[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Acvariu de tranzitie  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Severus, The Master of the Red Stones ... arata bine de tot!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Severus
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2012 13:43:13
Messages: 1051
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Va multumesc tuturor pentru aprecieri, comentarii, sfaturi si ajutor.

Cu rabdare, cu calm si cu ajutorul vostru sunt sigur ca putem realizea niste setup-uri din ce in ce mai reusite.
Pentru moment, sunt obligat sa acord mai multa atentie acvariul de 180 litri [Rio 180] in care am cateva exemplare superbe de red spotted severum (… care nu au nici o vina).
Abia dupa ce acel acvariu se va stabiliza voi putea sa ma gandesc la alte proiecte.

Multumiri, ape limpezi si pesti sanatosi tuturor colegilor de foum

Festina lente !
Severus
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2012 13:43:13
Messages: 1051
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Se pare ca gluma lui koala cu pietrele rosii a prins, asa ca pe langa pietre rosii au aparut in acvariu si plante rosii si pesti rosii.
Am pus o poza cu unul dintre Hemichromisi, iar pe fundal se vad doi Cherry barb [Puntius titteya], asa ca se poate evalua usor dimeniunea la care a ajuns unul dintre “crapceni”.
Daca or sa creasca in ritmul asta, o sa trebuiasca sa-i donez la cherhana, nu la petshop.

PS Cand am primit Hemichromisii erau atat de mici, incat ii goneau crevtii de la mancare.

[Thumb - _DSC07353.JPG]

This message was edited 1 time. Last update was at 29/04/2013 11:29:55


Festina lente !
Severus
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2012 13:43:13
Messages: 1051
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pestanii mananca in continuare fara pic de bun-simt sau de retinere si evident, cresc in acelasi ritm.
Spre dezamagirea mea au inceput sa se cafteasca pentru teritoriu si nu mai sunt asa de blanzi ca atunci cand erau mici.
Inca mananca din mana, dar mai pe apucate, si se feresc de bashtanul sef care ii fugareste de cate ori are ocazia.
Si eu care credeam ca or sa ramana mici si blanzi si or sa traiasca in acelasi acvariu cu crevetii pana la adanci batraneti ...


[Thumb - 1_DSC07377.JPG]

[Thumb - 2_DSC07381.JPG]

[Thumb - 3_DSC07380.JPG]

This message was edited 2 times. Last update was at 08/05/2013 09:06:54


Festina lente !
Severus
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2012 13:43:13
Messages: 1051
Location: Bucuresti
IP:
Offline

In sfarsit, au inceput si Hemichromisii sa dea semne ca vor "s-o puna" de scos niste pui.
Pentru moment, masculul dominant a inceput sa accepte ca una dintre femele sa stea pe teritoriul lui si o si lasa sa manance din mancarea "lui".
Sper ca este un semn bun, ca are ganduri serioase cu ea si voi vedea niste puiutzi de la ei cat mai curand ... ca nu degeaba i-am crescut si i-am ingrijit de cand aveau 1 cm.
Uite asa, il facem si pe borsec (George) bunic !!
Ape limpezi si pui multi la toata lumea

[Thumb - 2_DSC07721_1024.JPG]

[Thumb - 1_DSC07727_1024.JPG]


Festina lente !
Severus
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2012 13:43:13
Messages: 1051
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Din pacate a fost o alarma falsa si Hemichromisii mei nu au nici un gand sa formeze o pereche.
Datorita spatiului limitat am donat doua exemplare mari (5-6 cm) si colorate deoarece am presupus ca sunt masculi.
Acum mai am un exemplar mare, gras si frumos si doua exemplare mai mici, inchise la culoare si sperioase. Sper ca macar unul din ele sa fie femela.

Deoarece au fost niste pesti foarte prietenosi si dragalasi, pe care i-am crescut de cand aveau 1 cm, sunt sigur ca imi vor lipsi, asa ca o sa pun cele mai recente poze cu ei, spre aducere aminte.

PS Pentru carcotasi: inca mai am creveti in acvariul cu Hemichromisi.

[Thumb - 1_DSC07788_1024.JPG]

[Thumb - 2_DSC07854_1024.JPG]

This message was edited 1 time. Last update was at 11/06/2013 22:12:17


Festina lente !
Severus
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2012 13:43:13
Messages: 1051
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Grasu' este trist

Am donat aproape toti pestii si in acvariu a ramas doar Grasu', un mascul de Hemichromis lifalili foarte mare pentru varsta lui si foarte frumos colorat, pe care il am de la borsec.
Cand puii din generatia lui aveau 1 cm, Grasu' avea 1,5 cm si ii si luase la fugarit pe ceilalti.
De cand a ramas singur, nu mai mananca nici macar blood worms si sta ascuns.
Este o mare schimbare de comportament, deoarece era vioi, cersetor si manca din mana inca de cand era foarte mic.
Initial am vrut sa-l donez si pe el, dar nu ma asteptam la o asa schimbare de comportament si nu stiu ce sa fac.
Sfaturi ?

