[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Tangled Roots  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
BBogdan
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/05/2011 09:48:04
Messages: 768
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

bobiciupe wrote:du-te la juc, au hrana vie.


Nu am drum deloc pe acolo , poate imi aduci tu cand punem de-o intalnire.

Utopia Reef 400
My Aquariums
BBogdan
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/05/2011 09:48:04
Messages: 768
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Pentru ca am lipsit o perioada de pe melagurile forumului , revin cu un update.

Am marit doza de fertilizare Dennerle Scaper Green 4 ml/zi , Dennerle NPK Booster 4ml/zi , Easy CarBO 5 ml/zi .

La fel am crescut si aditia de CO2 la 3 bps , am avut putin probleme cu alga Fuzz . Acum se pare ca a dat bine inapoi , tind sa cred ca 2 bps nu era suficient .

Am mai adaugat si cateva plantute pe ici pe colo , printre care Anubias Nana Pinto si Pangolino.

Si poza :

image

Utopia Reef 400
My Aquariums
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Ai in acvariu o varietate de " gurami " care mie mi place la greu . Zi mi te rog cit de dificil e sa l mentii . am vrut sa iau citiva anul trecut de la un petshop de aici si tipu m a intrebat ce experienta am cu pestii astia . Si i am zis ca nu am si nu a vrut sa mi vinda ....
BBogdan
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/05/2011 09:48:04
Messages: 768
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Gabi C wrote:Ai in acvariu o varietate de " gurami " care mie mi place la greu . Zi mi te rog cit de dificil e sa l mentii . am vrut sa iau citiva anul trecut de la un petshop de aici si tipu m a intrebat ce experienta am cu pestii astia . Si i am zis ca nu am si nu a vrut sa mi vinda ....


Mda , sunt Sphaerichthys osphromenoides – Chocolate Gourami . Eu am cumparat initial patru bucati si am rams doar cu doi , primii doi au murit in prima saptamana . Nu exclud posibilitatea ca nu am avut eu rabdare sa-i aclimatizez, in 10 minute erau deja in acvariu. La inceput au fost foarte , foarte timizi si nu veneau sa manace de fel . Cumva am reusit cu daphnia congelata , in sensul ca-i urmaream pe unde stau si puneam acolo usor sa nu-i sperii si papau. Acum au prins curaj si sunt destul de vioi , au inceput sa manace fara probleme si hrana uscata (granule de la Dennerle).

Concluzia este ca sunt putin mai pretentiosi dar daca ai rabdare cu ei o sa te bucuri de frumusetea lor.

Utopia Reef 400
My Aquariums
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Gabi C wrote:Si i am zis ca nu am si nu a vrut sa mi vinda ....


Ce-mi plac oamenii aia. Aia e o atitudine sanatoasa, nu te lasa sa-ti bati joc de pesti.
Tin minte cand aveam plantatul, eram habarnist si am fost la un nene crescator sa imi iau pesti.
Aveam un acvariu de 100l si mi-a zis ca acolo merg lejer 50 de pesti.
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2471
Location: pitesti
IP:
Offline

@lukitza-esti norocos, mie mi-a zis ca merge un peste la 1 litru de apa, faceam socoteli ca imi intra cam 90 de pesti). Plus ca bagam la sare, mai sa-l transorm in marin.
@BBogdan Superb bazinul, poate ceva mai multe poze cu el.
[ICQ]
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Aici sunt destul de atenti asa. Te întreab? ce acvariu ai, ce pesti etc... Cind mi am cumparat platy aproape m au obligat sa cumpar si spirulina desi le am zis ca am hrana uscata variata plus congelata.
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Gabi C wrote:... Cind mi am cumparat platy aproape m au obligat sa cumpar si spirulina desi le am zis ca am hrana uscata variata plus congelata.
Nu te pui cu nemtii, se stie!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
BBogdan
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/05/2011 09:48:04
Messages: 768
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

narcis wrote:@lukitza-esti norocos, mie mi-a zis ca merge un peste la 1 litru de apa, faceam socoteli ca imi intra cam 90 de pesti). Plus ca bagam la sare, mai sa-l transorm in marin.
@BBogdan Superb bazinul, poate ceva mai multe poze cu el.


