[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
The big setup  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
danyh4you
Member
[Avatar]

Joined: 14/03/2012 17:47:54
Messages: 128
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Plantele mele is curate nu au alge .Dar am si 7 sae, neritine,pomacea care isi fac treaba bine

This message was edited 2 times. Last update was at 26/11/2012 00:03:13

Cristi25
Member
[Avatar]

Joined: 15/10/2012 16:38:19
Messages: 283
Location: Sibiu
IP:
Offline

Ce e drept acei SAE fac minuni ! Si eu am fost nevoit sa iau 10 bucati si in 2 zile sticla era curata !
Dar din ce am auzit cand ajung la maturitate nu mai dau asa randament.

<-//-> Jurnal Discus 240 litri <-//->
<-//-> Jurnal Nano Shrimp Paradise <-//->
danyh4you
Member
[Avatar]

Joined: 14/03/2012 17:47:54
Messages: 128
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Deci de pe sticla nu i-am vazut sa mance algele doar de pe plante , nush mi-e oricum imi plac sunt pesti frumosi si folositori nu o sa renunt la ei si au cam 6 cm deci nu cred ca inca sunt maturi.
danyh4you
Member
[Avatar]

Joined: 14/03/2012 17:47:54
Messages: 128
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Inca o problema cu fertilizanti,cand si cum trebuie pusi ?
Am easycarbo,ferropol24,PPS-PRO toti odata la aceasi ora??
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Cum trebuie pusi gasesti pe eticheta lor.
Cand...teoretic micro trebuie pus la ceva distanta de macro (sunt niste compusi care reactioneaza unul cu altul...fierul si fosfatul sau nu mai stiu, am citit pe undeva dar am uitat). Practic insa nu cred ca e o problema, acestea diluandu-se oricum in apa. Eu pun la aceeasi ora (la ora 19:00 inainte de aprinderea neoanelor).

Poti sa pui ori dimineata, ori seara, in functie de programul tau. Dar as zice sa o faci inainte de aprinderea neoanelor si nu dupa ce se inchid acestea.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
danyh4you
Member
[Avatar]

Joined: 14/03/2012 17:47:54
Messages: 128
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Neoanele sunt aprinse asa de la 7:30 la 10:30 si 15:30 la 19:30

Spunetimi un interval care ar fi mai bun
bobiciupe
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/06/2010 23:37:52
Messages: 826
Location: Gherla-Cluj
IP:
Offline

Intervalul e bun. Importanta e durata de iluminare, intensitatea luminii si vechimea setupului. Eu dozez fertilizantii micro dimineata, inainte de aprinderea neoanelor si cei macro, dupa amiaza tot inainte de aprindere.

Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii
[Email] [Yahoo!]
danyh4you
Member
[Avatar]

Joined: 14/03/2012 17:47:54
Messages: 128
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

atuncea asa o sa incep si eu de maine si easycarbo oricand ??
bobiciupe
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/06/2010 23:37:52
Messages: 826
Location: Gherla-Cluj
IP:
Offline

Easy carbo pentru aditie de carbon sau arma impotriva BBA?

Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii
[Email] [Yahoo!]
danyh4you
Member
[Avatar]

Joined: 14/03/2012 17:47:54
Messages: 128
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

aditie fac si presurizat butelie etc ....dar easycarbo nu se pune in fiecare zi??? eu din cat am citit asa am inteles ca se pune in fiecare zi..
bobiciupe
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/06/2010 23:37:52
Messages: 826
Location: Gherla-Cluj
IP:
Offline

Nu e oblogatoriu. Eu personal nu-l folosesc decit rar de tot, cind ii mai dau in cap lui BBA cu doza tripla. Daca bagi presurizat nu mai baga EC

Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii
[Email] [Yahoo!]
daniel12
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/12/2011 15:58:38
Messages: 855
Location: Bucuresti/Dr.Taberei
IP:
Offline

Poti pune si EasyCarbo dar plantele absorb direct CO2-ul din apa. EasyCarbo e un compus chimic care trebuie prelucrat de planta inainte de a fi folosit in procesele de productie de zaharuri.
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

daniel12 wrote:EasyCarbo e un compus chimic care trebuie prelucrat de planta inainte de a fi folosit in procesele de productie de zaharuri.


