[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Pico reef 30 L  XML
Forum Index » Bazine mici si medii
Author Message
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Gabriel wrote:... Exact acesta este unul din motivele pentru care am renuntat la ciorapul filtrant.

Celalalt ar fi lenea care va impiedica sa schimbati/spalati ciorapu' la fiecare 2-3 zile... este ca am ghicit?

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Nu, ca eu sunt deja lenes si sulful are grija sa anuleze efectele acumularilor prin urmare, perlonul il schimb oricum odata pe luna. Dar ma gandesc sa renunt la el, insa nu stiu ce efect au acumularile (care apar oricum) asupra pompei de la filtru.

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
Gabriel
<'))))<
[Avatar]

Joined: 23/11/2001 02:00:00
Messages: 2030
Location: Constanta
IP:
Offline

koala wrote:
Gabriel wrote:... Exact acesta este unul din motivele pentru care am renuntat la ciorapul filtrant.

Celalalt ar fi lenea care va impiedica sa schimbati/spalati ciorapu' la fiecare 2-3 zile... este ca am ghicit?


Pe aproape Motivul mentionat de tine este de fapt PRIMUL pentru care am renuntat la ciorap

To live you must learn to die
aerosv
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/01/2013 12:03:53
Messages: 844
Location: Suceava
IP:
Offline

Cum zice si Iulian, de acumularile asupra pompei mi-e frica si mie, la Hang-on (cel putin la al meu) apa e trasa direct in pompa si apoi trece de jos in sus prin mediile de filtrare. Practic mizeria din acvariu intra in pompa si apoi se filtreaza.
Cred ca voi ramane la perlon insa schimbat la 2-3 zile.
aerosv
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/01/2013 12:03:53
Messages: 844
Location: Suceava
IP:
Offline

Poze noi, urmeaza zilele astea sa adaug si 2 capuri de Euphyllia (verde cu capete mov) . Deocamdata totul e ok, coralii sunt hidratati si le merg bine.

image
image
image
image
Cristi
POKEMBER
[Avatar]

Joined: 02/04/2013 09:02:43
Messages: 1804
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Frumos.
Poti sa indrepti putin pompa spre suprafata apei sa o valureasca un pic.
Scapi de biofilmul ala.

Proiect /-/ FOWLR
[Yahoo!]
xr1140
Member
[Avatar]

Joined: 31/01/2010 19:59:48
Messages: 204
Location: Bucuresti
IP:
Offline

ma uit si imi ploua in gura !
[WWW]
aerosv
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/01/2013 12:03:53
Messages: 844
Location: Suceava
IP:
Offline

Corali noi, foto noi ! Am reglat mai bine WB si cam astea sunt culorile naturale, celelate bateau cam mult spre albastru.

image
image
image
image
image
image

This message was edited 1 time. Last update was at 02/11/2013 20:02:58

kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Bravo, frumos, esti pe drumul cel bun

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Foarte "delicat" bazinul, aranjat frumos si cu bun gust!

- daca ar fi sa carcotesc ceva, as zice ca iti lipsesc culorile tari acolo... parca e prea "maroniu" (sau o fi din setarile aparatului foto?).
- alt aspect la care as comenta (da' asta nu e neaparat o problema) este faptul ca TOATE coloniile mari de zoasi pe care le vad prin bazine sunt/tind sa ajunga ca niste mingi rotunde... din punctul meu de vedere (deci, o opinie subiectiva) treaba asta trebuie evitata.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
aerosv
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/01/2013 12:03:53
Messages: 844
Location: Suceava
IP:
Offline

Multumesc de incurajari, tot timpul este de mai bine si incerc sa-l mentin cat se poate.

Ultimele foto sunt culorile naturale, am corectat WB si am mai scos din albastru, intradevar lipsesc culorile tari si din acest motiv caut niste zoasi rosii. Euphyllia si-a mai dat drumul si face o pata de culoare mai placuta cand e hidratata suficient.

Sunt un pic dezamagit cu clownii mei, nu prea accepta hrana congelata oricare ar fi ea (Formula One, Marine Mix, ..) ci doar granulele Tetra cu,,,, care probabil i-am obisnuit de micuti. Inghit congelatele si apoi le scuipa.

Zoasii asa i-am luat si pana se acomodeaza nu ma ating de ei, am fraguit cativa si lipit pe bucatele de piatra insa urmeaza sa se intinda... in timp voi reface un pic peisajul daca vor rezista.



koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Lasa pestii nemancati 3 zile, si apoi da-le congelatura... sa vezi ca nu mai scuipa!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
aerosv
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/01/2013 12:03:53
Messages: 844
Location: Suceava
IP:
Offline

Pana la urma metoda lui Koala a dat roade insa nu m-a lasat inima sa-i infometez 3 zile ci a fost suficient una singura.

