[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
salutari din arad  XML
Forum Index » Despre noi
Author Message
ReBella
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/02/2005 03:14:35
Messages: 1789
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Nu va fi tornada.Se poate regla debitul.

Until you find someone worth dying for, you never really live.
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

olinno wrote:Aquabasis. dar am vazut la unii care nu au pus niciun alt strat de pietris peste el.
E gresit. Trebe folosit EXACT asa cum porunceste producatoru'. Incepind cu grosimea stratului si terminind cu granulatia.

Poze: smilie ... Poze cu plante
olinno
Member

Joined: 28/04/2009 14:09:45
Messages: 170
Location: Arad
IP:
Offline

mai am o intrebare. stie cineva cat tine un JBL Ferropol 24 cu 1 picatura/zi? sa stiu cat sa comand.
[Email] [Yahoo!]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Io pun 5-6 picaturi pe zi si ma tine mai bine de o luna. Calculul il faci tu.

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
olinno
Member

Joined: 28/04/2009 14:09:45
Messages: 170
Location: Arad
IP:
Offline

si inca ceva... cum fac cu filtru, daca imi vine filtrul extern (jbl cristal profi e700) trebuie sa pun in functiune si sa las si filtru vechi cel intern ca sa se cicleze si cel extern. c-am o luna sau cat?sau cum se procedeaza corect?
[Email] [Yahoo!]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Le lasi sa mearga in paralel macar o luna. eu asa am procedat. Ideea este ca bacteriile sa poata popula si filtrul cel nou.

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
ReBella
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/02/2005 03:14:35
Messages: 1789
Location: Baia Mare
IP:
Offline

olinno wrote:si inca ceva... cum fac cu filtru, daca imi vine filtrul extern (jbl cristal profi e700) trebuie sa pun in functiune si sa las si filtru vechi cel intern ca sa se cicleze si cel extern. c-am o luna sau cat?sau cum se procedeaza corect?


Da , o luna trebuie sa le lasi sa mearga in paralel

Until you find someone worth dying for, you never really live.
wizzard_6
Member
[Avatar]

Joined: 23/05/2009 18:12:07
Messages: 140
Location: Brisbane,Australia
IP:
Offline

Eu am lasat Eheim-ul sa functioneze 2 saptamani in acvariul vechi, dar fara rezultat. Dupa o saptamana a aparut amonnia.
[Yahoo!]
ReBella
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/02/2005 03:14:35
Messages: 1789
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Cum adica fara rezultat ?? Daca te asteptai sa se cicleze in 2 saptamani ..logic ca nu era ciclat

Until you find someone worth dying for, you never really live.
wizzard_6
Member
[Avatar]

Joined: 23/05/2009 18:12:07
Messages: 140
Location: Brisbane,Australia
IP:
Offline

stai,stai,nu te supara asa, ca m-am exprimat eu aiurea :-) Am lasat eheim-ul sa functioneze 2 saptamani in acvariul ciclat in speranta ca ma va ajuta sa-l ciclez mai repede pe cel nou de 350L, dar...poate trebuia sa-l las mai mult.
[Yahoo!]
ReBella
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/02/2005 03:14:35
Messages: 1789
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Stai si tu , ca nu m-am suparat deloc! Doar ma miram si intr-adevar nu prea se intelegea exact la ce te referi.Dar vezi,am intuit eu bine Nu are cum sa se cicleze in doar 2 saptamanai,de-asta i-am si recomandat sa il lase dublu,adica 1 luna :-P

Until you find someone worth dying for, you never really live.
olinno
Member

Joined: 28/04/2009 14:09:45
Messages: 170
Location: Arad
IP:
Offline

mersi de sfaturi . am comandat cansitra (jbl cristal profi 700e), gama completa de fertilizare jbl cu substrat. va functiona o luna in paralel filtrul interior cu exterior, dupa care o sa-l scot pe cel intrerior si va urma schimbul de substrat, si nou set-up. incerc sa fac fara a descicla acvariul.

mai am o problema: iluminatul. vreu sa fac un nou capac. m-am gandit la 3x18w T8. ce tuburi sa pun? 1x osram fluora 2x osram biolux 965 sau 2x osram lumilux 865. acvariu va fi bine plantat. 60l de apa, aproape 1w/L.

astept sugesti, opinii, sfaturi :-) .
[Email] [Yahoo!]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Lasa si filtrul intern, chiar dupa ce-l "ciclezi" pe cel extern. Vei avea in acest fel o filtrare mecanica foarte buna (filtrul intern) si un suport de exceptie pentru bacterii (filtrul extern). La sorbul filtrului extern pune un burete care va opri patrunderea murdariei in filtru (si a alevinilor, crevetilor sau ce mai ai tu pe acolo de mici dimensiuni). Plus ca vei avea o buna circulatie a apei in acvariu
Tuburi, nu stiu ce sa zic. Ti-as recomanda Osram Fluora. Eu merg doar pe Osram Fluora +Flora glo si sunt multumit. Nu stiu, poate in alta combinatie ar merge si mai bine, dar n-am incercat.

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
ReBella
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/02/2005 03:14:35
Messages: 1789
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Ca tuburi eu as merge pe 2 865 + 1 Fluora

Until you find someone worth dying for, you never really live.
Lazar Ginel
Ogar batran
[Avatar]

Joined: 18/01/2005 12:14:27
Messages: 1755
Location: IASI
IP:
Offline

A-ti abordat prea diverse subiecte la rubrica despre noi
Aveti sectiuni ale forumului unde se pot discuta aceste probleme

Ogar batrin dar.... cu miros fin
olinno
Member

Joined: 28/04/2009 14:09:45
Messages: 170
Location: Arad
IP:
Offline

am vrut sa fac un fel de jurnal despre acvariul meu, si m-am gandit scriu aici toate probleme ce le am legat de acest acvariu ca sa nu mai deschid un nou topic. asta ar fi fost idee mea... cum sa fac in continuare ?
[Email] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Intre timp a aparut aici un topic cu regulile acestei sectiuni. Deschide alt topic despre acvariu tau la o alta sectiune a forumului .

Poze: smilie ... Poze cu plante
 
Forum Index » Despre noi
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com