[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Dirty Stories  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
bulan77
Senior member

Joined: 30/06/2014 08:57:46
Messages: 577
Location: Sibiu
IP:
Offline

Salut! Prin donarea lui nu vei rezolva prea multe. Acvariul este la inceput si pesti inca nu au format teritorile si rancurile. Mai asteapta umpic sa se mai linisteasca lucrurile, sa vezi ce raport m/f ai si care ajunge seful acvariului.
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

- Pestele de pe pagina anterioara este un Hemichromis bimaculatus.
- Desi tot "africana" la origine, specia respectiva nu se potriveste cu mbunele (cichlidaele din Malawi)... deoarece depune pe pietre, are un comportament agresiv si incearca sa-si "apere" locul ales.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Thereau
Nature addicted
[Avatar]

Joined: 28/08/2015 14:36:47
Messages: 530
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Va multumesc pentru sfaturi, oricum am reusit sa scap de acesti pestisori. I-am dat unui baiat care se ocupa cu pesti. Oricum pentru moment problema este rezolvata. Am mai adus ceva locatari in acvariu pentru ca multi spuneau ca este posibil sa fie si din cauza spatiului prea mare in acvariu si ca ar trebui sa suprapopulez acvariul pentru a se stabili armonia
O sa incerc si variant asta

#Colectiv
[Email]
Thereau
Nature addicted
[Avatar]

Joined: 28/08/2015 14:36:47
Messages: 530
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Rugaminte mare!!
M-am gandit sa schimb lumina la acvariu(un neon) cu 2 benzi de leduri .
Acvariu are 120 X50, credeti ca 2 randuri de benzi sunt suficiente pentru o lumina frumoasa ?
Din experienta voastra aveti idee cam ce culori as putea sa combin sa iasa ceva deosebit?

Multumesc anticipat,

#Colectiv
[Email]
oxygen2k8
Member
[Avatar]

Joined: 18/05/2015 22:17:11
Messages: 253
Location: Bucuresti, Colentina
IP:
Offline

Salut. Sfatul meu e sa folosesti 2 benzi la 1m lumina rece iar intre ele o banda de lumina calda tot la 1m. Aceasta configuratie am folosit-o la un bazin de 100x40x50 si am fost foarte multumit. Acum depinde si de gusturi, ce conteaza e sa iti placa tie cum se vede. P.s. ar merge sa bagi si din loc in loc led albastru catre 3-4 leduri laterale si mijloc.

This message was edited 1 time. Last update was at 29/10/2015 18:02:15


Am tot ce vreau si nimic din ce am nevoie...
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Thereau wrote:Rugaminte mare!!
M-am gandit sa schimb lumina la acvariu(un neon) cu 2 benzi de leduri .
Acvariu are 120 X50, credeti ca 2 randuri de benzi sunt suficiente pentru o lumina frumoasa ?
Din experienta voastra aveti idee cam ce culori as putea sa combin sa iasa ceva deosebit?

Multumesc anticipat,

- Daca pui doar 2-3 randuri de leduri, sa stii ca nu prea o sa ai cine stie ce lumina...
- Uite cum arata jumatate din "lampa" mea.

image
image

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Daca e vorba de leduri ma bag si eu in discutie ca ma pricep.
Deci depinde si ce leduri ai de gand sa iei si cate sunt pe metru liniar. Alea cu 60 buc/ml sunt ok.
Eu recomand sa folosesti benzile pe toata lungimea acvariului pentru o lumina uniforma, deci ia banda de 5m ca sa o poti taia unde vrei.
Acuma legat de leduri. Vechile SMD 3528 sunt slabe si nu le recomand.
SMD 5050 sunt mult mai ok iar noile 5630 sunt cele mai eficiente ca lumen/W.
Vorbesc de cele mai comune tipuri de leduri pe care le poti gasi, sigur ca mai sunt si altele.
Mai exista acele power-leduri, niste leduri foarte puternice dar care au dezavantajul unui lumini punctiforme, foarte concentrata.
Astea trebuie si racite foarte bine. Mie personal nu-mi plac pentru efectul pe care il dau pe fundul bazinului.
Sa nu uit de cantitate. Eu zic sa iei o banda de 5m si pui cate o banda pana iti place ce vezi.
Eu folosesc Cool White, undeva spre 10.000K. Vezi si cu alimentarea cum faci, ai nevoie de 1A/ml. Evident, 12V.

This message was edited 1 time. Last update was at 29/10/2015 22:38:44

Thereau
Nature addicted
[Avatar]

Joined: 28/08/2015 14:36:47
Messages: 530
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Buna dimineatza, in prinul rand doresc sa va multumesc pentru raspunsuri.
Ideea este simpla, fiind un acvariu cu ciclide cred ca o lumina difuza este suficienta, din acest considerent ma gandesc la 2 sau 3 benzi cu leduri. Nu pot sa imi imaginez exact ce culori s-ar potrivi. Cred ca ideea de 2 benzi cu leduri albe si una cu leduri albastre la mijloc trebuie sa arate bine...

#Colectiv
[Email]
Thereau
Nature addicted
[Avatar]

Joined: 28/08/2015 14:36:47
Messages: 530
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Hello, am rezolvat-o cu ledurile, am ales 2 benzi roz pentru margine si 1 banda alba pentru partea din mijloc.
Acum am trecut la nivelul urmator si am inceput sa construiesc un mic decor pentru o laterala.
Am totusi cateva intrebari:
- tinand cond de faptul ca nu imi permit sa mai scot toata apa din acvariu, daca o sa libesc decorul de la jumatate in sus credeti ca o sa ramana fixat in apa ? i-am lipit cateva bucati de marmura pe laterala pentru al ingreuna mai tare.
- ce parere aveti pana in momentul de fata despre opera de arta?
- ce fel de colorant se poate baga in laptele de ciment ? de unde se confectioneaza ? voi ce ati folosit ?

