[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Coltul meu de recif  XML
Forum Index » Bazine mici si medii
Author Message
mugurel
Senior member
[Avatar]

Joined: 13/02/2014 14:48:53
Messages: 1300
Location: IASI
IP:
Offline

Ce fain era clipsu` ala, urmeaza sa o vedem pe Suri in prosop... de intrebat Johnny cum a scos de la arowama ventuza

Nici frumos pâna la douazeci de ani, nici cuminte pâna la treizeci si nici macar bogat pâna la patruzeci nu m-am facut. Dar si sarac asa ca anul acesta, ca în anul trecut si ca de când sunt, niciodata n-am fost…(Ion Creanga).
[WWW]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

E totusi de admirat koala. Creatura aia mananca orice, provoaca pagube si restrange multe posibilitati de populare, dar totusi nu o pune in tigaie in ulei incins ci o tine in continuare la loc de cinste.
Eu ii aratam de mult unde e wc-ul

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
mugurel
Senior member
[Avatar]

Joined: 13/02/2014 14:48:53
Messages: 1300
Location: IASI
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:E totusi de admirat koala. Creatura aia mananca orice, provoaca pagube si restrange multe posibilitati de populare, dar totusi nu o pune in tigaie in ulei incins ci o tine in continuare la loc de cinste.
Eu ii aratam de mult unde e wc-ul

Cum l-am vazut prin poze Koala e om serios, daca-i s-o mance macar sa sa se sature, asa ca o ingrasa deocamdata, cre` ca e mai buna impanata cu diverse arome ce-i cad sub tentacule

Nici frumos pâna la douazeci de ani, nici cuminte pâna la treizeci si nici macar bogat pâna la patruzeci nu m-am facut. Dar si sarac asa ca anul acesta, ca în anul trecut si ca de când sunt, niciodata n-am fost…(Ion Creanga).
[WWW]
darthradu
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/11/2014 14:03:13
Messages: 1317
Location: Bucuresti
IP:
Offline

mugurel wrote:

Ramane problema lipirii coralilor de acestia cu "metalul la vedere".
Eu am gaurit baza coralului si l-am infiletat in surubul din plastic.
Pretul e insa OK, sa mai reziste si in apa sarata...

Cu siguranta pe cel pe care o sa lipesti coralii nu o sa-i lasi asa cum sunt. Ii poti imbraca in silicon pentru ca nu stiu daca sunt reefsafe.
Cat despre metalul la vedere, iar nu este o problema pentru ca aceat tip de magneti sunt FOARTE puternici.

Multe Urari si Incantatii
mugurel
Senior member
[Avatar]

Joined: 13/02/2014 14:48:53
Messages: 1300
Location: IASI
IP:
Offline

darthradu wrote:
Cu siguranta pe cel pe care o sa lipesti coralii nu o sa-i lasi asa cum sunt. Ii poti imbraca in silicon pentru ca nu stiu daca sunt reefsafe.
Cat despre metalul la vedere, iar nu este o problema pentru ca acest tip de magneti sunt FOARTE puternici.

Deja caut solutii, merci de pont!

Nici frumos pâna la douazeci de ani, nici cuminte pâna la treizeci si nici macar bogat pâna la patruzeci nu m-am facut. Dar si sarac asa ca anul acesta, ca în anul trecut si ca de când sunt, niciodata n-am fost…(Ion Creanga).
[WWW]
darthradu
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/11/2014 14:03:13
Messages: 1317
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Capace de plastic de la peturi, taiate astfel incat sa ramana o "farfurie", umplute cu silicon, plasticul vine pe geam, coralul vine in capac

This message was edited 1 time. Last update was at 27/02/2015 17:52:27


Multe Urari si Incantatii
mugurel
Senior member
[Avatar]

Joined: 13/02/2014 14:48:53
Messages: 1300
Location: IASI
IP:
Offline

darthradu wrote:Capace de plastic de la peturi, taiate astfel incat sa ramana o "farfurie", umplute cu silicon, plasticul vine pe geam, coralul vine in capac

E o varianta la indemana... mai studiem....

