[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
De la 30 la 60 litri  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

Bayek wrote:La mine a inceput sa faca zgomot filtrul, pe care il laudam cat de silentios e. L-am desfacut, am curatat rotorul, nimic. Pare ca nu e centrat bine si atinge de ceva. Sau axul ala din plastic din centru nu sta bine in una din bucsele ee cauciuc. Am citit aici pe forum un post cu problema asta, dar nu are rezolvari.

A mai patit cineva asta? E in garantie, dar ce ma fac cu materialul filtrant din el, pana il duc inapoi, pana ma tiganesc cu aia de la Hornbach, nu se duc bacteriile? Sau isi revine el cu timpul si sa mai am rabdare? Eheim Classic 250.


Verifica prima data sa nu atinga furtunele de ceva si de acolo se produce zgomot in filtru daca nu Il mai desfaci o data si verifici daca axul este pozitionat bine prima data in garnituta din partea de jos si dupa pui capaucul cu atentie si in cel de sus , verifici si daca ai urme de la rotor pe camera unde se invarte . Daca tot asa face la garantie cu el, dar nu inainte de a lua ceva second-hand si muti acolo toate materialel filtrante si lasi sa mearga pana vine cel din garantie. Asa ai mereu si un filtru de rezerva pe viitor

This message was edited 1 time. Last update was at 01/11/2021 22:51:48

[Email]
Bayek
Senior member

Joined: 08/04/2021 16:29:51
Messages: 761
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am verificat, l-am desfacut de 4 ori in weekend. Banuiesc ca axul rotorului nu mai sta fixat in bucsa de cauciuc de sub rotor. Si mi-e ca daca rotorul nu e centrat, in afara de zgomot ii mai scade si debitul apei. Nu are nici o luna filtrul, clar e ceva rebut care a scapat de controlul calitatii.
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

Bayek wrote:Am verificat, l-am desfacut de 4 ori in weekend. Banuiesc ca axul rotorului nu mai sta fixat in bucsa de cauciuc de sub rotor. Si mi-e ca daca rotorul nu e centrat, in afara de zgomot ii mai scade si debitul apei. Nu are nici o luna filtrul, clar e ceva rebut care a scapat de controlul calitatii.


Daca esti sigur,dai o fuga la hornbach si iei un rotor axa si cauicuriele sau ce magazine au nus asa scumpe . Decat sa astepti pana til repara ei. Parerea mea.

This message was edited 1 time. Last update was at 02/11/2021 09:03:22

[Email]
alinutz80
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/12/2017 16:46:23
Messages: 2257
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Samy wrote:
Bayek wrote:Am verificat, l-am desfacut de 4 ori in weekend. Banuiesc ca axul rotorului nu mai sta fixat in bucsa de cauciuc de sub rotor. Si mi-e ca daca rotorul nu e centrat, in afara de zgomot ii mai scade si debitul apei. Nu are nici o luna filtrul, clar e ceva rebut care a scapat de controlul calitatii.


Daca esti sigur,dai o fuga la hornbach si iei un rotor axa si cauicuriele sau ce magazine au nus asa scumpe . Decat sa astepti pana til repara ei. Parerea mea.


Uite aici: https://www.nevertebrate.ro/ax-ceramic-eheim-classic-150-2211-250-2213-2313-2048-9461

https://www.petbazar.ro/Accesorii-Acvaristica/Eheim-Ax-ceramic-2211-2213-2313-2048-7433710/o/11264/89/

Vezi unde gasesti mai repede...si schimba axul ceramic si garniturile prima data, apoi daca e cazul schimbi si rotorul.

Acvariu 450L scalari manacapuru+rio nanay, keyhole chiclids, electric blue acara: https://www.youtube.com/watch?v=-MA1TMbu9ks

Acvariu 100L: https://www.youtube.com/shorts/A5UxprvhBMY

Acvariu 54L, Creveti crystal red: https://www.youtube.com/watch?v=TymTMhB75ms
Acvariu 54L, Creveti Blue dream: https://www.youtube.com/watch?v=G2XfmX2GJVo
Acvariu 54L, Land of trees: https://www.youtube.com/watch?v=6dfXKjSEi74

https://www.flickr.com/photos/190306661@N08/albums
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2081
Location: Cernavoda
IP:
Offline

Bayek wrote:La mine a inceput sa faca zgomot filtrul, pe care il laudam cat de silentios e. L-am desfacut, am curatat rotorul, nimic. Pare ca nu e centrat bine si atinge de ceva. Sau axul ala din plastic din centru nu sta bine in una din bucsele ee cauciuc. Am citit aici pe forum un post cu problema asta, dar nu are rezolvari.

