[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Dezastrul continua  XML
Forum Index » Alge
Author Message
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Cum le spui tu Gabi ...mai rar!

This message was edited 1 time. Last update was at 02/11/2017 22:53:50


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Gabi C wrote:
payti wrote:Cica protejam pestii (sa nu cumva sa fie prea multi in acvariu decat 1 cm sau 2, 3 de peste pe 10 l. de apa), dar ii bombardam cu codoi de le ies okii, ii dopam cu azot si alt chestii ... Chiar acum un coleg si a omorat crevetii, dar nu are ciorba in acvariu!


Payti nu vreau sa fiu cicalitor cu tine. Poti sa tii carasi sau ce vrei tu . Pe masura ce vei intelege hobby ul asta vei simti nevoia de evolutie. Ce faci acum tu au facut aproape toti cind au inceput acavristica . E un start.
Cind ai sa vezi cu alti ochi un acvariu plantat ce satisfactii aduce vei intelege ce inseamna aquascaping. E o arta in sine la fel ca si pictura , muzica fotografia , etc.
Crede-ma ca pestii din acvariile de aquascaping se simt foarte bine. Chiar sint rasfatati : hrana de calitate , spatiu suficient. Nu ai sa vezi in bazinele filmate nici un peste care sa ti dea senzatia ca sufere ( se sufoca sau mai stiu eu ce) . Incearca sa intelegi hobby ul asta numit aquascaping sau poti doar sa ramii la un bazin cu 2 carasi . E alegerea ta .
Incearca sa pleci de la statutul ca " nu stii " si ai de invatat . Ia la rind jurnalele de la plantate - sint o circa de oameni cu experienta si ai sa vezi multe informatii utile acolo .
Seara faina !


+ 10

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
payti
Member
[Avatar]

Joined: 30/08/2017 20:03:43
Messages: 276
Location: Timisoara
IP:
Offline

Ok, evolutia ester buna. Toti vrem sa evoluam. Dar acest forum este despre acvarii in primul rand, apoi despre aquascaping. Se poate face aquascaping si cu o piatra intr-un bazin cu 2 carasi. E normal sa nu vad pesti suferinzi in bazinele filmate: acestia se scot si se trateaza sau se duc la canalizare.
Legat de acest topic, Rundas are probleme cu algele de pe plante, iar recomandarea este: scoate carasii ... Asta nu mi se pare evolutie; nici nu cred ca ii da satisfactii ...
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

payti wrote:Ok, evolutia ester buna. Toti vrem sa evoluam. Dar acest forum este despre acvarii in primul rand, apoi despre aquascaping. Se poate face aquascaping si cu o piatra intr-un bazin cu 2 carasi. E normal sa nu vad pesti suferinzi in bazinele filmate: acestia se scot si se trateaza sau se duc la canalizare.
Legat de acest topic, Rundas are probleme cu algele de pe plante, iar recomandarea este: scoate carasii ... Asta nu mi se pare evolutie; nici nu cred ca ii da satisfactii ...


Payti, vezi ca eu i-am sugerat colegului doua solutii, e adevarat, fiecare putin mai radicala. Alti colegi i-au sugerat solutii imediate. Depinde de Rundas ce va alege.
Acesta este menirea forumului : fiecare comenteaza dupa puteriel si stiita lui, colegii mai experiemntati decit noi dau solutii directe si imediate, fiecare alege ceea ce
i se potriveste sau ii place ori ii convine.

Legat de acvarii, da, poti face un aquascaping si numai cu citeva pietre, dar pentru asta trebuie sa ai mina si ochiul lui Amano; cu cit aquascaping-ul este mai simplu,
cu atit mai greu de realizat. Si conteaza foarte mult sursa de inspiratie la care se adauga memoria viziala si imaginatia. In aquascaping se vorbeste despre reguli de aur,
despre proportii si perspective, despre culoare sau dimpotriva, absenta culorii, etc. Aqascaping-ul este o arta complexa, gazduita prin forta imprejurarilor de un acvariu,
daca se poate spune si asa.

Daca intri la "Acvarii plantate" (ca sa nu spun din prima "Creme de la Creme"), vei descoperi citeva realizari de exceptie ale unor colegi, in domeniul aquascaping-ului.
Poate nu am urmarit eu cu atentie si imi cer scuze daca mi-a scapat, dar nu am vazut nici un aquascape cu carasi (care carasi, de altfel, imi sunt foarte dragi si probabil
ca in viitor imi voi face un acvariu dedicat lor spre multumirea mea dar mai ales a sotiei mele care practic ii adora).

Cu permisiunea colegului Rundas ...

This message was edited 2 times. Last update was at 03/11/2017 10:16:51


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Aloo, prieteni. Ca sa ajungi la aquascaping trebuie timp ca sa inveti cum se dezvolta diversele plante si animale, care sint compatibile... Sa reusesti in primul rind sa stii cum sa obtii un echilibru intre unele cerinte care citeodata par se bat cap in cap. Sa ai si destui bani pe linga timp. Dupa care poti daca ai chef sa ajungi si la aquascaping.

