[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Highway to hell - jurnal acvariu 2013-2014  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
petrutz2003
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/10/2007 13:07:59
Messages: 730
Location: Roman / UK
IP:
Offline

Co2 ul cum il dizolvi ?
E perfect functionabila instalatia de co2?
Easycarbo nu e cam mult
De aici si posibile osscilatii de co2?

https://youtube.com/@walstadmethodstepbystep?sub_confirmation=1
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

eu votez cu spyrogira.
cladophora este "branching", spyrogira nu.

probabil stii linkul de mai jos, l-am dat inca o data pt ca poza de la spyrogira seamana perfect cu ce ai tu

http://aquariumalgae.blogspot.ro/



stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

petrutz2003 wrote:Co2 ul cum il dizolvi ?
E perfect functionabila instalatia de co2?


Il dizolv cu un reactor homemade din filtru de apa, modelul Bitanu.
Dizolva bine, instalatia merge si ea brici. pH-ul e constant in jurul valorii 6.8
pH-ul s-a ridicat un pic datorita scaderii nivelului apei, ceea ce a dus la o valurire mai intensa la suprafata (pentru ca am spraybarul de la un filtru sub luciul apei). Si de asta suspectez ca a aparut BBA-ul, dar nu-mi fac griji foarte mari pt BBA...curat frunzele afectate, am stabilizat ph-ul si eventual daca ma supara ard local.

petrutz2003 wrote:
Easycarbo nu e cam mult


Ba da, e supradozat bine de tot. Dar asta doar acum am pus, in speranta ca o sa afecteze scarbosenia.
In mod normal dozez 5 ml/zi.
Iar la aditia de azi de 30 ml am observat o scadere de pH de 0.03, care a urcat in vreo 10 minute la loc. Deci din punctul asta de vedere nu e bai.

Humbert wrote:
eu votez cu spyrogira.
cladophora este "branching", spyrogira nu.


Uite asta e un aspect bine punctat la care nu m-am gandit. Firele intr-adevar nu sunt ramificate.
Cand am vazut primele fire de alga acum 3 saptamani, la spyrogira m-am gandit. Chestia e ca dupa ce am pus mana pe ea, a avut alt aspect fata de ce am avut in trecut, adica am "simtit-o" altfel la mana si parca si la ochi arata o idee altfel (nu stiu exact cum sa m exprim )...De asemenea creste un pic altfel, se prinde de decor, ceea ce iarasi nu am patit-o cand am avut-o anul trecut.
De asta m-am dus pe urma cu gandul la cladophora. Se pare insa ca m-am inselat.

Daca e intr-adevar spyrogira, am dat din lac in put , ca-i tot o scarbosenie.
Partea buna insa e ca data trecuta am avut succes cu apa oxigenata si am eradicat-o...

This message was edited 3 times. Last update was at 06/01/2014 16:11:41


Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Revin cu niste poze, precum am promis.
Ieri am facut curatenia, in seara asta arata in felul urmator:

image
Dimensiune mai mare

image

image

image

image

image

image

image

image

image


Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
rodoselada
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/01/2013 18:59:46
Messages: 1316
Location: Crawley, Anglia
IP:
Offline

cred 100% ca e cladophora, acvariul arata extraordinar
Shubi
CNC-ist de frunte

Joined: 25/03/2012 13:43:16
Messages: 2463
Location: Timisoara
IP:
Offline

viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Aoleu, m-am intors si eu din vacanta si cand colo ce sa vaaaad ... (ps: nu pun poza cu marinul meu de 10L ca nu se mai vede nimic in el, dozatorul de hrana a pus muuult mai multa mancare decat a putut duce acvariul si e varza).

Parerea mea e ca ai fooarte foarte multi nutrienti in apa si acvariul e gol chel imposibil sa nu apara alge in felul asta. In loc de easy carbo as merge pe H2O2 pentru inceput, si schimburi repetate de apa + redus la jumatate fertilizantii + CO2 ... plantele cred ca vor creste, dar e clar ca sunt prea multi nutrienti nemancati.

Asta asa, citind in diagonala tot ce au postat mai sus colegii - nu mi s-a parut sa vad un H2O2. Atentie insa ca ataca plantele cu frunzulite subtiri deci mai bine o doza mica. E pe undeva pe aici cantitatea.

Adica o lupta contra algelor fara sa ne gandim ce alge sunt, pentru ca nu conteaza (later edit: nu vreau sa zic ca nu conteaza, ci doar ca e clar ca indiferent de care sunt, sunt mai multi nutrienti decat poate consuma acvariul si le ramane si lor din belsug). In plus, par ca au aparut in zonele luminate cel mai puternic, in centru jos, deci redus si lumina un pica ...

De asemenea, fertilizatul Dennerle cred ca face mai bine decat combinatia asta delicata de ceea ce folosesti tu pentru ca in nici un acvariu de cand am trecut pe asa ceva nu am avut alge. E drept, poate nu perleaza, si poate nu ies plantele mult mai rosii, dar mai bine gasesti o linie stabila in timp, si apoi experimentezi pe alaturi.

