[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Viitor acvariu plantat  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Arata super fain acvariul felicitari!

Cateva mici pareri:
a) albul, chiar daca arata foarte bine, e foarte dificil in acvariu. Apar tot soiul de mici alge (green spot, samd) care ii schimba culoarea.. De asemenea mare atentie la curatat cand te plimbi cu clopotul respectiv, sa nu duci nisip particule de substrat.
b) cabomba, sper sa ramana asa cum e plantata, eu nu am fost in stare sa cresc cabombe frumos, mereu se lungesc mult si se raresc la baza - au nevoie de foarte multa lumina ca sa creasca dense. Dar daca au toate cele, cresc si 10cm pe saptamana si trebuie tunse des.

Sa pui poze saptamanal, sunt curios cum evolueaza

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
costin_
Member

Joined: 22/12/2011 14:37:52
Messages: 161
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Sigur ca voi pune poze, tocmai asta urmaresc, sa vad cum evolueaza

Astazi dimineata am adaugat o cantitate mica de fertilizanti, practic am mers pe doza minima si am pus echivalentul pentru o zi.

Ceea ce ma nelinisteste oarecum este ca nu stiu daca am circulatie uniforma in profunzimea acvariului. Sigur, am in jur de 1000 l/h acum si pot ajunge probabil si pana la 1500-1600 l/h, dar tot fluxul este varsat prin 3 iesiri numai (doua cu debitul cel mai mare sunt iesiri de filtru, in forma de palnie turtita). Am curenti la suprafata, dar nu prea-mi dau seama daca apa se plimba si in adancime. Este oare ok ca pe o iesire sa montez spraybar? Si daca da, il montez scufundat, nu?

Eu ma gandeam sa fac un spraybar mare pe toata linia stanga a bazinului. Pe de alta parte insa, ma gandesc ca tot pe la suprafata imi va plimba apa.

Experienta din bazinul mic este ca o (foarte) buna circulatie a apei duce la apa cristal. Acolo eu aveam un flux cam de 600 l/h la 60 litri, iar claritatea era (si este in continuare) incredibila.

Plaja o voi transforma din nisip in pietris de 1-2mm, tot alb... dar macar pe acela il voi putea sifona.
[Yahoo!]
eugen.popp
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/09/2008 17:02:41
Messages: 579
Location: Bucuresti - N. Grigorescu
IP:
Offline

Foarte frumoasa evolutia!
Spray bar se vinde separat la sectiunea accesorii pentru majoritatea filtrelor. Se monteaza sub apa evident, la cativa centimetri. Eu de exemplu am spraybar care se termina cu acea palnie turtita cum ii zici tu. La inceput aveam doar spray bar dar era jetul mult prea puternic.

I must not fear. Fear is the mind-killer. Fear is the little-death that brings total obliteration.
[Email] [WWW] [Yahoo!]
costin_
Member

Joined: 22/12/2011 14:37:52
Messages: 161
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Mi-ai citit gandurile! Exact asta aveam si eu de gand, deci o sa pun in aplicare...
[Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

costin_ wrote:Cand pot incepe sa fertilizez?

Eu as mai sta putin.

Imi place cum ti-a iesit zona cu Cabomba .

Poze: smilie ... Poze cu plante
costin_
Member

Joined: 22/12/2011 14:37:52
Messages: 161
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Poze noi de azi dimineata, facute foarte pe fuga si doar cu neoanele aprinse: https://picasaweb.google.com/113314894635534580356/AcvariuColt#5695956564439035666

Plantele par sa faca bine.

Ce am modificat:

- Instalat un spraybar de 6*9cm din componente EHEIM, pe circuitul pompei de 1000l/h. Un mare thumbs up pentru componentele EHEIM, intr-adevar sunt calitate (la naiba, intre segmentele de spray bar vin cu o-ring-uri), iar fata de ce mai am prin acvariu de la JBL nici nu suporta comparatie. Astfel, spraybar-ul acopera aproape toata laterala stanga a acvariului, iar flow-ul este foarte domol. Impreuna cu iesirea filtrului JBL, cred ca am reusit sa circul destul de bine apa, plantele se leagana foarte domol, chiar si la fundul acvariului. Deci yey!

