[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
despre fotografierea acvariilor  XML
Forum Index » General info
Author Message
aripel
Member

Joined: 04/10/2005 17:42:55
Messages: 232
Location: bucuresti
IP:
Offline

constr_acv wrote:Inca un lucru: intr-adevar, multi FOTOGRAFI profesionisti folosesc in ziua de azi aparatele digitale. Insa, in geanta lor, digitalul are acum rolul aparatelor Polaroid din urma cu 10 ani: fotografie de control=corectia valorilor pentru setul de fotografii de album sau de expozitie.

sa sti ca toti fotografii de moda )de ex.) de la noi din tara folosesc markuri de la Canon (1 sau 2)

aripel is here
aripel
Member

Joined: 04/10/2005 17:42:55
Messages: 232
Location: bucuresti
IP:
Offline

constr_acv wrote:Cat despre aparatele cu obiective panoramice...greu de gasit si scumpe rau de tot. Sunt doar pentru profesionisti.

foarte corect si asta , mai ales ca aparatul in primul rand este unul panoramic

aripel is here
constr_acv
Membru banat

Joined: 03/07/2006 04:27:26
Messages: 39
Location: Iasi
IP:
Offline

Am lucrat o data cu un Rankurs...corectie pe toate liniile.
Dar nimeni nu-si mai bate capul cu asemenea aparate. Nu stiu daca e bine sau rau. Din pacate.
Are sa dispara insa fotografia profesionista, aia din vechile albume de familie. Pacat.
Si cu totii, cu sau fara carte, studiosi sau nu, o sa tragem poza dupa poza, o sa zambim frumos si ne vom mandri cu niste amarate de imagini cu pretentii de opere de arta.
Sau poate ca ne vom plictisi candva de ceea ce vom vedea pe cd-uri sau prin albume si vom merge iar la fotograf. Ala de moda veche. Si poate ca FOTOGRAFIA va renaste.
Acum chiar ca sunt off-topic. Un pic nostalgic.
[Email]
constr_acv
Membru banat

Joined: 03/07/2006 04:27:26
Messages: 39
Location: Iasi
IP:
Offline

Sectiunea aceasta a fost ca o gura de aer proaspat pentru mine. Mi-am amintit de alte vremuri, frumoase, ale adolescentei si pasiunii...
Ma opresc aici, ca altminteri risc sa incalc si mai grav regulile site-ului.
[Email]
aripel
Member

Joined: 04/10/2005 17:42:55
Messages: 232
Location: bucuresti
IP:
Offline

constr_acv wrote: Mi-am amintit de alte vremuri, frumoase, ale adolescentei si pasiunii...

nu cred ca trebe sa ramana doar o amintire (chiar si frumoasa ), nu e niciodata timpu' pierdut;...acum eu sunt offtopic rau , scuze celorlalti si adminilor

aripel is here
aripel
Member

Joined: 04/10/2005 17:42:55
Messages: 232
Location: bucuresti
IP:
Offline

constr_acv wrote:Am lucrat o data cu un Rankurs...corectie pe toate liniile.
Dar nimeni nu-si mai bate capul cu asemenea aparate. Nu stiu daca e bine sau rau. Din pacate.
Are sa dispara insa fotografia profesionista, aia din vechile albume de familie. Pacat.

Apropo de discutia despre digital versus film, aici este o parere interesanta, si care sustine ce spuneam eu..
comparatie intre: EOS-1Ds Mark II si Fujicolor Superia ISO 100 (tras cu Canon EOS 3 SLR)
http://www.popphoto.com/article.asp?section_id=4&article_id=1342&page_number=1

Acum stiu ca nostalgia este mare, si eu o resimt (desi nu sunt foarte inaintat in varsta), dar totusi trebe sa fim deschisi la progres. Sa nu uitam ca lumea inseamna o suma de pasi unul dupa altul, nu exista pana acum un punct maxim de progres in nici un domeniu, cu atat mai mult in fotografie.

aripel is here
aripel
Member

Joined: 04/10/2005 17:42:55
Messages: 232
Location: bucuresti
IP:
Offline

....o specificatie: comparatia este valabila pentru filmul de 35 mm , cel lat fiind in continuare superior.

aripel is here
constr_acv
Membru banat

Joined: 03/07/2006 04:27:26
Messages: 39
Location: Iasi
IP:
Offline

Bineinteles ca ma refeream tot timpul la filmele pe asa-zisul format lat (de fapt...format mediu: 6x6, 6x9, 7x7).
Cat despre filmul Fuji Superia ISO 100...parerile sunt impartite. Am lucrat si eu destul de mult cu acest tip de film (pret modic, calitate modica). Potrivit pentru anumite tipuri de fotografii, scoate in evidenta verdele si albastrul. De fapt, cam toate tipurile de filme foto au un tip de fotografie tzinta. Personal, nu mi-au placut niciodata filmele produse de Kodak. Chestiune de optiune. Am oscilat mereu intre Fuji si Agfa, dupa necesitati.
In alta ordine de idei, nimeni nu se pune in calea progresului. Vom vedea ce va fi. Pacat insa ca se pierde o traditie. Marii fotografi insa vor lucra mereu pe film. Fotografii care se ocupa de moda...vreme trece, vreme vine. Oare este vreun portretist de mare clasa printre ei? Ce ramane in urma lor? Sunt oamenii momentului si atat. Fotografia lor moare o data cu revista care ajunge la cosul de gunoi sau este data la topit. Parerea mea.
As fi curios ce ar spune Iarovici daca ar mai trai.
Cred ca am sa-i iau din nou cartile la puricat...
[Email]
Marti
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/01/2003 00:18:03
Messages: 763
Location: Bucuresti/Crangasi
IP:
Offline

pentru pasionatii de fotografie: http://aquatic-photography.com/forum
[WWW]
roby
Member

