[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Pentru tine  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
Dan Hincea
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/12/2010 12:30:15
Messages: 602
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Laurentiu wrote:Hadul,
Mi se pare partea spate a ambelor parti goala...eu acolo as gandi o plantare,ceva ce sa umple golul ala.
Marsilea Hirsuta eu nu o vad ok in setup-ul tau...nu se potriveste deloc dupa parerea mea,era de ajuns HC si parvula ca si gazon desi eu as fi ales utricularia.


Cu ocazia asta iti urez "La multi ani cu tot ce iti doresti " si success ...asteptam mult de la setup-ul asta,sa stii !


multumesc Lauretiu pentru interes

asa cum spuneam, nu mai stiu exact unde, plantele vor mai suferi mutari/ adaugari: Marsilea Hirsuta va fi probabil o tusa ... ici colo sa rupa simplitatea unui gazon simplu (hc, parvula sau lilaeopsis brasiliensis cea care e plantata pe fundal - si probabil inca nu ai vazut-o.

voi mai adauga niste mossuri pe ici pe colo, voi mai scoate (modifica) tufa de fontanus. ideea la care vreau sa ajung e sa nu se vada substratul (maro) iar rocile sa fie "subliniate" de verdele plantelor - mossurilor

cam asta e planul de bataie!
Laurentiu
Junior member
[Avatar]

Joined: 05/02/2014 10:45:03
Messages: 84
IP:
Offline

Ai putea sa detaliezi un pic programul de iluminare si cu ce fertilizezi?
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Eu n-as mai baga deloc plante, l-as considera aranjament final. Dupa ce se indesesc plantele existente, se schimba kalimera

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Dan Hincea
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/12/2010 12:30:15
Messages: 602
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Laurentiu wrote:Ai putea sa detaliezi un pic programul de iluminare si cu ce fertilizezi?

program lumina:

tuburile 1 si 4 de la 16 - 22 (2*24W giesseman midday + aquaflora)
tuburile 2 si 3 de la 18 - 21 (2*24W osram 865 + osram 830 - deocamdata! vor fi inlocuite tot de giesseman)

programul e in crestere pentru tuburile 1 si 4 - iar pentru tuburile 2 si 3 ... ma mai gandesc daca sa maresc perioada sau nu.

fertilizarea e vimi all in red + easy carbo - plus co2 pe controller 6.5 (cam 40ppm)


dan.pavelescu wrote:Eu n-as mai baga deloc plante, l-as considera aranjament final. Dupa ce se indesesc plantele existente, se schimba kalimera



pai nu mai bag ... ci doar accentuez pe ici colo o forma sau o culoare (nuanta de verde)
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

hadul wrote:plus co2 pe controller 6.5 (cam 40ppm)


La ce kH?

As mai vorbi, da' is a dracului pe fuga
Da' revin cu proxima ocazie in topic.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Dan Hincea
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/12/2010 12:30:15
Messages: 602
Location: Bucuresti
IP:
Offline

cam pe la 3-4 kh cam asa zicea ultimul test. dar care nu a fost foarte convingator.

odata cu cresterea perioadei de lumina a inceput o crestere vizibila - plus "sifon"
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Cum mai merge domnu' bazinul?

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Dan Hincea
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/12/2010 12:30:15
Messages: 602
Location: Bucuresti
IP:
Offline

la cererea publicului nerabdator ...


un update! - luptam cu un inceput de bba


image

image

image

image
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Merge, merge
Cateva bucatele de HC parca nu dau bine pe piatra, mai ales aia din dreapta.
Sau asa mi se pare mie.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Dan Hincea
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/12/2010 12:30:15
Messages: 602
Location: Bucuresti
IP:
Offline

alea nu-s acolo ... definitiv - le voi muta acolo unde se vor vedea cel mai bine...

tocmai asta e ideea ... plante mobile =))
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Vrei sa ne induci in eroare

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Dan Hincea
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/12/2010 12:30:15
Messages: 602
Location: Bucuresti
IP:
Offline

cum ar arata o "insula" de HC in mijlocul nisipului alb??

This message was edited 1 time. Last update was at 26/01/2015 16:23:59

stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Nu stiu ce sa zic...
Da' uite avantajul ca ai bucatelele alea plutitoare. Poti lua imediat una si sa o pui pe carare, doar ca sa vezi cum arata.

Daca faci asta, baga si o poza, ca-s curios

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Dan Hincea
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/12/2010 12:30:15
Messages: 602
Location: Bucuresti
IP:
Offline

update ....


