[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Plante  XML
Forum Index » Plante de acvariu
Author Message
Lazar Ginel
Ogar batran
[Avatar]

Joined: 18/01/2005 12:14:27
Messages: 1755
Location: IASI
IP:
Offline

Echinodorus orientalis
image
Si Cryptocoryne Bullosa
image

Ogar batrin dar.... cu miros fin
Val
Magister Ludi
[Avatar]

Joined: 13/11/2002 12:14:10
Messages: 1279
Location: Papenburg
IP:
Offline

costi08 wrote:Eriocaulon "thailand"


Cipriane, io-te ma ca nu esti singuru' detinator de Eriocauloni submersi in Constanta.
Si uite ce frumosi arata astia. Mai ai magnetofonu' ala vechi? Ala cu nume de unealta?
Nenea Costi, de un' le ai tati cu nu vazui asa ce in Constanta pana acum? Nu ca as mai fi avut vreun contact cu lumea acvaristica in ultimu' timp da' intreb si eu...

In cazul in care nu ii ai demult si experienta e deja vasta, ai grija cu Eriocaulonii ca au prostul obicei sa infloreasca si sa moara cand le vine lor pe chelie. Mai ales daca o duc bine.

Spor!

This message was edited 2 times. Last update was at 09/03/2010 15:58:04

Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

lazarginel wrote: Cryptocoryne Bullosa

Absoluta superba!
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

Val wrote:
Nenea Costi, de un' le ai tati cu nu vazui asa ce in Constanta pana acum? Nu ca as mai fi avut vreun contact cu lumea acvaristica in ultimu' timp da' intreb si eu...


ea ghici de unde ii are , retine, numai UNU e "tata-lor" ...si anume EO!

Si pentru ca ma simt dator de colegii ce au postat mai sus, in primu rand imi cer scuze pentru intarziere dar am neste proiecte pe cap ....deci , lasand laoparte vorbaria ...ca deh saracia omului cica .... avem ....

Preabine prezentatul , un vis frumos pentru multi , inegalabilul si inconfundabilul Eriocaulon !
scurta prezentare :
1. 2erio in varsta de aproximativ 2 luni, ce in momentul de fata au ajuns undeva in judetul alba impreuna cu inca 2 confrati de suferinta
2. Unu dintre cele mai mari specimene ce l-am/le-am avut pana in momentu de fata in bazin, incalecat de cladophora si alte specii de alge dar acesta nu se da batut. Astazi a primit o curatare de toata frumusetea, frunzele cu pricina fiind indepartate
3. Un specimen de pui, dezvoltat perfect as putea spune, ca si proportii
5. Un pui mic mic mic ca sa va faceti o idee cam de cand se pot planta aceste bijuterii
5. O parte din cultura de erio pe luna aceasta
Fiind o planta destul de cautata mi-am permis sa pun watermark peste ele iar pozele in original fara watermark vor ajunge la mosu/sandu pentru indexul de plante
image image image image image


Limnophila Aromatica ...cam asa arata in bazinul meu
image

Rotala Macrandra cu pui/ metoda de inmultire
image


LE. Nenea Val ...vezi ce se intampla cand vrei emers? ai erio mici ia toarna dumneata neste osmoza peste emersu tau si vezi cum se comporta erio, daca pica, gasim altii nu`i problem

This message was edited 1 time. Last update was at 10/03/2010 02:46:17


Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
costi08
Member
[Avatar]

Joined: 20/05/2009 08:38:39
Messages: 224
Location: constanta
IP:
Offline

Val wrote:
costi08 wrote:Eriocaulon "thailand"

Nenea Costi, de un' le ai tati cu nu vazui asa ce in Constanta pana acum?


deja ai primit raspunsul de la Ciprian


Val wrote:
costi08 wrote:Eriocaulon "thailand"

In cazul in care nu ii ai demult si experienta e deja vasta, ai grija cu Eriocaulonii ca au prostul obicei sa infloreasca si sa moara cand le vine lor pe chelie. Mai ales daca o duc bine.


ii am de vreo doua luni, erau destul de dezvoltati dar acum au o crestere extraordinara si o duc destul de bine in apa de osmoza(dupa cum spune si Ciprian)
sper sa nu le dea acea tija cu bobocel smilie ....,speranta mea e sa iasa ceva de acolo,... de sub coada

Val wrote:
costi08 wrote:Eriocaulon "thailand"

Spor!


mersi

This message was edited 1 time. Last update was at 10/03/2010 08:44:15


Glumetii se dovedesc adesea profeti
g.g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/08/2002 04:30:55
Messages: 1728
Location: Bucuresti
IP:
Offline

pc.ciprian wrote:... retine, numai UNU e "tata-lor" ...si anume EO!


