[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Long Steps  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Dogibeer wrote:Maestrul Berar Dogi va ofera bere rece ca gheata,fara numar!

Catelus Rosu si Alcoolic ce esti, nu trebuia sa-i promiti asta .......

Poze: smilie ... Poze cu plante
Alex.B
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/08/2005 23:38:31
Messages: 1161
Location: Bucuresti-cart.Buc Noi
IP:
Offline

Baieti, eu zic sa ne organizam un pic, si sa purcedem spre Cluj

fost cesrobis
RSV
Moderator
[Avatar]

Joined: 03/10/2008 20:57:13
Messages: 209
Location: Alba Iulia/Cluj
IP:
Offline

Data, ora?
Nagy Attila
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2008 11:53:51
Messages: 454
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

RSV wrote:Data, ora?


In functie de cum reusesc cei din afara clujului sa vina! Ori toti, ori nici unul.
[Yahoo!] [ICQ]
Nagy Attila
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2008 11:53:51
Messages: 454
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Daca tot nu ati mai venit la bere am sa va arat o poza cu acvariul. Mai am muuuult de lucru!


image
[Yahoo!] [ICQ]
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

Te-ai grabit cu poza...trebuia sa-i mai coci un pic pe jar.
Cred ca intr-o luna, dupa inca cateva tunderi va arata superb.
Acvariul promite iar cand Glosostigma se va dezvolta si se va lipii de HC...o sa castigi enorm la capitolul imagine.
Raman un fan al bacground-ului negru cand vine vorba de plantate, cu un amendament si anume pestii. Schimba-i de urgenta si baga ceva infit mai colorat.
Cunosc specia folosita de tine, o prezentam si eu cu ceva ani in urma...totusi dupa cum bine ai observat este prea terna.
Trendul acvariilor actuale din categoria Amano insa nu-ti contrazice alegerea. Chiar ieri imi aruncam ochii peste un ultim numar de revista ADA...ei mergeau pe un background luminos cu astfel de pesti.
Probabil ca nefiind inovativ, daca nu esti in trend, nu ai ce cauta la un concurs...Eu am alte parereri, acvariul trebuie sa emane forta, sanatate...sa vibreze de viata si asta imi ajunge, pentru mine asta-i naturalul. Prea mult tuns uneori duce la imagini artificiale...dar si la castigat de concursuri ...care mai mult sau mai putin ajung in clipa de fata la o proba de indemanare si tuns. Nu-i genul meu dar...au farmecul lor si sunt pline de curatenie si ingrijire. E clar ca asa ceva nu ai sa vezi ever in natura...dar asta este. Deci de aici incolo apare obtiunea celui care isi face acvariul respectiv. Tu stii spre ce vrei sa-l duci...sa-ti bucure sufletul sau sa-l duci spre concurs...Sau eventual sa le faci pe amandoua, fericit ca ai obtinut un acvariu frumos care poate fi expus ...chiar daca nu nu are nimic inovativ in el si fara sa castigi ceva dar si fara sa ai fo` jena ca expui un junghi.
Banal, invechit sau clasic...cum vrei sa-i zici...pe un fond negru merge al dracu de bine un neon rosu asta este tot timpul sfatul meu cad vine vorba de acvarii de prezentare.
Eu sunt un "clasic" in tot ceea ce am construit in materie de acvarii . Pentru ca tot ce-i clasic dainuie si place. Fanteziile cu cascade, pomisori si alte forme trec. La fel si inovatia in materie de specii de pesti care se pun intr-un acvariu tropical de regula . Imi aduc aminte cu ani de zile in urma un peste facea valva intr-un acvariu marca Knott. Acvariul era frumos plantat si adapostea in el o "comoara". Un peste necunoscut acvaristilor dar care era pe in "trendul" acvaculturilor, fiind singurul sturion din America de N. Era un Polyodon...a facut valva, dar nimeni nu l-a mai folosit dupa. De regula pentru cei ce nu cunosc pestele polyodonul este un pestisor cu "bot de rata"(spatula) ce ajunge lejer la dimensiuni "sturionice", extrem de interesant cand e pui. Intamplarea a facut sa recunosc specia, fiind in relatii de amicitie cu cel ce i-a introdus la Nucet. Pestele starniese pasiuni si la noi pe forum si mi-a luat ceva timp pana cand am convins lumea ca nu e vorba de ceva ce poate sa fie crescut intr-un acvariu...
Ulterior cand Knott era si el asaltat cu propunerile de a i se cumpara pestisorii din bazin a recunoscut ca nu sunt pesti de acvariu... Initial ceruse un pret de neam prost pe ei...

Deci chiar daca imi fac pentru mine un acvariu "pentru aquascape", desi sunt un impatimit al unor plante rare, peisajul il fac tot cu plante pe care de regula le vezi in primele carti ale lui Amano...tenellus, microsorium, moss sau crypto...campii de marsillea samd. Pestii vor fii tot ceva clasic...neoni, rasbore samd. Nu stiu daca e bine sau nu dar in cazul acvariului tau cred ca ar arata mult mai bine niste neoni d`aia. Stiu ca si legat de plante or sa apara rautaciosi care vor zice ca noua astora mai vechi ne plac asa de mult plantele incat facem numa acvarii depozit si atunci sfatuirile noastre nu sunt vesnic in "trend-ul de punctare" ...dar si un depozit bine structurat se poate transforma intr-un acvariu peisaj. In plus ca sa combati ceva trebuie sa fii informat si sa citesti, sa te pui la punct cu ce e nou pentru a cantarii daca este calea spre care vrei sa te indrepti.