A mai patit cineva asta? E in garantie, dar ce ma fac cu materialul filtrant din el, pana il duc inapoi, pana ma tiganesc cu aia de la Hornbach, nu se duc bacteriile? Sau isi revine el cu timpul si sa mai am rabdare? Eheim Classic 250.


Mediile din filtru, le bagati in ceva saculet si le depozitati in bazin. (asa raman bacteriile in viata)

Trebuie doar miscata apa prin bazin pentru oxigenarea saculetului. (piarta/pietre de aer ori ceva cu motor)

Am avut si eu un ax ceramic rupt' freo' saptamana pana am sesizat. (zgomot si debit redus, a picat anamneza)

This message was edited 1 time. Last update was at 02/11/2021 22:17:22


Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
Bayek
Senior member

Joined: 08/04/2021 16:29:51
Messages: 761
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Mutlumesc pentru sfaturi. Am comandat deja un ax ceramic, sunt curios daca acolo e buba. O sa mai scurtez si furtunul de in, e cam lung si face o bucla. Ma gandesc ca daca intra apa un pic mai direct in filtru ajuta la debit, cu toate ca principiul vaselor comunicante ar zice ca nu. O sa curat si buretele cu granulatie mare din filtru, poate ajuta.
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2081
Location: Cernavoda
IP:
Offline

Principiul vaselor comunicante: zice bine. [(ca NU) (macar principiile fizicii mecanice, nu pot fi denaturate atat de usor, precum chimia)

Daca detineti, orice substituent ce poate misca apa prin bazin: extrageti axul ceramic si va asigurati ca este intreg ori nu. (daca este rupt, aveti nevoie de substituent )

Atasez si o foto' cu materiale bio in bazin:

image

Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
Bayek
Senior member

Joined: 08/04/2021 16:29:51
Messages: 761
Location: Bucuresti
IP:
Offline

S-a mai dus din barait, aproape ca nu se mai aude decat torsul usor al motorului. La ultimul schimb de apa am desfacut tot angrenajul de la rotor, piesa cu piesa, le-am curatat. Am curatat buretii din filtru, in apa scoasa din acvariu, normal. Am filtrat apa din canistra sa scap de depunerile acumulate in faza de ciclare si am scurtat furtunul de in, acum intra apa mai direct in filtru.

Rezultatul, un debit mai bun si scapat de baraitul rotorului. A venit si axul ceramic, il pastrez de rezerva deocamdata. Si mai dau o sansa filtrului.
Bayek
Senior member

Joined: 08/04/2021 16:29:51
Messages: 761
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am mai adaugat 2 neoni, sa fie 8 in total si 2 neritine. Am plantat Hygrophila polysperma, Eleocharis acicularis, Justicius schimperi si un rizom de anubias nana furata din acvariul mic si lipita pe o roca vulcanica. Iar m-am pacalit cu justicius, am uitat ca e mai mult planta emersa, asta e, mai incerc o data. A reusit cineva sa creasca submers? In rest e ok, a inceput si moss-ul sa inmugureasca, au crescut si melcii comunitari, am cativa ramshorn si 1 phisa marmorata, ii las in pace ca fac treaba.

https://plici.ro/image/JPi
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

Imi place mult acel substrat
Eulocharis este putin complicat sper sa iti prinda. .
Aranjatul in bazin lasi fi facut alcumva( o idee :rocile in dreapta asezate toate peste ele lemnul intors invers de cum este acum si aplecat spre partea dreapta plus spre fundul bazinului ,in spate poti ascunde out si alte chesti ce ai prim bazin . Eulocharis fata si restul la alegere dupa marime si crestere )nu prea atrage ochiului iar substratul pentru a nu fi plictisitor se face forme din ele undeva inalt undeva subtire . Dar si eu is la inceput daca tie iti place multa bafta.
Fara suparare e doar opinia mea

This message was edited 1 time. Last update was at 07/11/2021 19:34:23

[Email]
Bayek
Senior member

Joined: 08/04/2021 16:29:51
Messages: 761
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pai cum sa fie cu suparare, cand vine de la un maestru ca tine? Chiar ma bucur ca ai dat cu feedbacku’ Nu stiu daca mai am rabdare acum sa rearanjez, astept sa se stabilizeze plantele. Peste cateva luni o sa ma plictisesc si atunci poate le dau un scape montan.

