[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Asa...sa incepem !  XML
Forum Index » Nevertebrate de apa dulce
Author Message
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

cum stai cu ph-ul? Sunt curios pentru ca am eu o banuiala

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
bebetto
Member
[Avatar]

Joined: 18/03/2010 17:21:21
Messages: 263
Location: Ploiesti
IP:
Offline

pe controller am setat 7.1, conform testelor Tetra si JBL 7.5
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

da, testele sunt corecte. Substratul folosit e problema. Daca vrei sa dezvolti creveti acolo trebuie sa schimbi substratul. Problema asta o am si eu si multa vreme nu i-am dat de cap. Substratul folosit e ciudat. Am vorbit cu mai multe persoane si concluzia e aceeasi: substratul. O sa dezvolt mai mult subiectul in topicul meu shrimp story. Daca vrei plante si un acvariu plantat substratul nu e rau, dar daca vrei deszolti creveti substratul trebuie schimbat. In curand o sa deschid subiectul la mine

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
bebetto
Member
[Avatar]

Joined: 18/03/2010 17:21:21
Messages: 263
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Pai substratul este inert....neocaridine.... rata de succes la puiet o estimez la un 15%..... am dedus ca nu gasesc indeajuns de multa hrana.....

This message was edited 1 time. Last update was at 13/01/2017 11:45:54

scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

substratul nu este inert. Face reactie cu alte cele in bazin. Sub influennta altor factori din bazin el ajunge sa modifice PH-ul

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Eu la RCS (plus ancistrusi) le dau pastile de pleco de 2 tipuri diferite (cu spirulina), niste granule de la Sera, felii de castraveti, dovlecel, banane (toate taiate la 2-3 mm) si frunze verzi de varza fierte bine (cele albe nu le plac). Bataia cea mai mare e pe banane - o felie dispare complet in 2-3 ore. Alternez in fiecare zi 2 tipuri de mincare. Le dau o singura data pe zi.

Puii de creveti maninca si ei ce gasesc printre plante. Acvariu plantat 60-70%. Am inceput cu 30 RCS prin august (de diverse dimensiuni) si am numarat prin noiembrie 90 de RCS peste 7-8 mm - puii n-am binevoit sa ii numar (erau prea multi). Am dat la o cunostinta vreo 30 bucati, dar nu am observat vreo scadere a numarului lor.

Am doar RCS.

Era sa uit - substrat de nisip cu bile JBL, pH la 7 coborit de la 7,5 (din retea) cu o bomba de CO2 cu drojdie.

This message was edited 1 time. Last update was at 13/01/2017 17:14:25


Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
bebetto
Member
[Avatar]

Joined: 18/03/2010 17:21:21
Messages: 263
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Multumesc Liv ptr. informatii, dar RCS nu sunt deloc pretentiosi; scorpion... ce sa zic ...cam greu stapanesc ph-ul. Substrat spartura din lava, pietre granit...altceva?
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

parerea mea e ca nu o sa-l stapanesti. Sau daca o sa-l reduci cat de cat in jurul lui 7 crevetii oricum vor avea de suferit. Eu cel mai mult am reusit sa-l stabilizez ca sa zic asa in jur de 6,8-6,9. Dar rata de inmultire in conditiile astea e mica, iar crevetii nu reusesc sa creasca la dimensiunea dorita si rata de mortalitate de mare. Poti scadea ph-ul cu co2, dar...Si eu acum caut un alt substrat pentru neocaridine

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
bebetto
Member
[Avatar]

Joined: 18/03/2010 17:21:21
Messages: 263
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Pietrisul negru din Hornbach ? Eu, ca si apa de schimb folosesc apa distilata, ph=7; la un schimb scot 4 l si completez cu aprox. 4,5l( 3 distilata+1,5 retea) imi iese ph-ul undeva la 7,3. Mentionez ca folosesc apa distilata de ceva timp....ar fi trebuit sa stabilizez ph-ul.....dar...canci...de vreo 2 luni il tin in scurt cu CO2, altfel l-as avea 7,8-7,9....sunt in pom si pomul in aer !!!

