[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Circle of Life  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
sclau89
Member
[Avatar]

Joined: 23/01/2013 01:46:40
Messages: 139
Location: Tg-Mures
IP:
Offline

La oricine altcineva as avea o retinere daca as auzi de casute, dar la Silviu, tinand cont de ce a aratat pana acum, nu pot sa zic decat ca urmaresc cu interes ce va iesi. In plus daca bugetul nu e o problema dupa cum a mentionat, se mai simplifica lucrurile. Iar daca prietenul tau intelege ca vor mai fi si probleme, la care cu siguranta sunt rezolvari daca nu renunta rapid, totul poate sa fie O.K.
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Deci eu mi-as da toata silinta sa fac ceva de genu :

[Thumb - 0008.jpg]

Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Multumesc, Sclau! Inca nu e batuta in cuie ca solutie, mai am doua variante da’ inca nu am vazut cu ochii mei acvariul. Ma hotarasc dupa ce fac niste machete, sa verific proportiile, perspectiva, ... Din masuratori ar rezulta ca merge dar stii cum e, pina nu pui mina...

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Gabi C wrote:Deci eu mi-as da toata silinta sa fac ceva de genu :



Ai nimerit fix a doua varianta in discutie. Nu stiu cum faci, da’ le nimeresti mereu
Vezi raspunsul dat lui Sclau. A treia varianta e o alta nebunie : un paludarium! Da’ nu am vrut sa incarc prea mult discutia la acest moment, vreau sa fiu sigur cu partea tehnica.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

Exact ce a pus Gabi C aveam si eu in minte :-))
E amuzant cum ne-am activat la fel cand am vazut 1000 de litri, cred ca asta inseamna ca ala e acvariul noatru de vis, nu? La mine sigur ala e :-))
Nu stiu de ce dar pe mine discusii nu m-au impresionat niciodata, in schimb sunt topit dupa altumi - aproape toti scalarii pe care i-am cumparat in ultimii 5 ani au fost gri cu dungi negre :-)

This message was edited 2 times. Last update was at 18/02/2018 09:40:06




ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2853
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Altumii au clasa, o eleganta a lor si eu spun neegalata de discusi, inca nu au fost "vopsiti"(manelizati) de amatorii de culori tari plus forma care e mai cizelata ca la scalar, Gabi votez si eu pentru asa ceva

This message was edited 1 time. Last update was at 18/02/2018 10:18:29

[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Ma onoreaza comentariile voastre, va multumesc!
Acuma, daca ati inceput sa votati am vaga senzatie ca se duc de vale casutele mele
Fara tagada, voi tine cont de opiniile voastre. Asadar, cu casute, cu radacini sau cu cadere de apa.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Lemon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2014 21:58:13
Messages: 1143
Location: Constanta
IP:
Offline

+1 varianta cu radacini, daca tot e poll...

This message was edited 1 time. Last update was at 18/02/2018 13:25:24


Cryptic Cherries - West-Africa river
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Antecume wrote:Ca doar n-o sa pui in el 500 neoni si 1000 de creveti.


Am avut 50 de neoni in ~450 litri. Cardul era spectaculos. Un card de 500 de neoni ar fi extraordinar. Daca adaugi si un card de 50 stergatoare parbriz (Red-nose Tetra)..

Silviu, succes iti doresc. M-a dezamagit treaba cu casutele si omuletii, dar gusturile nu se discuta.
Sper totusi sa faci ceva in stilul Amano/nature

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Artur
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/08/2012 17:08:40
Messages: 666
Location: Suceava
IP:
Offline

Votez si eu la ce a pus Gabi

The Lost World - 2017
rodoselada
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/01/2013 18:59:46
Messages: 1316
Location: Crawley, Anglia
IP:
Offline

+1 exact asta am spus si eu.
Artur
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/08/2012 17:08:40
Messages: 666
Location: Suceava
IP:
Offline

Inca pot sa mai ofer si eu ceva surse de inspiratie )

image image

image image


E drept ca astea nu sunt ok pt Altum, dar sunt foarte frumoase

This message was edited 1 time. Last update was at 18/02/2018 14:37:50


The Lost World - 2017
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:
Antecume wrote:Ca doar n-o sa pui in el 500 neoni si 1000 de creveti.


Am avut 50 de neoni in ~450 litri. Cardul era spectaculos. Un card de 500 de neoni ar fi extraordinar. Daca adaugi si un card de 50 stergatoare parbriz (Red-nose Tetra)..

Silviu, succes iti doresc. M-a dezamagit treaba cu casutele si omuletii, dar gusturile nu se discuta.
Sper totusi sa faci ceva in stilul Amano/nature


Stapine, multumesc pentru sfat. Si eu ma gindeam la un cird de neoni, acuma ma "lupt" si cu Altumii.
Omuleti nu avem, numai casute . Dar luam in considerare toate variantele.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Lemon wrote:+1 varianta cu radacini, daca tot e poll...


well noted!

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

rodoselada wrote:+1 exact asta am spus si eu.


Si tu, Rodo, ...?

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Artur wrote:Votez si eu la ce a pus Gabi


Asadar, lucrati in gasca ...
Multumesc, Artur! Merge contorul ...

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
dandumitru
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/01/2012 00:57:30
Messages: 542
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

um02122 wrote:
Silviu Man wrote:Nu l-am vazut functional, acestea sunt poze mai vechi. Acum, ca prietenul meu s-a hotarit la un acvariu plantat ... asta e! Sa vad cum pot sa-l ajut. Multumesc pentru raspunsuri tuturor.
Daca mai sunt sfaturi tehnice si nu numai, va rog, le astept cu placere. In rest ... e de munca acolo.