Imi place: "V'-ul cautat dupa treime, care-ti muta punctu focal cum vrei tu, imi plac dealurile ce alterneaza diverse nuante de verde crud pana la verde-pal galbui si mai ales cele doua cocoase din fata dintre care forma de prezentare la Hedyotis salzmanni este ceva nou pentru romanica . Cred ca vor da bine si tufele de Blyxa cand vor fi inconjurate de Gloso...dar mai e pana atunci.
Deci putintica rabdare zic eu ca mai trebuie...
Nu-mi place ca desi am un aparat de top...nikon d3100, nu pot scoate macar poze la calitatea asta...de unde deduc clar ca la capitolul fotografie sunt...praf

This message was edited 2 times. Last update was at 06/09/2011 11:28:43


SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

In sfirsit, Micul Alcoolic, Marele Bautor de Bere binevoieste sa ne arate o poza mai de calitate .
In sfirsit ti-ai facut piticii cu bila de Hedyotis (micuta noutate, cam ignorata la noi ) , abia astept s-o vad in faza finala, sint convins c-o sa arate ....... poloneste .
Cel mai mult cred c-o sa-mi placa partea dreapta, imbinarea dintre verdele din spate si rosu' care se pune la cale in fata verdelui.
In faza actuala parca nu se potriveste bila de Staurogyne da'-s convins ca-i doar o impresie generata de prospetimea acvariului. Asteptam sa prinda forma viziunile tale .

Poze: smilie ... Poze cu plante
Nagy Attila
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2008 11:53:51
Messages: 454
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Deci sa continuam.
Am achizitionat inca 2 tuburi narva de 54W asa ca renunt la idea de HQI. Zilele astea trebuie sa ma bag iar cu foarfeca sa mai accentuez un pic tufele.
Am aici o poza din seara asta la lumina a 4x54w Giesemann si 2x54w Narva:
image
[Yahoo!] [ICQ]
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Frumos, avea dreptate nenea Faraonu', partea dreapta se vede fain cu diferenta intre verde si rosu.

Spor in continuare la gradinarit

O seara linistita,
Dragos

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Acuma, ochii mintii mele vad ceva verde crud la baza plantelor rosii din dreapta , nu stiu de unde am atitea viziuni asupra acvariului tau, mult mai multe decit am cu acvariile mele .......

This message was edited 1 time. Last update was at 29/09/2011 10:45:17


Poze: smilie ... Poze cu plante
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

Mult mai frumos!
Ce se intampla cu covoru` verde din fata??? Ce nu-i dai de cap?
In rest continua, da poza peste alte cateva saptamani!

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
bobiciupe
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/06/2010 23:37:52
Messages: 826
Location: Gherla-Cluj
IP:
Offline

colegule, merita investitia cu tuburile narva? ca m-am bagat si eu....

Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii
[Email] [Yahoo!]
Nagy Attila
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2008 11:53:51
Messages: 454
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Multumesc frumos!

Porcu wrote:Acuma, ochii mintii mele vad ceva verde crud la baza plantelor rosii din dreapta , nu stiu de unde am atitea viziuni asupra acvariului tau, mult mai multe decit am cu acvariile mele .......

Lasa viziunile sa curga..................... , sa vad ce pot face in legatura cu viziunea actuala!

Sandu wrote:Mult mai frumos!
Ce se intampla cu covoru` verde din fata??? Ce nu-i dai de cap?
In rest continua, da poza peste alte cateva saptamani!

Multumesc,
Se pare ca erau prea putine cele 4 tuburi de 54w , asta din cauza coloanei de cc 50cm de la tub la gazon. Sper ca am rezolvat problema cu cele 2 tuburi aditionale dar la cum perleaza plantele cu 6 , nu ar mai trebuii sa am probleme.
O sa revin in 2-3 saptamani cu o noua poza!

bobiciupe wrote:colegule, merita investitia cu tuburile narva? ca m-am bagat si eu....

E prea devreme sa ma pronunt dar plantele prerleaza ca nebunele , vizual comparat cu giesemann aquaflora este identic cu narva.
[Yahoo!] [ICQ]
Nagy Attila
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2008 11:53:51
Messages: 454
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Un update cu o poza si un film:
image

si un mic filmulet cu Tanichthys Micagemmae hd:
http://www.youtube.com/watch?v=KTcmxuSFonc
[Yahoo!] [ICQ]
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Super fain, se vede diferenta de la o luna la alta
Tufele sint mai bine conturate, contrastul mai mare, un setup foarte fain si care mie imi place foarte mult.

O zi buna,
Dragos

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Contrast, linii, poza coolta ....... da' tufa de Staurogyne, dupa cum spuneai, nu se potriveste.
Asteptam o poza peste 1-2 saptamini .

Poze: smilie ... Poze cu plante
Nagy Attila
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2008 11:53:51
Messages: 454
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Revin cu o mica mare schimbare, adica am adaugat hardscape Astept cu nerabdare parerile voastre :

image

This message was edited 1 time. Last update was at 13/11/2011 23:11:40

[Yahoo!] [ICQ]
Alex.B
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/08/2005 23:38:31
Messages: 1161
Location: Bucuresti-cart.Buc Noi
IP:
Offline

Arata muuuult mai bine, acum, hardscape ul e un fel de coloana vertebrala a acvariului, in jurul caruia se dezvolta plantele., la tine a fost invers, intai plantele apoi coloana. Oricum super!

fost cesrobis
bobiciupe
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/06/2010 23:37:52
Messages: 826
Location: Gherla-Cluj
IP:
Offline

Foarte tare colegule.

Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii
[Email] [Yahoo!]
Radu.U
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 27/01/2009 11:25:45
Messages: 1771
Location: Iasi
IP:
Offline

No coment !

I like IT !
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com