Acum ceva vreme, cand a desfintat plantatul, tov. Dan Pavelescu m-a lovit cu 2 pompe de fertilizare automata - de-mi venea sa sar in sus de bucurie.
Numa ca din lipsa de timp am ajuns sa-mi cumpar o priza (electronica) programabila abia la vreo saptamana.
A mai urmat inca o saptamana de teste, am setat priza la 1 min - la fiecare 2 zile plus duminica (luni, miercuri, vineri si duminica) sa-mi arunce in acvariu 15 ml de vimi si 15 min de EC.
Toate bune si frumoase, chiar minunate, le instalez eu in stand, le gasesc un loc bun - nici sa incurce, dar sa fie si accesibile - mai dau un ochi la priza programabila si ... ON ...

Eh... aci vine partea frumoasa: intr-o "frumoasa" noapte de luni spre marti, trezindu-ma pe la 12, aud zgomotul de pompe ... ce sa fie?
aprind lumina - apa galbena, verific recipientii cu vimi, respectiv EC ... nici urma de zemuri..

cca 300 ml de Easy carbo si 300 ml vimi all in red erau in bazin.
Am lasat-o asa - de nervi, de oftica ... de dracu stie ce a mai fost in capul meu, am scos din priza pompele si basta.
Abia la vreo 6 h am facut un schimb total de apa - 100 l - cu apa de la robinetul meu kh 18+

Colac peste pupaza sonda se decalibreaza, dau s-o calibrez dar buffer ph4 ...nu mai e. controllerul ramane in modul de calibrare ...
abia la vreo cateva zile fac un schimb de 50 % (cu apa 50/50 apa de osmoza/ apa de robinet de bucuresti -kh 5)

Consecinte:
deciclare totala - vreo 4 zile apa alba
populatia de asasini (bagati de mine sa mai reduca invazia de melci maidanezi) exterminata
populatia de maidanezi - intreaga

Pierderi plante
hc a capatat o sensibilitate foarte mare - unele fire efectiv se dezintegrau
pogostemon helferi- la revedere
blyxa- si-a zborsit firele vechi si mai expuse
lilaeopsis brasiliensis - a piedut cateva frunze
elecharis parvula - nici o problema


Si sa nu uit - cauza -

la ultimul "ochi la priza programabila" cred ca, mai cu seama sigur, am setat inca un program (2) de marti ora 00.00 pana miercuri ora 00.00
abia dupa vreo cateva zile am verifcat priza programabila si am descoprit aceasta cauza ...


Acum lucurile par a reveni la normal - usoare urme de gda pe geam, dar nederanjante, cateva smocuri de bba pe care le aveam si inainte, plus niste fire (de alga) verzi sau maro dar foarte rare - un fir ici un fir colea - nici nu stiu daca sa-i zic alga sau ce.


poze ...

image

image
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Imi pare rau pentru patania ta...ce sa zic, un mare ghinion.
La atat amar de easycarbo, ma mir ca a mai trait ceva in bazin.

Pare-se insa ca si-a revenit si chiar arata bine
Baza HC-ului pare cam golasa, in partea dreapta fata...poate n-ar strica o replantare.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Dan Hincea
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/12/2010 12:30:15
Messages: 602
Location: Bucuresti
IP:
Offline

hdr in acvariu

image


nu prea arata bine
Shubi
CNC-ist de frunte

Joined: 25/03/2012 13:43:16
Messages: 2463
Location: Timisoara
IP:
Offline

Domnule draga, imi place cea ce vad dar tare mi-as dori sa vad o poza fara matzaraiele alea prin acvariu, strica conceptul
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

hadul wrote:
nu prea arata bine


Domnu', nu dispera
Mie mi se pare ca arata chiar bine. Si daca punem in calcul evenimentul prin care tocmai ai trecut...
Rabdare, ca-l bibilesti pana cand o sa arate cum iti doresti

@Shubi: +1

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

hadul wrote:
Acum ceva vreme, cand a desfintat plantatul, tov. Dan Pavelescu m-a lovit cu 2 pompe de fertilizare automata - de-mi venea sa sar in sus de bucurie.
Numa ca din lipsa de timp am ajuns sa-mi cumpar o priza (electronica) programabila abia la vreo saptamana.


Sa nu ai incredere in greci nici cand iti fac daruri parca asa era vorba...
Pavelescu o avea ceva gena greceasca-n el ?

