[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Mi-am prins urechile  XML
Forum Index » Plante de acvariu
Author Message
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

Eeeee, asa cum povestesti tu pare simplu! Si cand te gandesti ca toata tevatura asta este pentru o afurisita de limnobium care se incapataneaza sa nu traiasca. Mai incerc o data si cu fertilizare macro. Daca tot se topesc, n-am incotro, iau si osmozor. Pentru ca sunt mai incapatanata decat impielitata asta de buruiana. Ori traieste, ori traieste!

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

Update BBA: Nu mai am rabdare sa astept sa moara de batranete, asa ca am luat masuri. Am bagat planta afectata intr-o galeata cu 10L de apa si 10ml de apa oxigenata. Am lasat-o acolo peste noapte. BBA-ul n-a disparut, dar acum e rosu. Nu pot sa-l curat cu mana de pe frunze, cel putin nu inca. Mai astept o saptamana sa vad cum (sper eu) involueaza. Daca e tot acolo, repet istoria cu galeata.

Update plante care nu vor sa traiasca: Au mai ramas prin borcan cateva ramasite de pistia in coma si un singur limnobium. Frunzele noi de pistia au dimensiunile unei gamalii de ac. De o saptamana am inceput si fertilizare macro. Pistia continua sa se topeasca. Fertilizez astfel: linia Easy Life/bazin de 180L
Nitro 3ml/saptamana
Fosfo 3ml/saptamana
Kalium 8ml/saptamana
Profito 10ml/saptamana
Carbo 3ml/zi
Lumina 2x39W am redus-o la 5 ore pe zi, pentru ca mi-a capiat anubiasii.
E destul? E prea putin? Sa mai am un pic de rabdare, poate se mai schimba ceva?


Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
dandumitru
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/01/2012 00:57:30
Messages: 542
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline


Buna ziua doamna Faye !

http://www.aquaticplantcentral.com/forumapc/plantfinder/details.php?id=61

Dozarea a 3 ml/saptamana de nutrienti, din oricare gama de produse nutritive pentru fertilizare, nu ofera o concentratie suficienta a nutrientilor in coloana de apa. Nutrienti ar trebui sa aiba o densitate mai mare in volumul de apa, iar in acvariu trebuie asigurata o miscare puternica si continua a volumului de apa in asa fel incat sa nu existe nici un coltisor in care apa sa nu fie miscata.

image image

Imaginile de mai sus reprezinta unul dintre acvariile mele de inceput. Acolo se observa o tufa de anubias barteri nana, care statea sub o iluminare de 4x30w T8 865 si 830, cu doza de elemente nutritive micro si macro de 10ml/zi inclusiv aditie de CO2, si trei filtre interne care agitau apa sificient de puternic. Aceea tufa de anubias a ajuns la o dimensiune impresionanta , ocupand la un moment dat 30 % din volumul acvariului cand a fost donata magazinului acvaristic din Piata Muncii, tinut de fica D-lui Oprea.
Aparitia BBA-ului este favorizata de multe ori si de ritmul incet de crestere al plantelor care asteapta ajungerea nutrientilor la frunzele lor.


sa nu fie cum ne place,safie cum vrea natura si ne va fi mai bine !!
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/25942.page
[Yahoo!]
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

Sa bag mai mult deci? In prospect la Nitro zice "10 ml la 500 litri ap? acvariu cre?te concentar?ia de NO3 cu 2 ppm ?i cea de Potasiu (K) cu 1.3 ppm." Calculasem eu ca la 180L sunt ok 3ml, asa de inceput. Plus ce mai produc si pestii, care nu sunt putini. O sa mai cresc, dar treptat, ca sa nu am alte surprize.
Cu circulatia in bazin cred ca stau bine... sau prea bine. Este externul si un intern, pe care incerc sa le domolesc sa nu-mi faca vijelie in acvariu. Era si un al doilea intern, dar l-am scos.
Multumesc!

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2472
Location: pitesti
IP:
Offline

Mareste treptat aditiile in afara de no3 si profito. Totul depinde si de ce consuma plantele tale, Mai baga o poza sa vedem ce vrei sa fertilizezi la momentul actual.
[ICQ]
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

Nu s-a schimbat mai nimic. Aceeasi haita de anubiasi si cateva mortaciuni pe sus, pistia si limnobium, care sunt mai mult topite.
image

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

bre, dar arata bine bazinul, de ce-l tot zgandari?

