[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Ziua Vrajitoarelor  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
Dan Hincea
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/12/2010 12:30:15
Messages: 602
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Gabi C wrote:Scuze ca ti tot scriu.. ideile vin pe rind ... . As pastra o singura planta stem tufa bogata sa faca V cu creaga , restu le a s tine scurte , altfel zic eu sufoci compozitia . Scuze ca m am bagat in topicu tau da na ti am zis doar cum vad eu ce ai acolo . .



nu te scuz deloc!!!
iti multumesc pentru idei, opinii - sunt foarte bine venite!

nu voi parstra o singura planta pe fundal pentru ca ideea e salbaticie, amestecatura, necontrolat... cel putin de la asta am plecat.
mossul l-as tunde pentru ca deja e prea mare in comparatie cu restul, si peste inca vreo 2 - 3 tunsori va fi si mai mare - disproportionat de restul. incerc sa le tin pe toate din foarfeca, avand in vedere si ritmul lor de crestere. Astfel tre o "agenda" foarte exacta - ce si cand tunzi in ideea de a nu disproportiona si de a avea in permanenta un echilibru.

poze fara tevaraie ... sunt cam puturos, dar am facut! vezi oleaca mai sus poza! chiar sa stau la fiecare schimb de apa/curatenie/tunsoare sa mai scot si tevaraia ....
mai e o chestie - dennerle turbo skimmer e cam ciudatel si greu de aranjat astfel incat sa isi faca treaba bine - iar daca tot il scot tot il bag ... pierd "setarile"
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

De accord cu tine , am inteles idea , eu ce ziceam era ca sa ai o planta stem predominanta ( ca volum si numar ) . Dar poate arata foarte bine si cum ai zis tu cu idea de salbaticie .. ramine de vazut . Oricum tuns asa arata f fain.
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Cred ca idea de salbaticie deja ai dat o prin numarul mare de crengi ( fain asezate ) .
Dan Hincea
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/12/2010 12:30:15
Messages: 602
Location: Bucuresti
IP:
Offline

un mic update, fara poza de data asta:


incepand cu 15 oct cand am facut un tratament cu H2O2 pentru o nenorocita de alga filamentoasa care arata in mod diferit fata de ce stiam eu: lunga, dar foarte rara. practic niste firisoare care aderau la tot inclusiv la sticla.
bun, n-am mai avut rabdare si i-am dat in bot cu ceva apa oxigenata, dupa care am facut schimb de apa cca 50%, curatenie si tunsoare (vezi postul before&after)

dupa care in perioada 18-28 am fost plecat - ca urmare n-am facut nimic.
pentru ca timp de 10 zile (18-28 oct) am observat ca bazinul ramane foarte curat (a disparut partial alga, nici pic de gda pe geamuri) am decis sa nu schimb nimic - nici macar apa (asta mai mult de lene ... )
ca urmare si urmatoarea perioada 28 oct - 08 nov l-am tratat cu ... aceeasi indiferenta - nu ferilizare, nu schimb de apa.

rezultate:
alga filamentoasa a disparut doar partial (se mai observa cateva fire - doar daca privesti de foarte aproape)
nici un fir de GDA pe geamuri
au aparut in schimb 4 -5 smocuri de cca 2-3 mm de bba
dupa tratamentul cu h2o2 si dupa tunsoarea de pe 18 oct covorul de montecarlo sp 3 s-a topit in proportie de 80-85%
populatia de hydre a fost decimata - la fel si cea de planarii
nici o alta planta nu a avut de suferit


alte condititii in perioada 18 oct - 8 nov
lumina
16.00 - 19.00 giesemann aquaflora + giesemann midday
19.00 - 21.00 giesemann aquaflora + osram 865 + osram 830 + giesemann midday
21.00 - 22.00 giesemann aquaflora + giesemann midday
lampa suspendata la cca 10 cm de luciul apei

co2
pe controller ph 6.4 la un kh de 3-4

fertilizare
sistemul de fertizare automat de la distanta nu a functionat optim - ca urmare in zilele 23, 25 si 27 oct au fost aruncate cca 4-5 ml de pps pro respectiv trace mix
(in afara faptului ca a uitat sa faca aditie zilnica, mama a incurcat si "borcanele" - in loc de vimi all in red si easy carbo - a gasit ea niste sticle vechi de vreo 2 ani cu pps pro si trace mix)


