[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Jebo 220L - prima incercare de saramura  XML
Forum Index » Bazine mici si medii
Author Message
zvarr
Membru de baza

Joined: 10/08/2012 10:39:47
Messages: 347
Location: Bucuresti Berceni
IP:
Offline

Incearca ceva pe "sonoma" dar daca nu iti iese stai linistit, e ok si alta culoare. Actualul stand e negru deci mai gresit de atat nu aveam de unde.
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Sodoma, am inteles.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
zvarr
Membru de baza

Joined: 10/08/2012 10:39:47
Messages: 347
Location: Bucuresti Berceni
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:Sodoma, am inteles.


Sa fie primit, Doamne ajuta! Intre timp am realizat cate nevoi mai are proiectul asta )
MSI
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2017 20:20:12
Messages: 767
Location: Bucuresti
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:Fii atent ce idee misto mi-a venit, asa din senin: fa-ti sump!


Subscriu.

La 120x50x50, il faci din lemn îmbracat cu pal, pui cei 4 stalpi si cadrul de sus din lemn de 10x4 si nu ai treaba. Iese fara despartire pe mijloc.

Edit: +1 pt sump. Nu pune canistra.

This message was edited 1 time. Last update was at 19/06/2018 19:16:39


MSI Reef
zamolxes
Membru de baza

Joined: 20/12/2008 15:36:56
Messages: 465
Location: bv
IP:
Offline

Acu m-am prins si eu ca ai deja stand. De ce nu poti sa bagi un sump in el?
In cel mai rau caz il pui pe placa de jos si bagi o scandura de pal la mijlocul ei pe podea sa il tina. E invizibila. Sau un vraft de carti.

Exista "overflowbox", fara gauri, chiar in sistem diy, ca jebourile cam crapa cand dai gauri in ele. arata cam nasol, dar fuckit, beneficiile bat lookul. si iese al naibii de ieftin.

https://www.youtube.com/watch?v=UZytENJZtJw

https://www.youtube.com/watch?v=-4v8kyuP25A

unul in style, dar ceva mai greu de produs diy : https://sites.google.com/site/thefishtankjoint/diyoverflow

This message was edited 5 times. Last update was at 19/06/2018 20:56:01

zvarr
Membru de baza

Joined: 10/08/2012 10:39:47
Messages: 347
Location: Bucuresti Berceni
IP:
Offline

Cu riscul de a parea Gica Contra, pentru moment ramane fara sump pana in 2019.
Standul existent deja e impartit pe 2 usi cu un perete de pal intre ele, ar fi mai multa munca sa refac standul decat sa imi fac altul nou( a se citi sa imi faca altul pe bani ca eu am 2 maini stangi). Merg pe varianta actuala pt ca pare totusi sa duca o vreme asa. Voi lua skimmerul de la tunze, varianta 9004 si aia e!
zvarr
Membru de baza

Joined: 10/08/2012 10:39:47
Messages: 347
Location: Bucuresti Berceni
IP:
Offline

Se face mare postare de multumire pentru colegu' Adivb care cu har de la Bunutu si cu multa bunavointa s-a milostivit de mine si mi-a dat o lampa de pus peste viitorul "refugiu" improvizat!
Sa-i creasca coralii si sa-i fie apa limpede, se stie!

Cu alte cuvinte multumesc Adi pentru sfaturi, sare, lampa si ma tem ca lista asta va continua perioada urmatoare. Si daca pentru astea o mai poti drege in RON/EUR cu timpul e mai greu. Mersi mult

Hai ca s-o face bine si acvariul asta pana la urma!
zvarr
Membru de baza

Joined: 10/08/2012 10:39:47
Messages: 347
Location: Bucuresti Berceni
IP:
Offline

Ce tampenii am mai facut, defapt ce a mai facut acvariul din titlu, ca eu am facut mult mai multe tampenii:

1. S-a ales cu un skimmer proteic intern care e pe drum
2. S-a ales cu un filtru HOB in care voi pune chaeto la recomandarea colegului Adivb care a venit cu toate argumentele necesare unui om cu o sinapsa functionala pentru asta
3. S-a umplut sticla cu apa ( aproape, ca la cat timp stau pe acasa abia storc putina apa de osmoza din instalatie si ma culc
4. Mi-a aparut pe o piatra un "vierme penat" care n-arata rau, mai ales ca a crescut din "piatra seaca" acolo, sa fie primit, Doamne ajuta!

Ce urmeaza sa se intample:
1. Sa astept mult si bine sa se cicleze
2. Sa pun 2 sertare din filtrul extern cu spartura de corali sau siporax, nu m-am decis inca
3. Sa mai iau niste piatra ca sa ii pot da forma finala aranjamentului
4. Sa ma prostituez ca sa am bani de vietati.

Acestea fiind spuse, dati cu pietre!
zvarr
Membru de baza

Joined: 10/08/2012 10:39:47
Messages: 347
Location: Bucuresti Berceni
IP:
Offline

Jebo se va transforma in bazin de apa dulce se pare.

M-am "pricopsit", jur ca nu am vrut si nici n-am cerut cu un bazin de 375L AIO cu capac si tot ce trebuie pt care am sa fac loc si aia e. Sacrificii dom'le, sacrificii. Acum imi lipseste si mai multa apa de osmoza, dar macar am rezolvat problema cu sump-ul si cu camera pt chaeto.
Daca-i bal, bal sa fie! O sa fac niste poze de Doamne-ajuta cand il umplu ( 2019 daca o tin in ritmul asta) si sunt pietrele puse in final setup in topicul pe care il voi deschide pentru asta. Va multumesc mult pentru sfaturi si pareri, m-ati convins ca asta nu era un bazin de viitor asa ca iata schimbarea. Nu e perfectiunea dar e mai bine in mod cert.

Ape limpezi!
 
Forum Index » Bazine mici si medii
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com