Cred ca la plantat trebuie sa renunti la sump. Caderea de apa iti risipeste CO2 dozat.
Deci dai sump-ul cu totul si cumperi vreo doua canistre mari de la Eheim Pro.



Nu neaparat !
Probabil va creste consumul, putin, dar va compensa prin a regla foarte bine echilibrul dintre concentratia de dioxid de carbon si oxigen.
Din punctul meu de vedere nu trebuie scos nimic si nu mai trebuie adaugat nimic. Poate fi un bazin frumos cu o cheltuiala mica in raport cu dimensiunile bazinului, cu plante usoare, valisnerii,criptocorine, lotusi, echinodorusi pusi pe pat de sustrat nutritiv, anubiasi, bolbitis, microsorum, mosuri, lumina poate fi maxim 8-10 lampi de neon 39 w sau 54 w(nu stiu lungimea bazinului sa pot spune exact ce putere de lampa s-ar putea folosi), chiar si Osram. Aditia de CO 2 poate fi tinuta de un difuzor cu pastila ceramica mare (10 cm)https://www.youtube.com/watch?v=j-VVW0T_cyY apare aici undeva la minutul 8,44 . Sau cu o investitie mare in decoruri speciale, lampi mai performante, sustraturi nutritive, reactoare active de CO 2 conectate la pompe externe puternice, fertilizanti .
El ce lumina a avut la bazinul mare ?

Urmariti clipul lui Oliver Knott de mai sus, este un biotop interesant, un sistem de bazin care va depasi o bariera din gandirea multora.
Frumusetea unui bazin poate fi caracterizata de simplitate si minimalism daca este incadrata in rapoarte si proportii corecte.

This message was edited 2 times. Last update was at 18/02/2018 15:54:44


sa nu fie cum ne place,safie cum vrea natura si ne va fi mai bine !!
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/25942.page
[Yahoo!]
dandumitru
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/01/2012 00:57:30
Messages: 542
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

Silviu Man wrote:OK, urmeaza partea de concluzii si ipoteze de lucru.

1. Aditia gazelor : fiind un bazin mare si cu o masa semnificativa de apa care nu numai ca trebuie alimentata bine cu CO2 dar si cu oxigen, si trebuie sa fie si bine omogenizata, dupa ce am discutat cu niste prieteni, vreau sa fac doua sisteme. Aditia de CO2 in exteriorul acvariului, dupa principiile enuntate mai sus, tip "Bitanu". Noutatea este aceea ca vreau sa fac acelasi lucru si cu aditia de oxigen! Asadar, vreau sa pun la punct o injectie simultana de CO2 si oxigen, dupa fix aceleasi principii, utilizind butelie de CO2 si butelie de O2. Din cit am inteles, se pot obtine amindoua iar sistemul de injectie nu difera semnificativ. Mai mult, am sunat un prieten care se pricepe la chestii din astea si mi-a spus ca se pot procura distribuitoare de gaz (sper ca am retinut bine termenul) care sa permita un reglaj fin pentru aditia CO2 dar si a O2 dar si distribuirea lor in mai multe puncte. Va fi si acest sistem pentru ambele, dar revin asupra acestui aspect mai jos, la partea artistica. Practic, vor fi doua sisteme de tip Bitanu, unul pentru CO2 si unul pentru O2. Ce urmaresc sa obtin astfel? Nu vreau sa existe valurirea de suprafata, apa va fi mobilizata in masa ei, distribuita in cele doua jumatati ale acvariului prin lilipipe scufundate si orientate dupa principiul Vortex, prezentata de Rodo. Principiul pleaca de la faptul ca gazele difuzate in apa ramin separate, cel putin in cazul CO2 si O2. Ca urmare, administrarea unor cantitati diferentiate care sa satisfaca cerintele plantelor pentru CO2 dar si necesarul de O2 al vietuitoarelor, poate fi determinat si realizat. Daca la CO2 sunt o multime de discutii legat de numarul de bule pe secunda, nu am gasit nici o referire la ... cite bule de O2 pe secunda. Aici e saracie mare in informatii.2. Filtrarea : ne-am hotarit la doua filtre Eheim professionel 2 1200XLT umplute cu Eheim Substrat Pro si doua filtre interne Eheim pe IN. Nu vom avea o incarcatura organica foarte mare, asa ca vor face fata (asta inseamna 24 de litri de material filtrant de calitate). Orintarea flow-ului va fi facut dupa principiul prezentat de Rodo!




Tu nu ai nevoie de O2 presurizat, este o cheltuiala inutila, lucrul cu butelii presurizate de O2 reprezinta un grad mai mare de pricol privind riscul de explozie si foc la contactul cu diversi compusi. Aerarea apei cu o pompa puternica este suficienta.

Ma repet, nu ai nevoie de filtre externe, foloseste sumpurile.

This message was edited 1 time. Last update was at 18/02/2018 16:20:52


sa nu fie cum ne place,safie cum vrea natura si ne va fi mai bine !!
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/25942.page
[Yahoo!]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

dandumitru wrote:Ma repet, nu ai nevoie de filtre externe, foloseste sumpurile.


+1

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
dandumitru
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/01/2012 00:57:30
Messages: 542
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline


https://www.youtube.com/watch?v=j-VVW0T_cyY&t=18s
https://www.youtube.com/watch?v=ze6rz_Z4NT4&t=14s

sa nu fie cum ne place,safie cum vrea natura si ne va fi mai bine !!
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/25942.page
[Yahoo!]
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com