[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Iwagumi (incercare)  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
danc
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/02/2010 16:08:10
Messages: 322
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Prin schimburi de apa zilnice, cred ca astfel am redus din nutrientii in plus, neconsumati. Acicularisului i-am tras o frizura acum o saptamana, de atunci s-au facut ceva alge pe el....dar nimic grav.
[Email] [WWW]
danc
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/02/2010 16:08:10
Messages: 322
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Up:

image

image

This message was edited 1 time. Last update was at 17/02/2011 19:27:56

[Email] [WWW]
AngelTudorache
Junior member
[Avatar]

Joined: 09/07/2010 15:35:09
Messages: 71
Location: Ploiesti
IP:
Offline

ce pestisori sunt aia mici din spate?
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

AngelTudorache wrote:ce pestisori sunt aia mici din spate?

microrazbora galaxy zic eu

Dane, baga si tu foarfeca in hc`u ala pe ici pe colo sa umplii gaura aia din stanga

Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
danc
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/02/2010 16:08:10
Messages: 322
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

29.03.2011

image

image
[Email] [WWW]
Andrei Panainte
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2010 00:00:39
Messages: 853
Location: Constanta
IP:
Offline

Mie chiar imi place. Bravo felicitari.

Fiecare colt , fiecare miscare , tot ce atingem este o dovada a existentei lui Dumnezeu
[Yahoo!]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Vad doar evolutie pozitiva si ma bucura lucrul acesta.
Arata mai bine cu fundal negru, cred ca este bine ca ai scos si Elecharisul din spatele pietrei. In acest fel are un aspect mai ingrijit, mai curat.
Hc-ul daca l-ai mai indesi putin in unele locuri, iar Stauroginele din stanga daca le-ai "rotunji" putin, cred ca ne-ai da gata de tot.

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
danc
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/02/2010 16:08:10
Messages: 322
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Hc'ul daca nu il tund frecvent tinde sa pluteasca, in sensul ca ies radacinile din substrat...asa ca partea din fata care nu e inca prea deasa, a fost replantata, fir cu fir
[Email] [WWW]
gengiskhan
Moderator
[Avatar]

Joined: 22/02/2008 20:43:44
Messages: 1509
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Daca vrei sa-l "resetezi" (ma refer la HC), poti sa-l tunzi scurt de tot, foarte aproape de nivelul substratului.

Treaba asta merge numai daca el inca se tine in substrat, adica daca jos de tot ai fire verzi, sanatoase, care sunt relativ bine ancorate de substrat. El tinde sa creasca in straturi, unul peste altul si daca il lasi prea mult timp asa... dedesubt se strica, incepe sa se ingalbeneasca dupa care incet incet o sa putrezeasca si nu-ti rezista mult. Dupa o perioada, o sa-l vezi ca nu o sa se mai tina de substrat, o sa se desprinda si-o sa pluteasca, moment in care te asteapta o replantare groaznic de chinuitoare. Ca asa e HC-ul...

In schimb, daca-l tunzi regulat o sa se intample doua lucruri: in primul rand, o sa-ti poti mentine gazonul de HC mai multa vreme, fara sa trebuiasca sa-l replantezi si in al doilea rand, o sa-l fortezi putin sa se intinda pe orizontala, sa se extinda si sa-ti acopere mai mult din substrat. Bineinteles, la treaba asta ajuta si o iluminare buna si uniforma.

Daca o sa-l tunzi, o sa ti se para ca arata cam trist dupa ce bagi faorfeca in el. Dar ... cu putina rabdare, isi va reveni relativ repede si se va reface frumos de tot. Spun toate astea pentru ca din cate vad, deja e gros stratul de HC mai ales in partea dreapta.

Acvariul arata foarte frumos. Staurogynele alea au crescut bine de tot! Totusi... nu-i pacat de frumusete de piatra care e ascunsa dupa tufa mare din centru? Intreb si eu, important e sa-ti placa tie.

I can't brain today ... I have the dumbs.
[WWW] [Yahoo!]
danc
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/02/2010 16:08:10
Messages: 322
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Chiar tund HC'ul destul de des, dar poate ar trebui si mai des, insa nu mai prea am timp.

Din tot experimentul asta un lucru imi e clar: m-am lamurit cu tuburile osram, in viitor voi merge doar pe cele dedicate acvaristicii. Oricat de bune ar fi tuburile osram cu spectru bun, bla bla...incurajeaza si cresterea algelor, deci e mai greu sa mentii un echilibru in acvariu, decat sub alte tuburi, special dedicate. Acest acvariu l-am inceput la cateva zile diferenta cu un prieten, care are si el acvariul expus aici...cum arata acvariul lui acum si cum arata al meu. Diferenta, la el sunt tuburi Juwel, la mine Osram, el a fertilizat la greu de la inceput plus lumina pana-n blana si n-are frate nicio alga pe plante, eu am dus razboaie grele cu fertilizare cu masura si lumina in trepte cu teste si tot degeaba, foarte greu l-am stabilizat, desi nici acum nu pot sa zic ca este stabil 100%, inca mai sunt urme de alge pe ici pe colo, poate o fi si vina mea, dar cu siguranta si tuburile Osram au o parte din "vina"...

This message was edited 1 time. Last update was at 07/04/2011 23:16:38

[Email] [WWW]
danc
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/02/2010 16:08:10
Messages: 322
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Cu background sau fara ?

image

image


Sincer imi place mai mult fara, da senzatia de adancime...desi latimea acvariului este de doar 30cm
[Email] [WWW]
ioanis
Member
[Avatar]

Joined: 02/10/2010 00:35:01
Messages: 209
Location: Cyprus
IP:
Offline

personal cred ca e mai bine cu background ,mai ales ca se mascheaza putin si turul filtrului.

http://www.flickr.com/photos/60563080@N04/8091362882/in/photostream/
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Si eu votez tot pentru. Daca nu esti multumit de negru, incearca altceva. bej spre exemplu. Apoi il luminezi putin in spate, scoti echipamentele, ii tragi o poza si noi te laudam

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com