This message was edited 2 times. Last update was at 13/01/2017 18:32:49

scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

eu sunt retinut cand e vorba de pietris vopsit. Sunt multe tipuri de vopsele care in timp afecteaza apa si multi vanzatori care vor doar sa castige pentru ca paguba se numara doar in buzunarul tau nu si in al lor. Daca ai doar un bazin poti tine ph-ul sub control cu co2-ul, dar daca ai mai multe? Am restartat acum 5 bazine si problema e aceeasi in toate ph aprox 7,5 , desi folosesc apa de osmoza. Deci?

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
bebetto
Member
[Avatar]

Joined: 18/03/2010 17:21:21
Messages: 263
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Ce substrat ai acum ?
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

tot ce ai si tu( la neocaridine). Am restartat 5 acvarii acum vreo 2-3luni si am tot asteptat sa se produca o minune in scaderea de ph. Nu numai ca nu a scazut, dar chiar a crescut

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
bebetto
Member
[Avatar]

Joined: 18/03/2010 17:21:21
Messages: 263
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Heee, parca ma vad pe mine in ceea ce spui tu.....
bebetto
Member
[Avatar]

Joined: 18/03/2010 17:21:21
Messages: 263
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Vreau un sfat : este buna aceasta instalatie http://www.nevertebrate.ro/Instalatie-de-Osmoza-Inversa-Aquili-190-lzi ? Eu am apa la retea cam mizerabila(namol)...sa pun un filtru in fata osmozorului? Daca da, de care ? La aceste instalatii se merita si cartusul NPS?(nici nu stiu care-i diferenta)
Ca si saruri ptr. remineralizare ce imi recomandati?(voi ce folositi ?)
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

daca nu pui osmoza e mai greu sa cresti creveti. Instalatia e ieftina pentru ca sunt scumpe cartusele de inlocuit. Cauta instalatie de osmoza cu cartuse schimbabile ca la filtrele de apa. Si iti recomand sa ai pompa booster la instalatie. E mai scumpa cu pompa, dar produce mai repede apa si pierderile de apa sunt mai mici. Daca nu ai presiune buna la retea instalatia nu va merge ok

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
bebetto
Member
[Avatar]

Joined: 18/03/2010 17:21:21
Messages: 263
Location: Ploiesti
IP:
Offline

In regula scorpion, multumesc. Altcineva ?
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Din punctul meu de vedere instalatia de osmoza este un must, eu nu folosesc decat apa de osmoza remineralizata.
Iar pentru creveti cu atat mai mult. Si eu cred ca e mai buna o instalatie de osmoza cu cartuse normale pe
care le gasesti in mai multe locuri, decat cea din linkul tau. Dar e si ceva mia scumpa. Cartusul NPS te ajuta sa
obtii o apa cat mai pura, retine nitrati/fosfati/silicati, daca mergi pe varianta din link e bine sa il iei. O instalatie
cu pompa booster e buna pentru ca produce apa mai repede si mai bine, cu cat presiunea e mai mare cu atat
membrana retine mai mult si apa de osmoza e mai pura (are un TDS mai mic). Iar daca nu ai presiune la
apa macar 2,5 bari atunci e esential sa iti iei o instalatie cu pompa booster, sau sa cumeperi separat o pompa
booster.

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
bebetto
Member
[Avatar]

Joined: 18/03/2010 17:21:21
Messages: 263
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Nu stiu ce sa zic... o voi folosi(momentan) doar pentru bazinul mic ; sa dau 7-900 lei pe o instalatie care produce cca.20l pe luna(cat am nevoie...)mi se pare cam mult.
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Un Aquili e vre-o 300 de lei
[Email]
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Poti sa cumperi pompa booster separat.

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
 
Forum Index » Nevertebrate de apa dulce
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com