- Am deportat echinodorus-ul din colt, pentru ca deja isi deschisese "umbrela" in jurul vecinilor. Oricum nu prea se vedea, oricum nu-mi prea placea.

- Am doi locatari noi, respectiv 2 SAE. Am vrut sa fiu precaut, in caz de cine stie... Totalul populatiei acum este 2 zebre, 2 SAE, 3 pomacea si cativa melci comunitari care au mai scapat nestriviti

Teste n-am mai facut de lenes ce-am fost, poate maine...
[Yahoo!]
costin_
Member

Joined: 22/12/2011 14:37:52
Messages: 161
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am facut acum niste teste, si spre supriza mea NH4 pare mai mare decat saptamana trecuta. Solutia mi s-a colorat cam pentru 1-1.5 mg/l, undeva intre. Acum o saptamana era 1 curat. Deeci, nu este nici pe departe ciclat acvariul. Bine ca pestisorii sunt ok si foarte activi (ma si mir cum)...

De asemenea claritatea apei este ok-ish, dar fata de celalalt acvariu nu se compara. Acolo este cristal, la acesta insa, desi nu e albicioasa, nu e tocmai clara.

Au aparut destul de multi melci neinvitati, in masura in care am putut i-am strivit. Daca sapa de sub control o sa-mi pun problema de ceva mai serios (asasini, sau capcane).

Iata o comparatie a claritatii apei:





Nu aruncati cu oua pentru acvariul mic. Au mai fost plante, dar le-am jupuit pentru cel mare si oricum... pe acela am invatat si eu si a cam ramas kitsch. Urmeaza o refacere, dar numai dupa ce il pun pe roate pe cel mare.

Aici si fotografiile din seara asta: https://picasaweb.google.com/113314894635534580356/AcvariuColt#5696440709167645330

Nu ma mai ating de el macar inca doua zile, apoi mai vedem. Este oare posibil ca actuala canistra sa nu fie suficienta pentru filtrarea biologica? Oricum, acvariul urmeaza sa primeasca mama tuturor canistrelor, dar nu stiu cat de curand...
[Yahoo!]
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Melcii pe care i-ai strivit erau in apa? Adica i-ai strivit la propriu in apa? Ca daca au ramas acolo si au intrat
in putrefactie sint o sursa de NH4.

O seara placuta,
Dragos

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
costin_
Member

Joined: 22/12/2011 14:37:52
Messages: 161
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Mda, la asta nu ma gandisem. Intr-adevar in apa i-am strivit, si fac asta de vreo 3 zile. De altfel nici nu prea am cum altfel, pentru ca unii sunt foarte greu de ajuns...
[Yahoo!]
costin_
Member

Joined: 22/12/2011 14:37:52
Messages: 161
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Inca o mica intrebare: exista vreun efect negativ daca introduc o pauza de (sa zicem) 3 ore la iluminat in timpul pranzului?

Nu ma intereseaza partile pozitive, acestea am vazut ca sunt mult dezbatute; eu recunosc, vreau sa apuc sa vad si eu acvariul iluminat dimineata, ori seara. La cum am programat acum luminile, e mereu bezna, sau in cel mai bun caz prind 5 minute inainte sa plec si vreo 10-15 minute cand ajung acasa
[Yahoo!]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Despre claritatea apei, va apare cand acvariul este ciclat. Nu mai tin minte daca introduci CO2 in asta - dar trebuie - altfel nici o sansa sa arate lacrima eu stiu pe pielea mea ca abia dupa o saptamana de CO2 apa se limpezeste (caci si eu sunt paranoic sa am filtrare x2 fata de cat e recomandat si chiar daca o curata de mizerie, parca cu CO2 arata si mai clar).

Apoi, melcutii nu ii omora, sunt buni indicatori:
a) daca ai prea multi inseamna ca dai prea multa mancare
b) daca ii vezi umbland multi pe geam ziua inseamna ca stai rau cu oxigenul in apa.
Asa ca lasa-i, ajuta sa converteasca mancarea aceea in surplus - si oricum e o lupta pierduta, orice planta vei aduce vor apare iar ?

Pauza nu cred ca induce efect negativ - eu am avut si cu pauze si fara - fara sa observ diferente.