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

Pai daca ma manca? Nu vor sa traiasca plantele de suprafata si ma oftic!

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

pune bre niste ghivece cu muscate pe marginea acvariului si gata

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2472
Location: pitesti
IP:
Offline

La ce ai tu acolo, nu ai nevoie de mai mult. Poti mari putin dozele, iar lumina o cresti treptat pana pe la vreo 7 ore, asta ca sa te si bucuri ca ai acvariu, nu doar sa stii ca il ai. Bazinul arata foarte bine, relaxeazate si lasa-l in pace. De curiozitate, nu ti-au depus scalarii inca?
[ICQ]
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:pune bre niste ghivece cu muscate pe marginea acvariului si gata

Rasuceste cutitul in rana! Simte-te bine! O sa pun muscatele pe acvariu, cu radacinile in apa, asa se cheama ca o sa am si plante de suprafata.

@narcis Scalarii sunt puiuti, au cam 8 luni, nu cred sa depuna curand.

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
t_radu
Junior member

Joined: 22/01/2015 18:22:04
Messages: 77
Location: Tirgu Mures
IP:
Offline

Faye, iti povestesc experienta mea cu pistia. Am luat de la Denerle 2 poturi pentru un acvariu de 140L/60l. Dupa 3 luni a puit de am ametit, s-a intins peste tot, am inceput si am dat in dreapta si stinga pina nu am mai vrut nimeni si a ajuns la gunoi si tot avea toata suprafata plina. Am pus o pompa de valuri indreptata spre suprafata din dorinta de a ajuta la oxigenarea apei + scazuta un pic iluminarea pentru a omori din alge. Si pistia a inceput sa se topeasca. Oprit pompa de valuri, crescut iluminarea (acum am un tub T8 de 39W care unctioneaza de la 8am la 9 pm) si planta a incetat suicidul in masa, ba chiar dupa 10 zile parca-parca incepe sa arate cumva. Acuma daca isi va reveni sau nu nu stiu, vad peste inca alte 2 saptamini. Ce se aplica la tine nu stiu, dar poate un pic mai multa lumina? Si un SAE pt alge daca chiar te deranjeaza?
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

Alge nu mai am, black beard algae s-a transformat in blonde beard alagae, dupa o baie prelungita in apa oxigenata. Si vad ca usor usor dispare de tot.
Agitatia de suprafata am mai domolit-o, dar lumina 13 ore pe zi nu e prea mult? Eu am 2x39W. O sa incerc sa cresc treptat si perioada de iluminare, cu speranta ca nu imi scofalceste anubiasii.

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
t_radu
Junior member

Joined: 22/01/2015 18:22:04
Messages: 77
Location: Tirgu Mures
IP:
Offline

Deoarece nu pot prezenta aici un acvariu aratat altundeva, intr? acolo, vezi ce tuf? de anubias a crescut in borcan si trage singur? concluziile. Sectiunea ciclide americane mari..
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Uite boss, azi m-am gandit la tine. Mergi in parcul Plumbuita si ai plante de suprafata cate doresti

image

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

Aia e lintita, nu? La cat sunt eu de norocoasa cu plantele, probabil si nemuritoarea lintita se topeste la mine.
P.S. Saru-mana pentru gand!

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
adiio
Member
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 07:37:01
Messages: 166
Location: Bucuresti, Pantelimon
IP:
Offline

Nu-ti mai bate capul cu cantitatea de oxigen. Daca pestii nu stau lipiti de suprafata... este ok.
Mai bine cu PH-ul mai mic.
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

Pe perioada cat acvariul a fost in tratament, cu temperaturi de peste 30 de grade, am mutat balariile de suprafata intr-o galeata, cu o veioza deasupra capului, dotata cu un bec economic ce da o lumina galbuie. Am sperat sa supravietuiasca asa doua saptamani.
Au mai crescut, s-au impuiat, nu s-au mai topit frunzele. Le merge mai bine in galeata decat in acvariu.

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Iti da bajatu' un bec special pentru acvariu, de la o lampa solar duo boy (il pun deoparte, langa termometrul juwel).
Daca ai vreodata drum in jurul carciumii Margineni, da-mi de stire

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

Azi am incheiat carantina. Am mutat plantutele de suprafata inapoi in acvariu. Atat au crescut in cele aproximativ 2 saptamani de stat in galeata. Cand le-am pus in galeata nu mai aveau radacini deloc si nici la frunze nu stateau mai bine.
image

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
 
Forum Index » Plante de acvariu
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com