Nici frumos pâna la douazeci de ani, nici cuminte pâna la treizeci si nici macar bogat pâna la patruzeci nu m-am facut. Dar si sarac asa ca anul acesta, ca în anul trecut si ca de când sunt, niciodata n-am fost…(Ion Creanga).
[WWW]
mugurel
Senior member
[Avatar]

Joined: 13/02/2014 14:48:53
Messages: 1300
Location: IASI
IP:
Offline

In partea de jos se vede un pui de acropora, crescuta dintr-un varf de cativa milimetri, care arata o culoare mult mai frumoasa ca a mamei (baza) si a fratilor aparuti pe aceasta.
Asta vis-a-vis de teoria ca acroporele trebuiesc musai achizitionate doar la dimensiuni considerabile, cu baze solide.
Poza nu este excelenta, dar puiutul atat a crescut, din mai nimic, in 5 luni
[Thumb - Still_2015_02_15_09_41_13_919.bmp]


Nici frumos pâna la douazeci de ani, nici cuminte pâna la treizeci si nici macar bogat pâna la patruzeci nu m-am facut. Dar si sarac asa ca anul acesta, ca în anul trecut si ca de când sunt, niciodata n-am fost…(Ion Creanga).
[WWW]
Shubi
CNC-ist de frunte

Joined: 25/03/2012 13:43:16
Messages: 2463
Location: Timisoara
IP:
Offline

N-am auzit pana acum un reefer de renume cu rezultate sa spuna ca-i obligatorie achizitionarea de acropore doar de dimensiuni considerabila si baza solida ci doar ca in cazul fragmentelor mici cresterea este pe masura (cu o mortalitate mai ridicata in cazul muterii din bazinul mama si predispus la infectii in cazul in care nu are loc o dezinfectare a regiunii ranite). Cu o pregatire corecta este posibila inmultirea coloniilor plecandu-se si de la un singur polip, vezi ce face Machado de Sousa (un nume in propagare) in link-ul de mai jos:


This message was edited 1 time. Last update was at 03/03/2015 13:17:57

elven
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 21/03/2011 20:08:34
Messages: 1873
Location: Constanta
IP:
Offline

deci practic foloseste cilindre dealea de flori gen orhidee.... partea taiata de jos o baga in apa de osmoza cu iod iar partea de sus neranita o pune in mediu marin. face o sterilizare locala permanenta a taieturii....evita orice fel de infectie

This message was edited 1 time. Last update was at 03/03/2015 13:39:08


My "Black Water" reef 300L
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/28045.page
image
Zsido
Clopotaru'
[Avatar]

Joined: 27/10/2012 11:43:45
Messages: 1046
Location: cluj
IP:
Offline

No coment!
mugurel
Senior member
[Avatar]

Joined: 13/02/2014 14:48:53
Messages: 1300
Location: IASI
IP:
Offline

Shubi wrote:N-am auzit pana acum un reefer de renume cu rezultate sa spuna ca-i obligatorie achizitionarea de acropore doar de dimensiuni considerabila si baza solida ci doar ca in cazul fragmentelor mici cresterea este pe masura (cu o mortalitate mai ridicata in cazul muterii din bazinul mama si predispus la infectii in cazul in care nu are loc o dezinfectare a regiunii ranite). Cu o pregatire corecta este posibila inmultirea coloniilor plecandu-se si de la un singur polip, vezi ce face Machado de Sousa (un nume in propagare) in link-ul de mai jos:

Reefer ma consider (doar eu), renume inca mai caut, pregatire medie, cu rabdarea si acuratetea inca mai lupt, dar compensez cu bunavointa si pasiune
Ziceam de reeferii mari de la noi care nu au riscat sa trimita cioburi si se pare ca argumentul sta in schimbarea conditiilor.

La dip-uire tin mult, atat cand bag corali noi, dar in special cand fraguiesc.

This message was edited 1 time. Last update was at 03/03/2015 13:59:32


Nici frumos pâna la douazeci de ani, nici cuminte pâna la treizeci si nici macar bogat pâna la patruzeci nu m-am facut. Dar si sarac asa ca anul acesta, ca în anul trecut si ca de când sunt, niciodata n-am fost…(Ion Creanga).
[WWW]
Shubi
CNC-ist de frunte

Joined: 25/03/2012 13:43:16
Messages: 2463
Location: Timisoara
IP:
Offline

In schimbarea conditiilor si stresul cauzat de transport care predispune coralul la infectii.
Daca coralul, chiar si mic fiind, a fost sectionat, lipit si mentinut in acvariul mama pentru vindecare....nu vad nici o problema.
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Indiferent ce face nenea ala acolo, are nevoie de o rabdare de fier.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
elven
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 21/03/2011 20:08:34
Messages: 1873
Location: Constanta
IP:
Offline

cmaxim !!! ai pm !!! ))

My "Black Water" reef 300L
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/28045.page
image
mugurel
Senior member
[Avatar]

Joined: 13/02/2014 14:48:53
Messages: 1300
Location: IASI
IP:
Offline

Stiu, e ala de ieri, dar abia ma refac dupa livrarile din primul val , diseara ma dau binisor pe langa acvariu si-ti raspund.