Festina lente !
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Fa-i rost de o femela!... tu cum te-ai simti, daca ai fi pus in locul lui? Ti-ar mai arde de mancat?

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Severus
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2012 13:43:13
Messages: 1051
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ii facem rost de o fetita la baiat ! Cum sa stea el singurel ?
Poate da de una mai a dreaqu de'l slabeste si raman numai solzii si pielea de el.

Festina lente !
Severus
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2012 13:43:13
Messages: 1051
Location: Bucuresti
IP:
Offline

In sfarsit, am gasit o casa noua pentru Grasu' si sunt sigur ca ii va fi bine acolo.
E un acvariu de peste 300 litri, plin cu pesti mai mari ca el ... asa ca va avea pe cine sa fugareasca.
Pentru inceput, ghinionul a cazut pe un Epalzeorhynchos bicolor (sau Labeo bicolor - rechinul cu coada rosie) care crezand ca daca este de trei ori cat Grasu' o sa-l impresioneze.
De fapt, l-a impresionat, dar nu in felul in care credea el si acum Grasu' il alearga de cate ori il vede ... iar Grasu' este fericit daca are niste pesti mari pe care sa-i fugareasca.

PS Oare de n-o fugari si Grasu' pesti mai mici decat el, cum fac toti pesti normali ? smilie

Festina lente !
Andpop
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 20/07/2011 12:24:28
Messages: 329
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Poate ca daca ar avea pesti mai mici i-ar fugari (au facut ai mei asa pentru un timp), dar mai am o teorie (acum, poate e gresita). Daca Grasu', alaturi de ceilalti frati ai sai, au crescut de mici printre creveti, fara sa ii atace, poate nu simt nevoia sa atace ce e mic si viu prin acvariu. E pacat ca au fost dati, erau frumosi si au un caracter aparte. Succes cu noua generatie

http://www.youtube.com/channel/UCC5k3cGRBrdtKk475MWMDHA

http://www.flickr.com/photos/97357370@N05/
Severus
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2012 13:43:13
Messages: 1051
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Andpop wrote:Poate ca daca ar avea pesti mai mici i-ar fugari ...

Hemichromisii au crescut de cand erau foarte mici impreuna cu niste Cherry barbs (Puntius titteya).
Cherry barbs nu i-au fugarit niciodata si ii lasau sa manance cu ei, si probabil ca Hemichromisii le-au intors favorul si nu i-au deranjat niciodata (Hemichromisii se mai fugareau intre ei, dar niciodata nu-i fugareau pe Cherry barbs).
Chiar si Grasu' a stat la final numai cu Cherry barbs, dar era linistit cu ei si mancau impreuna.
Abia dupa ce i-am donat pe Cherry barbs l-a lovit depresia pe Grasu'.

LE Am gasit niste poze mai vechi, de cand Grasu' era ... mic (scuzati calitatea pozelor).

[Thumb - _grasu_mic_1024-1.JPG]

[Thumb - _grasu_cu_crevete_1024.JPG]

This message was edited 1 time. Last update was at 10/07/2013 18:57:05


Festina lente !
Severus
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2012 13:43:13
Messages: 1051
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ciclul de viata al acestui setup s-a incheiat.

Plantele si pestii au fost donati, iar recent a inceput curatenia in acvariu.
A fost o ocazie foarte buna sa-mi improspatez cunostintele despre acvaristica in general, dar mai ales despre acvaristica de la noi.
In naivitatea mea, am crezut ca "acvaristica" vine de la "acvariu", nu de la promovarea societatii de consum.

Doresc sa le multumesc tuturor colegilor cu care am colaborat si/sau care m-au ajutat la realizarea acestui setup.

End of Story


[Thumb - _DSC07397_1024.JPG]


Festina lente !
Andpop
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 20/07/2011 12:24:28
Messages: 329
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Felicitari!
Dar cu fiecare end of story incepe un new story Ce planuri se anunta pentru acel acvariu pe viitor?

http://www.youtube.com/channel/UCC5k3cGRBrdtKk475MWMDHA

http://www.flickr.com/photos/97357370@N05/
Severus
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2012 13:43:13
Messages: 1051
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Multumesc pentru mesaj Andrei.
Este adevarat ca orice sfarsit poate sa devina un inceput, dar este necesar sa ai puterea sa te desprinzi si sa lasi niste lucruri in urma, altfel nu evoluezi.
Ramai un individ cu o mentalitate inapoaiata si cu un limbaj pe masura.

Rog un Admin sa aiba amabilitatea sa inchida acest topic.

Festina lente !
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com