[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Sticks and Stones  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Daca nu ma insel e o aplicatie facuta de romani (clujeni), ca o alternativa la instagram.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Si pentru ca berea te face mai lent n-am observat ca numele aplicatiei apare chiar in tab-ul deschis cu link-ul postat de Bogdan

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
BBogdan
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/05/2011 09:48:04
Messages: 768
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Daca berea e buna , nu mai conteaza efectul ... da aplicatia din ce am citit e dezvoltata de un roman din Cluj.
Acum sa speram ca o sa avem noi bani de telefoane cu camera buna !

Utopia Reef 400
My Aquariums
BBogdan
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/05/2011 09:48:04
Messages: 768
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Salutare ,
am schimbat lumina mai mult de nevoie nu din necesitate ,astfel am trecut la 2X24W T5 cu un program de 5 ore urmand sa o cresc la 6 ore peste vreo 2-3 saptamani daca lucrurile decurg normal si nu ma umplu de alge. :smile:
In continuare merg fara aditie de CO2 presurizat , doar aditie zilnica de EasyCarbo.

Asa se prezinta acvariul acum , poza e facuta cu telefonul aviz ochilor sensibili :
image

Utopia Reef 400
My Aquariums
rodoselada
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/01/2013 18:59:46
Messages: 1316
Location: Crawley, Anglia
IP:
Offline

arata bine, in partea dreapta ai cam multe plante ca numar de specii ai putea lasa glosso si tripartita. glosso are nevoie de mai multa lumina dupa cum vad se ridica cea ce nu e bine, si cand spun lumina nu ma refer la numar de ore ci ca watt, stiu ca ai mai mult fern in stanga pui niste phyllanthus fluitans sau ce preferi
BBogdan
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/05/2011 09:48:04
Messages: 768
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

rodoselada wrote:arata bine, in partea dreapta ai cam multe plante ca numar de specii ai putea lasa glosso si tripartita. glosso are nevoie de mai multa lumina dupa cum vad se ridica cea ce nu e bine, si cand spun lumina nu ma refer la numar de ore ci ca watt, stiu ca ai mai mult fern in stanga pui niste phyllanthus fluitans sau ce preferi


Mie sincer in partea dreapta nu mi se pare ca am prea multe plante ca specii si imi place cum se imbina , singura care va disparea cred ca o sa fie althernanthera reinecki mini care am plantat-o mai mult din nostalgie si care probabil o sa fie inlocuita de o tufa de hygrophila pinnatifida, deci inca o specie.
Glossostigma cu siguranta avea nevoie de mai multa lumina pana acum a crescut cu 2X18 W , acum cu 2X24W s-a rezolvat si acest aspect problema.
Ideea e ca nu as vrea sa trec pe CO2 presurizat sub nici o forma , decat daca sunt obligat/fortat , asa ca nu ma astept sa am un gazon compact si frumos de glosso...plus ca si asta e amestecat cu Monte Carlo si Parvula Mini , dar asta am urmarit de la bun inceput un gazon amestecat.

Multumesc pentru sugestii , voi vedea in ce masura o sa le si realizez.

Utopia Reef 400
My Aquariums
maryusdv8
Membru de baza

Joined: 11/11/2013 21:26:00
Messages: 364
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Imi place cum arata si sunt tare curios sa vad cum evolueaza fara CO2.
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

Arata foarte bine!

My nano reef



[Email]
RvN
Senior member
[Avatar]

Joined: 26/08/2013 11:50:21
Messages: 1208
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Foarte frumos! As incerca si eu sa pun hc cuba ( ma da inapoi lipsa co2-ului iar bomba nu vreau din diverse motive). Inca meditez la asta

Reef D
Ariath's Reef
Z Pico
Guppy's Lair
Refinement
BBogdan
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/05/2011 09:48:04
Messages: 768
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Stefan1979 wrote:Foarte frumos! As incerca si eu sa pun hc cuba ( ma da inapoi lipsa co2-ului iar bomba nu vreau din diverse motive). Inca meditez la asta


Poti sa cresti HC cuba si fara CO2 crede-ma! , doar lumina buna sa ai.
Adevarul e ca daca iti doresti un gazon compact dureaza mult mai mult sa-l obtii fara CO2 dar nu imposibil. ;)

Utopia Reef 400
My Aquariums
BBogdan
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/05/2011 09:48:04
Messages: 768
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Am reusit sa fac cateva poze cu un aparat foto mai bun dar degeaba ca tot nu ma pricep la setari si minuni.
Deocamdata totul merge bine chiar daca am suplimentat lumina si nu am aditie de CO2 presurizat , tind din ce in ce mai mult sa cred ca schimbul de apa de doua ori pe satptamana face minuni.

image

image

image

Utopia Reef 400
My Aquariums
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Frumos
[Email]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Merge bine, felicitari !

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
BBogdan
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/05/2011 09:48:04
Messages: 768
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Multumesc.



In alta ordine de idei , ce parere aveti despre Bacterii ADA Bacter Ball 18 bucati ? , ati folosit ?
Eu am pus o bila la mine in acvariul acum 3 saptamani si inca nu s-a dizolvat complet , asa ca tind sa cred ca o bila se dizolva complet in aprox. o luna de zile.
Nu pot sa trag niste concluzi clare inca , dar cu certitudine rau nu are cum sa faca si pare o alternativa buna la fiolele Prodibio Bio Digest .

Utopia Reef 400
My Aquariums
BBogdan
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/05/2011 09:48:04
Messages: 768
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Poza de final al acestui setup, ziua 498 :

image02.04.2016 Final(day 498) by Bogdan Borta, on Flickr

Sper sa va placa.


This message was edited 3 times. Last update was at 19/04/2016 16:54:25


Utopia Reef 400
My Aquariums
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Super!

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Un acvariu foarte foarte placut

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
BBogdan
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/05/2011 09:48:04
Messages: 768
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Multumesc baieti !

P.S. Rog un admin sa inchida topicul , acest jurnal a luat sfarsit.Multumesc.

Editat de stefanp: La cererea matale, topic inchis.

This message was edited 1 time. Last update was at 10/04/2016 17:50:06


Utopia Reef 400
My Aquariums
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com