[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
HATER  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa sarata)
Author Message
Dan Hincea
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/12/2010 12:30:15
Messages: 602
Location: Bucuresti
IP:
Offline

koala wrote:Nea' hadul, povestea Cubului incepe de aici: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/23693.page
Pune mana si citeste oleaca, sa vezi toate dilemele prin care-am trecut... e un topic interesant, ai sa vezi!




da da! stiu exact cu ce te-ai ocupat/complicat/peltierat! intai am citit acest topic si apoi jurnalul bazinului in sine.
daca nu ma insel chiar in deschiderea topicului am pus link catre proiectul nano.

si exact topicul asta m-a facut sa ma hotarasc asupra "modelului"



bulan77
Senior member

Joined: 30/06/2014 08:57:46
Messages: 577
Location: Sibiu
IP:
Offline

si eu am fost sceptic la idea bean animal , dar dupa ce am facut prima cutie de overflow si am vazut cum sta treaba , pot spune ca nu as mai face alt acvariu fara bean animal , in reglezi odata si dupaia uiti ca il mai ai , silentios si foarte practic
O bere la cine la inventat



Dan Hincea
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/12/2010 12:30:15
Messages: 602
Location: Bucuresti
IP:
Offline

bulan77 wrote:si eu am fost sceptic la idea bean animal , dar dupa ce am facut prima cutie de overflow si am vazut cum sta treaba , pot spune ca nu as mai face alt acvariu fara bean animal , in reglezi odata si dupaia uiti ca il mai ai , silentios si foarte practic
O bere la cine la inventat


tocmai voiam sa-ti dau bazinul tau de exemplu! arata superb! dar mantocarelile ale de tevi si cutii si ... ma omoara.
si jurnalul tau este unul dintre cele pe care le citesc cu atentie

merci!

This message was edited 1 time. Last update was at 19/09/2016 10:01:55

dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Ba, bivol oparit la coor, E SIMPLU CA BUNA ZIUA! D-aia ti-e firca tie, ca nu stii sa faci tevile? Hua!

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
bulan77
Senior member

Joined: 30/06/2014 08:57:46
Messages: 577
Location: Sibiu
IP:
Offline

multumesc mult domnule hadul smilie , eu am facut o sg gafa la acvariu , trebuia sa vopsesc si cutia de overflow pe interior , sa nu se mai vada nimic , oricum tevile nu se vad , sunt in spate la acvariu , nici nu sti de ele , decat daca deschizi standul



Dan Hincea
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/12/2010 12:30:15
Messages: 602
Location: Bucuresti
IP:
Offline

e bine asa???


[Thumb - cote1.JPG]

[Thumb - cote 2.JPG]

[Thumb - cote 3.JPG]

koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

E bine, imi plac culorile

Bah, tre' sa dai detalii, daca vrei sa sarim cu pareri. Adicatelea:

- ce lungime are partea cu "dinti"?
- cat de inalti sunt dintii aia?
- ce e gaura aia de jos?... 2 cm diametru? ... etc, etc.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Dan Hincea
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/12/2010 12:30:15
Messages: 602
Location: Bucuresti
IP:
Offline

koala wrote:E bine, imi plac culorile

Bah, tre' sa dai detalii, daca vrei sa sarim cu pareri. Adicatelea:

- ce lungime are partea cu "dinti"?
- cat de inalti sunt dintii aia?
- ce e gaura aia de jos?... 2 cm diametru? ... etc, etc.


pai asta am intrebat si eu
daca va plac culorile - e prima tentativa de a desena intr-un asemea program (~cad) plus ca e facut pe un editor online
deci e frumos?


pai - dintii (mai exact gaurile dintre dinti) au 5mm/50mm pe cca 200mm (din 632mm)
gaura de pompa e de 20mm diametru la 100mm de fund si 100mm din stanga - aci tre sa vedem cat e stutul pompei de recirculare - adica de care pompa

ma mai gandeam la un soi de plutitor in spatele dintilor - astfel incat daca scade apa in "sump" plutitorul sa coboare si sa permita sa intre mai multa apa in sump
mai exact o bucata de plexic care sa culiseze in spatele piaptanului (sus-jos)ajutata de o fasie de polistiren sau ceva asemanator

cam asa... dar mi-a cam scos-o Kiru din cap
legenda: rosu - placa culisanta
alb - polistiren
mov - suporti de culisare

[Thumb - cota 4.JPG]

This message was edited 1 time. Last update was at 19/09/2016 13:48:11

koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

- "Dintii" sunt in regula, o sa fie bine... apa o sa treaca peste ei, cam cu 0.5-10mm. Ca sa stii ce nivel de apa iei in calcul.
- Apa n-are cum sa "scada" in sump, la modul sa devina o problema... in plus, acolo vei avea senzorul de ATO, pentru ca acolo vei percepe evaporarea.
- Gaura aia pentru pompa mi se pare cam jos, o sa-ti "fluture" nisipul... care e ratiunea pentru care o pui asa de jos?