La ce am vazut in poze, cam esti!

Just for fun!
www.REEF.ro
[WWW]
clonitza
Member

Joined: 06/07/2009 20:27:26
Messages: 155
Location: Brasov
IP:
Offline

inegalabilul si inconfundabilul Eriocaulon !


Inconfundabilul .. hmm .. stii cum ii zic eu? Boschete simetric de Accorus ..
Inegalabilul ... nu stiu cum de ii permite ariciului Faraonu sa faca misto de macrandra

Revin si eu cu poze mai incolo, sa-mi mai creasca boschetii.
[Email]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

clonitza wrote:nu stiu cum de ii permite ariciului Faraonu sa faca misto de macrandra

Am banuiala ca ariciu' primordial provine de la mine, altfel il banam fara motiv c-a insultat Rotala macrandra .

Poze: smilie ... Poze cu plante
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

Porcu wrote:
clonitza wrote:nu stiu cum de ii permite ariciului Faraonu sa faca misto de macrandra

Am banuiala ca ariciu' primordial provine de la mine, altfel il banam fara motiv c-a insultat Rotala macrandra .


eh uite acum imi pare rau ca le-am amestecat, ca puteam sa iti scot ochii

Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Marti
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/01/2003 00:18:03
Messages: 763
Location: Bucuresti/Crangasi
IP:
Offline

Cateva detalii:
Frunza Anubias Nana
image
Floare Anubias Nana
image
Pogostemon Helferi
image

Restul le are Radu

setup 1 | setup 2
[WWW]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Ai dat lovitura cu floarea aia de Anubias perland. M-ai omarat

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

ATENTIE: toti cei care contribuie la actiunea INDEX PLANTE sunt invitati sa trimita pozele la adresa image

Faptul ca sunt trimise pozele doar in cadrul acestei rubrici(PLANTE) nu ajuta!!! Deci nu uitati sa le transmiteti si pentru index. Trebuie ca pozele in rezolutie cat mai mare sa ajunga la adresa de mai sus.
Aceste poze ce sunt incluse in INDEX vor avea inscriptionat ulterior insemnul acvariu.ro
Pozele ce au watermark individual nu sunt incluse decat daca exista acordul propietarului spre a se sterge watermark-ul, acestea devenind proprietatea definitiva acvariu.ro.

Va multumim.

P.S. Astept un feedback cu ce s-a primit si ce ar mai fi necesar.

This message was edited 2 times. Last update was at 11/03/2010 11:19:40


SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
Marti
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/01/2003 00:18:03
Messages: 763
Location: Bucuresti/Crangasi
IP:
Offline

Multumesc pentru aprecieri Alber
PS: am trimis pozele si pe mail.

setup 1 | setup 2
[WWW]
cibserg
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/02/2009 17:54:34
Messages: 500
Location: Iasi
IP:
Offline

Sandu wrote:
Aceste poze ce sunt incluse in INDEX vor avea inscriptionat ulterior insemnul acvariu.ro
Pozele ce au watermark individual nu sunt incluse decat daca exista acordul propietarului spre a se sterge watermark-ul, acestea devenind proprietatea definitiva acvariu.ro.


Si eu am trimis doua emailuri. Sper ca au ajuns.
Urmeaza sa mai trimit diseara sau maine dimineata.
Se poatea sa apara, discret, si numele autorului pe fotografiile publicate in indexul de plante?