This message was edited 1 time. Last update was at 06/01/2014 22:44:11


Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Dupa noile poze tind sa cred ca nu este Cladophora (nu vad ramificatiile si din cate ne-a spus nu este aspra ci gelatinoasa si se lipeste)
Spirogyra are aspect mai "ondulat" si incurcate - firele nu stau intinse...deci iese si asta din calcul
Daca firele sunt verzi si lungi poate fi Green Thread Algae cu tratament apa oxigenata (nu-ti fa griji ca nu strica plantele dar afecteaza melcii).


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

@rodoselada & shubi: Multzam' baieti pentru aprecieri, dar nu e tocmai ce ar fi trebuit sa fie...sper sa-i dau de capat.



viulian wrote:Aoleu, m-am intors si eu din vacanta si cand colo ce sa vaaaad ... (ps: nu pun poza cu marinul meu de 10L ca nu se mai vede nimic in el, dozatorul de hrana a pus muuult mai multa mancare decat a putut duce acvariul si e varza).


Aoleu am spus si eu cand am intrat in casa...de fapt prima data am spus altceva, in legatura cu introducerea a diverse obiecte in alte diverse locuri, da' nu pot reproduce aici

viulian wrote:
Parerea mea e ca ai fooarte foarte multi nutrienti in apa si acvariul e gol chel imposibil sa nu apara alge in felul asta. In loc de easy carbo as merge pe H2O2 pentru inceput, si schimburi repetate de apa + redus la jumatate fertilizantii + CO2 ... plantele cred ca vor creste, dar e clar ca sunt prea multi nutrienti nemancati.


Nu stiu ce sa zic...fertilizarea a fost facuta sub dozele recomandate...as merge mai degraba pe varianta ca plantele inca nu sunt/erau adaptate. Ciudat e ca testele au aratat fosfat pe zero, nitrati sub 5, fierul inainte sa plec era si el sub 0.5 ppm, deci teoretic nu ar fi prea mult fertilizant. Poate nu au fost echilibrati, plus plante neadaptate si a dus la ce s-a intamplat. Am luat-o din nou cu fertilizatul, usurel, am sa testez mai des si vedem.


viulian wrote:In plus, par ca au aparut in zonele luminate cel mai puternic, in centru jos, deci redus si lumina un pica ...


Lumina e data de doua neoane de 54W, 7 ore pe zi. Am sa scad la 6 ore, timp de vreo saptamana.
Referitor la zonele mai intens luminate, cred ca nu am reglat eu aparatul calumea. Neoanele au 115 cm lungime, acvariul are 120.


Lucian wrote:
Dupa noile poze tind sa cred ca nu este Cladophora (nu vad ramificatiile si din cate ne-a spus nu este aspra ci gelatinoasa si se lipeste)


Deci am scapat de un monstru

Lucian wrote:
Spirogyra are aspect mai "ondulat" si incurcate - firele nu stau intinse...deci iese si asta din calcul


Ar exista asa ceva pe alocuri:

image

image

Raman totusi la parerea ca nu e ceea ce am avut in trecut, deci da, ar trebui sa iasa din calcul


Lucian wrote:Daca firele sunt verzi si lungi poate fi Green Thread Algae cu tratament apa oxigenata (nu-ti fa griji ca nu strica plantele dar afecteaza melcii).


Uitandu-ma pe net, intr-adevar seamana foarte bine cu ce am eu
Deci asta se pare ca e castigatoarea.

Ce e ciudat ca tot gasesc pe net ca apare de la prea mult fier, prea multi nutrienti...ori testele mele exclud aceasta posibilitate... Ok, testele nu sunt exacte, dar totusi, nici asa mare diferenta nu poate fi.
Cred ca tot acvariul in sine e problema...faptul ca e proaspat, ciclurile (azotului, fosfatului si care or mai fi) inca nu sunt puse in miscare cum trebuie, plus o scadere de co2 si o lipsa de curatenie a dus la acest eveniment.

Urmeaza sa cumpar apa oxigenata. Data trecuta, la spyrogira am facut trei tratamente cu 50, 60 si 75 ml de h2o2 lasat peste noapte. Dupa ultima doza, cea mai puternica, unele plante s-au resimtit putin. Cred ca acum merg pe o doza direct de 75 ml, sperand ca scap fara sa fie nevoie sa repet tratamentul.

Va tin la curent !

This message was edited 1 time. Last update was at 07/01/2014 14:57:52


Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
razvan123
Junior member
[Avatar]

Joined: 26/09/2013 15:03:24
Messages: 46
Location: Ploiesti
IP:
Offline

spor in razboiul cu algele

Jurnal de bord: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/26689.page
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Multumesc razvan !