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Dan Hincea
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/12/2010 12:30:15
Messages: 602
Location: Bucuresti
IP:
Offline

koala wrote:- "Dintii" sunt in regula, o sa fie bine... apa o sa treaca peste ei, cam cu 0.5-10mm. Ca sa stii ce nivel de apa iei in calcul.
- Apa n-are cum sa "scada" in sump, la modul sa devina o problema... in plus, acolo vei avea senzorul de ATO, pentru ca acolo vei percepe evaporarea.
- Gaura aia pentru pompa mi se pare cam jos, o sa-ti "fluture" nisipul... care e ratiunea pentru care o pui asa de jos?


ideea e sa skimereasca suprafata apei - daca dintii sunt prea adanci asta nu se va intampla corect
daca puterea pompei este prea mare, va suge apa din sump si o va duce in display
daca din varii motive se obtureaza un segmet de pieptane, iarasi apa va ajunge mai greu in sump - deci o coborare a plutitorului va lasa mai multa apa sa intre

cam aste era ideea mea, dar cum spuneam mi-a scos-o Kiru din cap - pe motiv de depuneri ..etc - nu va functiona decat max 1 luna

poate sa fie si mai sus - nu am vreun motiv anume pentru care am pus-o acolo

This message was edited 1 time. Last update was at 19/09/2016 14:01:05

koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

1) Pai, eu de ce-mi bat gura?... apa o sa treaca cu max. 10 mm peste buza de jos a dintilor. Daca vrei skimmare, iei in calcul nivelul apei din display in asa fel incat sa fie la "rasul dintilor".

2) Puterea pompei n-o sa-ti goleasca nimic, pentru ca toata apa se duce in display -> creste nivelul -> se duce prin dintii aia -> inapoi in camera pompei. Asta e una la mana.
A doua la mana, e faptul ca n-ai nevoie de cine stie ce plm de pompa... nu e ca la sump, unde ai nevoie de putere ca sa urci apa la un metru jumate inaltime.

3) Daca se obtureaza un gol d-ala de pieptan (cu o alga, sa zicem), atunci nivelul apei creste putin si debitul se egalizeaza oarecum... nu te stresa, ca nu e cazul.
Uita de ideea cu perete culisant, ca n-are rost.

Eu am facut dintii foarte lungi, asa ca m-am lovit de problema lipsei skimmarii de suprafata.
Am rezolvat-o tiganeste, cu o bucata de plexi decupata la fix si fixata cu clesti de rufe (direct peste pieptan).

PS: Nu inteleg de ce ai facut pieptan doar pe douaj' de centimetri, daca bazinul are 60cm?... care e compartimentarea din spate, cum ai gandit-o?
Cred ca ai apucat pisica de la capatul gresit.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Dan Hincea
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/12/2010 12:30:15
Messages: 602
Location: Bucuresti
IP:
Offline

koala wrote:1) Pai, eu de ce-mi bat gura?... apa o sa treaca cu max. 10 mm peste buza de jos a dintilor. Daca vrei skimmare, iei in calcul nivelul apei din display in asa fel incat sa fie la "rasul dintilor".

2) Puterea pompei n-o sa-ti goleasca nimic, pentru ca toata apa se duce in display -> creste nivelul -> se duce prin dintii aia -> inapoi in camera pompei. Asta e una la mana.
A doua la mana, e faptul ca n-ai nevoie de cine stie ce plm de pompa... nu e ca la sump, unde ai nevoie de putere ca sa urci apa la un metru jumate inaltime.