Glumesc nah ...accidente se intampla si la case mai mari.
Eu nu am avut si nu am incredere foarte mare in pompele de fertilizare pe electricitate.
In Romania aveam o retea la Obor care pica macar de 2 ori pe luna...se nimerea sa fiu si plecat, atunci incepea daravela...

Singura treaba care nu da gres este Dosator-ul sau ceva similar mecanic. E si ieftin...Nu ai buleftrica, nu are ce sa se strice.
Sistem simplu lucreaza pe principiul osmozei...deci fara gres.


Acum nu e caz de disperare. Plantele se refac si nu mi se pare ca sunt caz de targa.
Ti-as mai recomanda ceva da o sa-mi sara lumea-n cap ca prea fac reclama. Cu toate astea mie mi se pare cel mai eficient tratament post traumatic la plante: Planta Gold si nu cunosc un produs similar al vre-unui alt brand...Parca si ADA avea ceva similar, da` nu sunt sigur.
Poti sa il folosesti cu succes pentru situatia asta ca o cura, insa, apoi sa-l pastrezi mai ales la plantele tip stem: nu cunosc ceva mai eficient post trimming

Bafta! Si da, vorba lu` Shubi cand tragi o poza de final sa nu dea sa te prind cu dansa-ntransa ca-i rusine Pozezi acvariu` la nudu` gol

Ideea cu (banuiesc) Hemianthus pe pietrele alea cu colturile ascutite incepe sa-si arate rezultatul.
Mie unul imi place.
Daca reusesti asa sa-mi atenuezi unghiurile alea drepte, nu te mai comentez legat de piatra

This message was edited 1 time. Last update was at 21/02/2015 18:36:37


SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
Dan Hincea
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/12/2010 12:30:15
Messages: 602
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Shubi, Stefan
mie chiar nu-mi place HDR ul asta in cazul bazinelor. e doar o tehnica de pozat dar care nu are rezultatele scontate.
pentru cine nu stie hdr se traduce prin hight dynamic range -
adica - se face un calup de poze (3,5) cu expuneri diferite apoi se "comaseaza" toate intr-o singura poza
ideea e ca la fiecare expunere (una mai luminoasa, una normala si una mai intunecata) aparatul surprinde anumite detalii - iar in poza comasata toate aceste detalii se pot observa.

eh... la acvariu nu iese - nu stiu care e motivul dar nu se aplica. comparati poza din postul #54 cu cea din postul #56 - si vedeti diferentele
a fost doar un exercitiu de foto pe care am vrut sa-l impartasesc - pe mine rezultatul nu ma multumeste - prefer poza din #54

Sandu, exerienta a fost una intradevar nefericita, dar urmarile au fost si unele ... bune, ca sa zic asa - am scapat de bba desi nu ma asteptam
nu pompele au fost de vina si cu atat mai putin grasu' de batman, ci doar neatentia mea la programarea prizei.
Reclama sau nu - multumesc de informatie - asta e cea mai pretioasa: am bagat la cap cu PlantaGold
Intradevar Hemianthus este pe pietre, nu e prima experienta cu ele pe pietre - vezi setupul trecut era "montata" pe niste roci vulcanice. Are o dezvolltare mai dezordonata precum si o viata mai scurta - cumva trebuie re "plantanta" destul de des - dar imi place efectul si tot trag de el
oricum ma bate gandul - la sugestia lui Stefan sa replantez tot HC-ul din fata, abia se mai indeseste si parvula ... pana la poza de final mai e destul - si pana atunci nu mai mai puneti sa scot echipamentul din bazin ca deh .... ma laud si io ca ...am echipament )))
si na! ca sa fac si io reclama - luati-va fratilor turboskimmer de la dennerle (imi scapa acum numele exact) sa e super ieftin si super fiabil

ala ... dosator d-ala nu-mi iau, ca din cate am inteles nu prea functioneaza cu alti fertilizanti, iar stocul meu de vimi tocmai ce s-a marit )) deci nu prea curand.

sa ne intelegem, experienta asta neplacuta nu a facut decat sa ma intarzie cu vreo 2-3 saptamani, nu e o tragedie! nu-s multumit de cum merge bazinul, dar nici nu-mi torn cenusa'n plete (in chleie ma rog).
pestani nu erau in bazin, nici acum nu sunt, dar vor fi

chiar asa!
aveti vreo sugestie ...interesanta? in afara de neoni, (micro)rasbore sau carcalaci (de orice rasa ar fi ei)
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com