[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Probleme, probleme, probleme  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

1. nu. daca ai pus easy start din ala, chiar si daca nu aveai bacterii, acum ai.
nu ajuta cu nimic sa schimbi materialul filtrant

2. nu. un filtru extern cu siporax ar trebui sa fie suficient pentru orice acvariu de 54 de litri.
ai putea clati un pic siporaxul ala in apa din acvariu in caz ca e foarte colmatat, dar ma indoiesc ca e foarte colmatat sau ca e atat de colmatat incat sa nu mai fie loc de bacterii in el.

3. nu, nu are sens.
ph minus probabil e acid fosforic sau un alt acid foarte puternic.
in general acvaristii nu folosesc ph- sau ph+ pt ca e foarte greu sa tii ph-ul stabil cu ele iar schimbarile mari de ph nu sunt deloc bune nici pt pesti nici pt plante.

4. habar nu am

dar si eu zic, ca si Faye, ca e ceva in apa aia din put care nu e bun pentru acvariu.
ce anume, nu am idee, dar poate fi orice mai ales daca locuiesti in bucuresti.



koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

@adytzu: Nu am inteles de ce folosesti apa de put... ia incearca si apa de la retea. In combinatie cu o baterie de filtre: chimic, mecanic si sterasyl.
S-ar putea ca panza freatica (de unde se alimenteaza putul ala) sa fie infestata cu ceva cacaturi: pesticide, ingrasaminte, fecale, etc.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
adytzu
Member

Joined: 10/08/2013 10:14:47
Messages: 147
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pana cum o luna, am tot pus apa din put de mare adnacime (120m) de la Ciorogarla...si tot au murit.

Dat fiind ca in urma testelor pH-ul, GH-ul, KH-ul erau cam tot pe acolo, am zis sa n-o mai chinui pe saraca sotie (ea aducea bidoanele cu apa de acolo) si sa folosesc apa din curte.
Am, evident, si filtre puse la intrare (filtru de particule 5micron, filtru mixt carbune activ+particule 5mcr si un filtru mic cu sare dedurizatoare), plus o instalatie de genul:



Mai mult de atat nu-mi permite spatiul. E totusi un simplu apartament de 73mp, si curtea nu e numai a mea sa pot sa ma desfasor in voie, iar vecinii nu vor sa faca nimic pentru bunul comunitatii
Daca face altul, e binevenit, dar numai sa nu dea ei bani.

Daca aveam unde, pana acum investeam intr-o instalatie de purificare adevarata. Asa, de mancare aduce sotia apa, de baut bem numai plata, iar de spalat...D-zeu cu mila ce-o fi in apa aia....

PS: stau in afara Bucurestiului, mai precis, pe Sos. Alexandriei si nu avem trasa retea de apa.

This message was edited 1 time. Last update was at 07/06/2016 15:55:53

[Yahoo!]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com