[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
NO3 foarte mare  XML
Forum Index » Apa
Author Message
Ioan
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/03/2005 23:31:43
Messages: 542
Location: 25826 St.Peter-Ording
IP:
Offline

Buna dimineata, ai dreptate, se vede greu prin plasticul brun semi-opac, dar nu-i decat Siporax, nimic deosebit, nimic altceva.
Adica, pardon, deasupra am pus vata sintetica, sa nu cada mizerie intre inele.
Functioneaza cu aer, ca cel verde, din postul nr. 28

This message was edited 2 times. Last update was at 21/11/2019 02:00:33


Daca-ti spune cineva: "Nu se poate!", adu-ti aminte ca se refera la posibilitatile sale, nu la ale tale.
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ionut_Enk wrote:Ma depaseste ce ai acolo

Ceea ce a facut colegul nostru acolo este o combinatie intre o "canistra" (filtru extern) si un filtru "bolborositor" (air lift).
Practic, a luat corpul canistrei si l-a pus direct in acvariu... plin cu material de filtrare biologica.
Fluxul de apa care spala Siporaxul ala este asigurat de un "fir de aer"... este principiul dupa care functioneaza filtrele interne cu bureti (cele care erau atat de raspandite acu' patruj' de ani).

Avantaje:
- eficienta sporita, data de suprafata imensa de filtrare (mult material),
- se evita problemele legate de "s-a rupt garnitura si mi-a curs apa pe podea",
- se renunta la pompa electrica (consum mare de curent) si se foloseste o pompa de aer (consum redus de energie).
- spatiul de sub acvariu nu este ocupat cu canistra... util in cazul rastelelor, unde bazinele stau suprapuse si nu exista sistem central de filtrare.

Dezavantaje:
- de ordin estetic... varianta se preteaza in cazul bazinelor de crestere, unde avem nevoie de apa curata si nu ne intereseaza sa "pozam" bazinul.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Ioan
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/03/2005 23:31:43
Messages: 542
Location: 25826 St.Peter-Ording
IP:
Offline

Buna dimineata, multumesc, perfect descris.
Am planuit o varianta de tub dreptunghiular din ardezie colorata sau "Fifty shades of Grey" asezat orizontal, care poate fi folosit in acvarii ornamentate. La un capat are un grilaj de plastic sau otel inoxidabil care fixeaza un burete, in tub se afla material filtrant sinterizat, la celalalt capat se afla un ridicator cu aer.
Varianta mea actuala, pozitionata vertical nu filtreaza apa daca scade nivelul ei sub marginea superioara a filtrului, de ex, la schimburi care dureaza un timp mai indelungat, si sunt prea vizibile in aceasta pozitie, deranjeaza optic.
Piatra, pentru ca vreau sa elimin materialele plastice din apa. Tubul ridicator se poate face din sticla. (Incalzitoare defecte, tuburi de neon.)

This message was edited 5 times. Last update was at 21/11/2019 09:59:52


Daca-ti spune cineva: "Nu se poate!", adu-ti aminte ca se refera la posibilitatile sale, nu la ale tale.
Ionut_Enk
Junior member

Joined: 23/06/2018 19:49:38
Messages: 55
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salut inca o data,

O intrebare:

Mi s-a stricat PH Controller-ul si un amic care si-a vandut acvariu de curand, s-a oferit sa imi dea un WEIPRO PH 2010

Daca a fost folosit de el, mai trebuie sa il calibrez si eu? Sincer nici nu mai stiu cum se face

Mersi!
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Depinde de cum a fost pastrata sonda de pH (practic calibrezi sonda, nu aparatul). Cum nimeni nu prea respecta conditiile de stocare (e o solutie speciala in care se poate tine sonda pe termen lung) e preferabil sa o calibrezi din nou. Sau daca ai alt pHmetru o compari cu el - parca e si mai complicat asa.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Ionut_Enk
Junior member

Joined: 23/06/2018 19:49:38
Messages: 55
Location: Bucuresti
IP:
Offline

mersi!

o sa caut solutia de calibrat pe internet.
 
Forum Index » Apa
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com