Rundas are carasi cu Anubias. O combinatie care a ales-o bine (parerea mea). Are acvariul cam mic (80-100litri - carasii o sa creasca, ar trebui sa renunte la unul), parca e prea multa lumina pt. Anubias, filtrare cam slaba pt. carasi, fara fertilizare (dar Anubias se dezvolta incet si asa), ar trebui sa bage si CO2 (macar dintr-o bomba). Daca trece la plantate si aquascaping o sa vada mai tirziu - mai ales ca sint muuulte exemple si aici - cu felicitari din partea mea celor care au reusit sa ajunga la niveluri de concurs. Va urmaresc topicurile respective in limita timpului chiar daca nu am postat nimic pe ele.

Momentan are o problema cu BBA si am aprecia (si el si eu) sfaturile care sa ne scape de BBA.

Cum am reusit sa ne vedem cu BBA e simplu. Sporii algelor sint peste tot in jurul nostru si asteapta doar o oportunitate sa se dezvolte.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
bobiciupe
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/06/2010 23:37:52
Messages: 826
Location: Gherla-Cluj
IP:
Offline

Liv wrote:
Momentan are o problema cu BBA si am aprecia (si el si eu) sfaturile care sa ne scape de BBA.

Cum am reusit sa ne vedem cu BBA e simplu. Sporii algelor sint peste tot in jurul nostru si asteapta doar o oportunitate sa se dezvolte.


Mareste cantitatea de co2 introdusa in apa si verifica sa ai curent destul de puternic care sa imprastiie co2 in tot acvariul

Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii
[Email] [Yahoo!]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Liv wrote:Aloo, prieteni. Ca sa ajungi la aquascaping trebuie timp ca sa inveti cum se dezvolta diversele plante si animale, care sint compatibile... Sa reusesti in primul rind sa stii cum sa obtii un echilibru intre unele cerinte care citeodata par se bat cap in cap. Sa ai si destui bani pe linga timp. Dupa care poti daca ai chef sa ajungi si la aquascaping.

Rundas are carasi cu Anubias. O combinatie care a ales-o bine (parerea mea). Are acvariul cam mic (80-100litri - carasii o sa creasca, ar trebui sa renunte la unul), parca e prea multa lumina pt. Anubias, filtrare cam slaba pt. carasi, fara fertilizare (dar Anubias se dezvolta incet si asa), ar trebui sa bage si CO2 (macar dintr-o bomba). Daca trece la plantate si aquascaping o sa vada mai tirziu - mai ales ca sint muuulte exemple si aici - cu felicitari din partea mea celor care au reusit sa ajunga la niveluri de concurs. Va urmaresc topicurile respective in limita timpului chiar daca nu am postat nimic pe ele.

Momentan are o problema cu BBA si am aprecia (si el si eu) sfaturile care sa ne scape de BBA.

Cum am reusit sa ne vedem cu BBA e simplu. Sporii algelor sint peste tot in jurul nostru si asteapta doar o oportunitate sa se dezvolte.


Liv, in virtutea unui "bun" obicei de a polua topic-urile colegilor replica mea era pentru Payti, nu pentru Rundas sau/si pe subiectul lui. Am citit cuvintul "aquascaping" si s-a deschis o supapa .
Daca vreau sa discut acest subiect, il discut direct cu tine, cu Gabi, cu Alex, cu Bogdan s.a. Asadar, sa fim clari : nu vreau sa il conving pe colegul Rundas sa faca un aquascape cu carasi !
Legat de BBA, eu mi-am exprimat convingerea : pe termen scurt SAE, pe termen lung au comentat foarte bine alti colegi. Intr-o situatie extrema si daca toate celelalte metode dau gres, reset!

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

@bobiciupe
Multumesc - o sa incerc cind o sa imi pot permite. Din diverse motive ramin la drojdie. Am montat o pompa de valuri in urma cu cca. o luna si circulatia apei s-a imbunatatit enorm. Dupa mai multe incercari chiar reuseste sa impinga si mizeria in filtru. Suplimentar dupa prima punere in functiune a disparut orice urma de biofilm de la suprafata apei.

Mi-am revazut jurnalul (ala scris de mina in fata acvariului) corelat cu pozele care le faceam sa verific cresterea BBA. Stagnarea extinderii BBA a intervenit cam la 2-3 luni dupa ce am inceput sa introduc CO2 (am pastrat 2 zone cu BBA pentru comparatie). Anubiasii tratati cu spirt nu mai au urme de BBA (dupa un an - desi mai am BBA pe teava de intrare de la filtru). Oricum ce am acum e pregatit pt. un reset - cind o sa am destul "timp".

@Silviu - nu iti fa probleme. Mi-a trecut destul de demult dorinta de a intra in polemici chiar daca cunosc destul de bine subiectul.