duminica 8 nov am luat ceva masuri ca urmare a discutiilor cu cativa dintre acvaristi
schimb de apa 40%
adaugat o fiola de Prodibio Bio Digest
ridicat lampa la 25 cm de luciul apei
fertilizare zilnica vimi all in red si ec - doza injumatatita
ridicat ph la 6.7 (acelasi kh)

astept rezultatele incepand cu 15 nov

This message was edited 1 time. Last update was at 11/11/2015 12:11:53

Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Alga arata ca in poza atasata - lungime mare 10-30cm? Daca da este gasita in literatura ca si Thread Algae si Dusko Bojic sustine ca ar fi din dezechilibre de fier (cantitati mari adaugate odata dupa care lasate perioade fara si tot asa).
Vimi all in red mi-a placut ca si solutie all-in-one. In functie de stocul de plante poate necesita aditii suplimentare de fosfati si/sau fier, dar sunt sigur ca ai observat asta...

LE: am omis sa atasez poza
[Thumb - freshwater_algae_08.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 11/11/2015 23:50:15



„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
Dan Hincea
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/12/2010 12:30:15
Messages: 602
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Lucian wrote:Alga arata ca in poza atasata - lungime mare 10-30cm? Daca da este gasita in literatura ca si Thread Algae si Dusko Bojic sustine ca ar fi din dezechilibre de fier (cantitati mari adaugate odata dupa care lasate perioade fara si tot asa).
Vimi all in red mi-a placut ca si solutie all-in-one. In functie de stocul de plante poate necesita aditii suplimentare de fosfati si/sau fier, dar sunt sigur ca ai observat asta...


care poza atasata ca n-o vaz?
nu-s convins ca e thread...
uite in poza de jos, cam asa arata dar .... rara cum spuneam. nu s-a compactat, nu s-a facut ghem...
mai mult, fertilizarea a fost facuta ok pana la momentul la care a inceput sa fie deranjanta ochiului - fe a fost testa cam acum o luna era in parametri (0.2)

iar de aditii suplimentare, n-am observat ca ar fi nevoie plantele fiind destul de "corecte" fara a prezenta deficiente ... vizibile
dar nu te pot contrazice, avand in vedere ca n-am testat in mod periodic.

arata cam asa
image

ma gandesc ca ar putea fi thread dar nu a avut timp de "boom" si a ramas la un stadiu incipient sa-i spunem asa




later edit - poza de aici intradevar arata ca ce am avut eu - se pare ca nu i chiar se speriat
http://aquariumalgae.blogspot.ro/

This message was edited 2 times. Last update was at 11/11/2015 23:44:31

Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

hadul wrote:
Lucian wrote:Alga arata ca in poza atasata - lungime mare 10-30cm? Daca da este gasita in literatura ca si Thread Algae si Dusko Bojic sustine ca ar fi din dezechilibre de fier (cantitati mari adaugate odata dupa care lasate perioade fara si tot asa).
Vimi all in red mi-a placut ca si solutie all-in-one. In functie de stocul de plante poate necesita aditii suplimentare de fosfati si/sau fier, dar sunt sigur ca ai observat asta...


care poza atasata ca n-o vaz?


Am pus-o in postul initial. Omisesem, vrei sa faci multe in timp scurt, deh... tineretile

hadul wrote:

later edit - poza de aici intradevar arata ca ce am avut eu - se pare ca nu i chiar se speriat
http://aquariumalgae.blogspot.ro/


Ai gasit sursa informatiei Da, despre aia vorbeam. NU se manifesta printr-o invazie masiva/exploziva cum se manifesta alte alge, dar deranjeaza prin lungimea ei si arata naspa daca te uiti atent. Dispare greu...
Succes in


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
Dan Hincea
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/12/2010 12:30:15
Messages: 602
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Lucian wrote:Ai gasit sursa informatiei
Succes in


gasit normal!

am un suport IT care de cate ori il intrebam ceva, raspunsul lui venea ca bumerangul: "ti-am taiat netul?" "ai google-ul stricat?" etc... m-a ajutat mult
avea si-un tricou "I'm not anti-social, I'm just not user friendly"

aplicand ideea asta si pe meleagurile hobby ului nostru, raspunsurile le gasim la 2 clickuri dinstanta. informatia exista dar trebuie selectata.

dupa cum ziceam, masurile luate sunt ca urmare a cautarilor, discutiilor samd, vom vedea rezultatele concrete in cateva saptamani.