Din contra, easy carbo e un produs pe baza de glutaraldehida, un compus care se descompune in prezenta luminii si elibereaza carbonul fiind mai usor asimilat de catre plante, pentru ca nu trebuie sa mai prelucreze ele si sa extraga carbonul (asa cum procedeaza cu molecula de co2). De asemenea descompunerea glutaraldehidei se face rapid, asigurand o sursa de carbon imediat dupa ce il adaugi in apa.

Pe baza acestei explicatii si dupa ce am vazut la dl. Bitanu (coleg aici pe forum) ca foloseste, am inceput sa adaug si eu (sub doza recomandata, undeva la 2.5 ml zilnic la 200 litri de apa), pe langa aditia de co2. Nu pot sa-ti spun cat de mult ajuta, insa cu siguranta nu strica si tinand cont ca il pot cumpara varsat, iar jumatate de litru ma ajunge "o viata", am zis "de ce nu?"...

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2471
Location: pitesti
IP:
Offline

Intradevar, pentru cine vrea sa citeasca, Dl Bitanu mai sus mentionat a clarificat aditia de esasy carbo in acvariile plantate, recent, pe forum.
[ICQ]
danyh4you
Member
[Avatar]

Joined: 14/03/2012 17:47:54
Messages: 128
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Am vazut ca foloseste multa lumea si plantele le merg bine, vreau sa incerc si eu.
Am luat doar jum de litru care m-ar tine cam 7 luni daca pun in fiecare zi

This message was edited 1 time. Last update was at 27/11/2012 16:29:01

daniel12
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/12/2011 15:58:38
Messages: 855
Location: Bucuresti/Dr.Taberei
IP:
Offline

stefanp wrote:
daniel12 wrote:EasyCarbo e un compus chimic care trebuie prelucrat de planta inainte de a fi folosit in procesele de productie de zaharuri.


Din contra, easy carbo e un produs pe baza de glutaraldehida, un compus care se descompune in prezenta luminii si elibereaza carbonul fiind mai usor asimilat de catre plante, pentru ca nu trebuie sa mai prelucreze ele si sa extraga carbonul (asa cum procedeaza cu molecula de co2). De asemenea descompunerea glutaraldehidei se face rapid, asigurand o sursa de carbon imediat dupa ce il adaugi in apa.

Pe baza acestei explicatii si dupa ce am vazut la dl. Bitanu (coleg aici pe forum) ca foloseste, am inceput sa adaug si eu (sub doza recomandata, undeva la 2.5 ml zilnic la 200 litri de apa), pe langa aditia de co2. Nu pot sa-ti spun cat de mult ajuta, insa cu siguranta nu strica si tinand cont ca il pot cumpara varsat, iar jumatate de litru ma ajunge "o viata", am zis "de ce nu?"...


Te rog sa dezvolti cum este absorbit CO2-ul din apa, cum este descompus si la ce este folosit de planta, apoi repeta explicatia cu EasyCarbo. Ce face cu CO2-ul si de ce trebuie sa descompuna molecula? Ce este EasyCarbo? Glutaraldehida suna pompos, cum e ea absorbita de planta? Si nu in ultimul rand la ce foloseste Carbonul in planta?

Am senzatia ca ne depasim cunostintele aici si nu prea intelegem decat ce ne explica Bitanu. Hai sa vadem si link-ul catre explicatia lui Bitanu, eventual citat daca link-ul nu exista. Poate pricep si eu intr-un final de ce adaugam CO2 in apa
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2471
Location: pitesti
IP:
Offline

Cheile dobrogei se cheama topicul, il gasesti la rubrica aquascaping, la pagina 3 gasesti ce te intereseaza pe tine. Dobrogea chei by bitanu, parca asta este denumirea exacta.
[ICQ]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

daniel12 wrote:
Te rog sa dezvolti cum este absorbit CO2-ul din apa, cum este descompus si la ce este folosit de planta, apoi repeta explicatia cu EasyCarbo. Ce face cu CO2-ul si de ce trebuie sa descompuna molecula? Ce este EasyCarbo? Glutaraldehida suna pompos, cum e ea absorbita de planta? Si nu in ultimul rand la ce foloseste Carbonul in planta?


CO2-ul este introdus in apa sub forma de gaz. El trebuie absorbit de planta si apoi descompus de catre aceasta, pentru ca nu are nevoie decat de carbonul din molecula de gaz. Carbonul intra in reactia de fotosinteza si e folosit pentru crestere (impreuna cu lumina formeaza zaharuri), iar oxigenul este eliberat si apare fenomenul de "perlare".

