[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Casa noua pentru balaur  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
thunder rock
Junior member

Joined: 29/01/2013 16:26:40
Messages: 55
Location: Brasov
IP:
Offline

Am crescut astronotusul(caci despre el e vorba ) intr-un bazin de 240 lt...care i-a ramas mic Au fost doi ,unul a sucombat si am ramas cu nebunu"...I-am luat o casa noua un Juwel Rio 450) insa nu am reusit sa-i gasesc companion-vezi koala cu eforturile fara rezultat. Asa ca am hotarat sa-i aduc tovarasi de suferinta ( ca deh nu e ca-n natura ) I-a acceptat pana acum doua luni si ceva insa a luat-o razna Sapa se bate cu reflexia in sticla acvariului,rupe cam tot ce am acolo. I-am bagat o femela de vieja sa-i dau de lucru si un adversar pe masura....ok insa numai ziua ca noaptea sau la lumina difuza mi-l ciufuleste viejoaica de n-ai vazut Si sarituri si lovituri in capacul acvariului cu splashurile de rigoare ..horror.... Aproape ca -mi da parchetul pe afara . Am vrut sa-l vand insa cand mi-a fost oferita suma ceruta pe el(relativ repede) m-am sucit...nu am putut sa-l dau. Asa ca logic , a trebuit sa-i fac casa noua... Si de aici incepem ... Se da acvariul de 110x70x50 din sticla de 10,cu intarituri transversale si longitudinale care are un decor amazon facut de colegul nostru din Constanta .Acvariu pe care l-am achizitionat de la cineva care are asteptari mai mari...(ca de se poate de ce nu?).Acvariul necesita insa un capac ,capac care nu doresc sa fie din pal/komatex sau alte d"astea intrucat iluminarea va fi asigurata de o lampa suspendata si in acest caz va trebui sa fie de deasupra. Cum realizez in acest caz un capac culisant care sa fie usor de manipulat? Precizez ca el se poate sprijini pe intariturile transversale care sunt din cap in cap.
Asta ar fi acvariul in care sta acum balaurul( are undeva spre 38 cm)

image

si cam asta ar fi acvariul in care o va belferi de-acum incolo....

image


This message was edited 1 time. Last update was at 27/04/2017 08:47:05

koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Servus,

Uite aici, idei pentru un capac simplu si usor de manevrat: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/28399.page
Eu folosesc ideea asta din 2008 si sunt multumit. Presupune o "rama" si niste "capace mobile". Fara balamale, fara nici o complicatie tehnica.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
thunder rock
Junior member

Joined: 29/01/2013 16:26:40
Messages: 55
Location: Brasov
IP:
Offline

Da , ok stiu capacul , l-am studiat insa nu e fezabil ...-pentru iluminare dintr-o lampa suspendata- . Imi trebuie ceva transparent...din sticla gen , stanga dreapta fixa cu o fanta ceva pe mijloc unde sa am hranitorul culisant...zic si eu...dar nush cum drq sa-l fac..si parca nu as baga banii in rama aia de komatex/komacell....sa am doar deasupra sticla...tre sa existe o solutie mai usoara ...ceva gen sticla stanga dreapta cu o fanta si cumva ceva culisant de un max 10 cm intre ele ...zic habar nu am insa cum sa fac sa culiseze chestia aia din mijloc.

This message was edited 1 time. Last update was at 27/04/2017 09:34:15

thunder rock
Junior member

Joined: 29/01/2013 16:26:40
Messages: 55
Location: Brasov
IP:
Offline

image

Timpul a trecut s-a adaptat la noul mediu

This message was edited 1 time. Last update was at 22/12/2017 10:38:01

koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Frumusel foc, sa nu-i fie "de deochi"!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com