This message was edited 1 time. Last update was at 07/11/2021 19:45:05

Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

Bayek wrote:Pai cum sa fie cu suparare, cand vine de la un maestru ca tine? Chiar ma bucur ca ai dat cu feedbacku’ Nu stiu daca mai am rabdare acum sa rearanjez, astept sa se stabilizeze plantele. Peste cateva luni o sa ma plictisesc si atunci poate le dau un scape montan.

Maestru
Mai facut sa rad mult
Pe mine aranjatul ma calmeaza acolo parca este cea mai mare placere.
Daca ai rabdare poti face orice intrun bazin fara sa deranjezi vietuitoarele prea mult.
[Email]
Bayek
Senior member

Joined: 08/04/2021 16:29:51
Messages: 761
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ca o paranteza, am vazut la Oliver Knott un acvariu plantat numai cu anubias nana si cryptocoryne diverse specii. Atat. Arata superb. Dar omul le vede altfel, are un al saselea simt.
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

Bayek wrote:Ca o paranteza, am vazut la Oliver Knott un acvariu plantat numai cu anubias nana si cryptocoryne diverse specii. Atat. Arata superb. Dar omul le vede altfel, are un al saselea simt.

Experienta plus imaginatia,si desigur iubeste ce face si nu cauta scuze ca noi ceilanti
[Email]
Bayek
Senior member

Joined: 08/04/2021 16:29:51
Messages: 761
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Azi am schimbat apa si am facut mentenanta la filtru, pentru ca incepuse sa sune din nou. Am spalat tot materialul filtrant din canistra si am curatat furtunul de in pe interior. Incredibil ce am scos de acolo, cred ca era colmatat o treime din el. Dupa ce am facut re-amorsarea, a disparut complet zgomotul si a crescut debitul, cred ca s-a dublat. Valurirea apei nici nu se compara cu ce era inainte. A trebuit sa mut hygrophila polysperma sub pipa de out, ca o vantura bine curentul de apa. Am zis sa ramana aici in special pentru incepatori ca mine, ca o concluzie cat de importanta e curatarea periodica a filtrului si a furtunelor.

https://plici.ro/image/JPp
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

Partea din fata cere neaparat un covor
Ma bucur ca ai rezolvat
[Email]
Bayek
Senior member

Joined: 08/04/2021 16:29:51
Messages: 761
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Mi-ar placea, dar n-am codoi. Si la lumina trebuie sa mai umblu. Apropo, cum ti se pare lumina? Lampa mai are loc de inca o banda led, ma bate gandul sa mai bag. Frica de alge e singurul impediment.
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

Unele plante stil covor nu au nevoia de co2 sau lumina puternica.
Lumina nu ma pot pronunta deoarce nu stiu ce ai acolo, wati lumeni etc.
Vezi cum merg plantele,daca se dezvolta lasa asa si cauta ceva easy sa pui in fata exemplu marsilea crenata sau hirsuta . Iar plante mai baga ceva pe spate . Bafta
[Email]
Bayek
Senior member

Joined: 08/04/2021 16:29:51
Messages: 761
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Arata foarte bine marsilea, mersi de pont.
Bayek
Senior member

Joined: 08/04/2021 16:29:51
Messages: 761
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Samy wrote:Unele plante stil covor nu au nevoia de co2 sau lumina puternica.
Lumina nu ma pot pronunta deoarce nu stiu ce ai acolo, wati lumeni etc.
Vezi cum merg plantele,daca se dezvolta lasa asa si cauta ceva easy sa pui in fata exemplu marsilea crenata sau hirsuta . Iar plante mai baga ceva pe spate . Bafta


Am 38w, 3450 lumeni, daca e sa ma iau dupa convertoarele de pe net. Cum ti se pare, are sens sa mai cresc, fara risc de alge?
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com