Arata ca o bijuterie acvariul

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
costin_
Member

Joined: 22/12/2011 14:37:52
Messages: 161
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Iti multumesc de apreciere, si mie imi place, dar sper sa arate si mai bine. Voi introduce pauza de iluminare, ca sa ma pot bucura si eu de el.

In acvariul micut am reusit sa scap de melcii comunitari. Disparitia lor a coincis cu introducerea de pomacea, care au facut si pui. Nu stiu daca are legatura, ma gandesc doar ca poate pomacea au mancat tot ce s-a putut acolo si restul au murit de foame (?). Ma rog...

Plantele nu cresc toate prea tare acum. Unele cresc vazand cu ochii, altele stagneaza. Probabil ca este normal, avand in vedere ca nu am (mai) fertilizat.
[Yahoo!]
costin_
Member

Joined: 22/12/2011 14:37:52
Messages: 161
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Niste poze noi, de astazi: https://picasaweb.google.com/113314894635534580356/AcvariuColt#5697964371275838306

Am inceput si fertilizarea, de aici sunt pe teritoriu necunoscut. Am cumparat niste produse de la Ocean Nutrition, linia Giovani's (parca). Mi l-a recomandat George de la Reef, deci m-am conformat. Deocamdata am inceput cu doza zilnica din toate 3 (Fe+, Trace+, Fertil+), adica vreo 2ml din fiecare zilnic.

Am niste alge (acelea filiforme luuungi) pe o bucatica mica de phoenix moss (pe cioata dreapta, partea de sus). Cealalta bucata de moss, ca si restul de plante, nu au alge. Ciudat, dar e sub control, le pot lua cu mana/foarfeca iar la nevoie scot bucata de moss si gata.

In concluzie, toate bune, eu sunt multumit pana acum.
[Yahoo!]
costin_
Member

Joined: 22/12/2011 14:37:52
Messages: 161
Location: Bucuresti
IP:
Offline

As avea si eu o intrebare la voi: am cumparat un filtru extern, de la Eheim. As vrea sa pun ceva peste sorburi, astfel incat sa nu-mi traga pe-acolo crevetii. Banuiesc ca nu sunt singurul care se confrunta cu problema asta... voi ce ati folosit? Nu cred ca este o problema strict pentru Eheim, aceiasi poveste si cu JBL...

Singurele solutii le-am gasit pe site-uri din US, iar ei folosesc produse care nu le gasesc pe la noi, de exemplu: http://www.marinedepot.com/Danner_Pre_filter_for_Mag_Drive_Pondmaster_Pumps_Models_2_3_5_7_Pump_Foam_Housings_for_Ponds-Danner_Mfg.-DN5113-PDPMRPFH-2-vi.html

In cazul in care nu exista ceva, ma gandesc sa iau un burete si sa-l tai ciobaneste cumva, numai sa intre, dar as fi vrut sa fie si acceptabil estetic.

In alta ordine de idei, am bagat ieri vreo 30 de RCS in acvariu, dar azi mai vad doar unul (cel mai mare). Oare restul se ascund? Ma rog, mi-e greu sa-i gasesc si pe ambii SAE uneori, daramite pe-astia mititei, care sunt si cam puiuti...
[Yahoo!]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

http://www.happypets.ro/eheim-prefilter-p-722.html?zenid=23aaaa432c2ea6fd8c9ec8be6560f575

Te ajuta si la prevenirea colmatarii filtrului. Retine multa mizerie. Eu il spal saptamanal si iese o gramada.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
costin_
Member

Joined: 22/12/2011 14:37:52
Messages: 161
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Vazusem chestia aia, dar nu prea ma incanta pentru ca nu stiu daca mai pot sa o "infing" acum in substrat... inteleg ca asa trebuie montata, nu? Poti te rog sa-mi spui cam ce adancime (grosime) si ce diamentru are? Aproximativ, desigur, pentru ca nu prea gasesc multe informatii despre prefiltrul asta. Nu este inestetic odata montat?
[Yahoo!]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Partea care trebuie pusa in substrat are vreo 10 cm inaltime, aproximativ, poate chiar un pic mai putin. Si diametrul sa zic 10 cm (max). Asta uitandu-ma ochimetric in acvariu. Si in cutiuta asta are un cartus in care se fixeaza buretele ce se scoate foarte usor cand vrei sa-l speli.