Ca aici de exemplu:
image

^Made in Iasi^ sau ^Buturuga si fluturi^ sau ^Terra fructuarius^ sau ^Pe urmele primaverii^ sau ^Hai la munte!^ sau ^Cycle of life!^
[WWW] [Yahoo!]
gengiskhan
Moderator
[Avatar]

Joined: 22/02/2008 20:43:44
Messages: 1509
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Daca poate sa apara sau nu numele pe poza nu e decizia mea, dar in cazul de mai sus numele va disparea de pe poza finala.

I can't brain today ... I have the dumbs.
[WWW] [Yahoo!]
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

@cibserg: pozele pe care le pui la aceasta rubrica pentru a nu fi copiate de "diversi oameni de bine" pot fi inscriptionate cu numele autorului...de aia a aparut si poza mea asa. Sunt mandru de ea si nu vreau sa apara peste ceva vreme pe diverse forumuri, lucru care mi s-a mai intamplat.
Dar pentru indexul de plante eu am trimis aceiasi poza fara numele meu pe ea urmand ca sa fie "rebranduita" cu numele forumului.
Este daca vrei...un act de donatie benvol fata de acest index la care consimt. Pozele cand vor aparea pe Index vor avea insemnul acvariu.ro spre a nu putea fi intrebuintate fara acordul forumului.

Acum ca sa intelegeti toti cum e treaba. Cred ca am peste 30 de poze trimise deja, Porcu la fel...si vor mai veni, firesc ,nu le-am mai prezentat si aici, le-am expediat spre adresa convenita. Daca noi am renuntat spre binele intregii comunitati acvaristice din Romania la drepturile de autor cred ca pot face si altii la fel.
Pe de alta parte nu este nimeni silit sa o faca.
Consider insa ca daca un om a intrat de cateva ori pe forumul asta si a citit, a scris, a invatat ceva de aici...ar putea sa-si aduca la randu-i contributia la ridicarea nivelului calitatii informatiei. Nu cred ca se cere mult...nu? Ganditi-va ce ati primit in schimb de aici, cata informatie, cate sfaturi...toate din pasiune si atat.

Inteleg ca anumite poze chiar vor fi premiate de catre George...firesc ale mele de exemplu nu intra in concurs. Singura mea bucurie ar fi ca sa facem o treaba de calitate. De asta am si lansat acest proiect si in ciuda timpului limitat m-am implicat. Daca eu am facut asta spre putere a exemplului...cred ca puteti si voi.

Sper sa fiu bine inteles de ce facem asta. Dar maine un posibil donor de poza poa` sa se supere si sa pretinda ca vrea sa-si ia jucaria inapoi pentru ca este inscriptionata cu numele lui. S-a mai intamplat si gluma asta...din pacate chiar cu articole. Acuma nu o sa stric eu un INDEX...pentru ca unuia nu o sa-i mai placa de fatza forumului...Deci ursuletz de catifea...ce se da nu se mai ia

Va multumim si va astept in continuare cu pooze pe cei ce doresc sa contribuie.

This message was edited 1 time. Last update was at 11/03/2010 20:57:57


SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

Atasez aici o alta planta din colectie.

Anubias barteri var.barteri marble WP 904 ...din pacate nu se mai produce. Este din acei putini anubiasi pe care ii cumperi verzi si iti dau frunze albe sub apa.
Majoritatea celor gasiti acum pe piata sunt invers...ii cumperi de albi si sub apa, se inverzesc

Ii dedic poza lui Porcu...stiu ca undeva in cocina lui faronica isi roade copita
Cum am macar un pui de dat insa stiu clar ce directie va lua...nu o sa ma lase inima sa-l vad suferind prea mult!
[Thumb - Anubias marble var marble.jpg]


SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
cibserg
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/02/2009 17:54:34
Messages: 500
Location: Iasi
IP:
Offline

Sandu wrote:@cibserg: pozele pe care le pui la aceasta rubrica pentru a nu fi copiate de "diversi oameni de bine" pot fi inscriptionate cu numele autorului...de aia a aparut si poza mea asa. Sunt mandru de ea si nu vreau sa apara peste ceva vreme pe diverse forumuri, lucru care mi s-a mai intamplat.
Dar pentru indexul de plante eu am trimis aceiasi poza fara numele meu pe ea urmand ca sa fie "rebranduita" cu numele forumului.
Este daca vrei...un act de donatie benvol fata de acest index la care consimt. Pozele cand vor aparea pe Index vor avea insemnul acvariu.ro spre a nu putea fi intrebuintate fara acordul forumului.