Am avut si am mentori buni, asa ca stau cat de cat linstit
Plus ca mai demult, pe la inceputurile mele aici, mi-a spus cineva ( Porcu ) ca cea mai importanta calitate in domeniul asta e rabdarea...asa ca, e un prilej bun sa o cultiv

This message was edited 1 time. Last update was at 07/01/2014 15:09:58


Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Chestia cu fierul inca nu s-au terminat discutiile asa ca nu m-as baza pe asta. Sunt putini nutrienti la care excesul in sine creaza probleme, de cele mai multe lipsa balansarii este cea care duce la probleme (tocmai schimb apa din bazin la picatura de 3 zile si fostafii debia au coborat la 1,8ppm azi dimineata de la 8,4ppm sambata seara si nu am alge )
Din ce stiu eu si am citit pe ici pe colo ar apare din cauza unor pik-uri de amoniac combinate cu fluctuatii de CO2. Recunosti ceva de aici? ca tot aveai ceva NO2 deci inainte a fost amoniac din belsug
Poti sa mai dai un ochi pe lucrarea lui Rubilar THE CONTROLLED IMBALANCE METHOD

Uite o poza mai jos dintr-un catalog de alge pe care il am in arhiva (sursa: http://www.aquahobby.com/articles/e_freshwater_algae.php)
[Thumb - freshwater_algae_08.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 07/01/2014 15:19:38



„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Lucian wrote:Sunt putini nutrienti la care excesul in sine creaza probleme, de cele mai multe lipsa balansarii este cea care duce la probleme


Da, pe varianta asta merg si eu.



Lucian wrote:tocmai schimb apa din bazin la picatura de 3 zile si fostafii debia au coborat la 1,8ppm azi dimineata de la 8,4ppm sambata seara si nu am alge


Esti campion

Lucian wrote:
Din ce stiu eu si am citit pe ici pe colo ar apare din cauza unor pik-uri de amoniac combinate cu fluctuatii de CO2. Recunosti ceva de aici? ca tot aveai ceva NO2 deci inainte a fost amoniac din belsug


Recunosc

Lucian wrote:
Poti sa mai dai un ochi pe lucrarea lui Rubilar THE CONTROLLED IMBALANCE METHOD


Gand la gand cu bucurie, tocmai ce e deschisa de cateva minute intr-un tab din mozilla


Lucian wrote:
Uite o poza mai jos dintr-un catalog de alge pe care il am in arhiva (sursa: http://www.aquahobby.com/articles/e_freshwater_algae.php)


Seamana grozav

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Scurt update
Algele bat bine in retragere. Firele ce pluteau in masa apei le-am aspirat cu filtrul intern, iar firele dintre plante si de pe roci, sunt mai rare, mai scurte...e destul de curat acvaril.

In cazul asta imi pun problema daca sa mai bag apa oxigenata
Tratamentul era pregatit pentru noaptea asta ... si maine schimbul de apa regulamentar saptamanal ...

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
rodoselada
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/01/2013 18:59:46
Messages: 1316
Location: Crawley, Anglia
IP:
Offline

un om fericit, bravo
eu zic sa mai bagi macar 1/2 din doza care ai bagat
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

rodoselada wrote:un om fericit, bravo


Chiar sunt

rodoselada wrote:
eu zic sa mai bagi macar 1/2 din doza care ai bagat


Si eu ma gandeam sa bag totusi niste peroxid, ca sa fiu sigur ca starpesc orice urma.


Dupa ce fac tratamentul, bag si pestisorii in acvariu, care acum asteapta suparati intr-o galeata
Sunt 25 bucati ember tetra, miiiiici, au in jur de 1 cm si 6 bucati de otocinclus affinis, ca sa haleasca daca mai apare ceva alga.


Apropos, nu pot baga inca mana in foc, insa mi se pare ca si BBA ul da inapoi pe frunzele ce au fost afectate.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
rodoselada
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/01/2013 18:59:46
Messages: 1316
Location: Crawley, Anglia
IP:
Offline

eu am avut si am cladophora, din acest motiv am scos si modificat setupul in cel de 300l, am aruncat tot hc-ul iar parvula am curatato fir cu fir la fel si celelalte plante dar in schimb a mai ramas pe substrat si l-am aspirat cat am putut de bine.
cand am vazut pozele tale cu rocile am fost ferm convis ca e cladophora dar celelalte poze m-au facut sa-mi schimb parerea.
succes in continuare
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Ce sa zic, imi pare rau ca ai ghinionul asta ... da' poate in timp o sa te lase in pace


Am uitat sa zic, NO2-ul a mai scazut si el

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Atentie dupa ce bagi apa oxigenata ca pot sa-ti moara brusc si niste melci => un varf mic de amoniac. Nu trebuie sa ai probleme insa ochii mari.


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
simpfzoli
Membru de baza

Joined: 05/05/2011 20:05:49
Messages: 458
Location: satu mare
IP:
Offline

Pina la urma il scoti tu la adevar. eu iti tin pumnii. nu vad crevetii ..... ii mai ai ?
[WWW] [Yahoo!]
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com