Eu l-am luat tot dupa ce am montat acvariul si nu l-am pus in pietris decat vreo 2-3 cm initial. E greu un pic pana te obisnuiesti mai ales daca ai un substrat subtire si il poti misca usor. Insa tin cu mana de teava cand scot cartusul si nu se misca nimic. Iar de mascat l-am mascat cu plante si nu se mai vede aproape deloc (mai trebuie sa creasca plantele oleaca ).
Dar daca ai loc undeva sa dai la o parte pietrisul si sa pui asta, dupa care sa acoperi, n-are sa se vada decat teava care intra in apa si doar un pic marginea cutiei.

Si crede-ma, retine multa mizerie. Si asta in conditiile in care fac curat saptamanal in acvariu si mancare le dau o data pe zi, acvariul nefiind suprapopulat.
Deci e util.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
costin_
Member

Joined: 22/12/2011 14:37:52
Messages: 161
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salutare,

Mai pun si eu un update, niste poze, etc.

Am facut mici modificari, in principiu incerc un mic gazon cu HC, am mai adaugat niste eleocharis acicularis si piesa de rezistenta, aponogeton hencelianus, care mie imi place tare mult. Sper sa-i mearga bine.

Fauna e compusa acum din 7 zebre, 6 SAE si vreo 40 creveti RCS mare parte, ceilalti sunt unii portocalii ceva mai mari luati din Hornbach (nu au stiut sa-mi spuna cum se numesc). Problema cu crevetii este ca sunt atat de mici si se ascund atat de bine, incat nu vad mai mult de 4-6 la un moment dat... in fine, mie imi sunt tare dragi.

Am si cateva alge, acelea verzi si ca firele de par, dar nu e panica, mie imi par sub control (sper). Este drept ca trec la maxim 2 zile cu periuta de dinti prin acvariu si nu le las sa puna stapanire.

Mai departe, ceva poze:








Si mai multe poze la https://picasaweb.google.com/113314894635534580356/AcvariuColt#5700132540717622930

Apa este un pic tulbure pentru ca umblasem in ea sa plantez si sa fac schimbul saptamanal.
[Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Incepe sa se umple de vegetatie .

Poze: smilie ... Poze cu plante
costin_
Member

Joined: 22/12/2011 14:37:52
Messages: 161
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Se pare ca problema cu algele nu e chiar atat de simpa. Parca din ce in ce se inmultesc... Ba chiar dimineata cand se aprinde lumina par mai multe/lungi decat seara precedenta. Mai mult chiar, am senzatia ca nu cresc ziua, ci tocmai pe intuneric; poate mi se pare.

Este drept ca nu arata atat de urat ca alte tipuri de alge si sunt si usor de curatat (periuta de dinti rasucita sau chiar cu degetele), dar incepe sa-mi fie frica de ce as gasi dupa o absenta de o saptamana.

Eu speram ca 6 SAE si 30+ creveti sa se ocupe, dar aparent se ocupa de orice (mereu au de lucru la vreo cioata/frunza/substrat/nisip/sticla), dar nu de aceste fire lungi.

Deocamdata sunt cu iluminatul la 10 ore pe zi si nu am mai crescut durata. Oare am motive de ingrijorare, sau aceasta alga este "normala"? Este prea mult 200W la (probabil/aprox) 160 litri de apa?

Ca masuri am/de gand pregatit:
- JBL Bio Ferm. Inteleg ca sunt niste paie de orz, deci nu vad o posibilitate sa inrautatesc lucrurile, poate doar sa nu faca nimic. A incercat cineva asa ceva? Review-urile sunt inexsitente despre acest produs...
- Plan sa cumpar 2-3 otocinclus, care inteleg ca devoreaza algele. Acestia nu stiu insa daca ii voi gasi, apoi se incadreaza cam in acelasi set de masuri deja luate preventiv: SAE + creveti

Altfel, plantele cresc foarte bine si arata foarte sanatos. Tocmai de aceea am rezerve daca sa umblu la vreun parametru din setup.

Ah, am facut si un test de Fe la picatura, iar valoarea gasita a fost de 0,1, ceea ce in chart-ul de la JBL imi arata "numai bine", verde curat. Are rost sa ma complic cu alte teste gen PO4/altele? Nu prea mai am bani de investit in teste, am ajuns cam la fundul sacului
[Yahoo!]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com