[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Fost acvarist....incepator.  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2471
Location: pitesti
IP:
Offline

Melcii au nevoi ca si alte vietati. Cauta sa citesti despre ei, incearca sa le dai hrana speciala ptr ei. Un adaos de calciu carbonic probabil va ajuta. Foloseste cu încredere functia search de pe forum, stiu ca cineva chiar a remediat problema cochiliilor la pomacea.
[ICQ]
geaklone
Junior member
[Avatar]

Joined: 06/01/2020 17:21:34
Messages: 72
Location: Vaslui
IP:
Offline

La Pomaceea nu am avut probleme decat cu BBA-ul pe care am rezolvat-o cu spirt.
Neritinelor a inceput sa le sara "smaltul"....banuiam ca e lipsa de calciu, dar am zis ca poate sa mai aflu o parere.
Multumesc ptr metoda adaugarii calciului carbonic. O zi buna.

This message was edited 1 time. Last update was at 21/06/2020 11:42:58


Fost acvarist...incepator.
[Email]
geaklone
Junior member
[Avatar]

Joined: 06/01/2020 17:21:34
Messages: 72
Location: Vaslui
IP:
Offline

Salut.
Revin cu singura mea problema momentan.
Am mai multe fire de plante cu frunze rosii, carora nu le merg bine. Nu stiu cum se cheama, am poze cu ele mai sus. Problema e ca frunzele verzi de la baza se gauresc, cele de pe suprafata apei sunt ok, rosii..cat de cat.
Am fost sa expun problema mea la Animax...mi s-a sugerat pestii SAE ptr. algele de pe frunze..am luat, nici macar nu se duc pe ele.
PS... Acvariul contine: Substrat Dennerle 1-2 mm, Jbl 7 balls, saptamanal Master Line I (10ml), Master Line II (10ml), Easy Carbo (1 ml/zi).
Rog pe cineva daca citeste acest post, sa imi spuna daca nu cumva am nevoie totusi de un test dedicat acestei carente ?
Incerc sa atasez o poza cu o frunza...poate poate ...mentionez ca nu am CO2...doar Easy Carbo.
Multumesc.
[Thumb - 20200708_110102.jpg]

[Thumb - 20200708_110023.jpg]


Fost acvarist...incepator.
[Email]
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2471
Location: pitesti
IP:
Offline

Carente de mai multe, probabil. Nu am folosit acest fertilizant, nu ma pot pronunta. Dar, gaurile sunt carente de k, petele galbene fier. Lumina e iar un factor important. Tind la prima vedere sa cred ca la tine e vorba de lumina. Mai da o data detaliile bazinului si ce lumina ai la el. Plantele rosii au nevoie de lumina mai mult? si de calitate, de fertilizare dar si co2. Poti taia linistit varfurile si le replantezi. Nu mai lasa frunzele sa se descompuna in apa, e o sursa de amoniac.
[ICQ]
solomonking
Member
[Avatar]

Joined: 17/06/2010 15:46:15
Messages: 141
Location: bucharest, giurgiului street, city mall
IP:
Offline

Pai...

- e posibil sa inregistrezi inca varfuri de amoniac...p ecale de consecinta filtrare deficitara
- lumina poate fi una din cauze (cu toate ca am citit posturile anterioare si ai cat de cat)
- daca respecti dozajul prescris de producator...fertilizantul nu are cum sa fie problema!!
- exista acvaristi care au plante rosii fara pic de co2 (in acvarii low tech)...deci CO2 nu e neaparat un "must"...
[Yahoo!]
geaklone
Junior member
[Avatar]

Joined: 06/01/2020 17:21:34
Messages: 72
Location: Vaslui
IP:
Offline

Salut din nou.
Am revenit dupa ceva timp, cu o problema legata de excesul de melci, sunt melci de substrat, ies afara doar dupa hranire.
La inceput imi placeau si astia, ca erau putini, dar totusi parca e acvariul neingriji, arata rau estetic (parca ?).
Tinand cont ca am si doi melci pomaceea si doi neritina, pot baga melci asasini ?
[Thumb - 20210321_131603.jpg]

[Thumb - 20210321_131626.jpg]


Fost acvarist...incepator.
[Email]
Eddy21
Member

Joined: 13/04/2020 20:22:58
Messages: 120
Location: Bucuresti
IP:
Offline

geaklone wrote: Salut din nou.
Am revenit dupa ceva timp, cu o problema legata de excesul de melci, sunt melci de substrat, ies afara doar dupa hranire.
La inceput imi placeau si astia, ca erau putini, dar totusi parca e acvariul neingriji, arata rau estetic (parca ?).
Tinand cont ca am si doi melci pomaceea si doi neritina, pot baga melci asasini ?

