[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Jurnal acvariu 180 litri  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
cirotariu
Senior member
[Avatar]

Joined: 19/07/2010 13:04:15
Messages: 1132
Location: BUCURESTI, Chitila
IP:
Offline

Faci bine, colega. Imi place evolutia, de ce sa te mint

Citius, altius, fortius... acvarius
[Email] [Yahoo!]
donpisote
Senior member
[Avatar]

Joined: 02/07/2010 21:51:25
Messages: 889
Location: BUCURESTI - BERCENI
IP:
Offline

Revin cu nu update dupa o luna in care acvariul o luase foarte tare in jos . A fost o luna de asteptare fara co2 si lumina cateva ore pe zi pana ieri cand mi au sosit noile produse comandate asta insemnand reductor cu elctrovalva noi si surface skimmer .
Ce rele s au intamplat in acest timp ? Pai a murit didiplis iar parvula se unpluse de o alga asa ca o vata iar pe celelalte o alga cu fire luuuungi pe care le indepartam sistematic. Bineinteles ca am facut si schimburi de apa mai dese dar didiplisul nu am reusit sa il salvez.
In fine acum ca totul a trecut am curatat si reasezat si e ok . Acum intrebarea intrebatoare este ca as vrea sa trec de la fertilizant DIY la ceva mai bun si nu pot sa ma hotarasc inter Dennerle si Easylife Profito. Ma gandesc sa pun de data asta in substrat pentru echinodorus si criptocorine tablete dedicate de la DENNERLE . A folosit cineva aceste tablete ?
Azi o sa imi cumpar un card sd si o sa pun si ceva poze cu noua aranjare .

Astept parerile voastre legate de intrebarile de mai sus.

ACVARIUL MEU scape by @fanta
donpisote
Senior member
[Avatar]

Joined: 02/07/2010 21:51:25
Messages: 889
Location: BUCURESTI - BERCENI
IP:
Offline

Si ceva poze care nu sunt prea reusite dar asta e . Pana la urma in lipsa unui raspuns de la cineva mai avizat am inceput fertilizare cu EASYLIFE PROFITO.
Pareri sugestii ceva ?
[Thumb - P1030693.JPG]

[Thumb - P1030695.JPG]

[Thumb - P1030692.JPG]

This message was edited 1 time. Last update was at 10/03/2011 16:44:34


ACVARIUL MEU scape by @fanta
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Si eu tot EasyLife ProFito folosesc deocamdata si sunt destul de multumita. Nu ca nu ar fi loc si de mai bine, dar, pina una alta, e bun si acesta. Dar am mai vazut si altceva care cred ca merita incercat - Aqua Plant Basic de la Aquatic Nature.
donpisote
Senior member
[Avatar]

Joined: 02/07/2010 21:51:25
Messages: 889
Location: BUCURESTI - BERCENI
IP:
Offline

Grozav . Multumesc pentru sfat. Cand termin sticla fac o incercare.

ACVARIUL MEU scape by @fanta
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

e un pitic de-al meu, nu mi-au placut niciodata bazinele cu punctu focal pe centru, mereu mi-au placut cele cu compozsitii pe diagonale
Plantele arata superb, iar lipsa algelor e evidenta. Incearca cu un background negru daca ai cum, contrastu s-ar putea sa fie unpic mai puternic , si echipamentul nu se va mai vedea atat de tare
Spor la treaba in continuare ca o faci de minune

Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
donpisote
Senior member
[Avatar]

Joined: 02/07/2010 21:51:25
Messages: 889
Location: BUCURESTI - BERCENI
IP:
Offline

Imi doresc din tot sufletul background negru si l am luat deja dar sunt constient ca nu o sa il pot pune pana la urmatorul setup. M am chinuit eu cu asta cand acvariul era gol si pus pe o parte dar acum ca e in picioare nici nu vrau sa ma gandesc .
M am gandit si eu prima data la o compozitie cu cioate de inalte in stanga si care sa coboare usor spre dreapta dar mi a fost mila sa tai buturuga asta asa ca am incercat sa scot cat mai mult din ce am .
Daca nu era buturuga incercam altceva .
Merci pentru aprecieri si incerc sa il fac si mai frumos acum fiind doar inceputul acestui setup.

ACVARIUL MEU scape by @fanta
orly
Member
[Avatar]

Joined: 08/12/2009 22:57:26
Messages: 126
Location: Bucuresti - Ozana - Balta Alba
IP:
Offline

Tinere
Tine-o tot asa , am ramas uimit

Rabdare si tutun 0722.731.565
[Yahoo!]
donpisote
Senior member
[Avatar]

Joined: 02/07/2010 21:51:25
Messages: 889
Location: BUCURESTI - BERCENI
IP:
Offline

Un mic update .

Au mai aparut pe micul ecran blyxa japonica , blyxa blixa auberti , Microsorum pteropus 'Windelov si cateva fire de echinodorus caruia imi scapa numele acum .
Vad ca ma incearca o alga luuuuuuuuunga dar care din fericire poate fi indepartata manual si cateva green spot pe geam.
Sper ca saptamana asta sa dau iama si sa imi iau ceva EASYCARBO SI un test de Fe ca momentan nu am decat un test de KH.
Avand in vedere ca pana acum nu am folosit EASYCARBO pentru arderea algelor cum se aplica pe planta se scoate planta si se stropeste sau se administeaza cu seringa in acvariu imediat deasupra plantei ?
[Thumb - P1030704.JPG]

[Thumb - P1030703.JPG]


ACVARIUL MEU scape by @fanta
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Cu seringa direct pe planta. Dar atentie la dozaj. Parca nu ai moss pe acolo...el nu scapa viu in urma operatiunii cu EC. Mai sunt si alte plante sensibile care nu rezista - vezi ca s-a mai discutat pe forum despre asta.
donpisote
Senior member
[Avatar]

Joined: 02/07/2010 21:51:25
Messages: 889
Location: BUCURESTI - BERCENI
IP:
Offline

Inchid aici acest jurnal . Rog inchiderea threadulul si daca e posibil stergerea lui nu inainte de a multumi celor care au postat aici si care mi au fost de mare ajutor.


ACVARIUL MEU scape by @fanta
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com