Joined: 06/06/2006 12:43:19
Messages: 131
Location: israel
IP:
Offline

am tot citit acest topic si am incercat sa fac tot felul de setari la apratul meu deigital,dar tot nu reusesc sa fac poze clare ,am un aparat CANON A710S ,daca sint pe acest forum posesori de canon va rog frumos sa ma ajutati si pe mine....
roby
Member

Joined: 06/06/2006 12:43:19
Messages: 131
Location: israel
IP:
Offline

aici vedeti cea mai reusita poza cu acvariul meu..

http://i147.photobucket.com/albums/r309/robymund/dc%203/acvariu1.jpg
roby
Member

Joined: 06/06/2006 12:43:19
Messages: 131
Location: israel
IP:
Offline

roby wrote:aici vedeti cea mai reusita poza cu acvariul meu..

image
Intros
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/02/2004 00:00:07
Messages: 823
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

Stinge lumina in camera, incearca sa luminezi acvariul cu cat mai multe neoane (doar pentru sesiunea foto, daca se poate daylight, 6000-10000K), foloseste un trepied sau pune-l pe declansare automata fiind pe un scaun, ceva, daca nu are noise mare la ISO 200 lasa-l asa si baga un timp de expunere mai mic (1/100) pentru a "ingheta" pestii in miscare. Daca foto ies totusi cu noise mare, revii la ISO 100 si maresti timpul de expunere corespunzator. La iluminarea slaba a acvariului si focalizarea e mai dificila, deci prioritar e iluminarea suplimentara a acvariului, dar cu lumina lui, nu cu lumina externa. Aaaa, vezi sa nu folosesti blit-ul, se reflecta in geam si cu filtre de polarizare, alta e treaba daca ai un blit extern sincronizat si il pui cu un difuzor de lumina fixat deasupra acvariului si acoperi blit-ul "built-in" al aparatului inainte de declansare. Experimenteaza, numai asa vei reusi!

Acei care cer minuni nu se indoiesc ca ei cer naturii intreruperea minunilor ei.
fipilica
Senior member
[Avatar]

Joined: 04/03/2004 10:52:05
Messages: 609
Location: Brasov, Calea Bucuresti nr. 106
IP:
Offline

Cautand GDA pe google am dat peste acest jurnal , mi s-a parut interesant

...
[Yahoo!] [MSN]
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

fipilica wrote:Cautand GDA pe google am dat peste acest jurnal , mi s-a parut interesant


mi se pare extremde multa bataie de cap pt o poza. Se pot face poze foarte reusite fara atata munca de a acoperi toate partile cu panza neagra , de a acoperi fotografu si asa mai departe . Sa fim serios

Oricum interesant articolul ....cam cat de departe pot ajunge unii pt a face o poza "de concurs"

Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
costi08
Member
[Avatar]

Joined: 20/05/2009 08:38:39
Messages: 224
Location: constanta
IP:
Offline

am si eu un sony DSC-T77 are cam de toate in setari, dar nu prea am rebdarea sa il amestec putin sa scot din el tot ce este mai bun pentru o fotegrafie de calitate a acvariului meu . stie cineva cum se folosesta si in ce combinatie de setari?
gengiskhan
Moderator
[Avatar]

Joined: 22/02/2008 20:43:44
Messages: 1509
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Poate sunt persoane care ma vor contrazice, dar parerea mea este urmatoarea:
Din proprie experienta, am ajuns la concluzia ca, in cazul compactelor si ultra-compactelor - adica exact ce ai tu -, cele mai reusite fotografii sunt facute pe setarile automate.

Bineinteles, trebuie sa dezactivezi flash-ul, iti va strica poza. Din cauza asta, ar trebui sa fie destul de luminata scena (acvariul, in cazul tau).
Dar in afara de dezactivarea flash-ului, lasa camera sa-si faca de cap, ca stie ea ce face - spre deosebire de SLR-uri care... puse pe auto nu fac deloc treaba buna.

Incearca si revino cu rezultatele.
[WWW] [Yahoo!]
costi08
Member
[Avatar]

Joined: 20/05/2009 08:38:39
Messages: 224
Location: constanta
IP:
Offline

mersi mult
ionutz40
Junior member

Joined: 28/03/2008 17:49:33
Messages: 73
Location: bucharest
IP:
Offline

ma poate ajuta cineva cu cateva sfaturi pentru setarea unui Fuji FinePix S6500fd. Nu reusesc sa-l setez pt fotografiera acvariului. imi apar mereu reflexiile acelea
Multumesc anticipat !

Mai bine capabil de orice, decat incapabil de nimic
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

ionutz40 wrote:ma poate ajuta cineva cu cateva sfaturi pentru setarea unui Fuji FinePix S6500fd. Nu reusesc sa-l setez pt fotografiera acvariului. imi apar mereu reflexiile acelea
Multumesc anticipat !


Nu mai folosi blitzu? :foto:

Arunca un ochi peste ce s-a scris mai sus si vezi unde gresesti, sau zi-ne exact despre ce reflexii este vorba, poti chiar sa pui o poza 2 si te vom ajuta cu cea mai mare placere

Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
 
Forum Index » General info
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com