3) Daca se obtureaza un gol d-ala de pieptan (cu o alga, sa zicem), atunci nivelul apei creste putin si debitul se egalizeaza oarecum... nu te stresa, ca nu e cazul.
Uita de ideea cu perete culisant, ca n-are rost.


am priceput - am uitat



koala wrote: PS: Nu inteleg de ce ai facut pieptan doar pe douaj' de centimetri, daca bazinul are 60cm?... care e compartimentarea din spate, cum ai gandit-o?
Cred ca ai apucat pisica de la capatul gresit.


m-am gandit la 3 compartimente
primul - cel cu dintii - unde va intra skimmmerul
al 2 lea - cu matrix/ denitrare/ medii filtrante
al 3 lea - pompa

deci lungimea (650) pe 3 - iese ~20cm - e prea putin? lungimea pieptanului versus perimetru bazin e cam aceeasi si la #batman si la #bulan77
mama ei de pisica ... o luam pe toate partile- pana zice tot!!!

app de asta - nu e mai eficienta trecerea apei prin mediile filtrante la viteza apei data de pompa de recirculare? aduce plus valoare varianta cu "sticla reactoare"?




This message was edited 1 time. Last update was at 19/09/2016 14:44:46

koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

- Parerea mea este sa faci pieptan pe lungimea compusa a ambelor "camere": skimmer si materiale filtrante. NU ai de ce sa te feresti de asta.
- La fel, as zice ca ai nevoie de un singur perete despartitor... intre camera de filtrare si camera pompei. Adica, skimmerul si materialele filtrante stau in aceeasi camera.
- Din punct de vedere al filtrarii biologice, o viteza mai mica a apei e mai buna... permite bacteriilor sa "haleasca" mai mult si mai bine.
- Treaba cu reactorul din sticla Carpatica a fost ideala: usor de scos, usor de pus, debit mic reglabil dupa dorinta... iti recomand acelasi lucru. Gandeste-te ca accesul la spatiul ala o sa-ti fie destul de anevoios (mai ales ca e in spate, nu intr-o laterala)... ai nevoie ca totul sa fie "modular" si extrem de mobil.



Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Dan Hincea
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/12/2010 12:30:15
Messages: 602
Location: Bucuresti
IP:
Offline

koala wrote:- Parerea mea este sa faci pieptan pe lungimea compusa a ambelor "camere": skimmer si materiale filtrante. NU ai de ce sa te feresti de asta.
- La fel, as zice ca ai nevoie de un singur perete despartitor... intre camera de filtrare si camera pompei. Adica, skimmerul si materialele filtrante stau in aceeasi camera.
- Din punct de vedere al filtrarii biologice, o viteza mai mica a apei e mai buna... permite bacteriilor sa "haleasca" mai mult si mai bine.
- Treaba cu reactorul din sticla Carpatica a fost ideala: usor de scos, usor de pus, debit mic reglabil dupa dorinta... iti recomand acelasi lucru. Gandeste-te ca accesul la spatiul ala o sa-ti fie destul de anevoios (mai ales ca e in spate, nu intr-o laterala)... ai nevoie ca totul sa fie "modular" si extrem de mobil.


make sens!
multumesc de raspunsuri - punctuale si la obiect

probleme:
1. Kiru nu mai are intrari/iesiri la cnc- cine ma poate aujuta cu debitarea?
2. Sera marin Protein Skimmer PS130 - e bun?

This message was edited 1 time. Last update was at 19/09/2016 15:04:27

koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

1) Roaga-l pe Shubi, ca are CNC personal.
2) Orice skimmer e perfect, atata vreme cat te limitezi la putini pesti si incarcare biologica mica... conteaza sa-ti incapa acolo.

Nu te stresa, ca o sa fie bine... mai mult decat acareturile, obisnuieste-te cu ideea schimburilor saptamanale de apa. Daca le faci pe alea, o sa te doara la bascheti.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
georgemonda
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/11/2014 22:19:16
Messages: 2009
Location: Bistrita
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:Ba, bivol oparit la coor, E SIMPLU CA BUNA ZIUA! D-aia ti-e firca tie, ca nu stii sa faci tevile? Hua!



Esti demential

This message was edited 1 time. Last update was at 19/09/2016 18:09:43

Dan Hincea
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/12/2010 12:30:15
Messages: 602
Location: Bucuresti
IP:
Offline

tengurapavelescule! stii tu de ce!
opincarul
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/08/2012 14:29:31
Messages: 1769
Location: Varteju - Magurele
IP:
Offline

hadul wrote:tengurapavelescule! stii tu de ce!


Intotdeauna trebuie sa folosesti #

This message was edited 1 time. Last update was at 19/09/2016 18:59:11


Mama prostilor e mereu gravida!
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

#fa-tisumpanimalulesitecadorisesceucuunnac5

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

si ti-o zic si aici, daca la telefon nu m-am facut inteles: cand trei oameni iti zic ca esti beat, te duci la culcare.
FA-TI SUMP, plm

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa sarata)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com