Nici frumos pâna la douazeci de ani, nici cuminte pâna la treizeci si nici macar bogat pâna la patruzeci nu m-am facut. Dar si sarac asa ca anul acesta, ca în anul trecut si ca de când sunt, niciodata n-am fost…(Ion Creanga).
[WWW]
mugurel
Senior member
[Avatar]

Joined: 13/02/2014 14:48:53
Messages: 1300
Location: IASI
IP:
Offline

Zoasii rosii din poza cu colonia mama au fost luati acum 3-4 ani, 4 polipi. Au trait doi si asa au ramas aproape doi ani.
Pe aceeasi piatra (un schelet de poccilopora) am avut 7 varietati de zoasi. In ultima vreme colonia a devenit ca in imagine, si gaseam polipi zburand liberi prin acvariu din celelalte varietati.
Am salvat cativa polipi din acestia, iar din cei rosii se bucura deocamdata si ochii altor 8 colegi
O parte din colonie, culoare departe de cea adevarata:
[Thumb - Still_2015_02_15_09_34_18_443.bmp]


Nici frumos pâna la douazeci de ani, nici cuminte pâna la treizeci si nici macar bogat pâna la patruzeci nu m-am facut. Dar si sarac asa ca anul acesta, ca în anul trecut si ca de când sunt, niciodata n-am fost…(Ion Creanga).
[WWW]
mugurel
Senior member
[Avatar]

Joined: 13/02/2014 14:48:53
Messages: 1300
Location: IASI
IP:
Offline

Cateva poze si cu anexa, pe doua nivele
[Thumb - Picture 256.jpg]

[Thumb - Picture 250.jpg]

[Thumb - Picture 251.jpg]

[Thumb - Picture 254.jpg]

[Thumb - Picture 252.jpg]


Nici frumos pâna la douazeci de ani, nici cuminte pâna la treizeci si nici macar bogat pâna la patruzeci nu m-am facut. Dar si sarac asa ca anul acesta, ca în anul trecut si ca de când sunt, niciodata n-am fost…(Ion Creanga).
[WWW]
mugurel
Senior member
[Avatar]

Joined: 13/02/2014 14:48:53
Messages: 1300
Location: IASI
IP:
Offline

Ce am uitat sa precizez inca de la inceput, de ce am tot amanat prezentarea.
Mi se verifica ipoteza ca dupa fiecare scoatere la rampa, ceva trebuie sa crape
Vineri seara mi-am facut cado` un powder blue tang, de vreo 6 cm, a mancat din prima, sambata a dat-o la pace cu jupan flavescens, pe seara, dupa ce a mancat si alge, a facut cateva tumbe si a iesit teapan la suprafata. Nici gris nu a apucat sa faca
Sambata mi-au venit si doi anthias dispar, exemplarul mare, mascul aproape de culorile de maturitate , nu poate sta in curent, se taraie pe substrat si mi se rupe inima cand celalalt vine si-l incurajeaza sa "zboare".

Sunt sucarit rau, abea astept sa incep cele pahare ...

This message was edited 1 time. Last update was at 09/03/2015 08:53:59


Nici frumos pâna la douazeci de ani, nici cuminte pâna la treizeci si nici macar bogat pâna la patruzeci nu m-am facut. Dar si sarac asa ca anul acesta, ca în anul trecut si ca de când sunt, niciodata n-am fost…(Ion Creanga).
[WWW]
mugurel
Senior member
[Avatar]

Joined: 13/02/2014 14:48:53
Messages: 1300
Location: IASI
IP:
Offline

mugurel wrote:
Sambata mi-au venit si doi anthias dispar, exemplarul mare, mascul aproape de culorile de maturitate , nu poate sta in curent, se taraie pe substrat si mi se rupe inima cand celalalt vine si-l incurajeaza sa "zboare".



Se pare ca faza cu incurajatul a dat rezultate, de aseara au inceput "zboruri" timide impreuna, culmea este ca asta de-l banuiam de non-combat arata perfect, culori super, grasut, nu stiu ce i-a determinat comportamentul asta. Nici de bataie nu poate fi vorba ca-si lua, mai am un batran anthias antenata care si-a luat-o de la asta chiar cand zacea pe nisip.
Nu-mi ramane decat sa sper ca totul va fi in regula, sunt prea frumosi sa nu "functioneze" la parametrii optimi

Nici frumos pâna la douazeci de ani, nici cuminte pâna la treizeci si nici macar bogat pâna la patruzeci nu m-am facut. Dar si sarac asa ca anul acesta, ca în anul trecut si ca de când sunt, niciodata n-am fost…(Ion Creanga).
[WWW]
 
Forum Index » Bazine mici si medii
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com