Glutaraldehida e un compus organic (substanta de baza in easy carbo) cu formula (daca vrei) CH2(CH2CHO)2 . Ea se dezintegreaza singura dupa ce o pui in apa eliminand carbon (pe care plantele il asimileaza direct nemaifiind nevoie sa il extraga din alta molecula, de aia e mai usor pentru ele) si oxigen si hidrogen, ultimele avand acel efect algicid despre care se vorbeste pentru ca formeaza peroxid de hidrogen sau mai pe romaneste apa oxigenata (in cantitati mici evident) (substante folosite si de noi pentru dezinfectie).

daniel12 wrote:
Am senzatia ca ne depasim cunostintele aici si nu prea intelegem decat ce ne explica Bitanu. Hai sa vadem si link-ul catre explicatia lui Bitanu, eventual citat daca link-ul nu exista. Poate pricep si eu intr-un final de ce adaugam CO2 in apa


Prima oara am citit despre treaba asta pe un forum coleg (acvariidevis), lucru scris de un administrator de-acolo. Dupa care la domnu' Bitanu. Ambii sunt colegi cu experienta si cu un cuvant mai greu decat al tau.
Link-ul de pe forumul respectiv il poti cauta si tu. Nu vei gasi lectii de chimie acolo, insa cu siguranta daca vrei sa aprofundezi, internetul te va ajuta cu placere (caci probabil ce am scris mai sus nu te multumeste).

Cat despre senzatia pe care o ai...as putea sa fiu acid...dar n-are rost.

This message was edited 2 times. Last update was at 27/11/2012 19:20:04


Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Adevarul e undeva la mijloc, cel putin din ceea ce am citit eu.
Substanta activa este glutaraldehida, mai bine zis un isomer polimerizat al acesteia, pe nume polycycloglutaracetal,
care este si o sursa de carbon pentru plante si in acelasi timp si un algicid. Se pare ca in procesul de descompunere
al glutaraldehidei se asigura aport de CO2 pentru plante, dar, si asta este destul de important, structura glutaraldehidei
este similara cu cea a lanturilor carbonice lungi (5 carbon chains) care sint produse in procesul de fotosinteza, si astfel
plantele au la dispozitie, in urma descompunerii glutaraldehidei, o structura similara si pe care o asimileaza direct,
in acelasi timp cu asimilarea de nitrogen (din NO3).

Linkuri unde gasiti o parte din raspunsurile de mai sus:


http://en.wikipedia.org/wiki/Glutaraldehyde

http://www.seachem.com/Products/product_pages/FlourishExcel.html

http://www.seachem.com/Library/Articles/General_Chemistry_of_the_Planted_Aquarium.pdf

http://www.seachem.com/Library/Articles/Carbon_in_the_Planted_Aquarium.pdf

http://www.aquaticplantcentral.com/forumapc/south-western-ohio-aquatic-plant-enthusiasts/31615-glutaraldehyde-instead-excel.html

http://www.barrreport.com/showthread.php/11450-Glutaraldehyde-residual-decay-rates-in-real-planted-aquariums?highlight=glutaraldehyde

Easy Carbo si Seachem Flourish Excel sint produse similare.

@daniel12 faptul ca ai multe cunostiinte si iti place sa te documentezi nu cred ca iti da dreptul sa tratezi pe altii cu
superioritate, lucru pe care il faci destul de des in ultimul timp. La urma urmei sintem aici pentru un hobby comun,
si daca ai invatat mai multe decat altii e foarte bine atata timp cat comunici ceea ce ai invatat pe un ton normal, si
nu de superioritate. Numai cine nu munceste nu greseste, si apoi sint convins ca nimeni nu le stie pe toate. smilie

@stefanp putin mai multa documentare nu strica niciodata

O seara placuta,
Dragos

This message was edited 2 times. Last update was at 28/11/2012 01:38:09


Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2471
Location: pitesti
IP:
Offline

E hai ca nu suntem la o lectie deschisa la chimie, nici ca mi-as mai dori. Intradevar putina diplomatie in exprimare nu strica, totusi te adresezi unei comunitati din care vrei sa faci parte, la care ti-ai ales personal sa aderi. Tinand cont ca ne apropiem de luna decembrie, va invit sa va faceti cadou o strangere de mana, asa ne sta bine. Cu stima, Narcis.
[ICQ]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com