Acum am vazut o alta problema, unul din ei a prezentat si in trecut pete mici gri peste portocaliu si am citit ca ar fi de la toxinele unor corali cand se ating insa azi am observat ca s-a intensificat pe tot corpul si e un orange murdar iar in partea de sus prezinta ca o mica umflatura si o zona albicioasa.

Este vreao boala sau s-a ranit de vreo piatra

Amandoi sunt vioi si mananca insa unul nu arata cum ar trebui...
aerosv
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/01/2013 12:03:53
Messages: 844
Location: Suceava
IP:
Offline

Odata cu cativa corali introdusi au aparut si cateva stelute iar una dintre ele este destul de maricica pentru o asterina... are cam 1cm si se deplaseaza destul de repede cu tentaculele usor ridicate.

Din cate stiu asterinele sunt albe iar cele gri sunt cu bratele mai scurte... ce poate fi? Le cam da tarcoale la zoasi, dimineata ii calareste .. deocamdata nu s-a infruptat din ei.

Legat de pesti, e posibil ca decolorarea pigmentului sa fie din cauza introducerii de corali noi, sper sa nu fie bolnaviori.
[Thumb - IMG_0820.JPG]

This message was edited 1 time. Last update was at 22/11/2013 09:51:16

foka_bm
Junior member

Joined: 16/10/2013 12:14:36
Messages: 59
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Sa le urmaresti sa vezi ce fac, mie niste asterine mi-au atacat un frag de zoasi.Initial am crezut ca mor si mi se parea ciudat avand in vedere ca tot apareau capete noi dar am prins una asupra faptului. De fiecare data cand vad ca dau tarcoale pe langa zoasi le scot si le bag in sump si de atunci nu am mai avut probleme.

Always code as if the guy who ends up maintaining your code will be a violent psychopath who knows where you live!
elven
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 21/03/2011 20:08:34
Messages: 1873
Location: Constanta
IP:
Offline

singurul moment cand am observat eu ca ataca asterinele zoasi este atunci cand ei au probleme....sunt slabiti, bolnavi.
daca o colonie este sanatoasa, in 99.99999% la suta din cazuri nu se atinge de ea

My "Black Water" reef 300L
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/28045.page
image
foka_bm
Junior member

Joined: 16/10/2013 12:14:36
Messages: 59
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Stiam si eu ca nu ataca...dar eu am patit. Daca tin minte bine erau cele cu pata albastra pe spate(astea au dat tarcoale), cele cu rosu sau maro nu au avut treaba.

Always code as if the guy who ends up maintaining your code will be a violent psychopath who knows where you live!
aerosv
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/01/2013 12:03:53
Messages: 844
Location: Suceava
IP:
Offline

Pana la urma foka_bm are dreptate, aseara am observat ca o colonie de zoasi era inchisa si destul de ofilita iar la baza era mancata de cine credeti? asterina albastra mare pe care am dezlipit-o rapid si scos afara.

Este posibil ca cele micute de maxim 2-3 mm sa fie inofensive insa asta de 1cm clar ca mi-a halit bucati din zoasi, statea lipita la baza cu zilele si ieri am observat gauri in baza coralului.

Eu sper sa-si revina insa tare mi-e frica sa nu fie si altceva... deocamdata de o singura colonie s-a atins.

In fiecare piatra am zeci de brittle star, se vad doar tentaculele paroase... astea sunt safe nu? ca de nu le voi pescui si pe ele

Atentie deci la asterinele albastre, in special cele mari... NU SUNT SAFE, e foarte discutabila problema si afara, ataca zoasii.
Cristi
POKEMBER
[Avatar]

Joined: 02/04/2013 09:02:43
Messages: 1804
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Brittle sunt safe,sunt detritivore,lasa-le acolo.

Proiect /-/ FOWLR
[Yahoo!]
aerosv
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/01/2013 12:03:53
Messages: 844
Location: Suceava
IP:
Offline

Va salut ! Se apropie 2 luni de la start si totul pare sa decurga normal, mai putin Candy Coral verde , care am observat ca din cele 4 capuri, unul s-a dezlipit de exoschelet si s-a bagat printre pietre.
Acum urmeaza altul care incepe sa se dezlipeasca... Sper sa intelegeti ce vreau sa zic .
Aparent este hidratat si culorile sunt vii insa nu inteleg ce se intampla.
 
Forum Index » Bazine mici si medii
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com