[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Ajutor - metode noi pentru efectuarea schimburilor de apa  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
daniel12
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/12/2011 15:58:38
Messages: 855
Location: Bucuresti/Dr.Taberei
IP:
Offline

Apa e un lichid. Nu se comprima. Diferenta de nivel e problema. Pompa impinge din ce in ce mai greu pe masura ce inaltimea creste.

Fizica "de balta" cu care ma laud zice ca pompa nu-si pierde debitul cu mult daca traseul e lung dar la acelasi nivel cu ea.

Desigur, intervine frecarea si asta mai franeaza un pic dar nu cred ca destul. In cel mai rau caz vei avea un debit mai mic decat capacitatea ei.

Cum am spus, e pompa, nu powerhead. Adica nu se bazeaza pe efectul de sifon si ea doar creeaza o diferenta de presiune ci chiar impinge. Eu am un furtun de aproximativ 4-5m pus pe a mea si nu da semne de oboseala.
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Am eu Eheim-ul 600 ca sa suie apa din galeata pana in acvarii, si la 1, 1.2m se descurca la inaltimea asta.
Totusi pe un furtun de 8m nu stiu ce sa zic ... la mine furtunul are doar vreo 2m. Mai bine un Eheim 1000 - mai sigur.

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
scarabell
Member
[Avatar]

Joined: 19/01/2011 16:00:06
Messages: 220
Location: Bucuresti
IP:
Offline

daniel12 wrote:Salutare,

Mi se pare ca ati irosit banii pe sistemul de la JBL degeaba. Se poate cu maxim in aceeasi bani realiza un sistem care sa va permita si tratarea apei inainte de introducere.
Va descriu in cele ce urmeaza, sistemul realizat de mine:
Am folosit adaptorul gardena pentru baterie de baie. Se monteaza perlatorul lor de care se prinde adaptorul pentru cupla rapida, de gradina.
Acest adaptor e 30-39Lei in Hornbach Militari.Am cumparat set furtun de gradina 7,5m ce continea si doua cuple rapide. 15-20Lei
Am mai cumparat 2 pubele de 50L din Auchan. Erau 50Lei bucata (la promotie).Am realizat un cap pentru golirea acvariului dintr-un aspirator de substrat din ala de plastic ce se gaseste in orice pet-shop pentru basica din cauciuc ce-mi permite initierea sifonului.
Acest cap are un U din plastic, basica si un robinet. Il leg la furtun tot prin cupla rapida.Pubela o tin langa acvariu si in ea am o pompa EHEIM 1000+ care-mi ridica apa in acvariu. Pompa costa pana in 100Lei si e foarte eficienta.
Ca sa schimb, montez la furtun capul de golire, inchid robinetul, pompez putin ca sa scot aerul si dau drumul la robinet.
Plinul il fac cu apa de la robinet in pubela, tratez apa, pun fertilizantii si dau drumul la pompa.

Scuze ca raspund asa tarziu dar abia acum am vazut mesajul . Ai dreptate Daniel... adaptorul de la JBL este o tampenie care,in afara de faptul ca face conexiunea la robinet, nu are nicio utilitate. Ca sa nu mai zic ca o schimbare de apa imi ia cam 2 ore din cauza ca singului furtun care merge cu acest adaptor este al naibii de subtire. Sistemul facut de tine este foarte fain dar, din pacate, nu am loc de bidon sau alt recipient langa acvariu. Dupa ce am vazut filmul postat de tine chiar ma gandesc sa renunt la adaptorul JBL si sa-mi fac ceva asemanator (fara pubela din cauz lipsei de spatiu). Initial intentionasem sa-mi iau fi filtru de apa cu bumbac cat mai fin la interior insa am vzut ca apa de la robintnu este chiar asa de murdara. Am un filtru de osmoz inversa la care trebuie sa schimb filtrele la 6 luni (altfel pird garantia) si am observat ca sunt foarte putin murdare, in conditiile in care lucreaza la greu zilnic. Acelasi filtru insa cu carbon la interior este destul de util avand in vedere ca elimina o parte din substantele nocive din apa dar nu este 100% bulletproof. Toate bune!

This message was edited 1 time. Last update was at 11/11/2012 17:33:35

[MSN]
scarabell
Member
[Avatar]

Joined: 19/01/2011 16:00:06
Messages: 220
Location: Bucuresti
IP:
Offline

daniel12 wrote:Nu stiu cati bani face dar am facut un clip video cu descrierea sistemului.

Il gasiti aici:





by koala: am editat eu linkul, astfel incat sa se vada clipul direct in post.

Salutare! Aveti idee de ce nu se mai poate vizualiza acest clip? O sa primesc vizita unui prieten de meserie instalator si vroiam sa-l intreb daca ar putea sa ma ajute sa-mi fac un sistem asemanator. In plus as vrea sa-mi monteze un spliter direct pe teava de alimentare cu apa rece de unde sa completez direct in acvariu.
[MSN]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Singura explicatie este ca userul (cel care a postat clipul respectiv) a sters continutul de pe Youtube.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com