ceea ce-mi propun pe un termen mai lung este sa ajung la un nivel minim de lumina/co2/fertilizare astfel incat sa am plante sanatoate - chiar daca viteza de crestere e mai mica.
nu-s comerciant de plante, deci nu ma intereseaza productia "la hectar" ci o mentenanta cat mai usoara, ca deh... lenea.
ma gandesc serios sa incep un proiect "low tech" ca tot m-a scarmanat cineva. dar probabil va fi un alt set-up.

si ca veni vorba
o sa arunc in discutie - poate intr-un alt thread pricipiul romanesc "punem mai mult ca sa fie..."
trend care se aplica cu succes in ceea ce priveste iluminarea bazinelor, filtrare, fetilizare etc
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

hadul wrote:
ceea ce-mi propun pe un termen mai lung este sa ajung la un nivel minim de lumina/co2/fertilizare astfel incat sa am plante sanatoate - chiar daca viteza de crestere e mai mica.
nu-s comerciant de plante, deci nu ma intereseaza productia "la hectar" ci o mentenanta cat mai usoara, ca deh... lenea.

Un subiect foarte, foarte interesant. Felicitari! Astept cu nerabdare pentru ca tot din lene am aplicat de acum 18 ani schimbul de apa la picatura si bine mi-a prins in tot acesti ani.


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
Dan Hincea
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/12/2010 12:30:15
Messages: 602
Location: Bucuresti
IP:
Offline

eee... vedeti dvs. batrane vrajitor, daca baba avea elice .... se intitula eliciobaba!

io daca aveam niste apa la robinet de bun simt (cu un kh sub 10, gh la fel ...) demult faceam un bazin mai mare si printre altele si cu schimb la picatura.
varianta ar fi sa fac unul cu ciclide, dar nu prea sunt eu asa mare fan... asa ca raman la buruienile mele, chit ca ma car cu apa de la serviciu sau astept sa ploua.
varianta osmozor iar este una care, pentru moment, nu o iau in calcul - din mai multe motive
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Eu sa sti ca pentru noul bazin la care am inceput partea de documentare si achizitii "pas cu pas - salariu cu salariu" ma gandesc la un sistem "osmozor la picatura" - chiar daca apa din Bucuresti bloc/Sector3 este decenta pentru acvaristica (KH ~7 si GH ~9 in functie de anotimp). Sunt in studiul unei solutii de amestec apa de osmozor cu apa din retea doar filtrata astfel incat sa rezulte ce vreau eu. Pana acum concluzia este ca trebuie sa "aduc" la bazin doua circuite (unul cu apa de osmoza si altul cu apa filtrata) si sa ma joc din debite la liber, pentru amestecul la presiune nu am gasit o solutie satisfacatoare la nivel DIY.
Problema cea mai mare la solutia de schimb la picatura este scurgerea (necesita teava de minim 1") care trebuie dusa la o teava de scurgere... Pentru noul setul voi gauri planseul ca sa ajung la subsol, voi merge cale de 2 camere (cu gaurile respective prin peretii din subsol) pana ajung in incaperea cea mai apropiata cu o teava de scurgere de 110mm. Acolo voi face un racord cu piesa asta: https://www.bwinstal.ro/products/piesa-bransare-cu-inel-intarire. Traseul cu apa este mai usor pentru ca il voi face cu tub de 8 sau 10mm cum este cel de la instalatiile de osmoza.
Nimic nu este usor, doar sti asta si doar pasiunea ne face sa continuam Asta cu caratul apei este naspa rau de tot
Oricum succes mai departe

This message was edited 1 time. Last update was at 12/11/2015 12:26:42



„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
Dan Hincea
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/12/2010 12:30:15
Messages: 602
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Lucian wrote:Sunt in studiul unei solutii de amestec apa de osmozor cu apa din retea doar filtrata astfel incat sa rezulte ce vreau eu. Pana acum concluzia este ca trebuie sa "aduc" la bazin doua circuite (unul cu apa de osmoza si altul cu apa filtrata) si sa ma joc din debite la liber, pentru amestecul la presiune nu am gasit o solutie satisfacatoare

sa-mi dai si mie mura-n gura cand gasesti solutia asta )

presiunea de la reteaua mea eu unul dintre motivele pentru care nu osmozor... cel putin deocamdata

Lucian wrote:
Problema cea mai mare la solutia de schimb la picatura este scurgerea (necesita teava de minim 1") care trebuie dusa la o teava de scurgere...