Ai aici:
https://www.youtube.com/watch?v=TzzJU810AIk

si aici:
https://www.youtube.com/watch?v=Or55cKUj8mk

2 filme din America de Sud. Nu am reusit sa gasesc vreo urma de aquascaping in ele - cu o multime de pesti binecunoscuti pentru noi (de la gupy si altumi la arapaima) . Si sint pline da alge de care ti-ar putea trece prin cap. Nici nu stiam ca exista 20 de specii de "pisici de mare" de apa dulce. Si in primul (pe la sfirsit) apare o iarba care pare mica. Ce-ai zice de un Lilaeopsis Brasiliensis
rosu?

@Rundas - aszice sa iei in considerare introducerea de CO2.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

Si eu ma lupt acum cu ceva BBA.
E ciudat ca a aparut dupa ce am facut reset la acvariu acu vreo 2 luni. In vechiul setup nu am avut deloc.
In noul setup am cam aceleasi plante si aceiasi pesti pe care ii aveam si inainte. Am adaugat in plus substratul nutritiv (asta cred ca o fi cauza). In ambele am folosit CO2 de la bomba.
Acum imi apar algele pe cateva frunze de anubias si ceva mai mult pe Elodeea. Am vrut sa adaug si EasyCarbo, dar de fiecare data cand am adaugat am gasit cate un crevete mort. Asa ca am renuntat.
Deocamdata, la schimburile de apa, tai partile atacate de Elodeea si le arunc.

[Nano cu albinute] [Old tree]
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Eu am BBA in cantitate f mica. Cum o tin sub control :

- Carbon lichid ( eu folosesc Carbo Booster Max de la Dennerle )
- indepartare mecanica de pe echipamente si prin tundere de pe plante
- apa oxigenata injectata direct pe zona afectata ( efect garantat ) in 24 de ore e rosie si apoi pa pa
- CO2 si pH stabil.

Daca faci asa nu o sa mai ai BBA sau o sa fie in cantitati cu totul si cu totul neglijabile.
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

bobiciupe wrote:
Liv wrote:
Momentan are o problema cu BBA si am aprecia (si el si eu) sfaturile care sa ne scape de BBA.

Cum am reusit sa ne vedem cu BBA e simplu. Sporii algelor sint peste tot in jurul nostru si asteapta doar o oportunitate sa se dezvolte.


Mareste cantitatea de co2 introdusa in apa si verifica sa ai curent destul de puternic care sa imprastiie co2 in tot acvariul


Multumesc inca o data.

Am facut invers deoarece nu am posibilitatea de a mari CO2 si in plus reactorul de CO2 (intern) nu mai funtioneaza (dupa cca. 1,5 ani de lucru). Pina reusesc sa "gasesc" o butelie + ce mai trebuie, o sa dureze.

Am scos CO2-ul de tot in urma cu aprox. 3 saptamini. Rezultat - BBA-ul a aparut pe frunzele de Valisneria pe partea din frunza de la suprafata apei in curentul de la filtru. La cca. 5cm sub apa nu le pot observa nici cu o lupa puternica. O sa incep sa introduc iar CO2.

Era sa uit - a fost unica schimbare in ultima luna.

This message was edited 1 time. Last update was at 27/11/2017 12:36:18


Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Rundas
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 25/02/2017 17:58:04
Messages: 480
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salutare. Nu mai deschid alt topic...
Ieri am schimbat apa si am facut curat, ca de obicei.
Azi am observat ca mancarea a prins un puf... nu stiu cum sa-i zic. Sper sa se poata vedea in poze. Nu am schimbat nimic, pestoii par a fi bine (mai am 3, un ancistrus si 2 sanitari, carasii i-am crescut si deh... am nepoti... )
Suprapopulat nici vorba, nu am schimbat nimic la acvariu. Doar ca am schimbat apa la ceva mai mult ca de obicei. O schimbam saptamanal. Acum, sa fi trecut vreo 3.

Aveti idee ce poate sa fie????

image

image

image

image

image



This message was edited 1 time. Last update was at 07/11/2021 15:28:37

Fadds
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/10/2019 08:21:04
Messages: 698
Location: Brasov
IP:
Offline

De ce lasi mancarea sa putrezeasca pe substrat?

Felul in care arata Corydoras si Ancistrus ma face sa cred ca nu ai mai curatat de ani de zile substratul, ei sunt cei mai expusi la mizeria aia.

Cand schimbi apa aspira temeinic substratul in profunzime, ia-ti un aspirator de substrat daca nu ai.

Hraneste pestii o data pe zi cat pot manca in maximum 30 de secunde fara sa ramana mancare neconsumata. Daca ramane mancare neconsumata o aspiri direct, nu o lasi acolo sa vezi ce mai creste pe ea.

This message was edited 1 time. Last update was at 07/11/2021 20:37:56

ugarit5
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2020 17:30:39
Messages: 1189
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pare mancare putrezita pe substrat
[WWW]
Vlad Dan
Junior member

Joined: 11/09/2020 18:20:07
Messages: 39
IP:
Offline

Si eu am avut probleme cu algele, am facut de 2 ori tratament cu Protalon si am scapat de ele.
 
Forum Index » Alge
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com