[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Se poate face un acvariu decent cu urmatoarele?  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Emimag
Member
[Avatar]

Joined: 06/10/2010 12:05:30
Messages: 116
Location: Iasi
IP:
Offline

scificuss wrote:Dupa cum se vede nuanta la sticla fetei laterale sigur ai strans mult si a ramas foarte putin silicon intre sticle. Cand umpli acvariul se bombeaza fetele mari si normal ca apare un mic unghi la inchidere implicit nefiind siliconul mai grosut apare efectul de parghie si se desface de la interior. Daca nu ati inteles revin cu un desen.

Eu cand am lipit acvariul nu am folosit decat cateva bucati de scoci numa ca sa fiu sigur ca nu cad de la pozitie foile. Odata lipit cu silicon si foile sunt in pozitie verticala nu mai au cum sa cada, plus ca nelegandul cu sipci nu induc tensiune in sticla, cordonul de silicon are grosimea inegala pentru ca aia de la geamgerie cand le zici ca vrei sticla dreapta-dreapta fac inadins sa o taie stramba. Dar rezultatul final e bun. fara bule in lipitura. Am lasat la uscat 6 saptamani acvariul. Am amanat putin dar asa am fost sigur ca e bine uscat.

Si multi faceti greseala sa il lipiti, strangeti cu sipcile sa iasa apa din sticla, nu ajunge sa se usuce siliconul la interiorul lipiturii si cum va manaca in fund ca sunteti zmei desfaceti sipcile dupa 3 zile si normal ca acvariul isi revine dupa tensionare si apar bule in lipitura. Plus ca se tensioneaza si mai mult dupa ce il umpleti cu apa.


Deci, e mai bine sa punem doar cateva bucati de scoci si sa nu mai strangem cu sipci?

Omnia tempus habent!
Emimag
Member
[Avatar]

Joined: 06/10/2010 12:05:30
Messages: 116
Location: Iasi
IP:
Offline

Multumesc pentru promptitudine!

Omnia tempus habent!
vereb
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/09/2010 11:22:37
Messages: 1228
Location: Iasi/Stuttgart
IP:
Offline

Salut bine ai venit,


Sugerez sa mergi pe mina JBL la substart si fertilizant e ok EasyLife.
Vorba lui @Porcu, ciudat cu acel silicon,eu am acasa un tub care este este expirat de un an si inca il mai folosesc.
Poti face o poza cu acvariul?

fostul user ozy
[WWW]
valyy_dvd
Member
[Avatar]

Joined: 11/01/2010 18:29:43
Messages: 195
Location: BUZAU
IP:
Offline

Am pus poze,si cu problema discutata si cu acvariul gata facut(amenajat)
vereb
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/09/2010 11:22:37
Messages: 1228
Location: Iasi/Stuttgart
IP:
Offline

pai ce sa mai , felicitari si ape limpezi

fostul user ozy
[WWW]
Andrei Panainte
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2010 00:00:39
Messages: 853
Location: Constanta
IP:
Offline

salut.cred ca poti sta linistit in legatura cu acele bule de aer . eu acvariul meu a doua zi l-am umplut cu apa si nu am probleme nici acum cu el . bine ca trebuie sa recunosc ca am folosit un silicon mai special adus din america dar nu asta e ideea . foarte frumos acvariul . se pare ca numai acvariul meu cere o resuscitare urgenta

Fiecare colt , fiecare miscare , tot ce atingem este o dovada a existentei lui Dumnezeu
[Yahoo!]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com