#Colectiv
[Email]
Thereau
Nature addicted
[Avatar]

Joined: 28/08/2015 14:36:47
Messages: 530
Location: Bucuresti
IP:
Offline

si 2 pozepentru pareri
[Thumb - IMG_5067.JPG]


#Colectiv
[Email]
Thereau
Nature addicted
[Avatar]

Joined: 28/08/2015 14:36:47
Messages: 530
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pic 2
[Thumb - IMG_5069.JPG]


#Colectiv
[Email]
Ancamarketing
Senior member
[Avatar]

Joined: 31/03/2013 13:08:18
Messages: 1363
Location: Iasi
IP:
Offline

In ciment se pune oxid de fier, se gaseste la Dedeman si la magazinele similare.
Poti "rotunji" muchiile pietrelor cu ajutorul unei flacari - bricheta, arzator, etc.

Mi se par prea grele placile de marmura dar mai asteapta pareri aici.

In rest eu zic ca promite decorul tau, se contureaza frumos, sa ne tii la curent cu evolutia lui.
Spor.

This message was edited 1 time. Last update was at 04/11/2015 14:36:14


"Valoarea omului se masoara dupa greutatile pe care el le invinge." Voltaire
[Email] [Yahoo!]
Thereau
Nature addicted
[Avatar]

Joined: 28/08/2015 14:36:47
Messages: 530
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Update, dupa prima mana de ciment arata ca in poza de mai jos! Pareri?
[Thumb - image.jpeg]


#Colectiv
[Email]
Thereau
Nature addicted
[Avatar]

Joined: 28/08/2015 14:36:47
Messages: 530
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Intre timp in acvariu suntem cam asa
[Thumb - image.jpeg]


#Colectiv
[Email]
Thereau
Nature addicted
[Avatar]

Joined: 28/08/2015 14:36:47
Messages: 530
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Sau asa
[Thumb - image.jpeg]


#Colectiv
[Email]
Thereau
Nature addicted
[Avatar]

Joined: 28/08/2015 14:36:47
Messages: 530
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Intrebare intrebatoare,
M-am apucat de acel decor cu buclucl. In mare parte a inceput sa capete culoare dar totusi nu stiu de cate ori trebuie sa dau cu ciment simplu si apoi de cate ori cu ciment amenstecat cu oxid de fier?
Cei care au mai facut asa ceva ma puteti ajuta cu ceva informatii ?

#Colectiv
[Email]
Ancamarketing
Senior member
[Avatar]

Joined: 31/03/2013 13:08:18
Messages: 1363
Location: Iasi
IP:
Offline

Eu nu am facut dar e plin netul de tutoriale si se zice ca trebuie dat cu trei straturi de ciment si la ultimul pui oxidul. Da o cautare pe Google.
Spor.
PS: sa uzi decoroul cat sta la uscat ca sa nu crape cimentul

"Valoarea omului se masoara dupa greutatile pe care el le invinge." Voltaire
[Email] [Yahoo!]
onut
Member

Joined: 20/08/2013 16:28:01
Messages: 246
Location: bucuresti.apusului
IP:
Offline

Salut! P?rerea mea la folosirea ledurilor la acvarii ar trebui s? fie moderat?,eu am folosit si m-am umplut de alge,eu am folosit 5050 de 14 w pe metru,plus ca se mai incalzesc, ard,etc.a?a ca am revenit la neoane mai precis aquaglo care din punctul meu de vedere îmi satisfac dorintele
[Yahoo!]
Thereau
Nature addicted
[Avatar]

Joined: 28/08/2015 14:36:47
Messages: 530
Location: Bucuresti
IP:
Offline

acum ca aproape am terminat cu decorul acvariului, am stabilizat ciclul, aproape totul este ok, am inceput sa il populez, cred ca am in jur de 40 de ciclide la 3-4 cm si mai am vre-o 20 la 1 cm, cei din urma stau momentan separat intr-un "borcan". In acvariul mare mai sunt si 3 ancistrusi si alti 2 care seamana (nush exact cum se numesc).
Spuneti-mi va rog din experienta voastra ce alte vietati pot sa mai combin cu ciclidele ?
Pot sa pun melci, creveti, tipari? parca ar mai merge cate ceva dar nu am gasit informatii. Pls HELP.


#Colectiv
[Email]
Thereau
Nature addicted
[Avatar]

Joined: 28/08/2015 14:36:47
Messages: 530
Location: Bucuresti
IP:
Offline

acum ca aproape am terminat cu decorul acvariului, am stabilizat ciclul, aproape totul este ok, am inceput sa il populez, cred ca am in jur de 40 de ciclide la 3-4 cm si mai am vre-o 20 la 1 cm, cei din urma stau momentan separat intr-un "borcan". In acvariul mare mai sunt si 3 ancistrusi si alti 2 care seamana (nush exact cum se numesc).
Spuneti-mi va rog din experienta voastra ce alte vietati pot sa mai combin cu ciclidele ?
Pot sa pun melci, creveti, tipari? parca ar mai merge cate ceva dar nu am gasit informatii. Pls HELP.

#Colectiv
[Email]
 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com