la altii - cine vrea sa ia poate sa ia de la un magazin gen emag ca sa-l poata returna in caz ca nu-i bun.
Eu din pacate am aruncat ambalajul imediat, altfel nu pierdeam vreme cu asta.

This message was edited 2 times. Last update was at 31/03/2017 09:00:38




bobiciupe
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/06/2010 23:37:52
Messages: 826
Location: Gherla-Cluj
IP:
Offline

nah futui. eu tocmai am cumparat unul pe care sa-l montez pe viitor. acum ca, citesc experienta ta, m-am cam dezumflat

This message was edited 1 time. Last update was at 31/03/2017 17:09:25


Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii
[Email] [Yahoo!]
akos09
Junior member

Joined: 03/01/2013 16:51:12
Messages: 94
Location: Tg.Mures
IP:
Offline

Am luat si eu teapa cu acest difuzor inline....inainte foloseam un reactor de la dennerle si am zis sa trec la difuzorul acesta de la jbl sa mai dispara echipamente din acvariu.Dupa o saptamana,montat in diferite pozitii am trecut la reactor din filtru de apa.
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

Ok, deci nu sunt singurul care a fost nemultumit. Cred ca deja putem spune ca e un produs slab, daca eram doar eu exista intotdeauna posibilitatea sa fi nimerit eu unul defect.
Pacat, imi placea JBL.



Dan Hincea
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/12/2010 12:30:15
Messages: 602
Location: Bucuresti
IP:
Offline

folosesc 3 asemenea difuzoare, pe 3 bazine diferite (12-16 si 2 x 16-22)
si 2 difuzoare cu pastila ceramica aquamedic, pe alte 2.
Este adevarat ca jbl scoate bule mai mari decat un difuzor ceramic, insa nu sunt convins ca eficienta este diferita

drept pentru care in zilele care urmeaza voi face niste teste sa ma conving.
voi incerca sa adun ceva mai multe tipuri de reactoare, ca sa fie comparatia mai corecta

practic voi folosi un controller (sau 2 - unul doar ca martor) si mai multe tipuri de difuzoare.
la acelasi reglaj din controller (hysterezis) si la acelasi reglaj de numar de bule din reductor - voi incerca sa cronometrez timpul in care scade ph-ul de la valoarea stabilita + hys la valoarea stabilita -hys

credeti ca va fi exemplificativ?
sugestii?
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

eu zic ca rata de dizolvare a CO2 in apa e mai mare cu cat bulele sunt mai mici - oricine poate testa asta folosind doar furtunul de CO2, fara nici un difuzor (1 bula mare pe unitate de timp) vs furtun + un difuzor care sparge aceeasi bula mare in multe bule mai mici (pe aceeasi unitate de timp).
mie de ex. imi scadea ph-ul mai greu cat timp am folosit difuzorul asta de la JBL, a trebuit sa bag mai multe bule

dar ideea ta este excelenta, cred ca merita testat, cine stie ce descoperim - poate ca de la o dimensiune a bulei in jos nu mai conteaza dimensiunea, cine stie, fizica nu e tot timpul intuitiva.

deci cred ca experimentul merita facut, eu sunt curios ce rezultate o sa ai.
este foarte important sa folosesti acelasi acvariu cu aceeasi apa, nu numai acelasi controller.

posibil sa exista o problema legata de diferenta de capacitate a difuzoarelor, adica unele difuzoare incep sa nu mai fie eficiente de la un numar diferit de bule in sus.

adica daca bagi 10 bule pe secunda intr-un difuzor mic o sa iasa bule mari, pe cand un reactor s-ar putea sa poata dizolva in continuare bine chiar si 10 bps

deci testul trebuie facut cu un numar de bps mic, maximum din ce suporta difuzorul de capacitatea cea mai mica pe care il ai.

sper sa se inteleaga ce spun.

practic as testa la 2-3 bule pe secunda, nu mai mult.

This message was edited 2 times. Last update was at 19/04/2017 11:01:43




M.Mihai
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/02/2010 14:59:48
Messages: 632
Location: BUCURESTI P-ta Sudului
IP:
Offline

Si eu am cumparat aces difuzor de la JBL in urma cu 3 zile. La mine este montat corect vertical si scoate bule la fel. Tind si eu sa cred ca mi-am luat o mare teapa. Ma gandesc sa montez inapoi reactorul extern pe care l-am dat jos si voi dona acest difuzor galetii mele de gunoi.

This message was edited 1 time. Last update was at 19/04/2017 11:06:08

[Email] [MSN]
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com