Da, poti baga asasini, si eu am in bazin asasini si pomaceea maturi, la fel si neritine.
Legat de gaurile din plante, cu aceeasi problema ma confrunt si eu, am citit si se pare ca sunt carente de potasiu, eu de ieri am inceput sa bag si potasiu, totodata am inceput sa bag si alta linie de fertilizant (Dennerle), pana acum am folosit easylife care nu mi-a dat impresia ca ar face ceva.
Eddy21
Member

Joined: 13/04/2020 20:22:58
Messages: 120
Location: Bucuresti
IP:
Offline

ugarit5 wrote:Ugarit este sclavu meu ba rahatilor


Este o problema aici, sau nu prea inteleg limbajul folosit... Poate ne dai niste explicatii pentru posturile pe care le scrii in felul asta
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Eddy21 wrote:
ugarit5 wrote:Ugarit este sclavu meu ba rahatilor


Este o problema aici, sau nu prea inteleg limbajul folosit... Poate ne dai niste explicatii pentru posturile pe care le scrii in felul asta


Userul a fost blocat


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
geaklone
Junior member
[Avatar]

Joined: 06/01/2020 17:21:34
Messages: 72
Location: Vaslui
IP:
Offline

Multumesc.
Acuma am vazut ca s-a rezolvat problema cu replicile lui ugarit 5.

Eddy21 wrote:
geaklone wrote: Salut din nou.
Am revenit dupa ceva timp, cu o problema legata de excesul de melci, sunt melci de substrat, ies afara doar dupa hranire.
La inceput imi placeau si astia, ca erau putini, dar totusi parca e acvariul neingriji, arata rau estetic (parca ?).
Tinand cont ca am si doi melci pomaceea si doi neritina, pot baga melci asasini ?

Da, poti baga asasini, si eu am in bazin asasini si pomaceea maturi, la fel si neritine.
Legat de gaurile din plante, cu aceeasi problema ma confrunt si eu, am citit si se pare ca sunt carente de potasiu, eu de ieri am inceput sa bag si potasiu, totodata am inceput sa bag si alta linie de fertilizant (Dennerle), pana acum am folosit easylife care nu mi-a dat impresia ca ar face ceva.


Multumesc Eddy21, cu gaurile din plante am rezolvat-o cu un iluminat mai mare si cu fertilizanti micro + macro + easy carbo.
Melcii aia deja sunt deranjanti ochiometric, poate pentru substrat o fi benefic.

Fost acvarist...incepator.
[Email]
geaklone
Junior member
[Avatar]

Joined: 06/01/2020 17:21:34
Messages: 72
Location: Vaslui
IP:
Offline

Salutare din nou.
Am nevoie de ajutorul vostru, legat de iluminatul acvariului.
In capacul original, pe langa iluminatul cu care a venit acvariul am mai adaugat eu 2 lampi RGB...
panarame ieftine de pe internet, dar care si-au facut treaba fix...7 zile.
Fiecare cu consum de 50 w si alimentate la 220 V. ( )
Acum m-au lasat si as vrea sa le schimb cu ceva mai bun. Se vede din poze, una abia mai sta pe rosu si cealalta pe albastru.
De aceea apelez la voi, sa-mi recomandati o lampa :
--1) preferabil sa poata intra in capac (acvariul are 60 X 35 X 30 cm ).
Lampa sa fie RGB, pentru un acvariu plantat.
--2) varianta a doua ar fi sa renunt la capac si sa-mi recomandati si aici un tip de lampa.




[Thumb - 20210408_162805.jpg]

[Thumb - 20210408_153025.jpg]

This message was edited 2 times. Last update was at 08/04/2021 15:47:35


Fost acvarist...incepator.
[Email]
geaklone
Junior member
[Avatar]

Joined: 06/01/2020 17:21:34
Messages: 72
Location: Vaslui
IP:
Offline

Si inca..
[Thumb - 20210408_153158.jpg]

[Thumb - 20210408_153144.jpg]

[Thumb - 20210408_153153.jpg]


Fost acvarist...incepator.
[Email]
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Capacul original avea numai un neon?
ce marime are acvariul?


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
geaklone
Junior member
[Avatar]

Joined: 06/01/2020 17:21:34
Messages: 72
Location: Vaslui
IP:
Offline

Capacul original a venit doar cu o bagheta led alb rece, pe mijloc.
Lampile astea de se vad in poze, le-am bricolat eu, doar ca nu au tinut mult.

Acvariul are dimensiunea 60 X 35 X 30 cm.

This message was edited 1 time. Last update was at 09/04/2021 19:25:19


Fost acvarist...incepator.
[Email]
geaklone
Junior member
[Avatar]

Joined: 06/01/2020 17:21:34
Messages: 72
Location: Vaslui
IP:
Offline

Salut. Am cautat eu un pic pe forum si am gasit doua modele de lampi care mi s-ar potrivi ca si buget. Si astea ar fi:
-Diversa Led Expert 13 w
-SunSun SL 600

Care credeti ca ar da randament mai mare ?
Multumesc.

Fost acvarist...incepator.
[Email]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com