[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Nano - fish only - Jurnal  XML
Forum Index » Bazine mici si medii
Author Message
lucianvlad
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 24/11/2011 23:02:37
Messages: 327
Location: Bragadiru, Ilfov, Romania
IP:
Offline

Fara skimmer o sa fie destul de greu sa tii bazinul in parametri buni. Iti trebuie un filtru hang on mai mare, ce ai tu e prea mic.
Cat timp ai miros deranjant ciclare e departe de a se fi finalizat. Nu adauga vietati ca le pierzi. Eventual poti pune niste discosoma, sunt destul de rezistente dar asta nu inseamna ca o sa le placa.
[Yahoo!]
staff1983
Junior member

Joined: 17/07/2014 10:51:40
Messages: 91
Location: Bucuresti
IP:
Offline

@lucianvlad: Multumesc de sugestie dar nu bag altceva in afara de pesti in el, nu vreau nevertebrate, ciuperci, corali, etc... o sa incep probabil cu 1-2 pesti mici si atat, asta pana cand sunt eu increzator ca pot sa mai adaug...
@CristiC: Mersi, tu de unde cumperi animale?

This message was edited 1 time. Last update was at 06/08/2014 11:28:49


Marin: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/30255.page
Discusi: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/30642.page
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Care e logica din spatele adaugarii de fiole?

Cand ciclezi cu piatra vie, adaugi piatra, nisipul, pui apa de SG 1026 la temperatura 25-26*C si un powerhead si astepti. Poti pune ceva sa absoarba fosfatii, chiar si filtrare mecanica, dar nu ai nevoie de nimic altceva pentru urmatoarele 4-6 saptamani.

Apoi schimbi 50% din apa si daca NO3 <50 si NH3/NO2 = 0 adaugi pestii.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
Cristi
POKEMBER
[Avatar]

Joined: 02/04/2013 09:02:43
Messages: 1804
Location: Satu Mare
IP:
Offline

@staff: Le iau de la cineva din Baia Mare.

Proiect /-/ FOWLR
[Yahoo!]
staff1983
Junior member

Joined: 17/07/2014 10:51:40
Messages: 91
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Un update mic, am rearanjat pietrele, am reusit sa duc pompa la service si mai dureaza inca vreo 1-2 spatamani sa mi se intoarca.

Dupa ce mi se intoarce si totul este in regula cu ea, o sa pun in filtru, dupa o lunga documentare
- carbune activ
- PhosEx de la JBL
- floss care il schimb des
- inca ma documentez daca sa pun sau nu zeolit

Am inceput sa dau dumu la lunina 2 ore pe zi.

Amoniac, nitriti, nitrati = 0
Fosfatii cam mari = 0.4

Cam asta o sa fie filtru ala intern... dupa ce ii dau drumul vad daca mai am nevoie de inca o pompa de apa sau nu

1. Am si eu catva intrebari in legatura cu lumina, mi se pare cam galbuie, aveti idee daca exista neoane t8 de 10000k si imi trebuie si lunima fluorescenta?(Vreau sa specific din nou, acvariul nu o sa contina corali, poate la anu sa bag o anemona)
2. Daca avariu este fish only, este NECESAR un moonlight pentru sanatatea si bunastarea pestilor?


Eu zic ca in septembrie dupa ce rezolv cu pompa si medile de filtrare, asa pe la sfarsit o sa am 2 pestisori

Si o poza cu el in pozitia lui actuala(nu am gasit inca autocolant negru sa ii pun in spate
[Thumb - 1510814_840708749286396_4352966332676401173_n.jpg]


Marin: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/30255.page
Discusi: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/30642.page
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

E fain ca ai renuntat la nenorocirea aia de 30L, iti limita mult optiunile.

Ti-am dat niste sfaturi la inceput. Erau din experienta mea proprie si erau menite sa te scape de cheltuieli inutile cu rezultate maxime.

Vad ca te crispezi pe junghiul ala de pompa. E o idee proasta. Cand se va strica data viitoare astepti iar doua saptamani?
Ti- am recomandat doua pompe pentru ca asa obtii un curent aleatoriu in acvariu.
Ciclarea fara pompa nu o sa aiba un rezultat pozitiv.

Repet intrebarea cu Prodibio. Daca pui prodibio biodigest si bacteriile acelea iti depleteaza acvariul de nutrienti, cum mai are loc ciclul? In plus, bloomul bacterian iti mananca oxigenul din acvariu. Poate gresesc si atunci sper sa ma corecteze cineva, dar eu cred ca in stadiul asta rabdarea si niste bacterii nitrificatoare isi fac toti banii.

Iti repet ce iti trebuie ca sa ciclezi acvariul:
- acvariu
- apa sarata proaspat preparata la SG 1026 si temperatura de 26 *C
- piatra vie sau moarta cam 1 kg la fiecare 10L (are avantajul ca are si rol cosmetic, deci nu trebuie ascunsa) sau mai putin si suplimentezi cu materiale poroase pentru filtrare biologica (gen SeaChem Matrix).
- o pompa de valuri suficient de puternica sa-ti tina detritusul in suspensie fara a rascoli (prea tare) nisipul
- ideal o sursa de bacterii nitrificatoare gen Dr. Tim's. Sau piatra vie.
- o sursa de amoniac
- apa de osmoza penteu completarea apei evaporate
- rabdare pentru pana la sase saptamani.

Nu as pune initial un skimmer de proteine, intrucat va fura din materialul disponibil bacteriilor nitrificatoare. Singurul sau avantaj e oxigenarea sporita.

Nu ai nevoie de lumina dedicata pe timpul ciclarii, dar lumina va ajuta la aparitia diverselor explozii de alge. O data aparute si nutrientii necesari epuizati, e mai putin probabil sa se intoarca.

Legat de echipament: doua pompe de valuri mai mici sunt mai bune decat una singura mai puternica.
Incalzitoarele la fel. Daca ai nevoie de 100W ca sa tii acvariul incalzit, foloseste doua de de 50W (daca unul o ia razna, nu-ti va fierbe acvariul, iar celalalt se va opri automat cand temperatura creste peste optim). Cel de 100W iti va fierbe pestii mai eficient daca o ia razna.
Skimmerele de proteine: cele mai eficiente sunt cele mai ieftine - cele pe baza de pompa de aer cu piatra de lemn. Nu sunt cele mai silentioase, dar cu suficient tubing pot fi tinute in alte camere/cladiri/orase etc.

Cam atat pentru seara asta ca-s obosit.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
 
Forum Index » Bazine mici si medii
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com