Multumesc Narcis .
Nu am un aparat foto la indemana sa-i fac mai multe poze iar cu telefonul nu ma prea incanta.
Poate conving pe careva totusi sa vina pana la mine sa-i faca o sedinta foto.

Utopia Reef 400
My Aquariums
alex08
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/01/2013 10:36:14
Messages: 832
Location: Craiova,Dolj
IP:
Offline

Faina evolutia, Bogdan. Un setup reusit!

Facebook : Tranquility Aquarium
BBogdan
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/05/2011 09:48:04
Messages: 768
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

alex08 wrote:Faina evolutia, Bogdan. Un setup reusit!


Multumesc Alex .

Utopia Reef 400
My Aquariums
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Chiar e un bazin deosebit!
Sper ca-l inscrii la concurs

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
BBogdan
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/05/2011 09:48:04
Messages: 768
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Multumesc Stefan .
Da imi doresc sa-l inscriu , sper doar sa reusesc sa-i dau o forma mai buna pana la final de noiembrie.

Utopia Reef 400
My Aquariums
BBogdan
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/05/2011 09:48:04
Messages: 768
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

In ultima vreme m-am tot jucat cu aditia de CO2 , cu dozajele de fertilizanti , cu schimburile de apa...ce sa mai , unde am putut umbla sa modific ceva am modificat si totul intr-un timp destul de scurt!
Rezultatul , Hair Alge si BBA !

Dar acum sunt pe drumul cel bun , am scapat in mare parte de alge si plantele se dezolta armonios.

In acest moment fac 2 schimburi de apa saptamanal de 30% din volumul acvariului ,CO2 2,5 bps , fertilizez zilnic 3ml Dennerle Scapers Green , 3ml Dennerle NPK Booster , 5ml Dennerle Carbon Booster si cam odata la doua saptamani Dennerle BactoClean Bio sau Bio Digest si Dennerle Plantagold 7 .

Acum o saptamna am decis sa testez produsul Eheim Algozid si ca prima impresie pot sa spun ca e bun chiar am vazut imbunatatiri in ceea ce priveste Hair Alge , la BBA mai putin. ( o sa continui tratamentul peste 3-4 saptamani asa cum indica producatorul si mai vedem atunci ce si cum) .
De asemenea pentru a ma ajuta in lupta impotriva algelor am introdus 2 SAE mititei si un Twinstar M5 ( sunt curios sa vad ce efect are pe termen lung) .


O sa mai fac cateva retusuri pe ultima suta de metri si la RAC cu el :
image

This message was edited 1 time. Last update was at 26/11/2016 13:26:04


Utopia Reef 400
My Aquariums
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Un acvariu " muncit " . Arata foarte bine cu multe plante !
BBogdan
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/05/2011 09:48:04
Messages: 768
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Multumesc Gabi , bine ai punctat chiar eu acvariu muncit.

Utopia Reef 400
My Aquariums
BBogdan
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/05/2011 09:48:04
Messages: 768
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

La multi ani !

Iacata doua de anul trecut mai arse ,daca intereseaza pe cineva :
image
image

De atunci l-am mai tuns putin pentru ca s-au cam pierdut din detaliile cioatei.
Desi plantele se dezvolta bine inca mai am putin BBA cu care ma lupt , nu reusesc sa-mi dau seama exact care e motivul aparitiei ei.
O sa imbunatatesc filtrarea foarte curand cu un Oase BioMaster Thermo 350 pe care o sa-l umplu cu Matrix , astfel renunt la filtru actual Eheim 2213 (classic 250) .

Utopia Reef 400
My Aquariums
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Cred ca i ar sta bine la " Creme de la creme " ....
skija
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/10/2013 12:07:59
Messages: 1269
Location: Oradea
IP:
Offline

Chiar ca-s arse
BBogdan
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/05/2011 09:48:04
Messages: 768
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Gabi C wrote:Cred ca i ar sta bine la " Creme de la creme " ....


Eu cred ca cel mai bine-i sta in camera mea.

skija wrote:Chiar ca-s arse


True !

Utopia Reef 400
My Aquariums
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com