Acum ca sa intelegeti toti cum e treaba. Cred ca am peste 30 de poze trimise deja, Porcu la fel...si vor mai veni, firesc ,nu le-am mai prezentat si aici, le-am expediat spre adresa convenita. Daca noi am renuntat spre binele intregii comunitati acvaristice din Romania la drepturile de autor cred ca pot face si altii la fel.
Pe de alta parte nu este nimeni silit sa o faca.
Consider insa ca daca un om a intrat de cateva ori pe forumul asta si a citit, a scris, a invatat ceva de aici...ar putea sa-si aduca la randu-i contributia la ridicarea nivelului calitatii informatiei. Nu cred ca se cere mult...nu? Ganditi-va ce ati primit in schimb de aici, cata informatie, cate sfaturi...toate din pasiune si atat.

Inteleg ca anumite poze chiar vor fi premiate de catre George...firesc ale mele de exemplu nu intra in concurs. Singura mea bucurie ar fi ca sa facem o treaba de calitate. De asta am si lansat acest proiect si in ciuda timpului limitat m-am implicat. Daca eu am facut asta spre putere a exemplului...cred ca puteti si voi.

Sper sa fiu bine inteles de ce facem asta. Dar maine un posibil donor de poza poa` sa se supere si sa pretinda ca vrea sa-si ia jucaria inapoi pentru ca este inscriptionata cu numele lui. S-a mai intamplat si gluma asta...din pacate chiar cu articole. Acuma nu o sa stric eu un INDEX...pentru ca unuia nu o sa-i mai placa de fatza forumului...Deci ursuletz de catifea...ce se da nu se mai ia

Va multumim si va astept in continuare cu pooze pe cei ce doresc sa contribuie.


Multumesc pentru clarificare Sandu.
Ce se intampla atunci cu pozele care au mai aparut si inainte de aceasta actiune, pe acest forum sau pe altele?
Nu vor mai aparea in INDEX?
Este si cazul unor poze trimise deja la adresa de email si a altora pe care le pregatisem pentru a le trimite.

Cat despre Anubiasul de mai sus...inteleg de ce nu se mai produce

^Made in Iasi^ sau ^Buturuga si fluturi^ sau ^Terra fructuarius^ sau ^Pe urmele primaverii^ sau ^Hai la munte!^ sau ^Cycle of life!^
[WWW] [Yahoo!]
gengiskhan
Moderator
[Avatar]

Joined: 22/02/2008 20:43:44
Messages: 1509
Location: Bucuresti
IP:
Offline

In index va aparea o selectie din pozele trimise la adresa de email mentionata mai sus. Spun o selectie pentru ca de exemplu pentru Blyxa s-au primit poze mai mult decat suficiente dintre care le luam pe cele mai bune.

Pe de alta parte, mai trebuie subliniat un lucru: pozele nu trebuie sa fie "artistice". Chiar dimpotriva. Evident, cat mai clare cu putinta, dar si cat mai "normale" daca vreti. Adica important e subiectul in cauza (planta), care ar trebui sa se vada cat mai mult, cat mai clar. Am tinut sa mentionez asta pentru ca sunt cateva poze foarte foarte faine, dar care nu se preteaza neaparat pentru ideea de index decat ca si poze secundare.

Nu stiu daca m-am facut inteles, daca mai trebuie revin.

I can't brain today ... I have the dumbs.
[WWW] [Yahoo!]
g.g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/08/2002 04:30:55
Messages: 1728
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Mai am doua poturi de Polygonum sp. 'Sao Paulo'. Este o planta noua, ce nu cred ca a mai fost pe la noi pana acum. O ofer for FREE celui ce doreste sa scoata maximum din ea. Acum e verde dar normal se face violet. Merge bine in bazine cu Tonina fluviatilis, Eriocaulon sau Syngonanthus. Necesita iluminare buna, CO2, nivel ridicat de fier si fosfati.

Just for fun!
www.REEF.ro
[WWW]
 
Forum Index » Plante de acvariu
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com