[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
300 litri plantat by Humbert  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

in afara de faptul ca mi-au depus minunatii de scalari (cei mai frumosi pesti pe care i-am avut vreodata), noutati majore nu sunt
am o mica problema cu niste BBA care nu vrea sa dea inapoi, dar e sub control

This message was edited 1 time. Last update was at 11/09/2013 20:15:46




reefer
Senior member
[Avatar]

Joined: 18/05/2008 01:32:59
Messages: 819
Location: Buzau
IP:
Offline

Frumos moment , frumos acvariu ...felicitarile mele !!
[Yahoo!]
Denis90
Member
[Avatar]

Joined: 21/05/2013 17:21:25
Messages: 276
Location: Suceava
IP:
Offline

Felicitari in primul rand pentru acvariul tau...este foarte frumos...si te felicit inca odata pentru ca vei deveni bunic ...ape limpezi

Nu ma pun cu prostul ca are mintea odihnita
[Email]
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

BBA s-a oprit si da vizibil inapoi ca urmare a tratamentului cu easy carbo (15 ml la 300 litri brut) si/sau a fertilizarii doar cu KNO3 timp de aproape 1 saptamana (pana a aparut GSA pe geam, exact cum zice Rubillar)

acum vreo 3 saptamani am pus 200 ml de purigen in filtru si pot sa spun ca exista o imbunatatire a claritatii apei, care nu era totusi neclara, insa acum e cristal, ceea ce in combinatie cu sticla ultraclara a fetei acvariului face toti banii

am donat 6 cory green pt ca ridicau suspensii grosiere in apa si ca urmare apa s-a curatat imediat.

deci e bine. acu' pot sa ma re/apuc de rescaping.

http://www.youtube.com/watch?v=e7OkQZBTZfo



Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Humbert wrote:BBA s-a oprit si da vizibil inapoi ca urmare a tratamentului cu easy carbo (15 ml la 300 litri brut) si/sau a fertilizarii doar cu KNO3 timp de aproape 1 saptamana (pana a aparut GSA pe geam, exact cum zice Rubillar)

Pentru a nu stiu cata oara in care se verifica in practica tot ce a cercetat si publicat el
Pentru cine nu stie, vorbim despre Christian Rubilar si studiul lui Method of controlled imbalances
Vezi acum cum continui fertilizarea - trebuie sa revi la o nutritie echilibrata...

Purigenul l-ai pus intr-un saculet?

Frumos acvariul care vibreaza a sanatate.

This message was edited 1 time. Last update was at 26/09/2013 21:55:17



„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

Multumesc
purigenul, da, in saculet, de fapt i-am furat niste dresuri nevesti-mii ca orice altceva am avut la indemana avea ochiuri prea mari :-)



stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Voi cu purigenul asta, tare ma mananca si pe mine
Macar atat, daca sticla sa se transforme in ultraclara nu poate ...

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

stefanp wrote:Voi cu purigenul asta, tare ma mananca si pe mine
Macar atat, daca sticla sa se transforme in ultraclara nu poate ...

si uite asa devine portofelul ultraclar
Cred totusi ca efectul maxim il are in pat fluidizat


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Lucian wrote:
Cred totusi ca efectul maxim il are in pat fluidizat


Aoleo da' in ce hal devine ultrclar inainte de fiecare setup, cu toate ca la fiecare achizitie imi zic: "nah, de-acu' am tot ce-mi trebuie"


Lucian wrote:
Cred totusi ca efectul maxim il are in pat fluidizat


Pai intr-un filtru de apa (dupa modelul Bitanu) as vrea sa-l pun.


In canistra e mai comod, de asta cred ca si colegul Humbert a recurs la metoda asta.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

totu' ok, zic ca scape-ul actual e ceva mai bun, mai astept sa mai creasca plantele

image



stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Mult mult mai bine !
Imi place noua infatisare, felicitari

Vad ca ai pus si pinatifida in spatele cioatei


LE: Doua mici chestii, se vad doua linii drepte...una la blyxa de pe mijloc si un la planta din fata stanga (nu-mi dau seama ce e )

This message was edited 1 time. Last update was at 11/10/2013 21:00:19


Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

echinodorus tenellus tenellus
linii drepte? or fi stolonii de le tenellus



stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Nu ma refer la stolonii de pe substrat.

Ci liniile drepte "imaginare" ca sa zic asa , pe care le formeaza marginea de sus a tufelor...nu stiu daca ma fac destul de inteles...


LE: La asta ma refer

image

This message was edited 1 time. Last update was at 11/10/2013 21:23:56


Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

Aha. buna observatie, merci. voi studia problema.



Koh-i-Noor
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/10/2012 17:51:31
Messages: 420
Location: Suceava
IP:
Offline

Dragii mei, nu vreau sa schimb subiectul, fiind vorba de topicul camardului Humbert (frumoasa gradina, respects)

intervin in legatura cu Purigenul (am ouat si eu pe idee, mult), dupa cate am citit nu ar fi chiar indicat in plantatele noastre. Pe site la seachem, el apare sub categoriile (Marine, Reef, Chiclid si Discus), la Freshwater nu.

Fiecare va face cum stie, eu m-am hotarat sa las pe cat posibil naturalul (substantele organice pe care le absoarbe au rol in functionarea corecta a substratului din acvariile noastre)

Offtopic, cer scuze, dar ati adus vorba
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Seachem wrote:Purigen® is designed for both marine and freshwater use.


Din cate stiu, retine impuritatile in suspensie si materiile dizolvate in apa, astfel reducand riscul ca acestea sa se descompuna mai departe si sa elimine amoniac, nitriti sau nitrati (cu ajutorul bacteriilor ce se vor forma in purigen).

Poate ne zice colegul Humbert mai multe despre asta. Sau bitanu ca si el folosea. Sau Dragos (kirucd) vorbea la un moment dat despre purigen.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

pai nu prea stiu ce sa va zic. eu l-am pus in filtru si apa s-a limpezit... nu mult ca nu era cetoasa, dar s-a limpezit un pic mai mult decat era...
am vazut pe iutub un baiat care arata el before & after cu diferenta semnificativa si zice ca purigenul l-a salvat
cu siguranta in reactor este mult mai eficient decat sa fie pus in filtru si poate de-abia cand e in reactor face rau )) cum ar fi asta )

bottom line e ca la mine nu a avut efecte negative, ci pozitive. fertilizez ca si pana acum, plantele cresc la fel, na, as zice ca in cel mai rau caz nu are niciun efect.

dar recunosc ca nu am studiat temeinic produsul inainte sa-l iau, am cules si eu ideea de la altii.

This message was edited 2 times. Last update was at 12/10/2013 01:17:51




Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

update (exista si varianta HD)

scalarii au depus din nou, scape-ul mi se pare ca se duce in directia buna, adica mie imi place

This message was edited 1 time. Last update was at 31/10/2013 22:11:42




Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Arata foarte bine.
Cand mai faci filmari incearca sa fixezi camera cu un trepied sau sa te sprijini de ceva


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Si mie imi place S-a integrat frumos cioata printre plante...sau plantele pe langa cioata

Un lucru as modifica eu. As pune niste plante mai mici in stanga fata.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com