m-am gandit si la asta... iar solutia la mine e cea mai simpla - o scot afara direct, si eventual o bag in scurgerea de pluviala care e pe langa casa eventual ...am zis
sau poate atasez o cultura hidroponica de castraveti ))


Lucian wrote:
Nimic nu este usor, doar sti asta si doar pasiunea ne face sa continuam Asta cu caratul apei este naspa rau de tot
Oricum succes mai departe


pasiunea, placerea mesteritului, satisfactia solutiilor facute si/sau inventate de tine ... etc.
tu ce ai alege? sa te lasi de acvaristica sau sa cari apa??
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Lucian wrote:
Problema cea mai mare la solutia de schimb la picatura este scurgerea (necesita teava de minim 1") care trebuie dusa la o teava de scurgere...


Eu am avut cu teava de 25

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

hadul wrote:
Lucian wrote:Sunt in studiul unei solutii de amestec apa de osmozor cu apa din retea doar filtrata astfel incat sa rezulte ce vreau eu. Pana acum concluzia este ca trebuie sa "aduc" la bazin doua circuite (unul cu apa de osmoza si altul cu apa filtrata) si sa ma joc din debite la liber, pentru amestecul la presiune nu am gasit o solutie satisfacatoare

sa-mi dai si mie mura-n gura cand gasesti solutia asta )
presiunea de la reteaua mea eu unul dintre motivele pentru care nu osmozor... cel putin deocamdata

Daca vreau sa am un debit constant nici eu nu o sa ma bazez pe presiunea retelei si voi pune o instalatie cu pompa buster si rezervor sub presiune (gen hidrofor) de ~5l. Din el va pleca un furtunel la bazin. Cel putin asa arata planul deocamdata
O sa public rezultatele, de asta suntem aici
hadul wrote:
m-am gandit si la asta... iar solutia la mine e cea mai simpla - o scot afara direct, si eventual o bag in scurgerea de pluviala care e pe langa casa eventual ...am zis
sau poate atasez o cultura hidroponica de castraveti ))

la bazinul actual, pana sa ajung la solutia de a avea scurgere permanenta, aveam exact cum spui tu un furtun scos in gradina. Cresteau plantele (trandafiri, hortensie, etc.) ca nebunele
hadul wrote:
pasiunea, placerea mesteritului, satisfactia solutiilor facute si/sau inventate de tine ... etc.
tu ce ai alege? sa te lasi de acvaristica sau sa cari apa??

Pasiunea invinge. Am facut "manual" schimb de apa zilnic cate 150l de apa cand aveam discusi si i-am inmultit (tradus inseamna 10 drumuri cu cate 2 galeti cu apa) si pasiunea a invins => dupa 3-4 luni am facut instalatia de schimb la picatura Apa o aduc din baie si am tras furtunul prin 3 dormitoare si un balcon iar scurgerea trece printr-un dormitor, iese pe balcon si afara dupa care intra la subsol, trece prin 3 camere si ajunge sub baie la o scurgere


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
Dan Hincea
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/12/2010 12:30:15
Messages: 602
Location: Bucuresti
IP:
Offline

cateva modificari si doo poze

image


image
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Felicitari grasule, foarte frumos!

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Arata foarte bine , poate usor stinghera si in plus planta aia rosie sus in dreapta , dar in rest f foarte fain.
Felicitari !
szaki
Junior member
[Avatar]

Joined: 14/10/2014 10:13:03
Messages: 77
Location: Sfantu Gheorge - Covasna
IP:
Offline

Curat, simplu si de bun gust.
Se vede experienta.
Felicitari!
aurel
Junior member

Joined: 14/06/2010 21:49:57
Messages: 85
Location: Bucuresti
IP:
Offline

s-a limpezit apa dupa ce ai pus bacteriile sau ai mai schimbat-o?
Dan Hincea
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/12/2010 12:30:15
Messages: 602
Location: Bucuresti
IP:
Offline

aurel wrote:s-a limpezit apa dupa ce ai pus bacteriile sau ai mai schimbat-o?


dupa cum vezi: e cristal
acu' sa vedem ca de tantalau ce sunt, am uitat sa bag tevile si sa dau drumul la filtru dupa ce am incheiat pozarea ... a stat filtru oprit vreo ora jumi ... (

This message was edited 1 time. Last update was at 17/11/2015 21:57:14

 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com